Рішення № 94661101, 04.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
380/11044/20
Номер документу
94661101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/11044/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2021 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич- Мет" про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов`язання ДПС України вчинити дії.

Обставини справи:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич- Мет", в якій містяться вимоги:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області № 1909659/42895314 від 08.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 20 від 12.08.2020 подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЛИЧ-MET" датою її подання платником податків на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12.08.2020 року позивачем, відповідно до вимог Податкового кодексу України складено податкову накладну № 20 та подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманої квитанції від 28.08.2020 р. податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено. Вказує, що 03.09.2020 позивачем подано повідомлення відповідачу 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за № 5. Проте, незважаючи на надані пояснення з підтверджуючими документами, Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у Львівській області було прийнято рішення № 1909659/42895314 від 08.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким було відмовлено Позивачу у реєстрації податкової накладної № 20 від 12.08.2020 року у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Однак, яких документів не надано підкреслено не було. Вказує, що не погоджуюсь з вказаним рішенням 08.09.2020 позивачем було подано скаргу до ГУ ДПС у Львівській області щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1909659/42895314. Вказує, що 18.09.2020 позивачем було отримано Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України за № 50853/42895314/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким було залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою для прийняття такого рішення вказано: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.». Вважає, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України було прийнято Рішення про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЛИЧ-МЕТ" (Код ЄДРГІОУ 42895314) було безпідставно включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Зазначає, що податкові накладні які були складені та подані в подальшому на реєстрацію за першою подією - попередня оплата за товар були прийняті та зареєстровані, а саме: податкова накладна № 21 від 13.08.2020 року (платіжне доручення № 5372 від 13.08.2020 року; податкова накладна № 24 від 14 серпня 2020 року (платіжне доручення № 5382 від 14 серпня 2020 року); податкова накладна № 36 від 18 серпня 2020 року (платіжне доручення № 5405 від 18 серпня 2020 року); податкова накладна № 30 від 17 серпня 2020 року (платіжне доручення № 5387 від 17 серпня 2020 року). Також вказує, що була зареєстрована податкова накладна № 39 від 19 серпня 2020 року яка була складена на відвантаження Товару (платіжне доручення № 5409 від 19 серпня 2020 РОКУ; платіжне доручення № 5458 від 27 серпня 2020 року;). Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 01 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі відповідно до статті 262 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, оскільки надані платником податку документи не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію та такі не надавалися при прийнятті рішення. Вказує, що Комісією прийнято рішення № 1909659/42895314 від 08.09.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної податкової накладної №20 від 12.08.2020, оскільки платником податку не було надано копій документів, що підтверджують господарські операції.

Відповідач зазначив позивачем до матеріалів справи, було долучено рахунок на оплату товару №244 від 12.08.2020 на суму 708524,65 грн. Зазначає, що рахунок №244 від 12.08.2020 не був долучений до повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено та відповідно не був предметом розгляду Комісії ГУ ДПС у Львівській області. Крім цього, такий рахунок складений на суму, яка є значно вищою за суму, яка зазначена у податковій накладній №20 від 12.08.2020, реєстрація якої зупинена.

Також вказує, що позивач до матеріалів справи долучив видаткову накладну №557 від 19.08.2020, яка також до повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено не була надана та відповідно не була предметом розгляду Комісії ГУ ДПС у Львівській області. Незважаючи на те, що документи з метою розблокування податкової накладної №20 від 12.08.2020 подавались Позивачем 03.09.2020, відповідно на дату подання документів видаткова накладна №557 від 19.08.2020 мала б бути складена, товар поставлений.

Вказує, що документи позивачем не надавались, відповідно до даних повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, що ставить під сумнів їх достовірність та існування на момент здійснення господарської операції та подання документів для розблокування податкової накладної. Враховуючи наведене просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 04.02.2021 відмовлено в розгляді справи в загальному позовному провадженні та призначенні судового засідання.

Ухвалою суду від 04.02.2021 повернуто судовий збір в розмірі переплаченої суми.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

ТзОВ "Галич-Мет" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 42895314, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Між ТзОВ "Галич-Мет", як Продавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Еталон Пак», як Покупцем, укладено Договір купівлі-продажу № 15-з від 22 квітня 2019 року, за яким Продавець зобов`язувався поставити та передати у власність Покупця товар, а Покупець зобов`язувався прийняти і оплатити його на умовах цього Договору (п. 1.1. Договору).

Товаром за договором є заготівка мідна для волочіння (катанка) EN 1977-Сu-ЕТР-8-3000-CL, струмопровідна мідна жила (СПМЖ) різних діаметрів, дріт мідний м`який (ДММ) різних діаметрів, дріт мідний твердий (ДМТ) різних діаметрів, дріт алюмінієвий м`який (AM) різних діаметрів, дріт алюмінієвий твердий (AT) різних діаметрів, катанка алюмінієва різних марок і діаметрів, пластикат ПВХ, поліетилен (п. 1.2. Договору).

Згідно умов укладеного Договору: Покупець за Договором здійснює оплату Товару на умовах 100% передоплати товару на поточний рахунок Продавця (п. 2.1. Договору).

Поставка Товару здійснюється протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту поступлення коштів на поточний рахунок Продавця (п. 3.1. Договору).

Доставка Товару здійснюється Продавцем (п. 3.2. Договору). За окремою домовленістю Сторін, доставка Товару може здійснюватись Покупцем (п.3.3. Договору).

На виконання умов укладеного Договору ТОВ «Еталон Пак» здійснило попередню оплату за Товар в сумі 102 000,00 грн, згідно платіжного доручення № 5368 від 12 серпня 2020 року.

ТОВ «ГАЛИЧ-МЕТ» поставило Товариству з обмеженою відповідальністю «Еталон Пак» товар дріт мідний круглий тянутий MM 1,38 мм в кількості 3 163 кг загальною вартістю 708 524 грн 65 коп. грн. з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною № 557 від 19 серпня 2020 року.

12.08.2020 позивачем складено податкову накладну № 20 та подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанції від 28.08.2020 податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено. Підставою зупинення зазначено: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 12.08.2020 № 20 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7408. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, значеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

03.09.2020 позивачем подано Повідомлення відповідачу 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за № 5 з кількістю документів 43 додатки, згідно квитанції № 2 від 04.09.2020 Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН\РК. В пояснені до Повідомлення вказано: «Податкова накладна № 20 від 12.08.2020 позивачем виписана по першій події на попередню оплату за товар. Товаром по рахунку є дріт мідний з кодом 7408191000. Товар отриманий в результаті переробки давальницької сировини. Сировиною для виготовлення є виливки з кодом 7403190000. Документи: договори, накладні, ТТН, виробничі звіти, платіжні доручення, банківські виписки, акти та інші документи додано в додатках. Просимо розблокувати податкову накладну № 20 від 12.08.2020р.».

Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у Львівській області прийнято рішення № 1909659/42895314 від 08.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким було відмовлено Позивачу у реєстрації податкової накладної № 20 від 12.08.2020 у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)».

08.09.2020 позивачем подано Скаргу до ГУ ДПС у Львівській області щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1909659/42895314, відповідно до квитанції № 2 від 14.09.2020 про подання скарги.

У поданій скарзі зазначено: «Інформація про причини незгоди платника податку на додану вартість з рішенням комісії регіонального рівня: Рішення комісії вважаємо неправомірним. Причиною відмови в реєстрації податкової накладної №20 від 12.08.2020 вказано «ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо придбання/постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, і т.д. але конкретно не зазначено які документи не було надано. Податкова накладна № 20 від 12.08.2020р. була виписана по першій події на попередню оплату, згідно платіжного доручення № 5368 від 12.08.2020р. Реалізація товару покупцю відбулась згідно видаткової накладної та ТТН № 557 від 19.08.2020р. Товаром по накладній є Дріт MM (мідний м`який), який отриманий в результаті переробки давальницької сировини згідно договору на переробку давальницької сировини № 15/04/19 від 15.04.2019р. Давальницької сировиною є металобрухт придбаний згідно Договору купівлі-продажу № 36 від 16.03.2020р. в Додатках надано всі первинні документи: Договір купівлі-продажу. договори оренди обладнання, договори оренди приміщення, договір надання послуг (транспортних), платіжні доручення, банківська виписка, видаткові накладні та ТТН, додатки по металобрухту, доручення, сертифікат якості, акти приймання-передачі давальницької сировини, акт про надання послуг з переробки давальницької сировини, оборотно-сальдові відомості по pax. 36, 6851, 6311. 206, 281, 10. акт про надання транспортних послуг та інші документи. Враховуюче викладене, просимо скасувати рішення комісії та зареєструвати податкову накладну № 20 від 12.08.2020р.». Кількість документів, що додаються до скарги - 43.

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України за № 50853/42895314/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою для прийняття такого рішення вказано: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.».

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, вважає його таким, що не відповідає законодавству України та не ґрунтуються на результатах аналізу наданих документів платника податків.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України (далі – ПК України).

Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Так, судом встановлено із квитанцій від 28.08.2020, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №20 від 12.08.2020, слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, на момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанції не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що позивачем на підтвердження реальності операцій подано копії наступних документів : копія договору купівлі-продажу № 15-з від 22 квітня 2019 року укладеного між ТОВ «ГАЛИЧ-MET» та ТОВ «Еталон Пак»; копія видаткової накладної № 557 від 19 серпня 2020 pоку; копія довіреності на отримання Товару № 61 від 19.08.2020, копія товарно-транспортної накладної № Р557 від 19.08.2020; копія платіжного доручення № 5368 від 12 серпня 2020 року; сертифікат якості № 190820 від 19 серпня 2020 року, копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 36 за серпень 2020 року.

