
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7415/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області /далі - відповідач/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області /далі - третя особа/ про:
- визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо невчинення дій з передання заяви ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року та доданих до неї документів на розгляд Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо надання йому статусу "учасник війни" як працівнику підприємства, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення;
- зобов`язання Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області прийняти та передати заяву ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року та додані до неї документи на розгляд Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо надання йому статусу "учасник війни" як працівнику підприємства, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення /а.с.1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою щодо надання йому статусу "учасник війни" та додав до неї всі необхідні документи. Листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-53/1106 від 15 червня 2020 року йому повідомлено, що його заява розглянута. Отже, зі змісту цього листа вбачається, що його заява не була передана Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області на розгляд Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, до виключної компетенції якої належить розгляд заяв про встановлення статусу учасника війни. Відтак, Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області всупереч вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання надання статусу учасника війни деяким особам» №739 від 23 вересня 2015 року допущено протиправну бездіяльність щодо непередання його заяви від 14 травня 2020 року та доданих до неї документів на розгляд Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 66-68/ зазначив, що заяву позивача щодо надання йому статусу "учасник війни" розглянуто та листом №01-53/1106 від 15 червня 2020 року, підписаним заступником міського голови, головою Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни Усанової О.П. (згідно рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №35 від 15 січня 2016 року), позивачу повідомлено, що для прийняття рішення щодо надання статусу учасника війни йому необхідно подати документи, що підтверджують безпосереднє залучення його до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
У відповіді на відзив /а.с.111-113/ позивач зазначив, що відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Розділу ІІІ Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановлення статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №35 від 15 січня 2016 року, до повноважень комісії віднесено організація прийняття заяв, документів та інших доказів громадян; розгляд документів та інших доказів, а також прийняття рішення щодо надання або відмову у наданні статусу учасника війни, а відповідно до пункту 6.1 вказаного Положення комісія в обов`язковому порядку приймає документи та розглядає питання встановлення статусу учасника війни на своєму засіданні. Таким чином, саме до компетенції Комісії належить розгляд документів та чинним законодавством не передбачена можливість Виконавчого комітета Кременчуцької міської ради Полтавської області в особі заступника міського голови Усанової О. підміняти собою Комісію та надавати оцінку документам, що подані позивачем.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою від 14 травня 2020 року /а.с. 73-76/, в якій просив розглянути дану заяву із долученими копіями документів та встановити йому статус учасника війни як працівнику підприємства, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення. До вказаної заяви додав копії документів згідно із переліком /а.с. 73-103/.
Листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-53/1106 від 15 червня 2020 року, який підписаний заступником міського голови Усановою О. /а.с.9-10/, ОСОБА_1 повідомлено, що його звернення щодо розгляду заяви уважно розглянуто комісією з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, та відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання надання статусу учасника війни деяким особам» №739 від 23 вересня 2015 року для прийняття рішення щодо надання статусу учасника війни необхідно надати документи, що підтверджують залучення до виконання завдань антитерористичної операції, а також документи, що містять відомості про безпосередню участь в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції. Разом із заявою від 14 травня 2020 року надані документи, що містять відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення (копії наказів та посвідчень про відрядження, довідки підприємства ПАТ «АвтоКраз»), при цьому документи про безпосереднє залучення його до виконання завдань антитерористичної операції не надані. Для підготовки документів на розгляд комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, необхідно надати документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угрупувань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення).
Вважаючи, що відповідачем протиправно допущено бездіяльність щодо непередання його заяви від 14 травня 2020 року та доданих до неї документів на розгляд Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року /далі - Закон №3551-XII/ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно із статтею 8 Закону №3551-XII учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили військову службу у Збройних Силах колишнього СРСР, трудівники тилу, а також інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 13 частини першої статті 9 Закону №3551-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 13 частини першої статті 9 зазначеного Закону (у редакції, чинній на момент звернення із заявою від 14 травня 2020 року) учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях".
Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" від 23 вересня 2015 року №739 покладено на комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 "Про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", розгляд питань про встановлення статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Також установлено, що підставами для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій є:
документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угрупувань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення;
витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витяги з наказів Командувача об`єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угрупувань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів, документи про направлення у відрядження до районів здійснення таких заходів - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 "Про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" приписано Уряду Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям і виконавчим комітетам Рад, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Національній поліції, Головному управлінню Національної гвардії, Державній службі з надзвичайних ситуацій створити відповідно республіканську, обласні, міські, районні, районні в містах та відомчі комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2 і 13 статті 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Пунктом 1 Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 травня 1996 року № 79 (у редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1996 року за № 264/1289 /далі - Типове положення/, передбачено,що Типове положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" регламентує порядок створення і діяльності комісій щодо встановлення статусу учасника війни особам, які народилися до 31 грудня 1932 року включно і з поважних причин не мають можливості подати документи, що підтверджують факт роботи в період Великої Вітчизняної війни та війни з імперіалістичною Японією 1941 - 1945 років, а також працівникам підприємств, установ та організацій, які брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції (або залучалися до її проведення), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення.
Пунктами 3-6 Типового положення встановлено, що у своїй діяльності комісії керуються законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, цим Положенням, наказами Міністерства праці та соціальної політики України та інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Персональний склад комісій затверджується (визначається) органом, який створив комісію. Очолюють комісії керівники відповідних органів праці та соціального захисту населення, заступники керівників центральних органів виконавчої влади, керівники відповідних органів місцевого самоврядування.
Комісії організовують прийняття заяв, документів та інших доказів громадян, їх розгляд, ведуть облік цих документів та приймають рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни. Комісії несуть відповідальність за прийняті ними рішення. Рішення комісії, яке оформлюється за формою, наведеною в додатку 1, підписують голова разом із членами комісії та скріпляють їх гербовою печаткою установи або організації.
Районні, міські, районні в містах, відомчі комісії зобов`язані уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази, надати допомогу громадянам у розшуку документів, інших доказів, необхідних для встановлення статусу учасника війни, та в 10-денний термін з дня подання документів прийняти відповідне рішення, про що інформувати громадянина. Комісія в обов`язковому порядку приймає документи та розглядає питання встановлення статусу учасника війни на своєму засіданні.
Пунктом 71 Типового положення зазначено, що підставою для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції (або залучалися до її проведення), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документи про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
На виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 «Про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року «Про створення комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни» створено комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затверджено склад комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни (додаток 1) та затверджено Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни (додаток 2).
Так, додатком 1 до вказаного рішення затверджено склад комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до якого головою комісії є заступник міського голови Усанова Ольга Петрівна .
Відповідно до пункту 1.1 Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року /далі - Положення №35/, Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни розроблено у відповідності до: Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 «Про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218, зареєстрованим Міністерством юстиції України 2 жовтня 2003 року за № 891/8212.
Пунктом 1.3. Положення №35 встановлено, що це положення регламентує порядок створення та діяльності комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам, які народились до 31 грудня 1932 року включно і з поважних причин не мають можливості подати документи, що підтверджують факт роботи в період Другої Світової війни (у рамках з 22 червня 1941 року по 9 вересня 1945 року), а також працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції.
Згідно з пунктом 2.1 Положення №35 у своїй діяльності комісія керується законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, цим Положенням, нормативними документами Міністерства соціальної політики України та інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Пунктами 3.1 та 3.2 Положення №35 передбачено, що на розгляд комісії виносяться питання щодо встановлення статусу учасника війни особам, які народились до 31 грудня 1932 року включно, і з поважних причин не мають можливості подати документи, що підтверджують факт роботи в період Другої Світової війни (у рамках з 22 червня 1941 року по 9 вересня 1945 року), а також працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції.
До компетенції комісії входить: організація прийняття заяв, документів та інших доказів громадян; розгляд документів та інших доказів; ведення обліку документів; прийняття рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни.
