
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/22172/20
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Житомирській області, викладені у листі від 30 листопада 2020 року №18956-19043/С-02/8-0600/20 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02 березня 2020 року №18-304 вих-20, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з грудня 2009 року він є отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ. 31.03.2015 позивач звільнився з органів прокуратури та станом на день подання позову не працює. У березні 2020 прокуратурою Житомирської області видано довідку від 02.03.2020 №18-304 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. Довідка видана на підггаві постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №9657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». 04.11.2020 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав зазначену довідку. Як на підставу для перерахунку пенсії позивач послався на рішення Конституційного Су/у України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, постанову Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі N9560/2120/20.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.11.2020 відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенси з мотивів відсутності з 13.12.2019 нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Позивач вважаю, що рішення відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача є незаконним, порушує його права, гарантовані державою, що сталодля звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 КАС України.
03.02.2021 до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на адміністративний позов від ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідно до змісту якого зазначено, що саме з 13 грудня 2019 втратили чинність положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-УИ зі змінами, згідно із якими повноваження щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України. Відповідно, саме з 13.12.2019, з дня втрати чинності положеннями частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами, підлягає застосуванню частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ в первинній редакції. Виходячи зі змісту речення першого та другого відновленої частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії працівникам прокуратури повинен бути проведений з 1 січня 2020 року виходячи із довідки заробітної плати працюючих прокурорів за грлдень 2019 року. Також Довідка складена в супереч вимог наведеного законодавства: 1) розмір заробітної плати визначено не станом на 01.01.2020; 2) підстава (видання нормативно - правового акту згідно якого змінились розміри заробітної плати) визначена постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657, яка прийнята до 13.12.2019, а тому даний документ (довідка) не може бути підставою для перерахунку пенсії.
У відповідності до положень частини п`ятої статті262, частини першої статті263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною четвертоюстатті 243 КАС Українисудове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п`ятоюстатті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до частини 9 статті 86 Закону №1697-VII.
У березні 2020 прокуратурою Житомирської області видано довідку від 02.03.2020 №18-304 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії (а.с.4).
04.11.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-304 вих-20 (а.с.3).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.11.2020 №18956-19043/С-02/8-0600/20 відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенси з мотивів того, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697), які визнано неконституційними втрачають чинність з 13.12.2019, та зворотної сили не мають. Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. Прийняття заяв на перерахунок пенсії надісланих поштою чиним законодавством не передбачено. Позивача повідомлено, для розгляду питання перерахунку пенсії він можете звернутись до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян за місцем реєстрації із заявою та довідкою про заробітну плату (грошове забезпечення) за нормами чинними після 13.12.2019 (а.с.5).
Позивач вважаючи спірне рішення протиправним, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульований статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі по тексту - Закон від №76-VIII) до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII внесені зміни, зокрема, вказана частина викладена у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Крім цього, 11.10.2017 набрав чинності закон України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким викладений у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV "Прикінцеві положення" закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого у разі якщо особі призначена пенсію відповідно до закону України "Про прокуратуру", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Кабінет Міністрів України не прийняв жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно з Законом №76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.
Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 по справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 по справі №754/15912/16-а.
Водночас, рішенням від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 є втрата чинності із 13.12.2019 норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Суд звертає увагу, що Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення їхньої заробітної плати.
Отже, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії.
Відтак, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є протиправним.
Водночас, у прохальній частині позовної заяви позивач просить суд здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019 року.
Разом з тим, як зазначено в рішенні Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року "Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії".
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з огляду на рішення Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року з 01.01.2020 року.
За таких обставин, суд вважає за необхідним зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 01.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02 березня 2020 року №18-304 вих-20.
Стосовно позиції відповідача щодо форми заяви, з якою звернувся позивач до управління.
Питання щодо подання та оформлення документів для поновлення виплати пенсії урегульовано постановою правління Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, від 25 листопада 2005 року за № 22-1, якою затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Цим Порядком передбачено, що заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку якодержувача пенсії (п.1.5 Порядку № 22-1).
Суд апеляційної інстанції зазначає, що статтею 44 Закону №1058-IV також визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, де ч. 1 цієї статті передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до вимог вказаних норм, із заявою про, зокрема, поновлення виплати пенсії має право звертатись як особисто пенсіонер, так і його законний представник.
При цьому, слід зазначити, що а ні Порядок № 22-1, а ні Закон № 1058-VI не містить заборони на звернення громадянина із заявою про призначення пенсії встановленого зразку поштою.
Матеріали справи свідчать про те, що 04.11.2020 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії до якої додав довідку прокуратури Житомирської області від 02 березня 2020 року №18-304 вих-20.
Суд зазначає, що наведені вище обставини свідчать про недбале ставлення пенсійного органу до вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується статтею 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових.
Згідно з практикою Європейський Суд з прав людини (справи Суханов та Ільченко проти України», «Кечко проти України»), Європейський Суд з прав людини, з урахуванням статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірність прийнятої ним відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, оформлену листом від 30 листопада 2020 року №18956-19043/С-02/8-0600/20.
Зобов`язати ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02 березня 2020 року №18-304 вих-20, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 05 лютого 2021 року.
Суддя О.Г. Попова