
Справа № 420/11900/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці (вул. Середньофонтанська, 14, м. Одеса, 65007), Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Національна поліція України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601), про визнання неправомірною бездіяльності, стягнення коштів, –
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов (а.с. 34-43) ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці (далі Управління МВС на Одеській залізниці), Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі ГУНП), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Національна поліція України (далі НПУ), в якому позивач просить суд:
визнати неправомірною бездіяльність Управління МВС на Одеській залізниці щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 : - грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 16.03.2018 у розмірі 144 493,02 грн; - одноразової грошової допомоги при звільнені з органів внутрішніх справ у розмірі 40 952,16 грн.
стягнути з ГУНП на користь ОСОБА_1 : - грошове забезпечення за період з 07.11.2015 по 16.03.2018 у розмірі 144 493,02 грн; - одноразову грошову допомогу при звільнені з органів внутрішніх справ у розмірі 40 952,16 грн.
Позивач зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ з 13.08.2001 по 06.11.2015. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 по справі №815/1112/18 задоволено позовні вимоги позивача про його звільнення з 16.03.2018 та видано виконавчий лист.
Наказом Управління МВС на Одеській залізниці від 04.06.2020 №1о/с змінено підставу та дату звільнення з ОВС з 16.03.2018 року, встановлено вислугу років: 16 років 07 місяців 03 дні.
Позивач вказує, що йому не нараховано та не виплачено грошове забезпечення з 07.11.2015 року по 16.03.2018 року, а також не була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільненні.
На запит про надання розрахунку за вказані періоди відповідь не надійшла. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати йому грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 16.03.2018 та одноразової грошової допомоги при звільнені з органів внутрішніх справ, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09.11.2020 року позов залишено без руху, встановлено строк на усунення недоліків (а.с. 30-31).
Ухвалою суду від 07.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 56-57).
Представником відповідача ГУПН до суду наданий відзив на позов (а.с. 65-72), в якому він просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що ГУНП не є суб`єктом владних повноважень, на якого може бути покладено виконання рішення за вказаними позивними вимогами. Ліквідація Управління МВС на Одеській залізниці відбувається на підставі наказів МВС України від 14.04.2015 року №431 «Про заходи щодо реформування органів внутрішніх справ» та від 08.06.2015 року №661 «Про ліквідацію УМВС України на Одеській залізниці». На даний час (роздруківка ЄДР станом на 14.12.2020 року) як і на час виникнення спірних правовідносин відомостей про припинення юридичної особи публічного права Управління МВС на Одеській залізниці не внесено.
Отже вказаний суб`єкт повноважень має самостійно здійснювати захист своїх інтересів під час судового розгляду та відповідати за своїми зобов`язаннями.
Щодо фінансування Управління МВС на Одеській залізниці представник ГУНП зазначив, що листом МВС України від 07.08.2020 №445АЗ/15 представника позивача повідомлено, що відповідно до наказу МВС України від 12.10.2017 №10 «Про фінансування відповідальних виконавцем бюджетних програм» фінансування установ, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», щодо яких проводяться заходи з ліквідації, здійснюється за рахунок асигнувань, затверджених для Національної поліції України. Згідно з підпунктом 3 пункту і вказаного Наказу Управління за рахунок указаних асигнувань забезпечується фінансування, зокрема, управління МВС України на транспорті.
Вказане спростовує наведену у листі Управління від 11.08.2020 №8 інформацію про те, що фінансування Управління не провадиться.
Третьою особою без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача НПУ до суду подано пояснення на позовну заяву (а.с. 73-78), у яких НПУ позов вважає безпідставним та необґрунтованим, також посилаючись на те, що Управління МВС на Одеській залізниці не припинено.
Крім того, у поясненнях зазначено, що позивач обґрунтовує свої вимоги про нарахування та виплату грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 16.03.2018 на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка втратила чинність 13.12.2016 року.
Також представник НПУ зазначив, що розрахунки позивача є невірними з огляду на те, що з вказаних сум підлягають відрахуванню обов`язкові податки, збори, внески та інші обов`язкові платежі.
Представник Управління МВС на Одеській залізниці подав відзив на позов та просив відмовити у його задоволенні, оскільки позивач в період з 06.11.2015 жодного дня фактично не працював на посаді та згідно з ст.2 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 №565-XII виплата грошового забезпечення є неможливою.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив службу ОВС з 13.08.2001 року, у тому числі в Управлінні МВС України на Одеській залізниці на посаді майора поліції, старшого інспектора з пожежної безпеки відділу матеріального забезпечення Управлінні МВС України на Одеській залізниці.
Обставини щодо проходження та звільнення зі служби ОСОБА_1 встановлені у рішеннях Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року по справі №815/998/16, від 15.06.2018 року, від 07.12.2018 року по справі №815/1112/18.
