
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5048/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФЭ 58278 від 25.11.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії на підставі довідки № ФЭ 58278 від 25.11.2020 Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 25 листопада 2020 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2927/20 від 12.10.2020, яке набрало законної сили 12.11.2020, Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на ім`я позивача складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, № ФЭ 58278, в якій вказано, що розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії за посадою начальника групи - начальника філії 3087 військового представництва МО України, яку позивач займав на день звільнення зі служби з 24.11.1997, станом на 05 березня 2019 року становить: посадовий оклад - 5360 грн, оклад за військовим званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 3385 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6600,75 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 804 грн, премія (35%) - 1876 грн, всього - 19435,75 грн.
10 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області зі зверненням, в якому просив здійснити передбачені Законом № 2262-ХІІ (ст.63) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 дії щодо перерахунку розміру щомісячної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення та премії, зазначених у новій довідці. До вказаного звернення додав оригінал довідки № ФЭ 58278 про розмір грошового забезпечення, видану Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Також оригінал довідки № ФЭ 58278 був переданий до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки із супровідним листом вих. №ВС341 від 25.11.2020.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом №2828-3289/Н-01/8-1200/20 від 28.12.2020 повідомлено про те, що підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно довідки Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відсутні.
20.01.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.28-30), в якому зазначено, що управління заперечує проти позову з таких підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.
27 листопада 2020 року на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.11.2020 № ВСЗ-41, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 від 25.11.2020 №ФЕ58278.
У листі зазначено, що дана довідка надана на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/2927/20. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повернуло без виконання надану довідку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що відсутні підстави для вибіркового застосування висновків суду у справі №826/3858/18.
Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 не приймалось. Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
21.01.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено, що у жовтні 2018 року розмір призначеної мені було перераховано, проте з урахуванням лише окремих складових грошового забезпечення, а саме посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугою років. При цьому додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував в період проходження служби та які були враховані при призначенні пенсії, до її перерахунку відповідачем не включено.
10 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області зі зверненням, в якому просив здійснити передбачені Законом № 2262-ХII) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХП, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 дії щодо перерахунку розміру щомісячної пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення та премії; зазначених у новій довідці. До вказаного звернення позивач додав оригінал довідки № ФЭ 58278 про розмір грошового забезпечення, видану Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 2828-3289/Н-01/8-1200/20 від 28.12.2020 року за підписом начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян О. Карасьової позивач був повідомлений про те, що підстави для проведення перерахунку його пенсії, згідно довідки Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відсутні.
Позивач вважає, що перерахунок та виплата пенсії відповідачем без урахування всіх складових грошового забезпечення, порушують законне право на гідне та належне, відповідно до Закону № 2262-ХII, пенсійне забезпечення, а безпідставна відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у належному розмірі з урахуванням всіх видів грошового забезпечення є незаконними, необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам закону.
Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.21-22).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, на підставі довідки Луганського військового комісаріату від 22.03.2018 № ФЕ 58278 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2018 року (а. с. 37).
27.11.2020 на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з довідкою про розмір грошового забезпечення від 25.11.2020 № ФЕ58278, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою начальник групи – начальник філії 3087 військового представництва МОУ становить: посадовий оклад 5360,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3385,00 грн, НОПС 65% 6 600,75 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) 804,00 грн, премія 35% 1 876,00, всього 19 435,75 грн (а.с.39).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 03.12.2020 № 1200-010301-6/26 роз`яснило Луганському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визначено протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1,2 Постанови №103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято (а. с. 40).
10.12.2020 на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшла заява про перерахунок пенсії, в якій позивач просив довідку, видану Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, вважати додатковим документом, який дає право на перерахунок пенсії та перерахувати і виплачувати з 01.04.2019 розмір щомісячної пенсії з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, що зазначені у довідці № ФЕ58278. Перерахунок здійснити виходячи із розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2455/20, яке набрало законної сили з 21.08.2020 (а. с. 14-17).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 28.12.2020 № 2828-3289/Н-01/8-1200/20 роз`яснило позивачу, що перерахунок пенсії було проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.03.2018 №ФЕ58278, наданої Луганським обласним військовим комісаріатом, та встановлено збільшений розмір пенсії з 01.01.2018. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким було визначено противоправними на нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. З урахуванням вищевикладеного, повернуто довідку про розмір грошового забезпечення, видану Луганським обласним військовим комісаріатом, та встановлено збільшений розмір пенсії від 25.11.2020 №ФЕ58278, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії (а. с. 18).
