Рішення № 94658633, 04.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
140/17562/20
Номер документу
94658633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/17562/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській зарахувати до страхового стажу період роботи з 29.04.1969 по 22.07.1971 та з 01.07.1960 по 30.06.1961.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за віком відповідно до норм Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". В період з 29.04.1969 по 22.07.1971 позивач працював в колгоспі "Радянська Україна", що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, архівними довідками та книгою обліку трудового стажу і заробітку колгоспника за 1969-1971 роки. Проте, відповідач листом від 02.10.2020 відмовив позивачу у зарахуванні до страхового стажу вищевказаного періоду роботи в колгоспі "Радянська Україна" з підстав відсутності відомостей про фактичну тривалість трудової участі.

Також, позивач зазначив, що будучи підлітком в період з 01.07.1960 по 30.06.1961 працював у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень". Період роботи позивача з 01.07.1960 по 30.06.1961 у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" досліджувався Волинським окружним адміністративним судом в межах адміністративної справи №140/12386/20, за наслідками розгляду якої, рішенням суду від 01.10.2020 вказаний період роботи позивача зобов`язано відповідача зарахувати до страхового стажу позивача. Не дивлячись на те, що судом роз`яснено що вищезгаданий період роботи підлягає зарахуванню до страхового стажу без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року, відповідачем зараховано даний період із застосуванням фактичної тривалості, тобто зараховує до страхового стажу не 2 роки, а 1 рік, у зв`язку із чим позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.

Листом від 08.12.2020 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що на виконання рішення суду від 01.10.2020 до страхового стажу зараховано період роботи у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961 календарно, що складає 1 рік.

Таку бездіяльність відповідача ОСОБА_1 вважає протиправною, а тому, для відновлення своїх порушених прав змушений звертатися до суду.

На підставі вищевикладеного позивач просить суд зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи з 29.04.1969 по 22.07.1971, тобто 2 роки, 2 місяці і 23 дні, та з 01.07.1960 по 30.06.1961, а саме повних два роки.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі №140/12386/20, період роботи позивача у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961 зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 , тобто рішення виконано в повному обсязі.

Щодо періоду роботи позивача з 29.04.1969 по 22.07.1971 в колгоспі "Радянська Україна" зазначає, що при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, кожний рік роботи зараховується як повний за умови виконання встановленого мінімуму вихододнів. Оскільки позивачем не надано документів, які б підтверджували його членство в колгоспі, обчислення стажу роботи в господарстві здійснюється за фактичною тривалістю на підставі довідок про час роботи, а відтак відповідач не мав законних підстав для зарахування спірного періоду роботи до страхового стажу.

При цьому, зауважує, що частина спірного періоду, а саме період навчання в аспірантурі з 01.09.1970 по 22.07.1971, зараховано до страхового стажу при призначенні пенсії.

Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 08.09.2000 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", а з 01.10.2017 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2020, яке набрало законної сили 03.11.2020, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 роботу у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" в період з 01.07.1960 по 30.06.1961.

На виконання рішення суду від 01.10.2020, ГУ ПФУ у Волинській області зараховано до страхового стажу позивача період роботи з 01.07.1960 по 30.06.1961 календарно, що складає 1 рік.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02.10.2020 відмовило позивачу у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 29.04.1969 по 22.07.1971 в колгоспі "Радянська Україна", з підстав відсутності відомостей про фактичну тривалість трудової участі.

Не погоджуючись із діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав, з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Згідно з статтею 2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Статтею 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 48 частини 1 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Аналогічна норма міститься й у пункті 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, що затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року за №58.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі по тексту Порядок № 637) передбачено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовим стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Таким чином, трудова книжка має містити дані щодо факту перебування особи в трудових відносинах для підтвердження наявності трудового стажу та є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Як вбачається з відомостей наявних в трудовій книжці ОСОБА_1 від 22.07.1968, позивач працював з 29.04.1969 по 22.07.1971 в колгоспі "Радянська Україна" на посаді ветлікаря. (а.с.5, 5 зворотній бік)

Записи за вищевказаний період роботи позивача засвідчено відповідними печатками підприємства.

Крім того, позивачем на підтвердження періоду роботи в колгоспі "Радянська Україна" надано копію книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника ОСОБА_1 за 1969-1971 роки та архівну довідку Державного архіву Волинської області від 06.11.2020 №923/01-20. (а.с.14-18)

Таким чином, суд вважає, що наданими документами підтверджено факт перебування ОСОБА_1 з 29.04.1969 по 22.07.1971 у членстві колгоспу "Радянська Україна", відтак, вищевказаний період роботи 2 роки 2 місяці і 23 дні підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботу у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961, без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, період роботи позивача з 01.07.1960 по 30.06.1961 у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" досліджувався Волинським окружним адміністративним судом в межах адміністративної справи №140/12386/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2020, яке набрало законної сили 03.11.2020, позов задоволено частково, зобов`язано відповідача зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 роботу у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" в період з 01.07.1960 по 30.06.1961.

При цьому, суд у вказаному рішенні від 02.10.2020, дійшов висновку, що позивачем підтверджено членство в колгоспі ім. Сталіна "Жовтень", а відтак період роботи позивача у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961 підлягає зарахуванню до страхового стажу ОСОБА_1 , без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року.

Відповідно до статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Тобто, у разі наявності документів, які підтверджують членство в колгоспі, рік роботи в колгоспі до 01.01.1966 зараховується як повний рік незалежно від кількості нарахованих трудоднів на рік або відпрацьованих людино-днів на рік.

Оскільки, позивачем в межах адміністративної справи №140/12386/20 підтверджено членство в колгоспі ім. Сталіна "Жовтень", відтак період роботи у колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961 підлягає зарахуванню до страхового стажу, як за два повних роки, без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні спору, прийняте відповідачем рішення як суб`єктом владних повноважень, перевірялося судом на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені письмові докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в колгоспі "Радянська Україна" з 29.04.1969 по 22.07.1971, тобто 2 роки 2 місяці і 23 дні, та в колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961, без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року, тобто повних два роки.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в колгоспі "Радянська Україна" з 29.04.1969 по 22.07.1971, тобто 2 роки 2 місяці і 23 дні, та в колгоспі ім. Сталіна "Жовтень" з 01.07.1960 по 30.06.1961, без застосування фактичної тривалості, так як набутий до 1965 року, тобто повних два роки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, код ЄДРПОУ 13358826, адреса: 43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В.

Суддя Ю.Ю. Сорока