Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 947/35592/20
Провадження № 1-кс/947/1367/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.02.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42020162030000107 від 31.07.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст. 382 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
1.Фактичні обставини даного кримінального провадження та правове обґрунтування клопотання стороною обвинувачення.
У провадженні слідчого управління ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42020162030000107 від 31.07.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 382 КК України за фактом незаконного будівництва багатоповерхівок у Центральному історичному ареалі міста замість тенісних кортів по вул. Лідерсовський бульвар, 7 та Лідерсовський бульвар, 9 (парк ім. Т.Шевченка), процесуальне керівництво у якому здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
В ході досудового розслідування встановлено, що рішенням Одеської міської ради від 28.12.2001 року за № 3066-XXIII затверджено проект відведення земельної ділянки та надано ТОВ «СПОРТ СЕРВІС» земельну ділянку, загальною площею 0, 6000 га. (код згідно Українського класифікатора цільового призначення використання землі 1.12.7 землі фізичної культури та спорту) за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди терміном на 49 років для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно побутового призначення та тенісних кортів.
11.03.2002 року між Одеською міською радою та ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення Одеської міської ради від 28.12.2001 року за № 3066-XXIII надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 0, 6000 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно побутового призначення та тенісних кортів.
Відповідно до п. 1.3. договору оренди земельної ділянки від 11.03.2002 укладеного між Одеською міською радою та ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» встановлено, що зміна цільового призначення та використання зазначеної земельної ділянки можлива тільки на підставі відповідного рішення Одеської міської ради.
Разом з цим, згідно висновку Управління земельних ресурсів Одеської міської ради від 15.11.2001 року за № 642, яким погоджено проект відведення вказаної земельної ділянки ТОВ «СПОРТ СЕРВІС», встановлено правове обмеження відповідно до УКЦВЗ зміна цільового призначення.
У подальшому рішення Одеської міської ради за № 3128 VII від 21.03.2018 (зі змінами згідно рішення Одеської міської ради за № 3980 VII від 31.10.2018) надано дозвіл ТОВ «СПОРТ СЕРВІС» на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0, 6000 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно побутового призначення та тенісних кортів.
У подальшому, 12.03.2019 відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 20.12.2018, виготовленої ТОВ «ЗЕМЕЛЬНЕ КАДАСТРОВЕ БЮРО» проведено державну реєстрацію земельної ділянки, за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, кадастровий номер земельної ділянки 5110137500:29:005:0035 з встановленим цільовим призначенням: 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (категорія земель: землі житлової та громадської забудови).
Так, відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
У свою чергу, відповідно до ст. 51 Земельного кодексу України встановлено, що до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів, фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і
мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів, стаціонарної рекреації.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного вбачається, щослужбовими особами ТОВ «ЗЕМЕЛЬНЕ КАДАСТРОВЕ БЮРО» при розроблені технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 20.12.2018 ймовірно внесено недостовірні відомості щодо категорії земельної ділянки за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, що у подальшому призвело до можливості отримання містобудівним умов та обмежень для подальшої забудови вказаної земельної ділянки.
Досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020162030000107 від 31.07.2020 здійснюється за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 382 КК України, а тому дії службових осіб ТОВ «ЗЕМЕЛЬНЕ КАДАСТРОВЕ БЮРО» є предметом досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
У подальшому, на підставі отриманих документів 22.06.2020 року Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради були надані містобудівні умови та обмеження № 01-06/178 на проектування об`єкту за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар 7 та АДРЕСА_1 за намірами забудови будівництво готелю з центром туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром та благоустроєм прилеглої території.
На ділянках планується будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром, а відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка кадастровий номер 5110137500:29:005:0035 (площа 0,6 га) має цільове призначення В 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку), а земельна ділянка кадастровий номер 5110137500:29:005:0034 (площа 0,0724 га) має цільове призначення В 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Відповідно до положень Генерального плану м. Одеси та Плану зонування територій, земельна ділянка за адресою: бул-р Лідерсовський, 7 розміщена в зоні Г-4 культурна та спортивна зона, яка призначена для розташування крупних культурно-мистецьких та спортивно-видовищних комплексів, концертних залів, театрів, кінотеатрів тощо, де одним з переважнихвидів використання територіїє розміщення спортивних клубів, а земельна ділянка за адресою: бул-р Лідерсовський, 9, розміщена в зоні Г-5 в лікувальній зоні, яка призначена для розташування лікарень, поліклінік, амбулаторій. На зазначених зонах розміщуються об`єкти, що відносяться до установ соціального забезпечення та охорони здоров`я, де одним з переважних видів використання території є розміщення пунктів першої медичної допомоги.
