
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/11861/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
14.12.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови:
- у перерахунку соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за період із 01.04.2020 р. по 30.09.2020 р. із врахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року – 2027 гривень, з 1 липня – 2118 гривень згідно ст. 7 Закону України “Про державний бюджет на 2020 рік”;
- у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020 р.
2. Зобов`язати Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради:
- перерахунку соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за період із 01.04.2020 по 30.09.2020 із врахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року – 2027 гривень, з 1 липня – 2118 гривень згідно ст. 7 Закону України “Про державний бюджет на 2020 рік” та здійснити доплату;
- призначити соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 як малозабезпечена громадянка має право на соціальну допомогу. Зазначає, що у період з 01.04.2020 по 30.09.2020 ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу в сумі 24,67 грн, однак, вказаний розмір допомоги вважає заниженим, розрахунок, на думку позивача, проведений всупереч чинного законодавства. Зазначає, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних «осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму». Відповідно до ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» «Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом. Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім ’ї, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті». Однак, всупереч ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якою передбачено розрахунок соціальної допомоги виходячи із прожиткового мінімуму, без уточнення щодо основних соціальних і демографічній груп населення. ОСОБА_1 вказує, що дохід у розрахунковому періоді для соціальної допомоги з жовтня 2019р по листопад 2020 є нижчим від прожиткового мінімуму. Такий дохід є недостатнім для сплати обов`язкових, щомісячних рахунків за житлово-комунальні послуги, лікування та харчування. Тарифи на комунальні послуги, вартість медпрепаратів та продуктів харчування не є нижчими для осіб, які втратили працездатність.
Також, позивач вказує, що ще одним грубим порушенням відповідача є зарахування суми субсидії у розрахунок соціальної допомоги. Відповідно до п.8 Наказу № 486/202/524/455/3370 від 15.11.2001 «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за № 112/6400 « 8. До сукупного доходу сімей (одержувачів) не включається: серед іншого, житлова субсидія.
Відповідач позов не визнав, 29.12.2020 подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 10.04.2020 Сихівським відділом соціального захисту призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.04.2020 по 30.09.2020. Державна соціальна допомога призначена відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, в редакції чинній на момент призначення. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення. Стаття 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачає, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю -100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Зазначає, що відповідно до ст.7 «Про Державний бюджет України на 2020 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня -1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень. Отже, прожитковий мінімум для позивача як пенсіонера та особи з інвалідністю II групи становить з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень.
Відповідач вказує, що відповідно до довідки про доходи №5766213084778713 доданої позивачем до позовної заяви, доходи отримані в жовтні - 1564 грн., в листопаді 1564грн., грудні - 1638 грн., січні - 1638 грн., лютому - 1638 грн., березні - 1638 грн. Отже, середньомісячний сукупний дохід сім`ї розраховується таким чином: (1564+1564+1638+1638+1638+1638) + 6 = 9680 / 6 = 1613,33 грн.
В свою чергу, розмір державної соціальної допомоги визначається таким чином:
- з 01.04.2020 по 31.06.2020: 1638 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2020 року) - 1613,33 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї )= 24,67 грн.
- з 01.07.2020 по 30.09.2020: 1712 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 липня 2020 року) - 1613,33 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї) = 98,67 грн.
Отже, державна соціальна допомога з 01.04.2020 по 30.09.2020 становила 370,02 грн. Зокрема в квітні - 24,67 грн, в травні - 24,67 грн., в червні - 24,67 грн., в липні - 98,67 грн., в сепні - 98,67 грн., в вересні - 98,67 грн., що підтверджується довідкою від 28.12.2020 N94625.
Таким чином, відповідач зазначає, що розрахунок розміру державної соціальної допомоги з 01.07.2020 по 30.09.2020 здійснено вірно, з дотриманням норм чинного законодавства.
Щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2020 відповідач зазначає, що ОСОБА_1 звернулася в Сихівський відділ соціального захисту 01.10.2020 для отримання державної соціальної допомоги. Сихівський відділ соціального захисту прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї оскільки, 22 липня 2020 Кабінетом Міністрів України прийнято до законодавства наступні зміни, що регулюють порядок та механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім`ї (домогосподарства). вищезазначеною постановою внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003.
Відповідно до п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N2250 від 24.02.2003 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020), середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Відповідач зазначає, що відповідно до абз. 4, 6 п. 4 Порядку №632, до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи: пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці; соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі житлова субсидія та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Отже, сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 з січня по червень 2020 року становив:
пенсія - 9828 грн. (з них січень - 1638 грн, лютий - 1638 грн, березень - 1638 грн, квітень - 2638 грн., травень- 2638 грн. червень - 1712 грн (копія довідки від 07.10.2020 додається), та субсидія у розмірі 7427,68 грн. (з них в січні - 1602,77грн., в лютому - 1600,14 грн., березні - 1674, 84 грн., квітні - 1391,38 грн., травні - 677, 17 грн., червні - 481, 38 грн.) (копія даних про нарахування готівкових та безготівкових субсидій громадянам для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за період з січня 2020 по червень 2020 додається).
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї розраховується таким чином:
(9828 + 7424,68) + 6 = 17255,68 / 6 = 2875,95 грн.
Згідно з п. 7 Порядку №632, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім`ї.
Відповідно до п. 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом.
1712 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 липня 2020 року) - 2875,95 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї) = - (мінус) 1163,95 грн.
Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї позивачки (2875,95 грн.) перевищував рівень прожиткового мінімуму для сім`ї (1712 грн.), позивачці відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
З урахуванням наведеного, на думку відповідача, Сихівський відділ соціального захисту, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому немає жодних підстав для визнання протиправним бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту щодо відмови у перерахунку державної соціальної допомоги з 01.04.2020 по 30.09.2020 та призначення державної соціальної допомоги з 01.10.2020 та зобов`язання вчинити відповідні дії.
Позивач 01.02.2021 подала до суду відповідь на відзив у якій зазначила, що відповідач не спростував вимоги позивача у позовній заяві щодо необхідності перерахунку соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за період із 01.04.2020р. по 30.09.2020 із врахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» та призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020р. відповідно до ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Застосування прожиткового мінімуму у розмірі для основних соціальних і демографічних груп населення значно звужує права позивача на отримання соціальної допомоги у розмірі визначеному ст.5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та суперечить вимогам ст.ст. 22, 46 Конституції України.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 6 Постанови КМУ «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від від 22 липня 2020 р. № 632 «До середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. Розмір житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу не враховується до середньомісячного доходу».
Ухвалою судді від 17.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 03.02.2021 відмовлено у призначенні справи до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін.
Суд, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 10.04.2020 Сихівським відділом соціального захисту призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.04.2020 по 30.09.2020 про що свідчить рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с. 28).
Державна соціальна допомога призначена відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, в редакції чинній на момент призначення.
Відповідно до довідки про доходи №5766213084778713 доданої позивачем до позовної заяви, доходи отримані в жовтні - 1564 грн., в листопаді 1564грн., грудні - 1638 грн., січні - 1638 грн., лютому - 1638 грн., березні - 1638 грн.
Сума пенсії за період з 01.10.2019 по 31.03.2020 склала 9680,00 грн
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї становив: 1613,33 грн (1564+1564+1638+1638+1638+1638) = 9680 / 6).
Соціальну допомогу призначено з 01.04.2020 по 30.09.2020 включно (а.с.28).
Розмір державної соціальної допомоги визначено таким чином:
- з 01.04.2020 по 31.06.2020: 1638 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2020 року) - 1613,33 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї )= 24,67 грн.
- з 01.07.2020 по 30.09.2020: 1712 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 липня 2020 року) - 1613,33 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї) = 98,67 грн.
Державна соціальна допомога з 01.04.2020 по 30.09.2020 становила 370,02 грн. Зокрема в квітні - 24,67 грн, в травні - 24,67 грн., в червні - 24,67 грн., в липні - 98,67 грн., в серпні - 98,67 грн., в вересні - 98,67 грн., що підтверджується довідкою від 28.12.2020 N4625 (а.с.29).
Надалі, ОСОБА_1 звернулася в Сихівський відділ соціального захисту 01.10.2020 для отримання державної соціальної допомоги.
Сихівський відділ соціального захисту 09.10.2020 прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернулася до суду із вказаним позовом.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі по тексту - Закон №1768-ІІІ в редакції чинній на момент призначення позивачу державної соціальної допомоги) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
В розумінні статті 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї;
Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону №1768-ІІІ, середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 4 Закону №1768-ІІІ передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).