Як встановлено судом також були подані документи які пояснюють походження Товару, а саме:

1. Копія договору купівлі-продажу №36 від 16.03.2020 р. (придбання брухту та відходів кольорових металів);

1.2. Копія видаткової накладної № 375 від 22 квітня 2020 p.:

1.3. Копія товарно-транспортної накладної №РЗ75 від 22 квітня 2020 p.;

1.4. Копія акту приймання №ГК000000375 брухту та відходів кольорових металів від 22.04.2020 р.;

1.5. Копія посвідчення №ЕК000000256 про радіаційну і вибухову безпеку брухту і відходів кольорових металів і сплавів від 22.04.2020 р.

1.5. Копія паспорту від 22.04.2020 p.;

1.6. Копія посвідчення №ГК000000375 про дезактивацію (знешкодження від шкідливих речовин) брухту (відходів) кольорових металів і сплавів від 22.04.2020 p.;

1.7. Копія платіжного доручення № 1342 від 28 квітня 2020 року;

2.1. Копія видаткової накладної № 383 від 25 квітня 2020 p.;

2.2. Копія товарно-транспортної накладної №Р383 від 25.04.2020 p.;

2.3. Копія акту приймання №ГК000000383 брухту та відходів кольорових металів від 25.04.2020 p.;

2.4. Копія посвідчення №ГК000000383 про радіаційну і вибухову безпеку брухту і відходів кольорових металів і сплавів від 25.04.2020 p.;

2.5. Копія паспорту від 25.04.2020 p.;

2.6. Копія посвідчення №ГК000000383 про дезактивацію (знешкодження від шкідливих речовин) брухту (відходів) кольорових металів і сплавів від 25.04.2020 р.

3. Договір на переробку давальницької сировини № 15/04/19 від 15 квітня 2019 року;

3.1. Акт приймання-передачі давальницької сировини для переробки № 33 від 26 травня 2020 року;

3.2. Акт про надання послуг з переробки давальницької сировини, здачі-приймання готової продукції та технологічних відходів № 157 від 1 7 серпня 2020 року;

3.3. Копія платіжного доручення № 1965 від 14 серпня 2020 року;

3.4. Копія платіжного доручення № 1963 від 14.08.2020.

Судом встановлено, що подані документи, що підтверджують:

1. Транспортування Товару, а саме: Договір № 12-т про надання транспортних послуг від 15 квітня 2019 року; платіжне доручення № 2194 від 05 серпня 2020 року про оплату за транспорті послуги. Акт надання послуг № 1902 від 21 серпня 2020 року.

2. Підтвердження наявності матеріально-технічної бази, а саме: наявність виробничих площ - 9520 м.кв.; плавильні печі, автонавантажувачі та ін.

Кількість працівників станом на 30 жовтня 2020 року становить 100 осіб.

Судом також встановлено, що поставка товару відбувалась вантажним автомобільним транспортом відповідно до товарно-транспортної накладної № Р557 від 19 серпня 2020 року. Довіреність на отримання Товару № 61 від 19 серпня 2020 року. Сертифікат якості на Товар № 190820 від 19 серпня 2020 року.

Як свідчить зміст оскаржуваного рішення прийнятого відповідачем № 1909659/42895314 від 08.09.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від №20 від 12.08.2020, підставою для його прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій наступних документів:

«ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)»

Разом із тим, надаючи оцінку рішенню відповідача, що оскаржується, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Відтак, на переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку, що рішення № 1909659/42895314 від 08.09.2020, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної, є протиправними та підлягає скасуванню.

З приводу позовної вимоги щодо зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати подану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної №20 від 12.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання, судом не встановлено.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН спірних податкових накладних, ознак щодо порушення позивачем вимог законодавства щодо складення податкових накладних немає, відтак є достатні підстави для прийняття рішення про реєстрацію таких.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, позовна вимога про зобов`язання зобов`язати Державної податкової службу України зареєструвати податкову накладну №20 від 12.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання, підлягає задоволенню.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням №3276 від 05.11.2020 (а.с.14) та в розмірі 2102,00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням №3277 від 05.11.2020 (а.с.15).

Ухвалою суду від 04.02.2021 повернуто судовий збір в розмірі переплаченої суми 2102,00 гривень, згідно з платіжним дорученням №3277 від 05.11.2020.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги повністю, а порушене право позивача протиправним рішенням Головного управління ДПС у Львівській області, а не ДПС України, тому на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 2102,00 гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ухвалив :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області № 1909659/42895314 від 08.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 12.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов`язати ДПС України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №20 від 12.08.2020 датою її подання.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич- Мет" (вул. Конюшинна,11, м.Львів, 79040; ЄДРПОУ код 42895314) з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні, 0 копійок).

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складений 04.02.2021.

Суддя Коморний О.І.