Вищевказане свідчить про те, що наявне цільове призначення орендованої земельної ділянки суперечить відповідній зоні території та потребує зміни цільового призначення, оскільки згідно з абзацом 2 частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Також, відповідно до частини 3 статті 24 Закону, у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, крім випадків, зокрема, розташування на земельній ділянці будівлі (споруди), що перебуває у власності фізичної або юридичної особи.
Передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у випадках, визначених цією частиною, за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка, зокрема розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення).
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно з частиною 1 статті 19 Закону, 1. Детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Також, відповідно до частини 1 статті 25 Закону, режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Додатково необхідно зазначити, що детальний план території де планується будівництво відсутній.
Також необхідно зазначити, що відповідно до частини 5 статті 29 Закону, містобудівні умови та обмеження містять, зокрема:
- гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах;
- максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки
- мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд.
Так, відповідно до вищенаведених містобудівних умов та обмежень наведено, що максимально допустима висотність має становити до 21,30 м, вимога до якої встановлена відповідно до положень «Історико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони, визначення границь історичних ареалів міста Одеси», затвердженого наказом, Міністерства культури та туризму України від 20.06.2008 року № 728/0/16-08, а саме в Центральному історичному ареалі гранична висота акцентних будівель на перехресті кварталів не вище 21,30 м.
Згідно з пунктом ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» (далі - ДБН), квартал це первинний елемент архітектурно-планувальної структури населеного пункту, що є частиною його території, обмеженої червоними лініями вулиць, у деяких випадках проїздами, або природними межами.
Відповідно до пункту 9.8 ДБН, для населених пунктів у районах сейсмічністю 7-8 балів, поверховість громадських будинків цілодобового перебування (санаторно-курортні, оздоровчі і туристичні заклади, лікарні і готелі) слід встановлювати не більше 4 поверхів з урахуванням ступеня вогнестійкості будинків і кількості місць.
Місто Одеса, відповідно до карт сейсмомікрорайонування відноситься до території з сейсмічністю 7 балів.
Також, відповідно до тих же положень «Історико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони, визначення границь історичних ареалів міста Одеси», в Центральному історичному ареалі гранична висота нових будівель та споруд, які виходять на червону лінію вулиць, не повинна перевищувати 18,60 метрів від рівня денної поверхні.
Слід зазначити, що проектоване нове будівництво згідно вищевказаних містобудівних умов та обмежень не планується на перехресті кварталів, а планується з виходом на червону лінію вулиць, а саме Лідерсовського бульвару та внутрішньоквартального проїзду (вул. Чорноморська) пункт 6 містобудівних умов та обмежень, що також унеможливюлє встановлювати гранично допустиму висотність 21,30 метрів, а має становити, враховуючи вимоги ДБН, до 4 поверхів і до 18,60 метрів від рівня денної поверхні-тобто вимога щодо допустимої висотності до 21, 30 метрів є незаконною.
Окрім цього, в вищевказаних містобудівних умовах та обмеженнях не наведено конкретний максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, а наведено лише необхідність здійснити розрахунки відповідно до пункту 6.2.9 та таблиці 6.9 ДБН, де наведені зокрема показники щільності забудови громадських центрів.
В вищевказаних містобудівних умовах та обмеженнях не наведено конкретних вимог щодо мінімальних допустимих відстаней від об`єкта, що проектується до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд, (по Лідерсовському бульвару проходить межа комплексної охоронної зони та в радіусі 500 метрів наявні пам`ятки архітектури) але лише вказівка щодо дотримання під час проектування вимог ДБН.