Згідно з пунктами 5.1 та 5.2 Положення №35 комісія приймає на розгляд матеріали для встановлення статусу учасника війни за заявою осіб, які претендують на встановлення статусу учасника війни, за місцем перебування громадянина на пенсійному обліку.
Громадянам, які не є пенсіонерами, або які одержують іншу виплату замість пенсії, статус учасника війни встановлюється комісією за місцем їх проживання.
Відповідно до пунктів 6.1 - 6.3 та 6.5 Положення №35 комісія в обов`язковому порядку приймає документи та розглядає питання встановлення статусу учасника війни на своєму засіданні.
Засідання комісії проводиться в залежності від звернень громадян, але не пізніше 10 днів з дня подання заяви з необхідними документами.
В ході засідання члени комісії вивчають надані документи, заслуховують пояснення громадян, які їх подали та свідків.
Підготовка документів для розгляду на комісії і ведення протоколу засідань оформляється відповідним управлінням соціального захисту того району, заяви мешканців якого розглядалися на засіданні комісії.
Пунктом 7.1 Положення №35 передбачено, що комісія має право: залучити в разі необхідності до своєї роботи фахівців інших відомств та служб; одержувати від підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності та підпорядкування дані необхідні для розгляду питань встановлення статусу учасника війни; при розгляді питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, брати до уваги документи інших держав, які в установленому порядку підтверджені державними органами колишнього СРСР, України або міжнародними угодами; перевіряти правильність і достовірність документів чи показань свідків.
Пунктом 8.1 Положення №35 встановлено, що комісія при розгляді справ громадян зобов`язана, зокрема організувати прийняття заяв, документів, незаперечних та інших доказів громадян та вести їх облік відповідно до форми, затвердженої наказом директора департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області; уважно вивчати документи, заслуховувати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій ветеранів, дослідити інші докази громадян; надавати допомогу громадянам у розшуку додаткових документів (свідків), необхідних для встановлення статусу учасника війни; приймати мотивовані рішення у відповідності з чинним законодавством та цим Положенням; розглядати документи та приймати рішення.
Відповідно до пунктів 9.1 - 9.5 Положення №35 комісія приймає рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни шляхом голосування фактичною більшістю її членів.
Комісія несе відповідальність за прийняті нею рішення.
Надання статусу учасника війни (відмова у наданні) оформлюється рішенням комісії за формою (додаток 1 до Положення).
Рішення комісії підписують голова разом із членами комісії та скріпляють гербовою печаткою виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
На підставі прийнятого рішення про встановлення статусу учасника війни комісією управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання громадянина видає учасникам війни посвідчення в порядку та за формою, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни».
Згідно з пунктами 10.1 та 10.2 Положення №35 комісія зобов`язана у 10-ти денний термін з дня подання документів та матеріалів від заявників прийняти відповідне рішення про встановлення статусу учасника війни (відмову у його встановленні), про що інформувати громадянина.
При виникненні спірних питань щодо встановлення статусу учасника війни комісія зобов`язана подати матеріали зі своїми пропозиціями і рекомендаціями для розгляду до обласної комісії у 10-ти денний термін з дня прийняття рішення.
З вищенаведеного правового регулювання суд доходить висновку, що Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області зобов`язана прийняти заяву щодо встановлення статусу учасника війни та додані до неї документи та у десятиденний строк з дня подання заявниками документів на засіданні прийняти вмотивоване рішення про встановлення статусу учасника війни або відмову у його встановленні, яке підписують голова разом із членами комісії та скріпляють гербовою печаткою виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, або направити матеріали звернення зі пропозиціями і рекомендаціями для розгляду до обласної комісії у випадку виникнення спірних питань. Відповідне рішення комісії про встановлення статусу учасника війни або відмову у його встановленні оформлюється за формою, встановленою у додатку 1 до Положення №35. При цьому чинним законодавством не передбачено можливості попередньої перевірки поданих заявником документів, перевіряти їх повноту та пропонувати заявникам надавати додаткові документи.
Учасниками справи визнано, що позивач звернувся до Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із заявою від 14 травня 2020 року про встановлення йому статусу учасника війни як працівнику підприємства, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, до якої додав копії документів згідно із переліком.
Листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-53/1106 від 15 червня 2020 року, який підписаний заступником міського голови Усановою О., ОСОБА_1 повідомлено про те, що його заяву уважно розглянуто комісією з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, та для прийняття рішення щодо надання статусу учасника війни запропоновано надати додаткові документи.
Оскільки рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року створено Комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, та головою комісії затверджено заступника міського голови Усанову Ольгу Петрівну, за підписом якої надано позивачу відповідь листом №01-53/1106 від 15 червня 2020 року із зазначенням у ньому наступного: «ваше звернення щодо розгляду заяви комісією з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, уважно розглянуто», суд доходить висновку, що заява позивача від 14 травня 2020 року та додані до неї документи надійшли до Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та прийняті нею до розгляду, а тому у суду відсутні підстави вважати, що Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області не передано заяву ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року та доданих до неї документів до Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Водночас Комісією з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області заяву ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року та додані до неї документи не розглянуто на засіданні та не прийнято у 10 денний термін з дня її надходження вмотивоване рішення про встановлення позивачу статусу учасника війни або відмову у його встановленні, або не направлено матеріали звернення позивача із пропозиціями і рекомендаціями для розгляду до обласної комісії у випадку виникнення спірних питань. Натомість, Комісією з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надана позивачу відповідь на його заяву листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-53/1106 від 15 червня 2020 року та із пропозицією надати додаткові документи, що не передбачено чинним законодавством.
Отже, відсутність належним чином оформленого рішення Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про встановлення позивачу статусу учасника війни, або відмову у його встановленні, або направлення матеріалів звернення позивача із пропозиціями і рекомендаціями для розгляду до обласної комісії свідчить про те, що Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не розглянула заяву позивача від 14 травня 2020 року у 10 денний термін з дня її надходження та не прийняла жодного рішення з числа тих, які вона повинна була ухвалити відповідно до законодавства, або не вчинила передбачених законодавством дій. Отже, має місце протиправна бездіяльність Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо неналежного розгляду заяви позивача від 14 травня 2020 року та не прийняття відповідного рішення/не вчинення відповідних дій.
З огляду на те, що Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не є самостійним суб`єктом владних повноважень та створена і діє при Виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради Полтавської області, суд не знаходить підстав для заміни відповідача або залучення співвідповідача у справі. Крім того, у відзиві на адміністративний позов /а.с. 66-68/ відповідач посилався на те, що звернення позивача від 14 травня 2020 року розглянуто комісією та відповідь надана листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-53/1106 від 15 червня 2020 року за підписом заступника міського голови Усанової О., яка є головою комісії, та Виконавчом комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області не заявлялось клопотання про залучення співвідповідача.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною другою статті 9 вказаного Кодексу передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на викладене, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо неналежного розгляду заяви позивача від 14 травня 2020 року відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" від 23 вересня 2015 року №739, Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 травня 1996 року № 79 (у редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1996 року за № 264/1289, та Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року.
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд також вважає за необхідне зобов`язати Комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області розглянути по суті на засіданні заяву позивача від 14 травня 2020 року відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" від 23 вересня 2015 року №739, Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 травня 1996 року № 79 (у редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1996 року за № 264/1289, та Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову та факт сплати позивачем при зверненні до суду судового збору у сумі 840,80 грн згідно квитанції ПАТ АБ «Укргазбанк» №53108860 від 08 грудня 2020 року /а.с. 56/, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 420,40 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 04057287), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комісія з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" від 23 вересня 2015 року №739, Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 травня 1996 року № 79 (у редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1996 року за № 264/1289, та Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року.
Зобов`язати Комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) розглянути по суті на засіданні заяву ОСОБА_1 від 14 травня 2020 року відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" від 23 вересня 2015 року №739, Типового положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30 травня 1996 року № 79 (у редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06 серпня 2003 року № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 червня 1996 року за № 264/1289, та Положення про комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 35 від 15 січня 2016 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 04057287) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк