
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
05 лютого 2021 р. Справа № 120/8319/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі-відповідач), у якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, які полягають у відмові перерахувати та виплачувати пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України у Вінницькій області 04 серпня 2020 року за №53/21-112, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і правових висновків Великої Палати Верховного Суду України в адміністративній справі №160/8324/19, із 05 березня 2019 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплачувати пенсію відповідно до вказаної довідки, виходячи з відсоткового розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 7640,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років - 45% - 4072,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 1146,00 грн., надбавка за особливості проходження служби - 28% - 3874,30 грн., преміювання - 10% - 764,00 грн., робота з оперативними джерелами інформації -5%- 382 грн, а всього 19 088, 80 грн., розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі №160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, із 05 березня 2019 року;
зобов`язати відповідача виконати у повному обсязі рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справах №120/966/, №120/4341/20 в максимально стислий термін.
На обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.08.2020 року він отримав оновлену довідку за №53/21-112 від 04.08.2020 року про складові його грошового забезпечення, в якій зазначено основні і додаткові його види.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 11.08.2020 року відмовлено позивачу в такому перерахунку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Рішенням суду від 02.10.20220 року у справі №120/4341/20-а позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-112 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 05.03.2019 перерахувати та виплачувату ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-112, виданої у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням зазначених у довідці основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача, а саме посадового окладу - 7640,00 грн, окладу за військовим званням - 1410,00 грн, надбавки за вислугу років (45%) - 4072,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1146,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (28%) - 3874,30 грн, доплати за роботу з оперативними джерелами інформації (агент.) (5%) - 382,00 грн, преміювання (10%) - 764,00 грн (всього 19088,80 грн) з 05.03.2019 року, з врахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, відповідач здійснюючи перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки та рішення суду від 02.10.2020 року, зменшив розмір грошового забезпечення позивача з 79% до 70 %.
Позивач вважає такі дії протиправними, а тому звернувся до суду.
02.02.2021 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, у якому вказав, що останній перерахунок позивачу проводився на виконання Постанови КМУ № 103, а після скасування п.1, 2 Урядом України іншого порядку здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не приймалось.
Таким чином, в Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, так як Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, окрім постанови №103 не приймалося.
Враховуючи вищевикладене, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія призначена ОСОБА_1 в розмірі 79% від грошового забезпечення.
10.08.2020 року він отримав оновлену довідку за №53/21-112 від 04.08.2020 року про складові його грошового забезпечення, в якій зазначено основні і додаткові його види.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 11.08.2020 року відмовлено позивачу в такому перерахунку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Рішенням суду від 02.10.20220 року у справі №120/4341/20-а позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-112 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 05.03.2019 перерахувати та виплачувату ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-112, виданої у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням зазначених у довідці основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача, а саме посадового окладу - 7640,00 грн, окладу за військовим званням - 1410,00 грн, надбавки за вислугу років (45%) - 4072,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1146,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (28%) - 3874,30 грн, доплати за роботу з оперативними джерелами інформації (агент.) (5%) - 382,00 грн, преміювання (10%) - 764,00 грн (всього 19088,80 грн), з врахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, відповідач здійснюючи перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки та рішення суду від 02.10.2020 року, зменшив розмір грошового забезпечення позивача з 79% до 70 %.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо виплати пенсії в обмеженому розмірі, позивач звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон від 09.04.1992 № 2262-XII.
Відповідно до ст. 8 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відтак ст. 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 (набрав чинності 01.10.2011), внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
З огляду на викладене з 01.10.2011 положення ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» №1166-VІІ від 27.03.2014 (набрав чинності 01.04.2014), внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, де число « 80» змінено на число « 70» (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.
Проаналізувавши викладене у сукупності суд дійшов висновку, що приписи ст. 13 Закону №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.
Незважаючи на це, при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення суду у справі № 10/4341/20-а відповідно до оновленої довідки про складові грошового забезпечення від 04.08.2020 року, відповідач застосував норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що не узгоджується із нормами законодавства, вказаними вище.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що «призначення пенсії» та «перерахунок пенсії» є різними за змістом та механізмом процедурами, а встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Такий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).
В рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (240/5401/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже при ухваленні цього рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі №240/5401/18.
Таким чином відповідачем у справі протиправно зменшено позивачу при перерахунку основний розмір пенсії з 79% до 70% грошового забезпечення позивача, адже при виході на пенсію її розрахунок проводився виходячи з 79% від грошового забезпечення, а не 70%.
Що стосується позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача виконати у повному обсязі рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справах №120/966/, №120/4341/20 в максимально стислий термін, то суд звертає увагу, що порядок судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено ст.382 КАС України, а порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду встановлено ст.383 КАС України, яким передбачено, що особа на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Таким чином, у разі незгоди позивача з діями чи бездіяльністю відповідача, які пов`язані із виконанням рішення суду, він може скористатися порядком передбаченим у наведених ст.382 та 383 КАС України та подати відповідні заяви, які мають відповідати вимогам встановленим КАС України.
За приписами вимог п. 4 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій щодо зменшення основного розміру пенсії позивача при перерахунку з 79% грошового забезпечення до 70%.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 79% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.08.2020 року №53/21-112 з 01.04.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 04.08.2020 року №53/21-112 з врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з основного розміру пенсії 79% від відповідних сум грошового забезпечення.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100 )
Повне судове рішення складено та підписано суддею 05.02.2021 року.
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна