
Справа № 750/348/21
Провадження № 3/750/321/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м.Чернігова у складі :
головуючої судді Кузнєцової О.О.,
при секретарі Чернобай Н.О.,
за участі особи, яка притягається до адмінвідповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянинки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої АДРЕСА_2 , працюючої заступником керучого магазином "ПРОСТОР",
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №365841 від 14.11.2020, ОСОБА_1 14.11.2020 о 13.30 хв. в м.Чернігові по вул.Всіхсвятська, 2 а в магазині «Простор» приймала відвідувачів та дозволила продавати товар в магазині, де вміст торгівельної площі менше 60 відсотків підпадає на продукти харчування, чим порушила Постанову КМУ №641 із внесеними змінами Постановою КМУ №1100 від 11.11.2020 п.15 п.п.4.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнала, вказала, що до її обов`язків взагалі не входить робота з відвідувачами, а так само і встановлення графіку роботи магазину. Магазин є торгівельною точкою ТОВ «Стиль Д». Вона є лише працівником юридичної особи, а не її керівником, тобто не являється суб`єктом господарювання чи її посадовою особою.
Окрім того, ОСОБА_1 надалі письмові заперечення до протоколу від 14.11.2020 про те, що відповідно до підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100) встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється, зокрема, приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами. Магазин має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, лайкопластері, перев`язочні матеріали, тести для діагности вагітності, товари для дітей, маски, санітайзери та інше), а також корми для тварин та продукти харчування. Магазини мережі внесені до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів та на законних підставах здійснюють торгівлю продуктами харчування. Також підприємство долучилось до публічного договору Міністерства соціальної політики та є учасником соціального пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках». Магазин внесено до Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору щодо реалізації пілотного проекту (Мінсоцполітики), та через нього здійснюється продаж спеціального асортименту дитячих товарів та товарів для породіль (а саме підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, дитячі товари), що включені до Державного реєстру медичної техніки га виробів медичного призначення.
Заслухавши пояснення особи, щодо якої складено протокол, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
В контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (Заява N 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до статті 280 КУпАП, під час розгляду справи суд має вирішити: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона відповідальності. Зазначенні питання під час розгляду справи суд має вирішувати з аналізу наявних по справі доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП. Тобто усі кваліфікуючі ознаки правопорушення, як об`єктивної, так і суб`єктивної сторони мають доводитися певними доказами та мати своє відображення у певних документах, які складаються на місці вчинення правопорушення із дотриманням вимог відповідних інструкції.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його чиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Постанова суду згідно статті 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за статтею 44-3 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
На час розгляду справи викладене порушення підпадає під диспозицію частини 1 зазначеної вище статті.
Вказана норма закону є бланкетною (вид норм права з точки зору рівня визначеності їх змісту). Диспозиції бланкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування інших норм, розміщених навіть в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки), тому серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, обов`язковим є наведення конкретного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких така особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 року № 1645-III карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Згідно з підпунктом 4 пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції від 11.11.2020), додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв`язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень.
Тобто, згідно відповідної постанови допускається і не є порушенням торгівля у вихідний день станом на дату складання протоколу продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування.
Таким чином, суб`єктом правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 44-3 КУпАП, є суб`єкти господарювання та посадові особи, які допустили порушення встановлених обмежень, тобто займались діяльністю, яка не є виключенням.
Відповідно до частини другої статті 55 Господарського кодексу України, суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно частини 3 цієї статті суб`єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть належати до суб`єктів малого підприємництва, у тому числі до суб`єктів мікропідприємництва, тобто фізичних осіб, які зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є керуючою магазину «ПроСтор», який підпорядковується Товариству з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» (код ЄДРПОУ 32014082). Фактично та юридично Товариство з обмеженою відповідальністю «Стиль Д» розташоване в м. Дніпро та його керівником згідно витягу ЄДРПОУ є ОСОБА_2 , який є особою, що безпосередньо здійснює управління суб`єктом господарювання, тобто посадовою особою суб`єкта господарювання, що здійснює відповідну діяльність, наведену в протоколі.
Отже, відповідальність за порушення заборони здійснення торгівельної діяльності в період карантину може нести лише власник підприємства або посадова особа підприємства до службових обов`язків якої входить забезпечення виконання такої вимоги.
ОСОБА_1 є найманим працівником, не наділена повноваженнями приймання відвідувачів і не наділена повноваженнями приймати рішення про роботу магазину у вихідні дні та не є суб`єктом правопорушення передбаченого ч.1ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Матеріали справи не містять доказів щодо уповноваження ОСОБА_1 на припинення торгівлі у вихідні дні та не допуск клієнтів до приміщення магазину.
До матеріалів справи не додано посадову інструкцію відносно керуючого магазину, тому твердження, що саме ОСОБА_1 є відповідальною посадовою особою за діяльність суб`єкта господарювання, окрім як зазначення про це в протоколі про адміністративне правопорушення, належними доказами не підтверджено.
Таким чином, приймаючи до уваги наведені обставини, оскільки ОСОБА_1 є лише працівником, а не безпосереднім суб`єктом, що здійснював згадану в протоколі діяльність, в розумінні підпункту 4 пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції від 11.11.2020) вона не є суб`єктом вказаного правопорушення.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, ТОВ «Стиль-Д» приєднався до Договору про співпрацю в рамках реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», щодо здійснення продажу дитячих товарів (зокрема дитяче харчування, дитячі засоби гігієни, підгузки, серветки), товарів для породіллі.
Таким чином магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в АДРЕСА_3 а 14.11.2020 року здійснював торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, торгівля якими згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 р. (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 1100 від 11.11.2020 р.) не заборонена.
Поліцейським при складанні протоколу не встановлено достеменно яку групу товарів фактично реалізовує магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не перевірено чи наявні в магазині лише продовольчої групи товари, якщо ні то не перевірено чи площа даного приміщення відповідає вимогам визначеним в Постанові для продажу інших груп товарів.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зазначене викликає сумніви в наявності вини ОСОБА_1 , оскільки притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова ВС від 20.05.2020 № 524/5741/16-а).
Згідно статті 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини. Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
В силу частини другої статті 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Згідно вимог статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06 грудня 1998 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні не знайшло підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 44-3 КУпАП.
За таких обставин суд вважає, що справу слід закрити у зв`язку з відсутністю складу правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 34, 35, 36, 40-1, 44-3, 245, п. 1 . ч. 1 ст. 247, 280, 283 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за статтею 44-3 КУпАП – закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП за відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя О.О. Кузнєцова