
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2021 року Справа № 480/7801/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7801/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» (далі – позивач, ТОВ «БУДЛІС ЕКСПОРТ») звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі – відповідач-1, ГУ ДПС у Сумській області), Державної податкової служби України (далі – відповідач-2, ДПС України), в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2029740/41410012 від 12.10.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення відповідача-1 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки у вказаному рішенні контролюючим органом не зазначено яка саме невідповідність виявлена контролюючим органом. Враховуючи, що позивачем документально підтверджено відповідність визначених в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, правові підстави для неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість відсутні. На підставі викладеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суд від 13.11.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
08.12.2020 від відповідачів до суду надійшли відзиви на позовну заяву, в яких проти позову заперечують та просять в задоволені позовних вимог відмовити, виходячи з наступного. Чинним законодавством визнано право платника податку подати Таблицю даних платника за встановленою формою без факту зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Позивачем при направленні Таблиці даних платника податків з поясненнями були надані пояснення та документи у відповідності до яких, комісією ГУ ДПС у Сумській області було виявлено неможливість ТОВ «БУДЛІС ЕКСПОРТ» виготовлення та відсутність придбання товарів, коди УКТЗЕД яких було зазначено в Таблиці Позивачем. Тому контролюючий орган прийняв рішення №2029740/41410012 від 12.10.2020 р. про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість № 9257250508 від 08.10.2020 р. у зв`язку з виявленням невідповідності визначених платником податку в Таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
Таким чином оскаржуване рішення прийнято в межах здійснення податковим органом функцій податкового контролю, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів, складено за формою, наведеною у додатку до Порядку № 1165. У спірному рішенні зазначені конкретні підстави відмови у реєстрації Таблиці даних платника.
Також у відзиві відповідачі просять при вирішенні справи в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу адвоката врахувати, врахувати висновки Верховного Суду щодо застосування ст. 134 КАС України, які полягають у тому, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Крім того, просять врахувати ту обставину, що ГУ ДПС у Сумській області є територіальним органом Державної податкової служби України, який повністю фінансується за рахунок Державного бюджету України, та не має спеціального фінансування витрат на оплату правничої допомоги адвоката.
15.12.2020 представником позивача подано відповідь на відзив, в якій повністю підтримує позицію викладену в позові та просить його задовольнити. Щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ДПС витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 13000,00 грн. зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 143 КАС України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Копія акту приймання-передачі наданих послуг буде надана суду протягом 5 днів після винесення рішення по справі (виготовлення повного тексту рішення).
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» є юридичною особою, зареєстрованою у відповідному порядку до чинного законодавства, що підтверджується записом у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 16221020000000327 від 21.06.2017.
Основним видом діяльності позивача є код КВЕД 01.11 «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».
Товариством з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» подано до ГУ ДПС у Сумській області таблицю даних платника податку на додану вартість разом з поясненнями (а.с.10 зворотна сторінка-11, 21-23).
До пояснення до таблиці даних платника ПДВ від 08.10.2020 вих.№08.10-01 позивачем було додано:
1) Свідоцтва про реєстрацію машин та транспортних засобів;
2) Штатний розпис на 2020 рік, затверджений наказом № 9 від 31.08.2020р.;
3) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року (форма 4-сг);
4) Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 липня і на 01 серпня 2020 року (форма 37-сг);
5) Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-вересень 2020 року (форма 21-заг);
6) Звіт про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств на 2019 рік (форма 50-сг);
7) Акт витрат насіння і садивного матеріалу станом на вересень 2019 року;
8) Акти про списання мінеральних, органічних і бактеріологічних добрив станом на вересень 2019 року та на квітень, червень 2020 року;
9) Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням через які здійснюється діяльність Господарства (форма 20 ОПП) від 04.06.2020р.;
10) Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, через які здійснюється діяльність (форма 20 ОПП) від 10.06.2020р.;
11) Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, через які здійснюється діяльність (форма 20 ОПП) від 08.10.2020р.
Отримання Таблиці даних платника податку на додану вартість підтверджується Квитанцією №2 від 08 жовтня 2020 року (реєстраційний № 9257250508) (а.с.11 зворотна сторінка аркуша), в якій податковим органом зазначено:
«Інформацію Таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 08.10.2020 за №9257250508 не враховано автоматично через невиконання вимог ч. 1 абз. 3 п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.».
В подальшому, Комісією Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 12.10.2020 року № 2029740/41410012, яким визначено:
«За результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 08.10.2020 р. за № 9257250508, відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, прийнято рішення про її: НЕВРАХУВАННЯ.
Підстави: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам».
Адвокатом позивача, до відповідача-1 було направлено адвокатський запит від 19.10.2020р. № 22/10-20 з метою отримання більш конкретизованої інформації щодо необхідних документів, які будуть достатніми для прийняття рішення про врахування таблиці даних ТОВ «БУДЛІС ЕКСПОРТ» (а.с.18 зворотна сторона - 19).
Листом від 27.10.2020р. № 14826/10/18-28-04-09-13/АДВ, відповідач-1 повідомив проте, що він не має права розголошувати інформацію з обмеженим доступом та вказав на відсутність у доданих документах договору про надання правової допомоги та письмової згоди платника податків.
Вважаючи рішення контролюючого органу про неврахування таблиці даних платника ПДВ протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі Порядок № 1165).
За визначенням, наведеним у пункті 2 вказаного Порядку, таблиця даних платника податку це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Пунктами 12-20, 23 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:
- така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);
- зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.
У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Отже, відповідно до пункту 17 Порядку №1165 у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Зі змісту оскаржуваного рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2029740/41410012 від 12.10.2020 слідує, що причиною неврахування таблиці даних платника податку стало виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
Разом із тим, відповідачами не надано суду жодного належного та достовірного доказу на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення, не наведено жодної обставини невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, рівно як і не додано жодного документального доказу на підтвердження виявленої невідповідності.
Поряд з цим, суд зазначає, що разом з таблицею даних платника податку до контролюючого органу суб`єктом господарювання подано пояснення та документи, що підтверджують здійснення господарської діяльності.
Суд звертає увагу, що відповідачами також не надано пояснень, які конкретно види діяльності позивача не відповідають наявним у платника податку основним засобам, які у позивача повинні бути і яким конкретно видам діяльності вони не відповідають.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 72 цього Кодексу доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 73, статтею 75 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, а достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Оскільки відповідачами не обґрунтовано обставин невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам та не надано суду належних та достовірних доказів на підтвердження виявленої невідповідності, суд доходить висновку про протиправність винесення ГУ ДПС у Сумській області рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №2029740/41410012 від 12.10.2020 із зазначенням причини: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, у зв`язку з чим вказане рішення підлягає скасуванню, а відповідна позовна вимога - задоволенню.
Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Сумській області.
Щодо стягнення витрат на правову допомогу у розмірі 13000,00 грн., суд, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 143 КАС України та позицію викладену представником позивача у відповіді на відзив, стосовно того, що копія акту приймання-передачі наданих послуг буде надана суду протягом 5 днів після винесення рішення по справі (виготовлення повного тексту рішення), питання щодо стягнення на користь позивача витрат на правову допомогу не розглядає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №2029740/41410012 від 12.10.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДЛІС ЕКСПОРТ» (вул. Нова, 12, с. Стягайлівка, Середино-Будський район, Сумська область, 41023, код ЄДРПОУ 41410012) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець