Рішення № 94661117, 05.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2021
Номер справи
380/11498/20
Номер документу
94661117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2021 року справа №380/11498/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Сподарик Наталії Іванівни розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, код ЄДРПОУ 13814885), із вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.05.2020 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з 01.05.2020 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для перерахунку розміру пенсії за віком 01.05.2020 в сумі 17750,566 грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи (2 категорії), отримує пенсію на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказує на те, що підставою для звернення з позовом до суду стали неправомірні дії відповідача 28 травня 2020 року під час проведення перерахунку пенсії з 01.05.2020, однієї із її складових, пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) - назва за документом відповідача - «доплата за наднормативний стаж». Позивач зазначив, що при перерахунку пенсії збільшеної на 1% заробітної плати, згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» показник заробітної плати застрахованої особи (особистий заробіток позивача) відповідач залишив без змін, на рівні 2019 - 15991,49 грн., тому і розмір цієї складової пенсії залишився без змін 3518,13 грн. ( 15991,40 грн. х 22%, де 22%, це 22 роки стажу, що перевищують мінімально необхідні 20 років стажу встановлені п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, що є протиправним.

Ухвалою суду від 11.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

Відповідач у відзиві від 15.01.2020 за вх. № 2332 зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком призначену відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за нормами Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування’, тому розмір та порядок обчислення доплати за понаднормовий стаж повинен визначатись згідно положень, ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". А саме перерахунок доплати за понаднормативний стаж 22 роки з 01.05.2020 розраховано із заробітної плати в сумі 15991,49 грн. тому, що саме рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019р. у справі № 1.380 2019.001791 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку в сумі 15991,49 грн., який був визначений згідно ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 № 1058-IV для перерахунку пенсії за віком з 01.03.2019. Тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджено посвідченням ліквідатора серії А № 065988, виданим Львівською держадміністрацією 28.12.1992, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 12.09.2015 отримує пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Червоноградського міського суду Львівської області у справі №459/128/16-а від 08.02.2016 позов ОСОБА_1 задоволено повністю:

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року (а.с. 12-13).

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 апеляційну скаргу апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 08 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії- повернути особі, яка її подала.

На виконання даного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі розпорядження від 19.07.2015 з урахуванням частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII прийнято рішення збільшити ОСОБА_1 на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року

Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791 зобов`язано позов задовольнити частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2017 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом п. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18грн.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку з 01.04. 2018 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2019 ОСОБА_1 пенсії, збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 31.03.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.10.2017 в сумі 13667,93 грн., за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2018 по 28.02.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2018 в сумі 13667,83 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В решті позовних вимог - відмовлено.

03.12.2020 Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.001791 повернув скаржнику.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду відповідачем рішенням від 24.12.2019 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

05 травня 2020 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок доплати до пенсії за понаднормовий стаж з розрахунку розміру заробітної плати з 01.05.2020.

Відповідач листом від 28.05.2020 за № 3264-336/С-03/8-1300/20 відмовив позивачу з огляду на відсутність підстав для обчислення доплати до пенсії позивача за понаднормовий стаж від заробітної плати, що застосовується при визначенні розміру пенсії з 01.05.2020. повідомив про перерахунок пенсії відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі № 1.380.2019.001791.

При прийнятті рішення, суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав чинності 1 січня 2004 року.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі іменується - Закон № 796-ХІІ) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-ІV, або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за віком), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

При цьому, слід зазначити, що починаючи з впровадженням в Україні пенсійної реформи, тобто з 1 січня 2004 року, призначення та перерахунок пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-ІV.

Застосування окремих положень Закону № 1058-ІV, на переконання суду, не є перешкодою для застосування положень Закону № 796-ХІІ при обрахунку пенсії вказаній категорії осіб.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія за віком та на яких поширюється дія Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік стажу.

Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 6 лютого 2018 року в справі № 560/675/17.

Суд зазначає, що право позивача перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, встановлено в судових рішеннях: постанові Червоноградського міського суду Львівської області у справі № 459/128/16-а від 08.02.2016 та рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791, і не заперечується відповідачем.

При цьому, суд звертає увагу на те, що аналіз положень пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ також дозволяє прийти до висновку про те, що розмір підвищення до пенсії не є сталим, оскільки залежить від розміру заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу. Тобто, в разі збільшення розміру вказаних величин, то, відповідно, розмір підвищення до пенсії також збільшується.

