Рішення № 94634035, 04.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
380/5392/20
Номер документу
94634035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2021 року справа №380/5392/20

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-

в с т а н о в и в:

товариство з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» звернулось до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЛВ11104/1553/АВ/ФС від 22.04.2020.

Ухвалою від 15.07.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Суд в підготовчому засіданні 10.11.2020 протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.02.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено інспекційне відвідування товариства з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» та складено акт інспекційного відвідування, на підставі якого винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу. Вказує, що відповідач порушив процедуру, що передбачена Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Украхни від 21.08.2019 та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністірів України від 17.07.2013 №509. Окрім того, позивач не погоджується з висновками акту інспекційного відвідування щодо допущення до роботи ОСОБА_1 без укладення трудового договору, оформленого наказом, та без повідомлення центрального органу виконавчої влади про прийняття працівника на роботу, оскільки позивач представив до перевірки договір від 04.02.2020 між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 , наказ №1 від 04.02.2020, яким прийнято на виробничу практику без зарахування в штат учня ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_1 з 04.02.2020 по 29.02.2020, договір оренди частини нежитлових приміщень закладу громадського харчування № 1 від 10.01.2017 з додатком до договору №1 від 31.12.2017.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 06.08.2020 (вх. № 93053). Зазначає, що Головне управління Держпраці у Львівській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, які використовують найману працю, та накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці. Крім того, Головним управлінням Держпраці у Львівській області дотримано встановлену чинним законодавством процедуру проведення інспекційного відвідування та процедуру притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності.

09.12.2020 представник позивача подав додаткові пояснення (вх. № 66371), та вказав, що відповідач у своєму відзиві на позовну заяву не заперечує наявності та законності договору від 04.02.2020 між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 , наказу №1 від 04.02.2020 по ФОП ОСОБА_2 . Також, зазначив, що з долученої до матеріалів справи копії фрагмента відео фіксації не можливо встановити дату, час проведення інспектування. Крім того, вказав, що проведене інспектування було 10.02.2020 о 17.10 год., а не як зазначено в акті інспектування та приписі про усунення виявлених порушень – 17.02.2020.

Представник позивача у судовому засіданні 26.01.2021 позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, додаткових поясненнях, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 26.01.2021 заперечив щодо задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив в задоволені позову відмовити.

У судовому засіданні 26.01.2021 суд дослідив письмові докази та перейшов до письмового провадження. Представник позивача та представник відповідача підтримали перехід до письмового провадження.

Заслухавши вступну промову представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

10.02.2020 на підставі п.п.8 п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ №0303-П «Про проведення позапланово заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного навідування ТОВ «Під Дубом» та направлення №0303, якими уповноважено інспекторів праці – головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Львівській області Макара В.А. та Вовк Н.Я. провести захід державного контролю у формі інспекційного навідування на предмет додержання вимог законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин у ТОВ «Під Дубом».

Інспекторами праці Головного управління Держпраці у Львівській області у період з 10.02.2020 по 21.10.2020 проведено інспекційне відвідування ТОВ «Під Дубом», за наслідками якого складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю від 21.01.2020 № ЛВ11104/1553/АВ.

Згідно з актом Головного управління Держпраці у Львівській області інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю від 21.01.2020 № ЛВ11104/1553/АВ встановлено порушення ТОВ «Під Дубом» ч.ч.1, 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою КМУ від 17.06.2015 №413.

Відтак, Головним управлінням Держпраці у Львівській області винесено припис ТОВ «Під Дубом» від 21.02.2020 № ЛВ11104/1553/АВ/П про усунення виявлених порушень: ч.ч.1, 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413.

22.04.2020 Головним управлінням Держпраці у Львівській області, розглянувши справу про накладення штрафу та на підставі акта інспекційного відвідування від 21.01.2020 № ЛВ11104/1553/АВ, керуючись ст. 259 Кодексу законів про працю України, ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», ч. 3 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509, та на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ11104/1553/АВ/ФС на ТОВ «Під Дубом» в розмірі 47230,00 грн. за порушення вимог ч.ч.1, 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. №413.

Позивач, не погоджуючись постановою Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу уповноваженими особами від 22.04.2020 №ЛВ11104/1553/АВ/ФС, звернувся із даною позовною заявою до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V, дія якого поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 4 статті 2 вищезгаданого Закону передбачено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Статтею 1 даного Закону визначено, що заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

За приписами ч. 4 ст. 2 Закону, заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Відповідно до ч. 1 ст. 259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 затверджено Положення Про Державну службу України з питань праці, відповідно до п.1 якого Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Держпраці і було створене постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівської області, затвердженого наказом Держпраці від 03.08.2018 р. №84, Управління є територіальним органом Держпраці, що їй підпорядковується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі – Порядок №823).

Порядок №823 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 08.09.2004 р. №1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 08.09.2004 р. №1986-IV, та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Згідно з п.2 Порядку №823, заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

За приписами п.5 Порядку №823, підставами для здійснення інспекційних відвідувань є: 1) звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; 2) звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин; 3) рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту; 4) рішення суду; 5) повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин; 6) інформація: ДПС та її територіальних органів про: - невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності; - факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень; - факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб`єкта господарювання; Пенсійного фонду України та його територіальних органів про: - роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу; - роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків; - фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року; - роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів; - роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників; 7) інформація профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлені у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю; 8) доручення Прем`єр-міністра України; 9) звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; 10) запит народного депутата України; 11) невиконання вимог припису інспектора праці.

Відповідно до п.п.16-18 Порядку №823, за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування. Другий примірник акта залишається в інспектора праці.

Якщо об`єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід`ємною частиною.

Зауваження можуть бути подані об`єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів після дня підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.

Згідно з п.п. 20-21 Порядку №823, припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування.

Припис вноситься об`єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду. Припис складається у двох примірниках, що підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник припису залишається в об`єкта відвідування.

Відповідно до п.п. 24-24 Порядку №823 у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом, після розгляду зауважень об`єкта відвідування до нього (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування, за результатами якого вносить припис та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.

Заходи до притягнення об`єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування.

Таким чином, аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що інспекційне відвідування є формою державного нагляду за додержанням законодавства про працю, яке відноситься до повноважень відповідача. За результатами інспекційного відвідування складається акт і в разі виявлення порушень – виноситься припис. Якщо під час інспекційного відвідування встановлено факти використання праці неоформлених працівників, то вживаються заходи до притягнення об`єкта відвідування до відповідальності незалежно від усунення виявлених порушень.

Пунктом 17 Порядку №823 передбачено, що акт складається в останній день інспекційного відвідування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування. Другий примірник акта залишається в інспектора праці. Крім того, відповідно до п.18, якщо об`єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід`ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об`єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів після дня підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.

Відповідно до п.23 Порядку №823, у разі відмови об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи від підписання або у разі неможливості особистого вручення акта та/або припису акт та припис складаються одночасно у трьох примірниках. У разі відмови об`єкта відвідування підписати акт інспектор праці вносить до такого акта відповідний запис. Два примірники акта та припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об`єкту відвідування за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з описом документів у ньому та повідомленням про вручення. На примірнику акта та припису, що залишаються в інспектора праці, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів інспекційного відвідування. Об`єкт відвідування зобов`язаний повернути інспектору праці нарочно або поштовим відправленням з описом вкладення підписаний примірник акта та припису не пізніше ніж через три робочих дні з дати його отримання. У разі ненадходження протягом семи робочих днів після дня відправлення об`єкту відвідування підписаного примірника акта та припису складається акт про відмову від підпису у двох примірниках, один з яких надсилається об`єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Інспекторами праці Головного управління Держпраці у Львівській області у період з 10.02.2020 по 21.10.2020 проведено інспекційне відвідування ТОВ «Під Дубом», за наслідками якого складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю від 21.01.2020 № ЛВ11104/1553/АВ.

Відповідач подав до суду докази надсилання акта та повідомлення про одержання документів від 17.03.2020 №055/1/11-31 позивачем (поштове відправлення № 7900602212277).

Відповідно до п.2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509, штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту), керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи накладаються на підставі:

рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв`язку з невиконанням вимог припису;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, у ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників;

акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування;

акта перевірки ДПС, її територіального органу, у ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

Відповідно до п.3 даного Порядку, справа про накладення штрафу (далі - справа) розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.

Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб`єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п`ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Відповідно до вищенаведеного, Головним управлінням Держпраці у Львівській області 22.04.2020 винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ11104/1553/АВ/ФС на ТзОВ «Під Дубом» в розмірі 47230,00 грн. за порушення вимог ч.ч.1, 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України, Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів Україн від 17.06.2015 №413.

23.04.2020 один примірник постанови надіслано на адресу позивача, про що свідчить поштове відстеження №7900824114850.

Суд звертає увагу, що з 17.03.2020 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» (зі всіма змінами та доповненнями), на усій території України установили карантин та продовжено останній до 31.07.2020 р., у зв`язку з цим позивачу заборонено працювати, заклад громадського харчування був закритий до 12.05.2020.

Відповідач подав до суду докази надсилання акта за накладною № 7900602212277, проте суд вказує, що згідно з відстеженням поштового відправлення не є за можливе встановити чи отримано такий акт інспекційного відвідування ТОВ «Під Дубом» (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html).

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази про отримання ТОВ «Під Дубом» акта інспекційного відвідування.

В постанові № ЛВ11104/1553/АВ/ФС від 22.04.2020 Головного управління Держпраці у Львівській області вказано, що в ході проведення інспекційного відвідування у ТОВ «Під Дубом», що фіксувалось засобами фото- та відеотехніки, за адресою фактичного місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , за виконанням трудової функції виявлено особу ОСОБА_1 . З усних пояснень, які надано вищевказаним працівником інспектору встановлено, що ОСОБА_1 працює барменом у ТзОВ «Під Дубом» сьомий день. Разом з тим, стосовно вищевказаної особи Товариством не надано документів, ведення яких передбачено законодавством про працю.

Згідно з актом інспекційного відвідування судом встановлено, що ТОВ «Під Дубом» надано договір про навчально-виробничу практику ОСОБА_1 від 04.02.2020 укладений між «Львівським вищим професійним училищим торгівлі та сфери послуг» та ФОП ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що згідно з Договором оренди частини нежитлових приміщень закладу громадського харчування №1 від 10.01.2017 з додатком до договору №1 від 31.12.2017 в закладі громадського харчування Бістро «Під Дубом» працює дві господарські одиниці: ТОВ «Під Дубом» та ФОП ОСОБА_2 .

Відповідно до договору від 04.02.2020 між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 , ОСОБА_1 проходила у ФОП ОСОБА_2 навчально-виробничу практику. Наказом №1 від 04.02.2020 прийнято ОСОБА_1 на виробничу практику без зарахування в штат учня ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_1 з 04.02.2020 по 29.02.2020.

Позивач зазначив, що під час проведення перевірки, ОСОБА_1 була учнем І курсу Львівського вищого професійного училища торгівлі та сфери послуг, стаціонарна форма навчання, та проходила навчально-виробничу практику по спеціальності « 5123 офіціант» у бістро « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 . Відповідно до договору від 04.02.2020р. між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 навчально-виробнича практика розпочалась 04.02.2020 (дата перевірки позивача 10.02.2020, що є сьомим днем проходження практики ОСОБА_1 у бістро).

Суд зазначає, що в акті інспектування та приписі інспектори зазначили дату інспектування 17.02.2020, проте відеофіксація інспектування здійснювалась 10.02.2020 під час вручення направлення на перевірку, про що свідчить підпис про ознайомлення з направленням представника позивача. Датою перевірки є сьомий день проходження практики ОСОБА_1 у бістро.

Відповідно до вимог Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами закладів професійної (професійно-технічної) освіти виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою КМУ 07.06.1999 р. №992 (зі змінами і доповненнями), ч.1 п.2 : підприємства, установи, організації незалежно від форми власності (далі - підприємства) надають учням, слухачам закладів професійної (професійно-технічної) освіти робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику. Ч.1 п.3 даного Порядку передбачає, що учні, слухачі закладів професійної (професійно-технічної) освіти під час проходження виробничого навчання або виробничої практики на виробництві чи у сфері послуг виконують роботи безпосередньо на робочих місцях підприємств, будівельних об`єктах, полях, фермах у складі навчальних груп, учнівських бригад або індивідуально.