Отже, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 01.05.2018 здійснено на підставі довідки від 22 березня 2018 року № ФЕ58278, виданої Луганським обласним військовим комісаріатом (а. с. 38 звор. бік), до складу якої входить:
- посадовий оклад 4790,00 грн,
- оклад за військовим званням - 1410,00 грн,
- надбавка за вислугу років (50%) 3100,00 грн,
Як встановлено судом, відповідач 03.12.2020 отримав довідку Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі №360/2927/20 від 12.10.2020, однак жодного рішення (про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку) за вказаною довідкою не прийняв.
Листом від 03.12.2020 № 1200-010301-6/26467 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки № ФЕ58278, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з тих підстав, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Порядку №103, а іншого порядку перерахунку пенсії військовослужбовців КМУ не встановлено.
Листом від 28.12.2020 № 2828-3289/Н-01/8-1200/20 відповідач відмовив у заяві позивача про перерахунок пенсії на підставі довідки № ФЕ58278, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з тих самих підстав.
Отже, спірними для сторін є дві обставини:
- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення щодо нарахування та виплати не в повному обсязі підвищення до пенсії позивача;
- наявність підстав для перерахунку розміру пенсії позивача у зв`язку із збільшенням (уточненням) складових розміру грошового забезпечення позивача (посадового окладу, надбавки за вислугу років), що підтверджено довідкою Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.11.2020 № ФЕ58278.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, що передбачено вимогами статті 46 Конституції України.
Відповідно до статтей13,43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Закон № 2262-XII) пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закон № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Законом № 2262-XII гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»(далі - Постанова № 704) встановлено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Пунктом другим Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту десятого Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі -Порядок № 45).
Пунктом четвертим Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом п`ятим Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018.
З системного аналізу наведених норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Як встановлено судом, з 01.05.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області був зроблений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Луганського обласного військового комісаріату від 22.03.2018 № ФЕ58278 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (посадовий оклад 4790,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3100,00 грн, всього -9300,00 грн).
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією Постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою Уряду № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У подальшому, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі №360/2927/20 від 12.10.2020 Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року від 25.11.2020 №ФЕ58278 із зазначенням в більшому розмірі складових грошового забезпечення за посадою позивача (посадовий оклад 5360,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 3 385,00 грн, НОПС 65% - 6600,75 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) 804,00 грн, премія 35% - 1876,00 грн, всього 19 435,75 грн).
Однак, жодних рішень щодо перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням грошового забезпечення позивача на підставі вказаної довідки відповідач не прийняв, проте листом від 28.12.2020 №2828-3289/Н-01/8-1200/20 повернули позивачу довідку №ФЕ58278 від 25.11.2020, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Тому належним ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання пенсії з розрахунку складових його грошового забезпечення в більшому розмірі з 01.04.2019 на підставі довідки від 25.11.2020 № ФЕ58278 є зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплатити різницю в розмірі пенсії з часу виникнення права на такий перерахунок у позивача - з 01.04.2019.
Вирішуючи питання щодо наявності права у позивача на отримання підвищення до пенсії у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення пунктів 1,2 Порядку № 103, суд керується висновками Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19 від 11.03.2020.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19 від 11.03.2020 дійшла висновку, що, оскільки рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили з 05.03.2019, то відповідно пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними з 05.03.2019.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18 визнано нечинним п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови № 704, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону України № 2262, постанов КМУ № 704, № 103, № 45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).
Згідно з вимогами частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи рішення в зразковій справі є обов`язковим для суду.
Отже, з урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду в зазначеній зразковій справі, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії саме з 05.03.2019.
Порушене протиправною бездіяльністю відповідача право позивача на отримання пенсії в повному розмірі також має бути поновлено судом шляхом зобов`язання відповідача провести відповідний перерахунок із виплатою сум заборгованості з 05.03.2019.
Таким чином, факт порушення права позивача на отримання пенсії в більшому розмірі протиправними діями відповідача встановлено в ході розгляду справи, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 840,80 грн судового збору (а. с. 9).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, мають бути відшкодовані позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст.6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ФЕ58278 від 25.11.2020 про розмір грошового забезпечення, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки № ФЕ58278 від 25.11.2020 про розмір грошового забезпечення, виданої Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року та виплату заборгованості перерахованої пенсії з 05.03.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,40 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова