Рішення № 94661583, 05.02.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2021
Номер справи
420/13362/20
Номер документу
94661583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/13362/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аеропортівський» (вул. Старицького, 20/1, м. Одеса, 65036, код ЄДРПОУ 35565830) про зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аеропортівський», в якому позивач просить суд зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Аеропортівський” передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 20/1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будівель і споруд, затверджених наказом Міністерства ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів.

Згідно з п. 3.10 Правил особа, що здійснює управління будинком, веде облік власників, співвласників (у тому числі тих, які у будинку не проживають), наймачів та орендарів житлових і нежитлових приміщень об`єкта. Тобто організація, що здійснює обслуговування будинку, на виконання делегованих повноважень володіє документацією щодо обліку власників, співвласників, наймачів та орендарів житлових та нежитлових приміщень. В свою чергу, приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих Департаменту повноважень. Обов`язок передачі організацією, що здійснює обслуговування будинку, та приймання і сканування Департаментом картотеки з питань реєстрації фізичних осіб є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих повноважень.

Департамент неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Аеропортівський” із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать, зокрема, листи Департаменту від 10.03.2020 № 01-22/1410, від 08.04.2020 № 01-22/2497, від 12.05.2020 № 01-22/2969, від 03.08.2020 № 01-22/4183, від 13.10.2020 № 01-22/5293. Ані відповіді на зазначені запити, ані картотеки за запитуваною адресою до Департаменту від ОСББ “Аеропортівський” не надходило.

До Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію. У зв`язку з цим, враховуючи наявність у Департаменту інформації щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 20/1 тільки за період фактичного виконання покладених на Департамент повноважень органу реєстрації, тобто з 05.04.2016, Департамент не має можливості надати повну інформацію щодо зареєстрованих за вищезазначеними адресами осіб.

Станом на день подання позову ОСББ “Аеропортівський” не виконало вимоги пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-УІІІ та не передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, чим порушило встановлений публічний порядок управління.

Ухвалою судді від 07.12.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Копія ухвали про відкриття провадження була направлена судом на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, яка значиться в адміністративному позові та відповідає даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ухвалу суду від 07.12.2020 р. відповідач отримав 18.12.2020 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

До того ж відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 07.12.2020 року строк для подання відзиву на позовну заяву, проте відзив до суду не надійшов.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

З метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, Департамент неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Аеропортівський” (далі - ОСББ “Аеропортівський”) із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать листи Департаменту від 10.03.2020 № 01-22/1410, від 08.04.2020 № 01-22/2497, від 12.05.2020 № 01-22/2969, від 03.08.2020 № 01-22/4183, від 13.10.2020 № 01-22/5293.

Як зазначає позивач, ані відповіді на зазначені запити, ані картотеки за запитуваною адресою до Департаменту від ОСББ “Аеропортівський” не надходило.

Підтвердженням того, що будинок № 20/1 по вулиці Старицького в місті Одесі знаходяться в управлінні ОСББ “Аеропортівський”, слугує лист Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 21.10.2020 № 2819/01-20.

Позивач зазначає, що вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень, тому звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 № 888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, який було доповнено статтею 37-1 “Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб”, згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Законом № 888-VIII також внесені зміни до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: “орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради”.

Рішенням Одеської міської ради “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 16.03.2016 року № 421 органом реєстрації місця проживання на території м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.

Згідно з пп.1.1 п.1 Положення про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 року № 4187-VII, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.

Відповідно до положень ст.37-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Статтею 11 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.

Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, наведеними законодавчими положеннями органи місцевого самоврядування, до яких належить позивач, наділені адміністративними повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, пунктом 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII було зобов`язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати таки картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аеропортівський» - відповідач по справі належить до таких суб`єктів, які повинні були виконати приписи пункту 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 888-VIII в частині передачі Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки мешканців будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 21.10.2020 № 2819/01-20 житловий будинок АДРЕСА_1 знаходиться в управлінні ОСББ “Аеропортовський”, уповноважена особа ОСОБА_1 .

Отже, спір щодо належного виконання відповідачем приписів п. 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 888-VIII належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спрямований виключно на забезпечення виконання позивачем своїх владних управлінських функцій в сфері реєстрації фізичних осіб.

Внаслідок набуття чинності Закону № 888-VIII відповідач зобов`язаний передати позивачу, як органу реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання на території міста Одеси, наявну в нього картотеку поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку.

З метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси, Департамент звертався з відповідними запитами до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Аеропортівський” з листами від 10.03.2020 № 01-22/1410, від 08.04.2020 № 01-22/2497, від 12.05.2020 № 01-22/2969, від 03.08.2020 № 01-22/4183, від 13.10.2020 № 01-22/5293, відповідь на які отримана не була.

На час вирішення спору судом матеріали справи не містять документальних підтверджень того факту, що ОСББ “Аеропортівський” передало Департаменту картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 20/1.

Окремо слід зазначити, що правова основа діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”, статтею 2 якого визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Даний Закон не наділяє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання. Відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для ненадання позивачу вищевказаної картотеки поквартирного обліку в паперовому вигляді.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України” під реєстром територіальної громади розуміється база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Як зазначає позивач, інформація, яка міститься в реєстрі територіальної громади, перш за все, необхідна для створення ефективної та прозорої системи сервісного обслуговування населення, відсутності необхідності отримання різноманітних довідок, витягів, виписок, які видаються як державними органами так і органами місцевого самоврядування, а також відповідними підприємствами, установами, організаціями для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги. Вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень. Актуальна інформація щодо реєстраційних дій відносно місця проживання повинна міститися виключно в Реєстрі територіальної громади міста Одеси. Відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд вважає, що на даний час у ОСББ “Аеропортівський” наявний обов`язок по передачі Департаменту картотеки поквартирного обліку фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 20/1, і такий обов`язок на час вирішення даного спору відповідачем не виконаний.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи те, що судом не встановлено обставин які б звільняли Відповідача від обов`язку по передачі Департаменту картотеки поквартирного обліку фізичних осіб, а також відсутність доказів передачі даної картотеки Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У зв`язку з викладеним відсутні підстави для стягнення судового збору з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аеропортівський» (вул. Старицького, 20/1, м. Одеса, 65036, код ЄДРПОУ 35565830) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Аеропортівський” передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Старицького, буд. 20/1.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.