Пункт 7 вищезгаданого Порядку чітко встановлює, що учні, слухачі закладів професійної професійно-технічної) освіти на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються. Тривалість роботи учнів, слухачів повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» №103/98-ВР від 10.02.1998 р. (із змінами та доповненнями):

1. Підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають здобувачам освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику. Типовий договір про навчально-виробничу практику та порядок надання робочих місць визначаються Кабінетом Міністрів України.

2. Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за забезпечення належних умов праці та оплату праці здобувачів освіти на виробництві, дотримання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії відповідно до укладених із закладами професійної (професійно-технічної) освіти договорів про навчально-виробничу практику.

Здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти під час виробничого навчання і виробничої практики на виробництві виконують роботи відповідно до навчальних планів і програм.

Підприємства, установи, організації - замовники підготовки кваліфікованих робітників зобов`язані відповідно до укладених угод перераховувати кошти на зміцнення навчально-виробничої бази, безоплатно передавати для навчальних цілей закладам професійної (професійно-технічної) освіти приміщення, споруди, обладнання, техніку, інструменти, матеріали, енергоносії, науково-технічну інформацію, нові технології виробництва тощо, подавати консультаційну технічну і технологічну допомогу та можливість стажування на виробництві викладачам, майстрам виробничого навчання, інструкторам виробничого навчання, проводити роботу з професійної орієнтації молоді.

Враховуючи вищенаведене, та на виконання п.1.9 договору від 04.02.2020р. між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 , останнім було направлено 50% заробітної плати, нарахованої за час виробничого навчання і виробничої практики учням професійно-технічних закладів на рахунок навчального закладу для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист учнів, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи, про що свідчать платіжні доручення №315 від 20.02.2020 , №317 від 06.03.2020.

Відповідач у відзиві жодним чином не спростовує вищенаведені аргументи. Крім того, не ставить в сумнів законність договору від 04.02.2020 між Львівським вищим професійним училищем торгівлі та сфери послуг та ФОП ОСОБА_2 , наказ №1 від 04.02.2020, яким прийнято на виробничу практику без зарахування в штат учня ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_1 з 04.02.2020 р. по 29.02.2020.

Суд зазначає, що навчально-виробнича практика учнів є складовою навчального процесу і не вимагає укладення трудових договір.

Відповідно до роз`яснень Державної служби України з питань праці, викладених в листі від 19.05.2017р. №5783/4.1/4.1-ДП-17 Щодо оформлення практикантів – учнів ПТНЗ, за місцем проходження практики трудові відносини із учнями ПТНЗ під час виробничого навчання або виробничої практики не виникають, оформлення трудових договорів не здійснюється, повідомлення Державної фіскальної служби не вимагається.

Згідно роз`яснень Міністерства соціальної політики України, викладених в листі Міністерства соціальної політики України Щодо проходження виробничого навчання та виробничої практики учнями, слухачами професійно-технічних закладів від 20.08.2012 р. №107/021/150-12 учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання й виробничої практики до складу (список) і штатного розкладу працівників підприємства не включаються. Виконують роботи (вони) відповідно до навчальних планів і програм, тривалість їх роботи повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалість робочого часу, установленого законодавством для відповідної категорії працівників.

На підставі наведеного, за встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що постанова Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу уповноваженими особами від 22.04.2020 №ЛВ 11104/1553/АВ/ФС є протиправною та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2102,00 грн підлягає стягненню на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області.

Керуючись статтями 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - в и р і ш и в:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» (вул.Під Дубом, 17, м. Львів, 79019, код ЄДРПОУ 13838940) до Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу уповноваженими особами від 22.04.2020 №ЛВ 11104/1553/АВ/ФС.

3. Судовий збір в розмірі 2102,00 грн стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Під Дубом» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 04.02.2021.

Суддя Костецький Н.В.