Рішення № 94634085, 02.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
380/10451/20
Номер документу
94634085
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2021 року справа №380/10451/20

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,

за участю: представника позивача Равлюка Т.І.,

представника відповідача 1 Швець Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КНГ АРГО» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «КНГ АРГО» (далі – ТзОВ «КНГ АГРО», позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (далі – ГУ ДПС у Львівській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач 2) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №2043117/41326240 від 16 жовтня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних станом на 25 вересня 2020 року;

- судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою від 20.11.2020 позов було залишено без руху. У встановлені строки позивач недоліки зазначені в ухвалі усунув належним чином, у зв`язку з чим, ухвалою від 07.12.2020 суд відкрив загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Заявлені вимоги ТзОВ «КНГ АГРО» обґрунтовує незгодою з рішенням ГУ ДПС у Львівській області №2043117/41326240 від 16.10.2020 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020.

Позивач вказує, що на підставі інформації, яка міститься в митній декларації №208646 та в податковій накладній №48 від 21.09.2020 р. податковому органу було відомо, що Товариство реалізувало курчат, які були придбані ним у Простого товариства Птахофабрики ZWD Т.А. Sztuder s.c. (Республіка Польща) і кількість придбаних курчат перевищувала кількість проданих курчат, і зупинення реєстрації податкової накладної з тих підстав, що обсяг постачання товарів/послуг з кодом УКТЗЕД/ДКПП 0105 дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, є необґрунтованим та неправомірним.

Крім того, оскільки ТЗОВ ”КНГ АГРО” не подавало в податковий орган таблицю даних платника податку, то зупинення реєстрації податкової накладної з підстав відсутності в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), товарів/послуг з кодом УКТЗЕД/ДКПП 0105, є на думку позивача протиправним.

У податкового органу, на думку позивача, були відсутні також правові підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. у зв`язку з відповідністю п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. При цьому ТЗОВ ”КНГ АГРО” стверджує, що дотрималось всіх законодавчих вимог щодо складання та реєстрації податкової накладної, надало податковому органу пояснення та документи стосовно підтвердження наведеної в податковій накладній інформації, а отже, ГУ ДПС у Львівській області протиправно прийняло рішення №2043117/41326240 від 16.10.2020 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних 25 вересня 2020 року.

ГУ ДПС у Львівській області надало відзив на позов. Позовну заяву ТзОВ «КНГ АГРО» відповідач вважає такою що не враховує всіх вимог законодавства та не базується на нормах чинного законодавства. Контролюючий орган зазначає, що ним було дотримано всіх вимог законодавства. Зважаючи на підставу зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, платнику необхідно було подати Таблицю даних платника податків. Крім того, відповідач 1 зазначає, що на обґрунтування своїх позовних вимог ТзОВ «КНГ АГРО» додає набагато більше документів, звертає увагу, що такі не надавалися позивачем відповідно до повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, що на переконання відповідача ставить під сумнів їх достовірність та існування на момент здійснення господарських операцій. З огляду на наведене, відповідач стверджує, що у нього було достатньо підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

ТзОВ «КНГ АГРО» надало відповідь на відзив. Вважає, що твердження відповідача 1 наведені у відзиві не свідчать про ненадання позивачем документів на підтвердження наведено в податковій накладній інформації, оскільки відповідач не навів перелік/назви документів, які позивач повинен був надати для реєстрації податкової накладної разом з повідомленням та скаргою, але не надав.

Інших клопотань чи заяв по суті спору до суду не надходило, сторонами не заявлено.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав, представник відповідача 1 проти позову заперечила. ДПС України явку представника не забезпечила, жодних заперечень, пояснень суду не надала.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, суд перейшов до розгляду справи по суті.

Заслухавши доводи сторін, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТЗОВ ”КНГ АГРО” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 10 травня 2017 року.

Позивач є платником податку на додану вартість у розумінні Податкового кодексу України.

Між ТЗОВ "КНГ АГРО" (Постачальник) та ТОВ "Агроль" (Покупець) був укладений договір поставки №21/09/20-01 від 21 вересня 2020 року, відповідно до якого Постачальник зобов`язується відпускати Покупцю свійську птицю-курчата бройлера у живій вазі у кількості що вказується Покупцем у замовленнях, а Покупець зобов`язаний прийняти товар і оплатити його на умовах, визначених даним Договором.

На виконання умов договору ТЗОВ "КНГ АГРО" на підставі видаткової накладної №РН- 0000043 від 21 вересня 2020 року поставило ТОВ "Агроль" курей бройлерів (живі) в кількості 4558 шт. загальною вагою 11820 кг на суму з ПДВ 366372,72 грн.

На підтвердження господарської операції ТзОВ «КНГ АГРО» склало податкову накладну №48 на суму 366372,72 грн., в т.ч. ПДВ-61062,12 грн, та надіслало її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 25 вересня 2020 року.

