
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" січня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3174/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Приватно-орендного підприємства "Русь єдина", м.Вовчанськ Харківської області, до Акціонерного товариства "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", м.Харків, про скасування рішення, за участю представників:
позивача - Сотника О.В. (ордер серії ПТ № 025985 від 20.06.2019, довіреність № 70
від 20.09.2019);
відповідача - Юркової Т.С. (довіреність ДР-197-1220 від 28.12.2020);
Смолякової І.О. (довіреність ДР-200-1220 від 28.12.2020);
ВСТАНОВИВ:
Приватно-орендне підприємство "Русь єдина", м.Вовчанськ Харківської області, 30.09.2019 звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз", м.Харків, про визнання недійсним повністю та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Чугуївському відділенню АТ "Харківгаз" про задоволення повністю акта про порушення №М-000208 від 15.04.2019, оформленого протоколом б/н від 28.01.2019, та донарахування Приватно-орендному підприємству "Русь єдина" об`єму природного газу в обсязі 3582,6 м.куб. на суму 31222,08 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вказане рішення комісії про донарахування підприємству об`ємів газу, складення Акту - розрахунку від 28.05.2018, розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу не відповідає приписам Кодексу ГРМ, оскільки прийнято на підставі підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, в порушення вимог п. 6 глави 9 розділу Х, відповідно до яких вимоги підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС можуть бути застосовані лише за наявності вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.10.2019 вищевказану позовну заяву було прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі 922/3174/19 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 23.10.2019, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідач при складанні акту про порушення діяв в межах чинного законодавства. Пунктом 6 Протоколу щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку від 22.04.2019 споживача ПОП "Русь єдина" було запрошено на 24.04.2019 на 10:00 для проведення позачергової повірки ЗВТ за адресою м.Харків, вул.Безлюдівська, 1. Твердження позивача щодо неповного складу комісії (зі складу представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів) є безпідставним. також відповідач вважає безпідставним твердження позивача щодо неповідомлення останнього про час та місце розгляду Комісією Акту про порушення № М0002018 від 15.04.2019, оскільки про час та місце засідання було зазначено в п. 8 Акту про порушення, який було підписано представником ПОП "Русь єдина". Протокол засідання комісії від 26.04.2019 із зазначенням в ньому часу та місця наступного судового засідання було направлено споживачу. Відповідачем були дотримані вимоги п. 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ щодо складу комісії з розгляду актів про порушення. У зв`язку із встановленням непридатності засобу вимірювальної техніки (довідка № 39-1-3/13266 від 26.04.2019) та неможливістю достовірно визначити дату виходу його з ладу, відповідачем було проведено перерахунок об`єму переданого (прийнятого) газу з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
30.10.2019 позивачем було надано відповідь на відзив відповідача, в якому позивач зазначив, що відповідачем у відзиві не спростовано докази позивача про те, що представниками АТ "Харківгаз" під час перевірки 15.04.2019 ВОГ ПОП "Русь єдина", створенні Комісії, розгляді акту про порушення були грубо порушені вимоги Кодексу ГРМ, рішення, оформлене протоколом від 28.05.2019, прийнято нелегітимною комісією, створеною в порушення Кодексу ГРМ, неповним її складом, що робить неправомірним вирішене нею питання про задоволення акту про порушення № М000208 від 15.04.2019, а також складання акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на суму 31222,08грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.12.2019, занесеною до протоколу судового засідання, підготовчого провадження у справі № 922/3174/19 було закрито; розгляд справи по суті призначено на 19.12.2019.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.12.2019 провадження у справі №922/3174/19 зупинено до вирішення справи № 910/17955/17, прийнятої до розгляду Великою Палатою Верховного Суду, правовідносини в якій є подібними до спірних правовідносин у даній справі.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 14.01.2021, у зв`язку з прийняттям 14.01.2020 Великою Палатою Верховного Суду постанови, якою касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські електромережі залишено без задоволення, а постанову Північного апеляційного господарського суду від 02.04.2019 у справі 910/17955/17 - без змін, за клопотанням АТ "Харківгаз" (вх. № 563 від 12.01.2021) провадження у справі № 922/3174/19 було поновлено; розгляд справи по суті призначено на 26.01.2021.