З 01 травня 2020 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».

Відтак, підвищення до пенсії позивача, передбачене частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, також мало збільшитися.

Проте, як вбачається з листа відповідача від 28.05.2020 за № 3264-336/С-03/8-1300/20 перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати 4888,83 грн. (4404,35* 1,11).

Середньомісячний заробіток, який застосовувався для обчислення пенсії позивача з 01.05.2020 року становить 17750,56 грн. (4888,83 грн. * 3,63084 - індивідуальній коефіцієнт заробітку).

Загальний страховий стаж позивача, обчислений по 30.04.2017 року, становить 37 років 3 місяців 2 дні, в тому числі за Списком №1 - 5 років 4 місяці 25 днів. Понаднормовий стаж 22 роки. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,42250.

Розмір пенсії за віком позивача з 01.05.2020 становить 1 1188,56 грн., а саме: 7499,61 грн. - основний розмір пенсії (17750,56 грн. (середньомісячний заробіток) *0,42250 (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 3518,13 грн. - доплата за понаднормовий стаж до пенсії, обчислена_згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791 (15991,49 грн. - сума середньомісячного заробітку * 22%); 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії.

Законодавчі норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148 щодо перерахунку пенсій, які змінюють заробітну плату (дохід) застрахованої особи, з якої була обчислена пенсія змінюють величину оцінку страхового стажу, внесені з метою осучаснення пенсій, з метою забезпечення щорічної індексації пенсій.

Пунктом 47 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 2148 передбачено, що особам, пенсії «… яким призначені … відповідно до законів України … «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» … розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .

Згідно з ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.

Отже, п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що збільшенню підлягає пенсія на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений цим пунктом, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Системний аналіз правових норм дає суду підстави для висновку, що збільшення пенсії на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ слід проводити із заробітної плати (доходу) застрахованої особи, обчисленої згідно з ст. 27 Закону № 1058-IV.

Порівняльний аналіз правових норм дає суду підстави для висновку, що термін «заробітна плата (дохід) застрахованої особи» як складовий показник формули визначення розміру пенсії (ст.27 Закону № 1058-IV) так і термін «заробіток», на один процент якого збільшується розмір пенсії (п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ) є одним терміном, а отже абсолютна величина показника заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої визначається розмір пенсії за віком, розрахована на підставі ст.27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовується також і для обчислення розміру пенсії, яка підлягає збільшенню на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, для перерахунку пенсії, збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.05.2020 слід застосувати показник заробітної плати (доходу) застрахованої особи, який вказаний у формулі визначення розміру пенсії (частина перша ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"), а саме: з 01 жовтня 2017р. показник заробітної плати у сумі 13667,93грн, з 01 квітня 2018- показник заробітної плати у сумі 13667,93грн, з 01 березня 2019- показник заробітної плати у сумі 15991,49грн. з 01.05.2020 – 17750,56 грн.

Відповідно до частини 2 ст.56 Закону № 796 збільшенню підлягає пенсія (тобто «основний розмір пенсії») «...на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж», а отже при обчисленні розміру пенсії (основної пенсії і пенсії збільшеної на один процент заробітку) застосовується показник заробітної плати, який вказаний у формулі визначення розміру пенсії (частина перша ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”) - Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях.

Показник середньої заробітної плати застрахованої особи в сумі 15991,49 грн., був визначений відповідачем, як проіндексований середньомісячний заробіток, що був застосований для обчислення основного розміру пенсії з 01.03.2019, а відтак Львівський окружний суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії збільшеної на один процент заробітку, із показника заробітної плати, який був визначений згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для перерахунку розміру пенсії за віком відповідно з 01 03.2019 в сумі 15991,49 грн.

Таким чином для перерахунку пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01,03.2019. і в подальших перерахунках згідно законодавства, слід застосувати той самий показник Зп заробітної плати застрахованої особи, що визначаться відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється розмір основної пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії позивачу, збільшеної на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений п. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ з 01.05.2020 із застосуванням показника заробітної плати 15991,49 грн., визначеного для обчислення розміру пенсії за віком станом на 2019 рік є протиправними, а вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положення ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.05.2020 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, код ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії, з 01.05.2020 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для перерахунку розміру пенсії за віком 01.05.2020 в сумі 17750,566 грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням раніше виплачених сум пенсії

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.