Частиною 4 ст.78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
14.04.2015 року МВС України видані накази №431 «Про заходи щодо реформування органів внутрішніх справ» та від 08.06.2015 року №661 «Про ліквідацію УМВС України на Одеській залізниці».
02.07.2015 року прийнятий Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII, який набрав чинності 07.11.2015 року.
Пунктом 8 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Згідно з п.9 розділу ХІ Закону працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Наказом Управління МВС України на Одеській залізниці № 139 о/с від 06.11.2015 року згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_1 , старшого інспектора з пожежної безпеки відділу матеріального забезпечення Управління МВС України на Одеській залізниці, звільнено з 06.11.2015 року у запас Збройних Сил за п. 64 «з» (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації). Підставою для прийняття наказу в зазначеній частині відповідачем вказано рапорт ОСОБА_1 від 06.11.2015 року.
17.02.2016 року головою ліквідаційної комісії УМВС України на Одеській залізниці ОСОБА_2 , видано наказ 1о/с (по особовому складу) «У часткову зміну пунктів наказу УМВС України на Одеській залізниці від 06.11.2015 року №139 о/с в частині звільнення майора міліції ОСОБА_1 , старшого інспектора з пожежної безпеки відділу матеріального забезпечення Управління МВС України на Одеській залізниці, вважати звільненим за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає: 14 років 02 місяці 23 дні, у пільговому обчисленні складає: 19 років 04 місяці 20 днів. Підстава: висновок службового розслідування від 26.01.2016 року».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року, яке набрало законної сили 14 12.2016 року, по справі №815/998/16 задоволений частково позов ОСОБА_3 . Визнаний незаконним та скасований наказ УМВС України на Одеській залізниці від 17.02.2016 року №1 о/с у частині звільнення ОСОБА_1 за п. 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ з 06.11.2015 року. Стягнуто з Управління МВС України на Одеській Залізниці (код ЄДРПОУ 08603376) на користь ОСОБА_1 , середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, у зв`язку із затриманням видачі трудової книжки та затримки проведення розрахунку за період з 06.11.2015 року по 18 жовтня 2016 року за 239 днів в сумі 56903,51 грн. Зобов`язано Управління МВС України на Одеській залізниці сплатити на користь ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу при звільненні.
Таким чином, після набрання чинності вказаного рішення ОСОБА_3 вважався звільненим наказом Управління МВС України на Одеській залізниці №139 о/с від 06.11.2015 року згідно з п. 9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_1 , старшого інспектора з пожежної безпеки відділу матеріального забезпечення Управління МВС України на Одеській залізниці, звільнено з 06.11.2015 року у запас Збройних Сил за п. 64 «з» (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).
Крім того, на виконання рішення суду ОСОБА_3 від 18.10.2016 року по справі №815/998/16 було перераховано 640,25 грн як одноразову грошову допомогу.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 року, яке набрало законної сили 12.09.2018 року, визнано виплату грошової суми у розмірі 640,25 грн., сплачених ОСОБА_1 УМВС України на Одеській залізниці, – протиправною.
Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2018 року, яке набрало законної сили 09.01.2019 року (з урахуванням виправлення описки ухвалою від 19.12.2018 року), задоволений позов ОСОБА_3 , зобов`язано УМВС України на Одеській залізниці задовольнити у повному обсязі вимоги позивача, викладені у заяві від 12.03.2018, адресованій УМВС України на Одеській залізниці а саме: «Звільнити ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за п.64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ з 16.03.2018р або будь-якої іншої дати, яка не минула».
На виконання вказаного рішення суду від 07.12.2018 по справі №815/1112/18 наказом Управління МВС України на Одеській залізниці від 04.06.2020 №1о/с внесено зміни до наказу Управління від 06.11.2015 року №139о/с в частині звільнення зі служби в органах внутрішніх справ за п.64 «з» (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) з 06.11.2015 року та викладений наказ у новій редакції, а саме майор поліції ОСОБА_1 старший інспектор з пожежної безпеки відділу матеріального забезпечення Управління МВС України на Одеській залізниці, звільнений з 06.11.2015 року у запас Збройних Сил за п.64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 16.03.2018. Вислуга років позивача наразі складає 16 років 7 місяців та 3 дні.
Таким чином, вказаним наказом позивача звільнено як поліцейського за скороченням штатів з 16.03.2018 року, при цьому в наказі не зазначено про нарахування або сплату йому грошового забезпечення при звільненні.
У зв`язку з виданням вказаного наказу на виконання рішення суду, та відсутністю в наказі посилання на здійснення з ним розрахунку при звільненні, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання неправомірною бездіяльності Управління МВС на Одеській залізниці щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 16.03.2018 у розмірі 144 493,02 грн та одноразової грошової допомоги при звільнені з органів внутрішніх справ у розмірі 40 952,16 грн, а також про стягнення вказаних коштів з ГУНП.
