Рішення № 94661037, 29.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2021
Номер справи
380/10359/20
Номер документу
94661037
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10359/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу № 380/10359/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальності «Карліз» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальності «Карліз» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просило:

- визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212281 від 15.09.2020 року;

- визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212282 від 15.09.2020 року;

- визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212283 від 15.09.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.07.2020 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на 134 км автомобільної дороги «Городище - Рівне - Староконстянтинів» було проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля Товариства з обмеженою відповідальність «Карліз» марки DAF, ХF 105.410 з реєстраційним номером НОМЕР_1 в зчепленні з причепом марки ZWALVЕ, ОКG 31730 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , що перевозив пісок з відсівів. В той же ж день 28.07.2020 року працівниками Укртрансбезпеки на 434 км автомобільної дороги «Київ - Чоп» було вдруге зупинено та проведено габаритно-ваговий контроль вищезгаданого Транспортного засобу з аналогічним перевищенням вагових параметрів.

22.09.2020 року на адресу позивача надійшли Лист-повідомленням б/н від Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за вищеописаною подією який відбувся 15.09.2020 року по справі № 212281, Лист-повідомленням б/н від Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбувся 15.09.2020 року по справі № 212282, та Лист- повідомленням б/н від Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який відбувся 15.09.2020 року по справі № 212283.

За результатом розгляду даних справ Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212281 від 15.09.2020 року, в результаті якої встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»; Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212282 від 15.09.2020 року, в результаті якої встановлено: невиконання перевізником або їхнім представником приписів органів державного контролю, відповідальність за яке передбачена абз. 13 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - невиконання припису № ВС0138396; Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 212282 від 15.09.2020 року в результаті якої встановлено: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

22.09.2020 року від Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на адресу позивача надійшов Лист щодо сплати плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 7559,00 грн., та долучено супровідні документи, зокрема, копії Акту № 034739 від 28 липня 2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідки № 034880 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.07.2020 року, Розрахунку № 34739 від 28.07.2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та квитанції про зважування Транспортного засобу, а також Лист щодо сплати плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 5387,00 грн., та долучено супровідні документи, зокрема, оригінали Акту № 034671 від 28 липня 2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідки № 034751 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.07.2020 року, Розрахунку № 34671 від 28.07.2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та дві Квитанції про зважування Транспортного засобу.

Разом з тим, зі змісту Акту 1/Акту 2, Довідки 1/Довідки 2 та Розрахунку 1/Розрахунку 2 неможливо встановити будь-яких характеристик зважувального обладнання, яке було використане Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю, зокрема, якими саме вагами проводилось зважування транспортного засобу, який відсоток похибки таких ваг, чи проходили вони періодичну повірку (метрологічну атестацію).

Також, в складеному Акті 2 відсутня інформація щодо номера телефону, ідентифікаційного коду згідно з ЄДРПОУ, п. 9 «Відстані між осями»; в Акті 1 відсутня інформація щодо номера телефону, ідентифікаційного коду згідно з ЄДРПОУ, п. 9 «Відстані між осями».

У виданій водієві транспортного засобу Довідці відсутня інформація про час проведення контролю, а в пункті 1 не зазначено найменування пункту габаритно-вагового контролю та його тип - стаціонарний чи пересувний. При цьому, зазначено лише місце розташування пункту: Тернопільська область, 191 + 380 км а/д М-12.

Згідно із складеним Актом 1, було визначено фактичну масу транспортного засобу - 40 т, а згідно з Актом 2 - фактична маса транспортного засобу становила 38,86 т, при цьому нормативно допустима маса складає 40 т.

Тобто, фактична маса транспортного засобу не перевищувала допустимих 40 т.

В частині осьового навантаження фактична маса згідно з Актом 1 становила: 1) 6,150 т 2) 7 т 3) 26,150 т, а згідно з Актом 2: 1) 5,73 т. 2) 6,89 т. 3) 26,24 т., при нормативно допустимих відповідно: 1) 11 т. 2) 11 т. 3) 22 т.

Однак, даний Транспортний засіб перевозив пісок із відсівів, який відповідно до ДСТУ Б В.2.7- 210:2010 «Пісок із відсівів дроблення вивержених гірських порід для будівельних робіт. Технічні умови» є сипучим вантажем, що за своєю природою є рухомим товаром під час руху транспортного засобу.

