
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
03 лютого 2021 р. Справа №200/10781/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В. розглянувши у підготовчому засіданні (письмовому провадженні) адміністративну справу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області (за юридичною адресою: 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, код ЄДРПОУ 03197428) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у виплаті недоотриманої допомоги при народженні дитини на доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язання призначення та виплату недоотриманої допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі, встановленому частиною 1 статті 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”.
Ухвалою суду від 08 грудня 2020 року справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено у підготовче засідання на 17 грудня 2020 року на 8 год. 30 хвилин. Наведеною ухвалою також визначено, що питання про поновлення строків звернення до суду буде вирішуватися у судовому засіданні. Визнано явку позивача у судове засідання обов`язковою.
17 грудня 2020 року у підготовче засідання сторони не з`явилися по невідомим суду причинам, про слухання справи своєчасно повідомлені засобами електронного зв`язку на електронну адресу, вказану в позовній заяві та офіційному сайті відповідача та рекомендованими листами, які отримані згідно повідомлень про вручення поштового відправлення (арк. справи 22,23, 32,33).
Ухвалою суду від 17 грудня 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії відкладено на 14 січня 2021 року на 8-45 год., визнано явку учасників справи обов`язковою.
Зазначену ухвалу направлено сторонам засобами електронного зв`язку на електронні адреси, вказані в позовній заяві та офіційному сайті відповідача та рекомендованими листами, які отримані згідно повідомлень про вручення поштового відправлення (арк. справи 29,30, 34,35).
17 грудня 2020 року о 17 год. 10 хв., після закінчення робочого дня Донецького окружного адміністративного суду, засобами електронного зв`язку від імені позивача до суду надійшло клопотання про слухання справи без участі позивача (арк. справи 26-27).
Частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частинами сьомою, восьмою статті 44 КАС України встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі наказу Державної судової адміністрації від 22 грудня 2018 року №628" у місцевих та апеляційних судах запроваджено тестову експлуатацію підсистеми "Електронний суд", під час якої судам та учасникам процесу слід дотримуватись вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30 у відповідній редакції.
Отже, надсилання процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу "Електронний суд", розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.
Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, безумовно є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через Електронний кабінет.
Обмеження, що пов`язанні з використанням підсистеми "Електронний суд", у тому числі щодо подачі процесуальних документів через Електронний кабінет, є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.
Водночас відповідно до підпункту 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Втім, позивачем на адресу суду у паперовій формі не направлено заяву про розгляд справи за її відсутності, так само клопотання, яке надійшло до суду від імені позивача не містило власного електронного підпису, що унеможливлює ідентифікацію особи, яка направила означене клопотання.
Вказані судження цілком узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду викладеною в ухвалі від 10 серпня 2020 року в адміністративній справі №9901/196/20.
У підготовче засідання 14 січня 2021 року, призначене на 8 год. 45 хв., сторони так само не з`явилися по невідомим суду причинам, про причини неявки суд у встановленому процесуальним законом порядку суд не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Ухвалою суду від 14 січня 2021 року справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії втретє відкладено на 03 лютого 2021 року на 8-45 год., знову визнано явку учасників справи обов`язковою.
У підготовче засідання 03 лютого 2021 року призначене на 8 год. 45 хв., сторони так само не з`явилися по невідомим суду причинам, про причини неявки суд у встановленому процесуальним законом порядку суд не повідомили. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на наступне.
Учасник справи зобов`язаний добросовісно здійснювати свої процесуальні права і процесуальні обов`язки.
Явку позивача у судове засідання судом визнано обов`язковою, оскільки ухвалою про відкриття провадження у справі встановлено, що питання стосовно пропущення позивачем строків звернення до суду буде вирішено у судовому засіданні. Неявка позивача у судове засідання унеможливлює розгляд означеного питання.
Частиною 5 статті 205 КАС України встановлено, що у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Відтак, враховуючи, що позивач тричі 17.12.2019, 14.01.2021 та 03.02.21 не з`явився для участі у розгляді справи, без повідомлення про причини неприбуття у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку, його явка в судові засідання визнавалась судом обов`язковою, тому суд вважає, що позивач допускає зловживання процесуальними правами з метою затягування вирішення спору та ухвалення рішення, що суперечить завданню адміністративного судочинства щодо ефективного розгляду адміністративних справ.
ВС у постанові від 22.05.2019 у справі № 310/12817/13 роз`яснив, що процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду. Такі положення закону пов`язані із принципом диспозитивності адміністративного судочинства, у відповідності до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами. Вказане передбачає право особи не з`являтися у судові засідання та не приймати участь у розгляді справи, якщо до цієї справи втрачено інтерес.
Наслідки у вигляді залишення позовної заяви без розгляду настають незалежно від причин повторної неявки особи, які можуть бути поважними. Зазначена норма покликана дисциплінувати позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулювати його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи, - постанова Верховного суду № 310/12817/13.
Суд зауважує, що правове значення в даному випадку має: належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи; повторність неявки в судове засідання; неподання заяви про розгляд справи за відсутності позивача у встановленому КАС України порядку.
Між тим, норми процесуального законодавства передумовою залишення позовної заяви без розгляду з підстав, передбачених пунктом 4 частини першої статті 240, та частиною 5 статті 205 КАСУ, визначають також і дослідження питання щодо можливості розгляду справи по суті за відсутності представника позивача. В рамках адміністративної юрисдикції, Верховний суд зауважує, що вирішуючи питання про залишення позовної заяви без розгляду з підстав, передбачених зазначеними нормами процесуального закону, суд на підставі аналізу матеріалів справи та думки інших учасників справи повинен, серед іншого, дослідити питання можливості розгляду справи по суті за відсутності позивача, його заяви про розгляд справи за без його участі, а також з`ясування позиції відповідача про розгляд справи за наведених обставин.
Як вказувалось судом вище, суд не мав через об`єктивні причини розглянути адміністративну справу за відсутності позивача.
Враховуючи наведене та матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду відповідно до пункту 4 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6, 44, 205, 240, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення, відповідно до статті 295 КАС України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала складена та підписана 03 лютого 2021 року.
Суддя О.В. Зінченко