Також слід зазначити, що інформація про видані містобудівні умови та обмеження не внесена у відповідний реєстр, що є порушенням пункту 3 розділу ІІ Порядку ведення реєстру містобудівних умов та обмежень, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.05.2017 року № 135, Інформація вноситься до Реєстру не пізніше п`яти робочих днів з дати видання наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень станом на 07.07.2020 року містобудівні умови та обмеження не опубліковані на офіційному сайті service2.ombk.odessa.ua.
Таким чином, незважаючи на встановлені обмеження щодо користування орендованої земельною ділянкою посадовими особами Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради за заявою ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» видано містобудівні умови та обмеження, що порушують правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій, спрямовані на забезпечення сталого розвитку населених пунктів, що в цілому суперечить встановленим нормам та стандартам містобудування.
Разом з цим, відповідно до листа Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради встановлено, що в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, наявні наступні відомості:
- повідомлення про початок виконання підготовчих робіт№ОД020200817816 від 17.08.2020, найменування об`єкта будівництва «Будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром, в межах земельних ділянок, які знаходяться в оренді, за рахунок знесення об`єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 та Лідерсовський бульвар, 9 та благоустроєм прилеглої території». Замовник ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» та ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК»
У свою чергу, на офіційному сайті забудовника наявні відомості про те, що за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 та Лідерсовський бульвар, 9 будується житловий багатоквартирний будинок, старт продажу квартир у якому вже розпочато, тобто замовником та забудовником фактично здійснюється будівництво всупереч наявній містобудівній документації, що є грубим порушенням містобудівного законодавства.
Окрім цього в ході досудового розслідування встановлено, що ухвалами Приморського районного суду м. Одеси від 18.09.2020 по справі№522/13674/20накладено арешт на наступні земельні ділянки, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542) з забороною проведення будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт на зазначених земельних ділянках.
У подальшому,ухвалами слідчогосудді Київськогорайонного судум.Одесиарешти нанаступні земельніділянки,а самеземельну ділянкузкадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542) скасовано.
Разом з цим, матеріалами кримінального провадження задокументовано факт ознайомлення представника генерального підрядника ТОВ «ОДЕСАБУД» (код ЄДРПОУ 40246416) з ухвалами слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси, що засвідчує факт обізнаності генерального підрядника з забороною проведення будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт на вищевказаних земельних ділянках.
Так, будучи допитаними у якості свідків гр. ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 показали, що у період дії ухвал слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси, якими було накладено арешт на вищевказані земельні ділянки з забороною проведення будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт, на земельних ділянках з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельну ділянку з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542) щодня проводились підготовчі роботи, тобто в порушення вищевказаних ухвал Приморського районного суду м. Одеси. Окрім цього зазначені особи вказали на те, що станом на теперішній час на земельних ділянках проводяться роботи з вбивання бетонних свай, що відноситься до будівельних робіт, не зважаючи на те, що у замовників будівництва, а саме ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» та ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» наявний лише дозвіл на проведення підготовчих робіт на вищевказаних земельних ділянках.
Окрім цього, 29.10.2019 на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеси проведено санкціонований огляд земельних ділянок з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9 за результатами проведення якого встановлено, що невстановленими на теперішній час особами, в порушення ухвал Приморського районного суду м. Одеси від 18.09.2020 по справі № 522/13674/20, не зважаючи на заборону щодо проведення підготовчих та/або будівельних робіт на вищевказаних земельних ділянках, умисно продовжувалось проведення будівельних робіт.
На підставі вищевикладеного, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження арешту майна, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9, користувачем якої являєтьсяТОВ«ЛІДЕР-ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542), з метою запобігання їх можливого подальшого використання та проведення на них будівельних робіт у супереч установленого законом порядку, запобігання їх поділу, розмежування, зміни цільового призначення земельних ділянок, запобігання привласнення грошових коштів потенційних інвесторів об`єкту будівництва, яке здійснюється з істотним порушенням містобудівних норм та містобудівного законодавства в цілому та шляхом внесення недостовірних відомостей до офіційних документів.
Виходячи з наявної інформації та відомостей, що підтверджуються матеріалами кримінального провадження наявні підстави вважати, що земельна ділянка з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельна ділянка з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою:м. Одеса, Лідерсовськийбульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-
ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542) є предметом злочину.
