
Справа № 420/13452/20
У Х В А Л А
05 лютого 2021 року м. Одеси
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) питання про продовження розгляду справи за правилами загального позовного провадження,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо нарахування та виплати голові Ренійського районного суду Одеської області ОСОБА_1 суддівської винагороди з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року із застосуванням обмеження, встановленого статтею 29 Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік”;
зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити судді Ренійського районного голові Одеської області ОСОБА_1 суддівської винагороди на підставі частини 2, 3 статті 135 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, з урахуванням регіонального коефіцієнту, надбавки за вислугу років, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, починаючи з 1 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року без урахування обмежень, встановлених статтею 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, з урахуванням вже виплачених сум.
Як зазначено в позовній заяві, підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом стали протиправні дії щодо не нарахування та не виплати суддівської винагороди з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року із застосуванням обмежень її розміру, встановлених ст. 29 Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік”.
Ухвалою суду від 07.12.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 262 КАС України.
17.12.2020 року за вхід.№54016/20 надійшов відзив на позов, прохальна частина якого містить заяву про направлення справи №420/13452/20 разом з поданням до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції в порядку, визначеному ст. 290 КАС України.
29.12.2020 року від представника позивача (адвоката Гросу В.Є) надійшла відповідь на відзив (вхід.№55821/20), яка містить викладення правової позиції щодо позовних вимог і доводів відповідача. Натомість, представником позивача (адвокатом Гросу В.Є) не висловлено правової позиції щодо направлення справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції в порядку, визначеному ст. 290 КАС України.
Ухвалою суду від 04 січня 2021 р. заяву представника ТУ ДСА в Одеській області задоволено. Справу №420/13452/20 разом з поданням направлено до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції в порядку, визначеному ст. 290 КАС України.
Верховний Суд 25.01.2021р., розглянувши подання судді Одеського окружного адміністративного суду Потоцької Н.В. про розгляд Верховним Судом як зразкової справи №420/13452/20 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, дійшов висновку про відмову у відкритті провадження за поданням судді Одеського окружного адміністративного суду Потоцької Н.В. про розгляд Верховним Судом як зразкової справи № 420/13452/20.
В ухвалі Верховним Судом наголошено про таке:
“Проте основне, на чому колегія суддів має на меті закцентувати у вимірі наведених вище мотивів, це власне доцільність ухвалення зразкового рішення у типових справах, якщо немає складності у їх вирішенні, а є лише значна їх кількість. Йдеться про те, що в поданні не зазначено, приміром, про існування складної, виняткової правової проблеми у вирішенні однотипних справ, зумовленої, зокрема, нечіткістю чи суперечливістю законодавства, про неузгоджену судову практику їх вирішення чи відсутністю єдиного (однакового) підходу до трактування і застосування судами одних і тих самих норма права. Навпаки, судячи із наведеної у поданні інформації, з 22 травня 2020 року до 14 грудня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд постановив у згаданій категорії справ 38 рішень, з яких 29 - про задоволення позовних вимог, а решта 9 - про задоволення цих вимог частково. На основі викладеного можна зробити висновок, що на теперішній час уже сформувалася певна судова практика вирішення спорів щодо виплати суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року і принаймні наразі говорити про очевидну необхідність забезпечити її єдність у цій категорії справ шляхом ухвалення зразкового рішення немає”.
03.02.2021 р. вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та була передана раніше визначеному складу суду – судді Потоцькій Н.В.
Крім іншого, представником відповідача разом з відзивом подано клопотання про залучення співвідповідача у справі.
Вирішуючи питання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, суд виходить з наступного.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ч.1 ст.12 КАСУ).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч.2 ст.12 КАСУ).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (ч.3 ст.12 КАСУ).
Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо, зокрема, інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження (ч.6 ст.12 КАСУ).
Провадження по справі №420/13452/20 відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Крім іншого, представником відповідача разом з відзивом подано клопотання про залучення співвідповідача у справі.
Строк розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження становить 60 днів, провадження у справі відкрито 07.12.2020 року, станом на 05.02.2021 року справа №420/13452/20 повернулась з Касаційного адміністративного суду та перебуває у провадженні 60 днів, строк розгляду справи спливає 05.02.2021 року.
При цьому, оскільки справа перебувала поза межами суду - судом не вирішено питання щодо залучення у якості співвідповідача Державну судову адміністрацію України (ЄДРПОУ 26255795, адреса: 01601, м. Київ, вул. Липська 18/5).
З урахуванням зазначеного, для належного розгляду справи та вирішення питання щодо залучення співвідповідача у справі поставити питання щодо переходу до загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі (ст.2 КАСУ).
Відповідно до ч.1 ст. 8 КАС України, усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Частиною 1 ст. 9 КАС України закріплено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини (зокрема, рішення у справах Жук проти України, заява №45783/05, п. 25; Kress v. France, заява №39594/98, п.п. 60, 72-76; Gцз v. Turkey, заява №36590/97, п. 55-57; F.C.B. v. Italy, заява №12151/86, п. 33; Kaya v. Austria, заява №54698/00, п. 28) виходить з того, що призначення змагальності процесу спрямоване не унеможливлення впливу на суд доказів, які одна з сторін не змогла оцінити та навести свої міркування (сторони повинні мати можливість знайомитися з усіма пред`явленими доказами і зауваженнями, отримувати копії документів); у кожній справі судом мають бути з`ясовані всі обставини, але, при цьому суд досліджує докази та пояснення, які подані сторонами або іншими суб`єктами лише у межах судового процесу.
«Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду наголошує, що принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути повністю встановлені обставин справи, щоб суд ухвалив справедливе та об`єктивне рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору; з`ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази.»
Зазначено висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 03.10.2019 року у справі №826/15560/15.
Аналогічна правова позиція висловлена 09 грудня 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 826/22842/15, касаційне провадження №К/9901/14014/18 (ЄДРСРУ № 86203374).
Відтак, задля дотримання основних засад адміністративного судочинства, з метою належного повідомлення сторін по справі, належного дослідження всіх обставин справи, суд вважає за доцільне продовжити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Приписами ч. 6 ст. 260 КАС України встановлено, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Керуючись ст. 2, 9, 12, 256, 257, 260, 294 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Розгляд справи № 420/13452/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити дату підготовчого засідання по справі, яке відбудеться за адресою суду: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14 в залі судового засідання № 25 « 22» лютого 2021 року о 15 год. 30 хв.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.od.court.gov.ua.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до положень статті 256 КАС України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.