Пунктом 2 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до вимог частини 1 статті 6 Закону №1768-III та пункту 20 Порядку №250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до п. 14 Порядку, Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Згідно з п.15 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягни встановленого законом пенсійного віку. До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку.
Стаття 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачає, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю -100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст.7 «Про Державний бюджет України на 2020 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня -1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.
Відповідно до підпункту 5.3. пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Держкомстату, Мінфіну, Мінпраці, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: стипендії, пенсії, допомога.
Загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Середньомісячний сукупний дохід усіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, провадиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги на 6, якщо інше не передбачене законодавством (п. 9.1, 9.3 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Держкомстату, Мінфіну, Мінпраці, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370).
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, про що свідчить довідка до акта огляду медико-соціальної експертної комісії (а.с.13).
Суд звертає увагу, що статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначено, що прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Отже, суд вважає необґрунтованими покликання позивача на те, що відповідачем протиправно здійснено розрахунок соціальної допомоги із уточненням щодо основних та соціальних груп населення. Таким чином, прожитковий мінімум для позивача як пенсіонера та особи з інвалідністю II групи становить з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Сихівським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради розрахунок розміру державної соціальної допомоги з 01.04.2020 по 30.09.2020 здійснено з дотриманням норм чинного законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у перерахунку соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за період із 01.04.2020 р. по 30.09.2020 р. із врахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року – 2027 гривень, з 1 липня – 2118 гривень згідно ст. 7 Закону України “Про державний бюджет на 2020 рік” та зобов`язання Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради перерахувати соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 за період із 01.04.2020 р. по 30.09.2020 р. із врахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року – 2027 гривень, з 1 липня – 2118 гривень згідно ст. 7 Закону України “Про державний бюджет на 2020 рік” та здійсненні доплати належить відмовити.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020 та зобов`язання Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020 судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася в Сихівський відділ соціального захисту для отримання державної соціальної допомоги.
Сихівський відділ соціального захисту 09.10.2020 прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, з тих підстав, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.
Судом встановлено, що сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 з січня по червень 2020 року становив: пенсія - 9828 грн. (з них січень - 1638 грн, лютий - 1638 грн, березень - 1638 грн, квітень - 2638 грн., травень- 2638 грн. червень - 1712 грн та субсидія у розмірі 7427,68 грн. (з них в січні - 1602,77грн., в лютому - 1600,14 грн., березні - 1674, 84 грн., квітні - 1391,38 грн., травні - 677, 17 грн., червні - 481, 38 грн.)
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї становив: 2875,95 грн (9828 + 7424,68) = 17255,68 / 6).
1712 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 липня 2020 року) - 2875,95 (середньомісячний сукупний дохід сім`ї) = - (мінус) 1163,95 грн.
Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 (2875,95 грн.) перевищував рівень прожиткового мінімуму для сім`ї (1712 грн), позивачці відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
На думку позивача, відповідачем протиправно включено до середньомісячного доходу житлову субсидію.
З огляду на вказане, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги (надалі - Порядок №632).
Вказаною постановою внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003.
Відповідно до п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (Порядок №250), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N250 від 24.02.2003 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020), середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку №632 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020), до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи: пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці; соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі житлова субсидія та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Отже, Порядок №632 в редакції від 24.07.2020 чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї передбачав, що до сукупного доходу враховується серед іншого, житлова субсидія.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що зважає на покликання позивача на п 6 вказаного Порядку, як на підставу для розрахунку середньомісячного сукупного доходу без урахування житлової субсидії, однак, зазначає, що пунктом 6 Порядку 632 в редакції від 24.07.2020 чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї визначено, що розмір житлової субсидії та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу не враховується до середньомісячного сукупного доходу під час призначення житлової субсидії. Отже, пункт 6 Порядку стосується призначення житлової субсидії, у даному випадку позивач зверталась за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Розрахунок середньомісячного доходу для призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї передбачено абз. 4 п. 4 Порядку №632 у якому в редакції чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення соціальної допомоги передбачалось, що до середньомісячного сукупного доходу враховується серед іншого, житлова субсидія.
Підсумовуючи наведене суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020 та зобов`язання Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 із 01.10.2020 належить відмовити.
Згідно частини 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Грень Н.М.