Згідно квитанції №1 до податкової накладної №48 від 21.09.2020 р., яка надійшла від ДПС України, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 21.09.2020 р. №48 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0105 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПП/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв`язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. ТЗОВ ”КНГ АГРО” 12 жовтня 2020 року надіслало на адресу ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. бухгалтерські і податкові документи, а саме: пояснення, договір поставки №21/09/20-01 від 21.09.2020 р., видаткову накладну №РН-0000043 від 21.09.2020 р., товарно-транспортну накладну №21/09/02 від 21.09.2020 р., довіреність №7 від 21.09.2020 р., ветеринарне свідоцтво від 21.09.2020 р. №622387 (копії вказаних документів наявні в матеріалах справи.

Згідно пояснень наданих директором Підприємства, ГУ ДПС у Львівській області було повідомлено про те, що ТзОВ "КНГ Агро" підприємство сільськогосподарського напрямку, основним видом діяльності якого є Розведення свійської птиці. Підприємство імпортує з Польщі добові курчата. Вага однієї голови складає 5 грам, вирощує і реалізує дорослі живі кури на забій, отже закуповує курчат за одним кодом , а реалізує за іншим.

Рішенням №2043117/41326240 від 16.10.2020 р. ГУ ДПЄ у Львівській області відмовило в реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 у Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням ТЗОВ ”КНГ АГРО” копій первинних'' документів постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

17 жовтня 2020 року ТЗОВ ”КНГ АГРО” подало скаргу на рішення ГУ ДПС у Львівській області №2043117/41326240 від 16.10.2020 р. в адміністративному порядку до ДПС України до якої додало бухгалтерські і податкові документи, а саме: пояснення, договір поставки №21/09/20-01 від 21.09.2020 р., видаткову накладну №РН-0000043 від 21.09.2020 р., товарно-транспортну накладну №21/09/02 від 21.09.2020 р., довіреність №7 від 21.09.2020 р., ветеринарне свідоцтво від 21.09.2020 р. №622387.

Крім того, позивачем були надані копії митної декларації №208646, SMR №20PL394010E0546165 від 05.08.2020 р., ветеринарного свідоцтва 1А №671940 від 06.08.2020 р., свідоцтва походження товару №0324744 від 05.08.2020 р., свідоцтва щеплення від 05.08.2020 р. з додатком, контракту купівлі-продажу №080119-2019 від 08.01.2019 р. з додатком №1 та доповненням №1 від 05.08.2020 р., рахунка-фактури 89/U/2020, платіжного доручення в іноземній валюті №7 від 25.09.2020 р., заяви про купівлю іноземної валюти від 25.09.2020 р. №7.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС України №57696/41326240/2 від 21.10.2020 р. скаргу ТзОВ «КНГ АГРО» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставами для відмови у задоволенні скарги позивача вказано - ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Вважаючи рішення ГУ ДПС у Львівській області №2043117/41326240 від 16 жовтня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних протиправним, ТзОВ «КНГ АГРО» звернулося до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Підпунктами 16.1.2, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов`язком є обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Розділ V ПК України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (тут й надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п. 187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше;

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29.12.2010 р. №1246 податкова накладна електронній документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200"'.3 і 200''.9 статті 200’ 'Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку, (п.12)

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Як вже встановлено судом, ТЗОВ ”КНГ АГРО” склало податкову накладну №48 від 21.09.2020 р. на дату першої події - відвантаження товару та вчасно надіслало її на реєстрацію в ЄРПН 25 вересня 2020 року.

На підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній №48 від 21.09.2020 р. було надано: договір поставки №21/09/20-01 від 21.09.2020 р., видаткова накладна №РН-0000043 від 21.09.2020 р., товарно-транспортна накладна №21/09/02 від 21.09.2020 р., довіреність №7 від 21.09.2020 р., ветеринарне свідоцтво від 21.09.2020 р. №622387.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком №1165.

Згідно п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Відповідно до ПП.10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової

накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації, (п.10)

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, (п.1 1)

Згідно квитанції №1 до податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. податковий орган обґрунтовує зупинення реєстрації податкової накладної з підстав:

- відсутності в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), товарів/послуг з кодом УКТЗЕД/ДКПП 0105;

- обсяг постачання товарів/послуг з кодом УКТЗЕД/ДКПП 0105 дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає П.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій;

- ненадання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Відповідно до П.П.34, 37, 44 Порядку №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні)(п.44).

Голова комісії контролюючого органу забезпечує надання аналітичної інформації. (п.34).

Члени комісії контролюючого органу мають право переглядати всю інформацію про платників податку, наявну в ДПС (п.37).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216 (надалі за текстом також – «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН») у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пп.1-3 розділу 4 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. №422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 р. за №751/28881 з метою відображення інформації про нарахування та надходження митних платежів засобами інформаційної системи органів ДФС щоденно забезпечується отримання даних про нарахування/сплату із інформаційної системи органів ДФС з питань державної митної справи.

Показники щодо сум нарахованих митних та інших платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету, та сум, сплачених до бюджету, формуються на підставі даних з митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (далі - митні декларації).

Інформація про нарахування та надходження митних платежів за даними інформаційної системи органів ДФС з питань державної митної справи відображається в інформаційній системі в режимі перегляду.