У судовому засіданні, яке відбулося 26.01.2021, представник позивача підтримав заявлені позовну вимоги у повному обсязі та під час розгляду справи просив застосувати висновки, викладені у постановах Верховного Суду, зокрема, постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 02.12.2020 у справі № 906/962/18, в п. 8.20 якої зазначено: Аналіз наведених положень Кодексу дає підстави для висновку про те, що якщо результатами вчасної періодичної повірки встановлено непридатність лічильника до застосування лише внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, наслідки, передбачені підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме визначення обсягу переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газосполживаючого обладнання, не настають.
Представниці відповідача проти позову заперечували повністю, просили відмовити в його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Приватно-орендне підприємство "Русь єдина" (позивач), відповідно до Договору розподілу природного газу № 09420PCXHRFP016 від 01.01.2016, є споживачем послуг з розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ - Акціонерним товариством "Харківгаз" (відповідач).
Відповідно до вищевказаного Договору, постачальником природного газу є Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаззбут".
Позивач використовує наступне газоспоживаюче обладнання: 2 плити ПГ-4 потужністю 1,4 м.куб на годину кожна, 1 котел АОГВ "Колбі" потужністю 5,6 м.куб. на годину.
Облік використаного природного газу позивачем здійснюється ВОГ за допомогою лічильника газу побутового типу РЛ типорозміру G-10, зав. № 7120533.
Відповідно до свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №Л3545 від 20.05.2015, лічильник визнано придатним до застосування до 20.01.2020.
15.04.2019 представниками ПАТ "Харківгаз" - провідним інженером з метрології Бєлкіним В.О., інженером з метрології 2 категорії Рибалка Л.О. в присутності головного інженера підприємства позивача Рубан Б.В. була проведена перевірка технічного стану ВОГ ПОП "Русь єдина" та складено Акт № 3153 від 15.04.2019, а також Акт про порушення № М-000208 від 15.04.2019.
Згідно з Актом про порушення № М-000208 від 15.04.2019, встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ, пп 3 п. 6 гл. 6 розд. Х - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковуються некоректно. Наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу (п. 2). Порушення на дату складання акту не усунено (п. 4). За виявленими порушеннями споживачу необхідно в термін до 25.04.2019 надати доступ для демонтажа лічильника газу РЛ G-10 (№ 7120533) для проведення позачергової повірки (п. 5).
Як вказує позивач, представник ПОП "Русь єдина" головний інженер Рубан Б.В. був не згоден з актом про порушення, оскільки в звичайному режимі експлуатації газоспоживчого обладнання сторонніх шумів в роботі лічильника не виникало, він реагував на мінімальні витрати газу. Незначний шум (облікового механізму) з`явився, коли представниками ПАТ "Харківгаз" було відкрито кран продувки газу, у зв`язку з чим ОСОБА_1 до Акту написав зауваження: "Шум появляється при полном открытии крана продувки газа".
22.04.2019 представниками ПАТ "Харківгаз" інженером з метрології ОСОБА_2 , інженером з метрології 2 категорії Рибалка Л.О. за згодою споживача було припинено газопостачання шляхом встановлення та подальшого опломбування вхідної засувки та металевої проглушки пломбою та було складено протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку.
В п. 6 протоколу вказано, що представник споживача ПОП "Русь єдина" запрошується о 10:00, 24.04.2019 для проведення позачергової або експертної повірки.
Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "Укрметртестстандарт") вул.Метрологічна, 4, м.Київ, 03143, видано довідку № 39-1-3/13226 від 26.04.2019 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки лічильника РЛ G-10 № 7120533 з підстав "Похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення".
Позивач зазначає, що представника ПОП "Русь єдина" у встановленому законом порядку не було запрошено до ДП "Укрметртестстандарт" для участі в проведенні експертизи вказаного лічильника.
