
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
03 лютого 2021 р. Справа №200/10026/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву Донецької обласної ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Донецької обласної ради (юридична адреса: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 24068072) про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
28 жовтня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Донецької обласної ради (далі-відповідач), в якій просив:
- зобов`язати Донецьку обласну раду достроково припинити депутатські повноваження ОСОБА_1 як депутата Донецької обласної ради 6-го скликання, за власним волевиявленням.
Рішенням суду від 04 грудня 2020 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі, зобов`язано Донецьку обласну раду достроково припинити депутатські повноваження ОСОБА_1 , як депутата Донецької обласної ради 6-го скликання, за власним його волевиявленням про складення депутатських повноважень.
28 грудня 2020 року Донецька обласна рада звернулась до суду з заявою про відстрочення виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви зазначено, що на теперішній час в Донецькій обласній раді посади голови ради та його заступників вакантні. Заступник голови обласної ради, який виконував обов`язки голови ради, звільнився із займаної посади за власним бажанням у лютому 2017 року. Керівництво виконавчим апаратом обласної ради здійснює керуючий справами, який за законом не має повноважень щодо скликання сесії ради. Враховуючи законодавчу неврегульованість дострокового припинення повноважень депутатів Донецької обласної ради, за умови відсутності голови ради та його заступників, недостатньої кількості депутатів, необхідних для скликання сесії обласної ради та відсутність вини Донецької обласної ради, відповідач просив відстрочити виконання судового рішення по справі 200/10026/20-а, до законодавчого врегулювання означеного питання.
З огляду на наведене, заявник просив відстрочити виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 31 грудня 2020 року заяву Донецької обласної ради про відстрочення виконання рішення суду у справі № 200/10026/20-а залишено без руху, встановлено заявнику десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків шляхом надання до суду доказу сплати судового збору у розмірі 630,60 грн. та доказів направлення заяви позивачу.
19 січня 2021 року засобами електронного зв`язку заявником надано докази сплати судового збору та направлення копії заяви позивачу.
Ухвалою суду від 25 січня 2021 року прийнято до провадження заяву Донецької обласної ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної ради про зобов`язання вчинити певні дії, призначено розгляд заяви Донецької обласної ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної ради про зобов`язання вчинити певні дії у судове засідання з повідомленням (викликом ) сторін у справі на 03 лютого 2021 року о 8 год. 30 хв.
03 лютого 2021 у судове засідання сторони не з`явилися, були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.
Суд дослідивши доводи заяви про відстрочення виконання рішення суду та долучені до неї докази, зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частини 3 статті 378 КАС України).
Згідно із положеннями частини 4 статті 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Із системного аналізу наведеної статті слідує, що відстрочення, розстрочення виконання рішення суду здійснюється у виняткових випадках і є правом, а не обов`язком суду, а відповідне рішення приймається судом на основі закону та власних переконань.
Необхідною умовою для надання відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.
При цьому, підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Так, судом встановлено та не заперечується сторонами, що у зв`язку з проведенням на території Донецької області антитерористичної операції, в серпні 2014 року Донецька обласна рада, її виконавчий апарат, перемістились в м. Маріуполь, де працюють до теперішнього часу. З березня 2015 року, відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII, окремі повноваження Донецької обласної ради виконує Донецька обласна державна адміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація.
Починаючи з січня 2015 року Донецька обласна рада не проводить пленарні засідання. На теперішній час на території Донецької області знаходяться близько 40 депутатів обласної ради, які продовжують працювати в округах, в режимі засідань робочих груп постійних комісій, приймають участь у комітетських, парламентських слуханнях, у підготовці пропозицій щодо законодавчого врегулювання проблемних питань місцевого самоврядування.
Таким чином, наявної кількості депутатів недостатньо як для скликання сесії обласної ради, так і для проведення пленарного засідання обласної ради і відповідно, прийняття будь-якого рішення, у тому числі про дострокове припинення повноважень депутата Донецької обласної ради.
У 2020 році депутати Донецької обласної ради тричі зверталися до Верховної Ради України IX скликання з питання законодавчого врегулювання проведення у 2020 році виборів депутатів Донецької обласної ради та сільських, селищних, міських рад на всій території Донецької області підконтрольній українській владі (листи від 14.02.2020 №0037-22, від 03.06.2020 №0101-22 та від 19.11.2020 №0186- 22). Однак, проблемні питання залишаються не вирішеними.
З огляду на повідомлені заявником обставини, суд дійшов до висновку про наявність об`єктивних обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та підтверджують те, що відповідач у справі (заявник) не має можливості на даний час виконати рішення суду.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24 січня 2019 року по справі №2-а-2162/10/0270 (адміністративне провадження № К/9901/31561/18).
Згідно з частиною 5 статті 378 КАС України відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на даний час є дійсні обставини, які перешкоджають виконанню рішенню суду, а тому є достатні підстави для відстрочки виконання рішення у даній справі. Втім, наведеною вище нормою КАС України термін відстрочення виконання судового рішення обмежений певним строком та не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Разом із цим, на переконання суду, термін у три місяці, з дня прийняття даної ухвали, є достатнім строком для вирішення питання стосовно дострокового припинення депутатських повноважень.
Наведений строк – три місяці, також визнаний достатнім Конституційним Судом України для приведення Верховною Радою України положень законодавства України у відповідність до прийнятого рішення судом у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „Про Національне антикорупційне бюро України“ (№ 1-19/2020(345/20) від 16 вересня 2020 року.
З огляду на викладене, суд вважає заяву про розстрочення виконання судового рішення обґрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 370, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Донецької обласної ради про відстрочення виконання рішення суду від 04 грудня 2020 року в адміністративній справі №200/10026/20-а, – задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення суду від 04 грудня 2020 року в адміністративній справі №200/10026/20-а терміном на три місяці, з дня прийняття даної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення, відповідно до статті 295 КАС України.
Згідно приписів статті 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвала складена та підписана 03 лютого 2021 року.
Суддя О.В. Зінченко