Відповідно до п.74.3 ст.73 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Додатком З до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості здійснення операцій:

1.Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

2.Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.

3.Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

4.Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).

5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з І січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.

Згідно з пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9 та 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

З аналізу вищенаведеного випливає, що є вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Як встановлено судом, позивачем було виконано вимоги контролюючого органу та надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарських операцій.

Суд бере до уваги, покликання позивача на те, що Основним видом діяльності ТЗОВ ”КНГ АГРО” є розведення свійської птиці.

У власності ТЗОВ ”КНГ АГРО” перебуває нежитлова будівля загальною площею 1227,7 кв.м. - ферма для вирощування курей, розташована за адресою; АДРЕСА_1 , а в користуванні - нежитлова будівля загальною площею 1456 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що не спростовується відповідачем.

06 серпня 2020 року Товариство придбало у Простого товариства Птахофабрики ZWD Т.А. Sztuder s.c. (Республіка Польща) 22000 курчат вагою 50 г кожен, про що свідчать митна декларація №208646, 8МК №20РГ394010Е0546165 від 05.08.2020 р., ветеринарне свідоцтво НОМЕР_1 від 06.08.2020 р., свідоцтво походження товару №0324744 від 05.08.2020 р., свідоцтво щеплення від 05.08.2020 р., контракт купівлі-продажу №080119-2019 від 08.01.2019 р. з додатком №1 та доповненням №1 від 05.08.2020 р., рахунок-фактура 89/U/2020, платіжне доручення в іноземній валюті №7 від 25.09.2020 р., заява про купівлю іноземної валюти від 25.09.2020 р. №7.

Після набрання курчатами ваги більше 2,3 кг Товариство реалізувало їх 16.09.2020 р. ТОВ ’’АГРОМІТ 2018” в кількості 4360 шт., 21.09.2020 р. ТОВ ’’Агроль” в кількості 4990 шт., 21.09.2020 р. ТОВ ’’Агроль” в кількості 4558 шт., 22.09.2020 р. ТОВ ’’АГРОМІТ 2018” в кількості 4292 шт, 22.09.2020 р. ТОВ ’’АГРОМІТ 2018” в кількості 2067 шт, 23.09.2020 р. Хмельницькій філії ДП ’’УКРВЕТСАНЗАВОД” в кількості 4360 шт - падіж.

Як видно з договору поставки №21/09/20-01 від 21.09.2020 р. та видаткової накладної №РН- 0000043 від 21.09.2020 р. ТЗОВ ”КНГ АГРО” поставило ТОВ ’’Агроль” 4558 шт. курей живих загальною вагою 11820 кг.

Відповідно до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) кури живі відносяться до розділу 1 ’’Живі тварини; продукти тваринного походження” групи 01 ’’Живі тварини” і їм присвоюється код 010511 ’’Кури свійські”.

В митній декларації №208646 та в податковій накладній №48 від 21.09.2020 р. код товару ’’кури живі” відповідно до УКТЗЕД вказаний 05011.

Отже, з митної декларації №208646 та податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. податковому органу було відомо, що в вересні 2020 року Товариство реалізовувало курчат, які були придбані ним у Простого товариства Птахофабрики ZWD Т.А. Sztuder s.c. (Республіка Польща). При цьому, кількість придбаних курчат перевищувала кількість проданих курчат.

Доказів та обґрунтувань щодо того, що подані документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не наведено, судом не встановлено.

Судом встановлено, що позивач під час здійснення операцій з постачання/надання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкових накладних.

Оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної містить формальну підставу для їх прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №117, а саме ненадання платником податків копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

У рішенні не конкретизовано та не підкреслено, які саме документи не надано, навіть, за наявності в самому рішенні законодавчо затвердженої форми відповідної відмітки: «документи, які не надано підкреслити».

При цьому, квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної теж не містила інформації про перелік документів необхідних для розгляду питання для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Всупереч визначеній у рішеннях підставі їх прийняття, податковим органом у не наведено жодного порушення норми матеріального права, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Крім того, що не спростовується позивачем на момент прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної ТЗОВ ”КНГ АГРО” не подавало в податковий орган таблицю даних платника податку на додану вартість із зазначенням в ній кодів товарів/послуг, що на постійній основі постачаються підприємством і, зокрема, послуг з кодом УКТЗЕД/ДКПП 0105.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, та які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної. При цьому, дослідження факту здійснення господарських операцій, на виконання яких складено податкову накладну, є предметом документальних перевірок, обов`язком контролюючого органу при реєстрації податкових накладних є перевірка відповідності вказаних документів формі, встановленій чинним законодавством.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на все викладене суд вважає, що оскаржуване рішення є таким, що не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.

З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №48 від 21.09.2020 р у Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх фактичного отримання після набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-20, 90, 139, 241-246, 250, 251, 255, 258, 262, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №2043117/41326240 від 16 жовтня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №48 від 21.09.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного подання 25 вересня 2020 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КНГ АРГО» (код ЄДРПОУ 41326240) судовий збір в сумі 2101 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 04.02.2021.

Суддя В.М. Сакалош