Отже, на думку позивача, представниками ПАТ "Харківгаз" допущено порушення Кодексу ГРМ під час перевірки підприємства позивача, складанні акту про порушення, створенні комісії з розгляду актів про порушення та розгляді акту про порушення.
Так, позивач вказує, що в ході перевірки представниками ПАТ "Харківгаз" було вчинено дії поза межами їх повноважень. Зокрема, дії представників ПАТ "Харківгаз" (в даному випадку відкриття крану продувки газу), що порушують звичайний режим роботи газового лічильника і направлені на зміну тиску (газового потоку) в системі під час перевірки, є перевищенням передбачених Кодексом прав представників оператора ГРМ. В акті про порушення № М-000203 від 15.04.2019 про такі дії не було зазначено, чим порушено вимоги п. 2 додатку 16 до п.п. 1 п. 5 розд ХІ Кодексу ГРМ щодо необхідності детального опису виду, обставини і суті порушення.
Позивач вважає, що акт про порушення складено безпідставно, в порушення вимог Кодексу ГРМ, а саме вказане в акті № М000208 від 15.04.2019 порушення "Наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу" не є підставою для складання акта про порушення на місці перевірки у розумінні п. 7 гл. 9 розд. Х Кодексу.
Позивач також вважає, що представниками ПАТ "Харківгаз", в порушення п. 4 гл. 9 розд. X, п. 6 гл. 9 розд. X, в акті № М-000208 було зроблено висновок, "робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ обліковуються некоректно. Наявність сторонніх шумів і нехарактерних звуків при роботі лічильника газу", що знаходиться поза повноваженнями вказаних осіб, так як встановлення причинного зв`язку між позаштатною роботою ВОГ лічильника газу та неправильними показниками спожитого газу можливо шляхом експертного дослідження в порядку, передбаченому гл. 10 розд. 10 Кодексу ГРМ.
Крім того, позивач вказує, що працівники ПАТ "Харківгаз" не забезпечили усунення порушень на дату складання акта № М-000208, як це передбачено п.п. 7 п. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ. В розділі 5 Акту не було вказано, у зв`язку з чим неможливо усунути порушення на дату складання акта про порушення, при цьому безпідставно, (ніби-то підприємство створює перешкоди) зазначено "в термін до 25.04.2019 надати доступ для демонтажу лічильника газу РЛ G-10 (№ 7120533) для проведення позачергової повірки". При цьому, позивач не заперечував про припинення газопостачання на час перевірки.
Позивач зазначає, що 28.09.2018 начальником Чугуївського відділення ПАТ "Харківгаз", відповідно до наказу Голови правління ПАТ "Харківгаз" "Б" № 031НО 590-1217, було видано наказ № 02.ЗНо-473-0918 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення", яким, в порушення вимог п.п. 8 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, наказу ПАТ "Харківгаз" "Б" № 031НО 590-1217 від 27.12.2017, не передбачено включення до комісії представника метрологічної організації.
Так, в п. 1 наказу вказано: "створити Комісію з розгляду актів про порушення".
Члени комісії:...
- представник НКРЕКП за згодою;
- представник постачальника за згодою.
27.05.2019 начальником Чугуївського відділення ПАТ "Харківгаз" видано наказ № 031Но-343-0519 "Про внесення змін до наказу Чугуївського відділення ПАТ "Харківгаз" № 02.ЗНо-473-0918 від 28.09.2018 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення", яким також не було залучено до роботи комісії представника метрологічної організації.
Зокрема, згідно з п. 2, головою комісії призначено головного інженера (відділення) управління експлуатації АТ "Харківгаз" Олійника Д.В.,
Члени комісії:
- старший менеджер з продажів відділу з продажів - Васіна І.М.;
- старший інженер відділу інспектування - Дурасов Н.В.;
- провідний інженер з метрології управління метрології - Грошев Р.П;
- представник АО "Правовий Альянс", що здійснює правове супроводження діяльності АТ "Харківгаз" згідно з договором;
- представник НКРЕКП за згодою;
- представник постачальника за згодою.
На думку позивача, із вказаних наказів слідує, що до складу комісії з розгляду актів про порушення, яка розглядала акт М-000208 від 15.04.2019, всупереч вимогам п.п. 9 гл. 5 розд. XI Кодексу, а також наказу голови правління ПАТ "Харківгаз" "Б" №031НО 590-1217, не було залучено представника метрологічної організації.
Крім того, позивач вказує, що Чугуївське відділення ПАТ "Харківгаз" є структурним підрозділом ПАТ "Харківгаз" і не наділено повноваженнями Оператора ГРМ в розумінні п.п. 9 гл. 5 розд. XI Кодексу, згідно з яким остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Також позивач стверджує, що комісія з розгляду актів про порушення розглянула акт № М-000208 від 15.04.2019 в неповному складі, з порушенням вимог Кодексу ГРМ.
Так, в порушення п. 10 гл. 5 розд. XI, ПОП "Русь єдина" не було повідомлено у встановленому порядку про час і місце розгляду Комісією Акту про порушення № М-000208 від 15.04.2019 (проведено 28.05.2019), чим грубо порушено права позивача, зокрема, п.п. 9 п. 5 розд. XI Кодексу щодо можливості залучення сторонами до складу комісії інших представників, виробника ЗВТ, представників метрологічної служби, НКРЕКП.
28.05.2019 комісія з розгляду актів про порушення ухвалила задовольнити Акт про порушення № М-000208 від 15.04.2019 в повному обсязі. Визначити об`єм розподіленого (спожитого) газу за актом про порушення № М-000208 від 15.04.2019 за період з 01.04.2019 07-00 до 22.04.2019 12-00 в обсязі 3564,6 м3 за ціною закупівлі природного газу для потреб АТ "Харківгаз". Згідно з Актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 28.05.2019, вартість донарахованого об`єму природного газу становить 31222,08 грн.
При цьому, засідання комісії проведено неповним складом, за відсутності провідного інженера з метрології Р.Грошева, про що свідчить відсутність його підпису в Протоколі засідання комісії, Акті-розрахунку від 28.05.2019, що свідчить про неправомірність вказаних документів, оскільки п.п. 9 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ не передбачено прийняття рішення комісією з розгляду актів про порушення за відсутності членів комісії.
Таким чином, позивач вважає, що рішення комісії ПАТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 28.05.2019, прийнято комісією, створеною в порушення Кодексу ГРМ, в неповному складі, що позбавляє її легітимності у вирішенні питання про задоволення акту про порушення № М-000208 від 15.04.2019, а також складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості від 28.05.2019.
Рішення комісії від 28.05.2019 про донарахування позивачу об`ємів газу, складення Акту-розрахунку від 28.05.2019, розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на суму 31222,08 грн не відповідає приписам Кодексу ГРМ, оскільки було прийнято на підставі п.п. 1 п. 4 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРМ, в порушення вимог п. 6 гл. 9 розд.Х, відповідно до яких вимоги п.п. 1 п. 4 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРМ можуть бути застосовані лише за наявності вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
21.08.2019р. за вх. № 15 позивач отримав від т.в.о. начальника Чугуївського відділення АТ "Харківгаз" супровідним листом від 15.08.2019 за № 610031.1-СЛ-18636-0819 вимогу від 14.08.2019 № 610031-Сл-185950819 про погашення донарахованої заборгованості в розмірі 31222,08 грн з доданими до неї актом-розрахунком та рахунком на оплату.
У вимозі було зазначено про порушення ПОП "Русь єдина" вимог Кодексу газорозподільних систем, затверджених Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, а саме п.п. 3а п. 6 гл. 6 розд. Х - пошкодження ЗВТ лічильника газу, наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків, що було підтверджено та визнано на засіданні комісії Товариства з розгляду актів про порушення.
З метою досудового врегулювання спору, листом за № 62 від 30.08.2019 позивач надав свої заперечення на вищевказану вимогу з посиланням на допущені порушення Кодексу ГРМ, а також звернув увагу на викладені недостовірні дані щодо пошкодження лічильника, запропонував скасувати незаконне рішення Комісії про донарахування об`ємів газу підприємству.
На вказаний лист позивачем була отримана відповідь від начальника Чугуївського відділення АТ "Харківгаз" від 11.09.2019 за № 61003.1-Сл-20240-0919, в якому була перелічена послідовність дій представників Оператора ГРМ при донарахуванні об`ємів природного газу без розгляду листа по суті.
Посилаючись на приписи ст. 1166 ЦК України, позивач звернувся за захистом своїх прав до господарського суду з позовом про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Чугуївському відділенню АТ "Харківгаз" про задоволення повністю акта про порушення № М-000208 від 15.04.2019, оформленого протоколом б/н від 28.01.2019, та донарахування Приватно-орендному підприємству "Русь єдина" об`єму природного газу в обсязі 3582,6 м.куб. на суму 31222,08 грн.
З`ясувавши всі фактичні обставини спору та надавши їм правову кваліфікацію, суд, приймаючи рішення у даній справі, виходить з наступного.
Відповідно до розділу VII Типового договору на розподіл природного газу, зокрема п. 7.4, Споживач зобов`язується забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін (пп. 6) та дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (пп. 7).
Відповідно до п. 1 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема, Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема, загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема, способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та наземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРС встановлено, що суб`єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.
Перевірка комерційного вузла обліку газу (далі - ВОГ), а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Суд не погоджується з твердженням позивача щодо неправомірності дій представника відповідача та порушення вимог Кодексу ГРС при проведенні перевірки роботи ЗВТ з огляду на наступне.
На момент проведення перевірки технічного стану ВОГ ПОП "Русь єдина" газоспоживаюче обладнання позивача не працювало, витрат природного газу не було. Для перевірки працездатності лічильника під витратою газу, за погодженням з позивачем було здійснено пуск газу через продувочну свічу після вузла обліку. В результаті вищевказаних дій встановлено наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника РЛ G-10 № 7120533.
Згідно з пп. 2 п. 6 гл. 6 розд. X Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає
2) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи його ЗВТ...
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРС складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктом 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС передбачені порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРС або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
Таким чином, складання акту про порушення у випадках позаштатного режиму регламентовано Кодексом ГРС.
Позивач зазначає, що Кодексом газорозподільних систем не передбачені норми, які вказані в Акті про порушення, але з аналізу Кодексу ГРС, вбачається, що ці твердження є помилковими та необґрунтованими.
Так, з аналізу глави 5 розділу XI Кодексу ГРС вбачається, що до акту про порушення не висуваються вимоги щодо обґрунтування порушень. В зазначеному документі має міститись лише посилання на виявлене порушення, тобто фіксація самого факту.
Суд вважає безпідставним твердження позивача щодо незабезпечення відповідачем усунення виявленого порушення на дату складання акту про порушення (15.04.2019).
У п. 4 Акту про порушення від 15.04.2019 № М-000208 зафіксовано, що на дату складання акту порушення - порушення (у вигляді позаштатного режиму) не усунуто. Тобто, зафіксовано факт. В даному випадку відмітка про фіксування порушення не тягне жодних наслідків (додаткових санкцій) для споживача.
Враховуючи, те що на момент складання акту про порушення не було можливості провести демонтаж лічильника газу РЛ G-10 № 7120533, відповідачем запропоновано позивачу в термін до 25.04.2019 надати доступ для демонтажу лічильника газу для проведення позачергової повірки. Заперечень з боку представників позивача не було.
За таких обставин вбачається, що відповідач при складанні акту про порушення діяв в межах чинного законодавства.
Також суд вважає безпідставники твердження позивача щодо не запрошення представника ПОП "Русь єдина" для участі в проведенні повірки лічильника
Як зазначено вище, 22.04.2019 працівниками АТ "Харківгаз" здійснено виїзд на об`єкт позивача для розпломбування лічильника газу РЛ G-10 № 7120533 та направлення його на позачергову повірку.
Лічильник газу РЛ G-10 № 7120533 було розпломбовано, поміщено до герметичного пакету та опломбовано пломбою № Р 25177535.
За згодою споживача природного газу 22.04.2019 припинено газопостачання шляхом встановлення та подальшого опломбування вхідної засувки та металевої проглушки пломбою № R25177536, що підтверджується Актом від 22.04.2019 та Протоколом щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку від 22.04.2019.
Крім того, пунктом 6 вищевказаного протоколу запрошено споживача ПОП "Русь єдина" на 10:00 год 24.04.2019 для проведення позачергової повірки ЗВТ за адресою м. Харків, вул. Безлюдівська, 1.
Проведення позачергових повірок проводиться на базі Лабораторії с технічного огляду та ремонту побутових та промислових лічильників газу АТ "Харківгаз" за участю представника Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів ДП "УКМЕТРТЕСТСТАНДАРТ").
Відповідно до п. 8 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
Згідно з п. 9 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.
Як вбачається з матеріалів справи, АТ "Харківгаз" листом від 30.11.2015 за №4869 запросило уповноваженого представника НКРЕКП для участі у комісії з розгляду.
24.10.2019 АТ "Харківгаз" звернулося до ДП "УКМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" листом № Kh02 4-СЛ-14903-1019 та запросило уповноваженого представника ДП "УКМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" для участі в комісії з розгляду актів про порушення.
Листом від 30.10.2017 № 39-21/115-1 ДП "УКМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" відмовило АТ "Харківгаз" в участі свого представника в складі комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ.
З огляду на викладене, твердження позивача щодо неповного складу комісії (зі складу представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів) є безпідставним.
Суд також вважає безпідставними твердження позивача щодо неповідомлення його про час і місце розгляду Комісією Акту про порушення № М0002018 від 15.04.2019.
Як зазначено в п. 8 Акту про порушення, Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 26.04.2019 за адресою: Харківська область, м.Чугуїв, вул. Есхарівська, 8. Також вказано контактний телефон. Даний акт підписано представником ПОП "Русь Єдина" (другий примірник акту про порушення знаходиться у позивача).
26.04.2019 проведено перше засідання комісії з розгляду акту про порушення № М000208 від 15.04.2019, на якому було вирішено визначити обсяг спожитого природного газу в квітні 2019 р. згідно показань лічильника. Остаточне рішення про визначення обсягу розподіленого (спожитого) природного газу, проведення перерахунку (донарахування) об`ємів природного газу згідно акту про порушення №М000208 від 15.04.2019 прийняти після отримання результатів позачергової повірки лічильника.
В пунктах 1, 2 резолютивної частині Протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 26.04.2019 зазначено про час та місце проведення комісії, а саме: в протоколі засідання вказано, що наступне засідання комісії відбудеться 28.05.2019 за адресою: Харківська область, м.Чугуїв, вул Есхарівська, 8, о 10 год. 00 хв. На засідання запрошено уповноважену особу від споживача. Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 26.04.2019 направлено споживачу.
28.05.2019 було проведено повторне засідання комісії з розгляду акту про порушення № М000208 від 15.04.2019, складеного за адресою: м Вовчанськ вул. Рубіжанське шосе, 11 стосовно виявлених порушень вимог Кодексу ГРМ, по об`єкту ПОП "Русь Єдина", на якому було вирішено:
- Задовольнити акт про порушення № М000208 від 15.04.2019 в повному обсязі.
- Визначити об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за актом про порушення № М000208 від 15.04.2019 за період з 01.04.2019 р. 07 год 00 хв до 22.04.19 р 12-00 год в обсязі 3564,6 м3 за ціною закупівлі природного газу для потреб АТ "Харківгаз".
Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Чугуївському відділенню АТ "Харківгаз" від 28.05.2019, технічний розрахунок, розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості надано споживачу (докази направлення додаються).
Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Отже, з наведеного вище вбачається, що АТ "Харківгаз" двічі належним чином повідомило позивача про час та місце розгляду Акту про порушення № М000208 від 15.04.2019 та результати розгляду.
Щодо участі в комісії провідного інженера Грошева Р., суд зазначає наступне.
Згідно наказу АТ "Харківгаз" № 1073-П/Чу від 17.05.2019, виконання обов`язків провідного інженера з метрології управління метрології на час його хвороби були покладені на інженера з метрології відділу балансування вузлів обліку газу управління метрології.
28.05.2019 Комісія з розгляду актів про порушення по Чугуївському відділенню АТ "Харківгаз" складалась з чотирьох членів: головного інженера (відділення) управління експлуатації, старшого менеджера з продажів відділу з продажів, старшого інженера відділу інспектування та головного юрисконсульта управління у Харківській області АО "Правовий Альянс".
Таким чином, вимоги пункту 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, щодо якого до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, були дотримані. Кворум, встановлений законодавством, відбувся.
За результатами позачергової повірки видано довідку про непридатність засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/13266 від 26.04.2019.
Відповідно до п. 1 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, "номінальною потужністю газового обладнання" є сумарна об`ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання/устаткування.
Відповідно до вимог п.п. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення(повністю або частково). При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
28.05.2019 комісія з розгляду актів про порушення по Чугуївському відділенню АТ "Харківгаз" задовольнила в повному обсязі акт про порушення № М000208 від 15.04.2019. Крім того, за результатами розгляду визначено об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за актом про порушення № М000208 від 15.04.2019 за період з 01.04.2019 р. 07 год. 00 хв. до 22.04.19 р. 12-00 год. в обсязі 3564,6 м3 за ціною закупівлі природного газу для потреб АТ "Харківгаз".
Об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з початку розрахункового періоду до дати та часу відключення газопостачання з 01.04.2019 р. 07 год. 00 хв. по 22.04.19 р. до 12-00 год., що складає 509 годин. Номінальна потужність м3/час згідно з технічною характеристикою газоспоживаючого обладнання складає 8,4 м3/годину за період з 07-00 год. 01.04.2019 по 09-00 год. 18.04.2019, 1,4 м3/годину з 09-00 год. 18.04.19 по 12-00 год. 22.04.19:
Найменування ГСО, встановленого Кількість Номінальні витрати природного
в точці комерційного обліку суб`єкту ГСО, од. газу на одиницю ГСО, м3/год.
АОГВ 50 1 5,6
ПГ-4 2 1,4
з 01.04.19 р. з 07-00 год. до 18.04.19 р. 09-00 год.:
410 год.*8,4 м3/год.=3444 м3.
З 18.04.19 р. з 09-00 год. до 22.04.19 р. 12-00 год.:
99 год.*1,4 мЗ/год.=138,6 м3.
Загальний обсяг по розрахунку складає:
3444 м3+138,6 м3=3582,6 м3.
При цьому, в квітні до отримання результатів позачергової повірки обсяг природного газу було визначено за показниками лічильника, який склав 18 м3 і віднімається з розрахованого обліку.
3582,6 м3 -18 м3= 3564,60 м3.
Суд також звертає увагу, що позивач невірно розуміє та визначає природу розрахунку за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання. Позивач помилково вважає, що необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу і його вартості є збитками.
Розділом XI Кодексу ГРМ визначено порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу, а не збитків.
Відтак, посилання позивача як на підставу позову на приписи ст. 1166 ЦК України є недоречними.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість заявлених Приватно-орендним підприємством "Русь єдина" позовних вимог, у зв`язку з чим визнав за необхідне у позові відмовити.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, у зв`язку з відмовою у позові, покладаються на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватно-орендного підприємства "Русь Єдина" (62501, Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Рубіжанське шосе, буд. 11-а; код ЄДРПОУ: 25465639) до Акціонерного товариства "Оператор газотранспортної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1; код ЄДРПОУ: 03359500) про скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду безпосередньо або через Господарський суд Харківської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "02" лютого 2021 р.
Суддя Н.М. Кухар