На підставі викладеного з метою запобігання їх можливого подальшого використання та проведення на них будівельних робіт у супереч установленого законом порядку, запобігання їх поділу, розмежування, зміни цільового призначення земельних ділянок, запобігання привласнення грошових коштів потенційних інвесторів об`єкту будівництва, яке здійснюється з істотним порушенням містобудівних норм та містобудівного законодавства в цілому та шляхом внесення недостовірних відомостей до офіційних документів, а також з метою забезпечення проведення судової експертизи з питань землеустрою виникла необхідність у накладені арешту на вищевказане майно.
З метою забезпечення арешту майна, сторона обвинувачення просить розглядати подане клопотання без виклику власника такого майна.
Від слідчого до початку розгляду клопотання надійшла заява про розгляд такого клопотання за її відсутності.
З огляду на обґрунтування такого клопотання, а також фактичні обставини даного кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне здійснити розгляд такого клопотання без виклику особи, яка на теперішній час являється діючим користувачем ззначеної земельної ділянки.
Таким чином, вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, враховуючи положення ч. ч. 1, 2 ст. 172 КПК України, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
2. Норми законодавства, якими керується слідчий суддя при вирішенні клопотання про арешт майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
При цьому, у відповідності до ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Згідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправних шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
3. Правова підстава для арешту майна.
Слідчим суддею встановлено, що органом досудового розслідування на теперішній час обґрунтовано здійснюється досудове розслідування в рамках даного кримінального провадження, за фактом можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2ст.364,ч.1ст.366,ч.1ст.382 КК України. а саме за фактом незаконного будівництва багатоповерхівок у Центральному історичному ареалі міста замість тенісних кортів по вул. Лідерсовський бульвар, 7 та Лідерсовський бульвар, 9 (парк ім. Т.Шевченка).
Відтак, на думку слідчого судді, доводи сторони обвинувачення є обґрунтованими, а тому, слідчий суддя вважає доведеним відповідність зазначеної у клопотанні земельної ділянки критеріям речових доказів (ч. 1 ст. 98 КПК України), оскільки остання, згідно викладених у клопотанні та встановлених в ході судового засідання обставин, являється об`єктом кримінально протиправних дій.
Відтак, перед слідчим суддею доведено існування підстав вважати, що зазначена у клопотанні земельна ділянка є доказом в рамках даного кримінального провадження, що в свою чергу свідчить про наявність у слідчого судді підстав для застосування в рамках даного кримінального провадження заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна.
4. Мета накладення арешту майна.
В судовому засіданні встановлено, що фізична особа (власник) зазначеної у клопотанні земельної ділянки (відомості відносно якого підтверджуються долученою до клопотання інформацією з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно), не має відповідного процесуального статусу підозрюваного, а являються третьою особою, відносно майна якої на теперішній час вирішується питання про арешт майна.
Крім того, слідчим суддею встановлено, що зазначена у клопотанні земельна ділянка відповідає критеріям речових доказів (ч. 1 ст. 98 КПК України в частині об`єкту кримінально протиправних дій), про що зазначено було вище.
Відтак, метою накладення арешту майна в рамках даного кримінального провадження є необхідність забезпечення збереження речових доказів (п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України), в свою чергу з цієї підстави арешт може бути накладено на майно й третіх осіб (абзац 1 ч. 3 ст. 170 КПК України).
5. Завдання та необхідність арешту майна, а також наявність ризиків, передбачених абзацом 2 ч. 1 ст. 170 КПК України.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 170 КПК України, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Як вбачається з поданого клопотання, на ділянках планується будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром, а відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка кадастровий номер 5110137500:29:005:0035 (площа 0,6 га) має цільове призначення В 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку), а земельна ділянка кадастровий номер 5110137500:29:005:0034 (площа 0,0724 га) має цільове призначення В 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Відповідно до положень Генерального плану м. Одеси та Плану зонування територій, земельна ділянка за адресою: бул.-р Лідерсовський, 7 розміщена в зоні Г-4 культурна та спортивна зона, яка призначена для розташування крупних культурно-мистецьких та спортивно-видовищних комплексів, концертних залів, театрів, кінотеатрів тощо, де одним з переважнихвидів використання територіїє розміщення спортивних клубів, а земельна ділянка за адресою: бул.-р Лідерсовський, 9, розміщена в зоні Г-5 в лікувальній зоні, яка призначена для розташування лікарень, поліклінік, амбулаторій. На зазначених зонах розміщуються об`єкти, що відносяться до установ соціального забезпечення та охорони здоров`я, де одним з переважних видів використання території є розміщення пунктів першої медичної допомоги.
Вищевказане свідчить про те, що наявне цільове призначення орендованої земельної ділянки суперечить відповідній зоні території та потребує зміни цільового призначення, оскільки згідно з абзацом 2 частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відтак, на думку слідчого судді, на теперішній час об`єктивно існує необхідність в запобіганні можливого подальшого використаннята проведенняна земельнійділянці зкадастровим номером5110137500:29:005:0035,загальною площею0,6га.за адресою:м.Одеса,Лідерсовський бульвар,7,користувачем якоїявляється ТОВ«СПОРТ-СЕРВІС»(кодЄДРПОУ 30199721)та земельноїділянки зкадастровим номером5110137500:29:005:0034,загальною площею0,0724га.за адресою:м.Одеса,Лідерсовський бульвар,9,користувачем якоїявляєтьсяТОВ«ЛІДЕР-ПАРК»(кодЄДРПОУ 38953542),будівельних робіту суперечустановленого закономпорядку,запобігання їхподілу,розмежування,зміни цільовогопризначення земельнихділянок,запобігання привласненнягрошових коштівпотенційних інвесторівоб`єкту будівництва,яке здійснюєтьсяз істотнимпорушенням містобудівнихнорм тамістобудівного законодавствав ціломута шляхомвнесення недостовірнихвідомостей доофіційних документів. При цьому, відповідність наявності вказаного завдання арешту майна підтверджується фактичними обставинами даного кримінального провадження.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
При цьому, на досягнення завдань кримінального провадження в цілому, й повинні застосовуватися в рамках відповідного кримінального провадження ті чи інші заходи забезпечення кримінального провадження, зокрема.
Відтак, з метою забезпечення досягнення означених завдань кримінального провадження в цілому (ч. 1 ст. 2 КПК України), й наявна необхідність в накладенні арешту майна на зазначені у клопотанні земельні ділянки зокрема.
6. Розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52). Іншими словами, заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними щодо мети їх застосування.
Слідчим суддеювстановлено,що заобставинами даногокримінального провадженнявтручання управо власності зазначеної у клопотанні юридичної особи (право власності якої на означену у клопотанні земельну ділянку підтверджується долученими до клопотання відомостями), пов`язано із здійсненням кримінального провадження, необхідністю забезпечити збереження речових доказів, а отже, обмеження не є свавільним та відповідає вимогам законності. При цьому дотримано справедливий баланс між вимогами загального суспільного інтересу (у вигляді досягнення завдань кримінального провадження) та вимогами захисту права власності окремої особи, адже досягнення мети збереження речового доказу неможливо досягти в інший спосіб, ніж арешт майна.
7. Висновки слідчого судді.
За таких обставин, враховуючи розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність накладення арешту на майно, оскільки надані стороною обвинувачення матеріали доводять наявність правових підстав для накладення арешту на згадане майно та на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна, з метою забезпечення кримінального провадження, при цьому на даній стадії слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної особи або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що надані суду матеріали є достатніми для застосування в рамках даного кримінального провадження заходів забезпечення кримінального провадження, одним з яких є арешт майна.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42020162030000107 від 31.07.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст. 382 КК України задовольнити.
Накласти арешт на майно, а саме на об`єкти нерухомості у вигляді земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0, 6 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0, 0724 га. за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» (код ЄДРПОУ 38953542);
Заборонити користування, відчуження, розпорядження, поділ та заміну цільового призначення вказаних земельних ділянок, заборонити будь-яким суб`єктам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам здійснювати будь-які реєстраційні дії або вносити будьякі відомості щодо відповідних об`єктів нерухомого майна, зокрема щодо їх поділу, розмежування, зміни цільового призначення, атакож заборонити будь-яким особам, у тому числі діючим користувачам вказаних земельних ділянок ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30199721) та ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» проведення будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт на вищевказаних земельних ділянках.
Виконання ухвалипокласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1