Дослідивши заяви по суті та надані учасниками справи докази суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.
Статтею 68 визначено, що поліцейському, посада якого скорочена, грошове забезпечення виплачується включно до дня призначення на іншу посаду або до дня звільнення зі служби в поліції в розмірі, визначеному за останньою штатною посадою, яку він займав на момент її скорочення. Розмір щомісячної премії встановлюється рішенням керівника органу (закладу, установи) поліції.
Відповідно до ст.94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі Порядок №260).
Згідно з п.2 розділу ІІ Порядку виплата посадового окладу поліцейським за займаною посадою припиняється з дня, наступного за днем його звільнення зі служби в поліції.
Пунктом 6 розділу ІІІ встановлено, що поліцейським, звільненим зі служби в поліції, а потім поновленим на службі у зв`язку з визнанням звільнення незаконним, за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачуються всі види грошового забезпечення (в тому числі премія), які були їм визначені на день звільнення.
Підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення.
Порядок не регламентує випадків звільнення поліцейських з підстав у наступному відповідним наказом змінених, що тягне за собою збільшення періоду служби та відповідно вислуги років, у зв`язку з чим суд вважає можливим застосувати у даному випадку аналогію закону щодо спірних правовідносин.
По справі №815/1829/17 Верховний Суд дійшов висновку, що поняття «грошове забезпечення» і «заробітна плата», які використано у законодавстві, що регулює трудові правовідносини, є рівнозначними, а тому спір щодо виплати грошового забезпечення поліцейському за час вимушеного прогулу охоплюється застосованим у частині 2 статті 233 КЗпП України визначенням «законодавство про оплату праці» та, відповідно, звернення до суду з заявленими позивачем вимогами не обмежується будь-яким строком.
Таким чином, позивачу грошове забезпечення повинно бути виплачено за весь період до дня звільнення – 16.03.2018 року.
Крім того, ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розділом VІ Порядку №260 визначені умови та порядок виплати одноразової грошової допомоги при звільненні. Порядком встановлено, що у разі звільнення із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги 10 років і більше.
Вирішуючи спірні правовідносини суд також враховує наступне.
Згідно з даними ЄДРЮО, ФОП та ГФ здійснена державна реєстрація припинення Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці 16.01.2021 року, номер запису 1005561110007037176.
ГУНП у відзиві зазначив, що відповідно до наказу МВС України від 12.10.2017 №10 «Про фінансування відповідальних виконавцем бюджетних програм» фінансування установ, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.09,2015 №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», щодо яких проводяться заходи з ліквідації, здійснюється за рахунок асигнувань, затверджених для Національної поліції України. Згідно з підпунктом 3 пункту і вказаного Наказу Управління за рахунок указаних асигнувань забезпечується фінансування, зокрема, управління МВС України на транспорті.
Також суд враховує, що відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2016 року, яке набрало законної сили 14.12.2016 року, по справі №815/998/16 стягнуто з Управління МВС України на Одеській Залізниці на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, у зв`язку із затриманням видачі трудової книжки та затримки проведення розрахунку за період з 06.11.2015 року по 18 жовтня 2016 року за 239 днів в сумі 56903,51 грн. Зобов`язано Управління МВС України на Одеській залізниці сплатити на користь ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу при звільненні.
Згідно з вказаним рішенням та встановленими обставинами по справі №815/1112/18 позивачу було перераховано кошти за одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 640,25 грн, що рішенням суду визнано протиправним, проте учасники справи не зазначили про повернення позивачем вказаних коштів.
Враховуючи викладені обставини суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, а саме зобов`язання ГУНП нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за період з 19.10.2016 року по 16.03.2018 року, а також нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до наказу №1о/с від 04.06.2020 року. При цьому висновком суду є наступне: при нарахуванні одноразової грошової допомоги відповідно до наказу №1о/с від 04.06.2020 року необхідно врахувати зазначену в наказі вислугу років – 16 років 07 місяців 03 дні, а також врахувати обставини щодо нарахування та виплати позивачу коштів як одноразової грошової допомоги у розмірі 640,25 грн.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує, відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінивши встановлені обставини та надані докази дійшов висновку про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 7, 9, 242-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Одеській залізниці (вул. Середньофонтанська, 14, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 08603376), Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Національна поліція України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578), про визнання неправомірною бездіяльності, стягнення коштів – задовольнити частково.
Зобов`язати Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 : грошове забезпечення за період з 19.10 2016 року по 16.03.2018 року; одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до наказу №1о/с від 04.06.2020 року з урахуванням з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.