За таких обставин результати зважування транспортного засобу з сипучим вантажем, що під час руху змінює розподіл навантажень на осі транспортного засобу, не можуть вважатися правильними.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову. Зазначив, що у відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку №422, водій транспортного засобу марки DAF, ОСОБА_1 , надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Рівенській області наступні документи:

- посвідчення водія відповідної категорії Е серії НОМЕР_3 від 05.09.2018 року;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 ,

- свідоцтво про реєстрацію напівпричепа марки ZVALVE OKG 31730 номерний знак НОМЕР_2 серії НОМЕР_6 .

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 40000 кг при нормативно допустимій - 40000 кг; навантаження на строєну вісь становило 26850 кг при нормативно допустимому 22000кг. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування №29183 від 28.07.2020 року.

Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку №1007/1207 та на підставі талону про зважування №№29183 від 28.07.2020 року, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №034880 від 28.07.2020 року.

На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №034739 від 28.07.2020 року.

Зважування проводилось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь типу CHEKLODE FREEWEIGH заводський номер 008213 виробник CENTRAL WEIGHING Англія. На засіб вимірювальної техніки виданий сертифікат про відповідність № РТ -025/2017, засобів вимірювальної техніки ваги відповідають ДСТУ ІSО 10012:2005 та СОУ 74.9-02568294-001:2016.

Ваги пройшли у встановленому порядку повірку що підтверджується відповідним Свідоцтвом № 34-00/1108 від 26 травня 2020 року.

Зважування проводилось на автомобільній дорозі Н-25 137 км, де розміщена площадка для проведення габаритно-вагового контролю, яка відповідає розділу II. Вимоги до пересувного пункту габаритно-вагового контролю, що затверджені наказом Міністерства інфраструктури України №255 від 28.07.2016 року.

До того ж обставина перевищення вагових параметрів зафіксована роздруківкою (талоном) від 28 липня 2020 року № 29183 , який формується і видається автоматично, що унеможливлює втручання особи в результати зважування.

У відповідності до вимог Порядку контролю позивача було запрошено на розгляд справи, що підтверджується квитанцією Укрпошти від 03.09.2020 року, як вбачається з перевірки статусу відстеження вручене лише 07.09.2020 року, що на думку відповідача не можна вважати не належним виконанням свого обов`язку щодо повідомлення суб`єкта господарювання. Позивач не забезпечив присутність свого представника на розгляд справи не надав додаткових пояснень чи доказів відповідно рішення у справі було прийнято за наявними у справі документами.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 20.11.2020 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Безпосередньо, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

28.07.2020 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, на підставі направлення на перевірку №009093 від 24.07.2020 року на автомобільній дорозі Н-25 137 км, та графіку проведення рейдових перевірок проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до п. 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, затвердженого постановою КМУ №422 від 20.05.2013 року був зупинений транспортний засіб марки DAF р.н. НОМЕР_7 із причепом ZVALVE OKG 31730 р.н. НОМЕР_8 .

За результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF р.н. НОМЕР_7 із причепом ZVALVE OKG 31730 р.н. НОМЕР_8 , було встановлено що загальна маса транспортного засобу становила 40000 кг при нормативно допустимій - 40000 кг; навантаження на строєну вісь становило 26850 кг при нормативно допустимому 22 000кг. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування №29183 від 28.07. 2020 року.

У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, складено:

- акт № 227432 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.07.2020 року, яким встановлено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу;

- довідка №034880 від 28.07.2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначено навантаження на осі в тонн: 1) 6,150; 2) 7,0; 3) 26,850; та повна маса транспортного засобу - 40,0 тонн;

- акт №034739 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.07.2020 р., в якому зафіксовано осьове навантаження, тонн нормативно допустиме: 11/11/22, фактичне 6,150; 2) 7,0; 3) 26,850.

15.09.2020 року винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212281 за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та стягнуто з ТОВ «Карліз» адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн.

15.09.2020 року винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212282, допущено невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 13 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - невиконання припису, та стягнуто з ТОВ «Карліз» адміністративно-господарський штраф у розмірі 680,00 грн.

15.09.2020 року винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212283, допущено надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 та 48 відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» стягнуто з ТОВ «Карліз» адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправними спірні постанови та такою що підлягає скасуванню.

Судом не враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірних рішень з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначенні Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-ІІІ).

Згідно ч. 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Згідно п. 1 Положення №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно п. 4 Положення №103 передбачено, що основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно з п. 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі Порядок №1567).

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку №1567).

При цьому, за приписами пункту 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Згідно із пунктом 14 зазначеного Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до абзацу 1 пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що Управлінню Укртрансбезпеки в Львівській області надано право здійснювати державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства щодо габаритно-вагових стандартів транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до вимог статті 33 Закону «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до вимог абзацу 1 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року за №879 (далі - Порядок №879).

Згідно з пунктами 3, 4 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху; робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Процедуру взаємодії посадових осіб Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі - посадові особи Укртрансінспекції), працівників відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху (далі - відповідні підрозділи МВС), а також служб автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі та підприємств, визначених у встановленому законодавством порядку (далі - служби автомобільних доріг), під час організації та проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - транспортні засоби) під час проїзду автомобільними дорогами загального користування визначає Порядок, затверджений спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207 (далі Порядок №1007/1207).

Згідно з пунктом 4 Порядку №1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, серед іншого, визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 – 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку. Пункти 5 6 даного Порядку визначають повноваження працівників підрозділів МВС та Служби автомобільних доріг.

Пунктами 16, 18 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18 січня 2001 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

При цьому, відповідно до вимог пункту 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг. Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Із наведеного випливає, що дозвіл та плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов`язковими при здійсненні перевезень великоваговими чи великогабаритними транспортними засобами, вагові чи габаритні параметри яких перевищують нормативно допустимі.

Як встановлено судом, за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF р.н. НОМЕР_7 із причепом ZVALVE OKG 31730 р.н. НОМЕР_8 , який відбувався 28.07.2020 року встановлено, що навантаження на осі: 1) 6,150; 2) 7,0; 3) 26,850; та повна маса транспортного засобу - 40000,00 тонн, навантаження на строєну вісь становило 26850 кг, отже виявлено перевищення вагових норм, а саме 26850 кг, при нормативно допустимій 22000 кг, що на у відсотковому відношенні становить понад 20% перевищує нормативно допустиме навантаження. При цьому, суд звертає увагу, що квитанція від 28.07.2020 № 29183 формується і видається технічними засобами габаритно-вагового контролю автоматично, що унеможливлює втручання особи в результати зважування.

Посилання позивача на специфіку вантажу і що за рахунок саме його пересипання мало місце перевищення встановлено допустимого осьового навантаження не виключає відповідальності перевізника за виявлені порушення.

Водій, який здійснює вантажні перевезення, зокрема сипучого вантажу великоваговим автомобільним транспортом, зобов`язаний дотримуватись встановлених правил, з метою уникнення порушень законодавства про автомобільний транспорт та створення небезпеки для пішоходів та інших учасників дорожнього руху, тому доводи позивача щодо сипучості вантажу, на думку суду, є необґрунтованими.

Отже, матеріалами справи підтверджується факт, що 28.07.2020 року транспортний засіб рухався автомобільними дорогами з перевищенням встановлених вагових обмежень, який позивачем не спростовано жодними належними та допустимими доказами.

Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону №2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області правомірно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212281 від 15.09.2020 року, якою з позивача стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.; постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212282 від 15.09.2020 року, якою стягнуто з позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 680,00 грн.; постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212283 від 15.09.2020 року, якою стягнуто з позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.

Щодо тверджень позивача, що на момент зважування немає посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами при проведенні габаритно-вагового контролю, суд враховує, що пункти 12, 13 Порядку №879 не встановлюють обов`язку для посадових осіб Укртрансбезпеки надавати водієві протокол, свідоцтво про метрологічну атестацію в ДП «Укрметстандарт» на предмет відповідності технічних характеристик ваг вимогам технічної документації виробника саме у режимі зважування у русі, повідомляти назву вагового комплексу, на якому здійснювався габаритно-ваговий контроль. Також законодавчо не встановлено вимоги щодо зазначення в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунку плати за проїзд характеристик вимірювального та зважувального обладнання при проведенні габаритно-вагового контролю.

З цих же підстав судом враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову в позові в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальності «Карліз» (79005, м. Львів, площа Міцкевича, 4) до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (79020, м. Львів, пр. В.Чорновола, 57) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 03.02.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.