Рішення № 94631213, 04.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
140/16597/20
Номер документу
94631213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16597/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Хан-Електробау Україна” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Хан-Електробау Україна” (далі – ТзОВ “Хан-Електробау Україна”, відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 399 645,78 грн. та пені в сумі 31 203,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у 2019 році не виконав норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 6 осіб, чим порушив вимоги частини першої статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” від 21.03.1991 №875-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №875-ХІІ). Крім того, відповідач не подавав звітність форми №3-ПН до Державної служби зайнятості, а тому вважається таким, що не вжив усіх можливих заходів для недопущення правопорушення щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

У зв`язку з невиконанням ТзОВ “Хан-Електробау Україна” нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів 17.03.2020 року направило відповідачу повідомлення № 67/19-98 про наявність заборгованості з адміністративно-господарських санкцій в розмірі 699 645,78 грн. та про необхідність її сплатити у термін до 15.04.2020 року. Проте, в порушення вимог закону, у термін до 15.04.2020 року зазначена сума адміністративно-господарських санкцій самостійно відповідачем сплачена не була. Разом з тим, відповідачем самостійно сплачено 25.09.2020, 12.11.2020, 23.11.2020 та 27.11.2020, 02.12.2020, 07.12.2020 заборгованість на загальну суму 300 000 грн. Водночас відповідачу нараховано пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 31 193,90 грн.

Відтак, позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 399 645,78 грн. та пеню в сумі 31 203,90 грн. за невиконання у 2019 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а всього стягнути 430 849,68 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 22.12.2020 була надіслана відповідачу на його електронну пошту та отримана останнім 24.12.2020, що підтверджується повідомленням про вручення (отримання) документів.

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав.

03 лютого 2021 року до суду від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог у зв`язку з частковою сплатою заборгованості, в результаті чого просить стягнути з ТзОВ “Хан-Електробау Україна” адміністративно-господарські санкції в сумі 149 645,78 грн. та пені в сумі 31 203,90 грн., а всього 180 849,68 грн.

Від учасників справи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні не надходили.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.02.2020 ТзОВ “Хан-Електробау Україна” до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік (форма №10-ПІ), у якому відображено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2019 році становила 380 осіб (рядок 01 звіту), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становила 9 осіб (рядок 02 звіту). При цьому, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону №875-ХІІ повинна складати 15 осіб (рядок 03 звіту), фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2019 році становив 44310,90 тис. грн. (рядок 04 звіту), сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 699 645,78 грн. (рядок 06 звіту).

Як вбачається з листа Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості від 04.08.2020 №2411/26.04-20, протягом 2019 року ТзОВ “Хан-Електробау Україна” до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування осіб з інвалідністю та необхідність направлення таких осіб на вакантні посади не зверталось.

Повідомленням від 17.03.2020 №67/19-98 Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів проінформувало відповідача, що на підставі поданого підприємством звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання встановленого законом нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 699 645,78 грн., яку необхідно сплатити самостійно не пізніше 15.04.2020.

У листі від 07.04.2020 вих. №14 відповідач просив позивача здійснити реструктуризацію боргу протягом 2020 року через неможливість його сплати в повному обсязі у період дії карантину, на що Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом від 10.06.2020 вих. №416/06-02 повідомило ТзОВ “Хан-Електробау Україна” про неможливість проведення реструктуризації боргу та надало строк для добровільної сплати боргу до 10 липня 2020 року.

Однак ні у період до 15.04.2020, ні у період до 10.07.2020 відповідач адміністративно-господарських санкцій не сплатив, разом з тим, ТзОВ “Хан-Електробау Україна” самостійно сплатило 300 000,00 грн. адміністративно-господарських санкцій згодом, 25.09.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 12.11.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 23.11.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 27.11.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 02.12.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 07.12.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 24.12.2020 у розмірі 50 000,00 грн., 28.12.2020 у розмірі 200 000,00 грн.

Як вбачається з розрахунку вартості робочого місця, розміру сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, які належить сплатити до Державного бюджету міста Нововолинська ТзОВ “Хан-Електробау Україна”, сума адміністративно-господарських санкцій (з урахуванням сплати 550 000,00 грн.) становить 149 645,78 грн. та 31 203,90 грн. пені, разом до сплати 180 849,68 грн.

Оскільки підприємство не виконано обов`язку щодо сплати у повному обсязі адміністративно-господарських санкцій, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

При цьому, частиною другою статті 19 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відтак, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2019 році становила 380 осіб (згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік за формою №10-ПІ), тому згідно із частиною першою статті 19 Закону №875-ХІІ відповідач у 2019 році повинен був виконати норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 15 робочих місць. Проте протягом 2019 року цей норматив відповідач не виконав, оскільки працевлаштував 9 осіб з інвалідністю.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону (частини третя статті 19 Закону № 875-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону №875-XII забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, відповідно до частини сьомої статті 19 Закону № 875-ХІІ порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю (частина дев`ята статті 19 Закону № 875-ХІІ).

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку (частина десята статті 19 Закону № 875-ХІІ).

За приписами частин першої - четвертої статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України “Про зайнятість населення” від 05.07.2012 №5067-VІ роботодавці зобов`язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії, підприємство фактично вживає залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 26.06.2018 (справа №806/1368/17) та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.

Разом з тим, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він вжив залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у незабезпеченні середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу у 2019 році. Зокрема, ТзОВ “Хан-Електробау Україна” у 2019 році до Нововолинської міської філії Волинського обласного центру зайнятості не було подано звітів за формою №3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, на які можуть бути працевлаштовані особи з інвалідністю.

Станом на дату розгляду справи доказів сплати адміністративно-господарських санкцій та пені у загальній сумі 180 849,68 грн. відповідач не подав, що є підставою для висновку про несплату вказаних вище сум відповідачем у добровільному порядку.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті в їх сукупності, а також враховуючи те, що відповідач не забезпечив виконання встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, не надавав відповідно до встановленого законом порядку державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, а також у повному обсязі самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням такого правила витрати позивача, який є суб`єктом владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Хан-Електробау Україна” на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету на рахунки, відкриті в управліннях Державної казначейської служби України (УК у м. Нововолинську/м. Нововолинськ/50070000, код ЄДРПОУ 37950540, р/р UA118999980313101230000003005, Казначейство України (ЕАП) адміністративно-господарські санкції в сумі 149 645,78 грн. та пеню в сумі 31 203,90 грн., а всього 180 849,68 грн. (сто вісімдесят тисяч вісімсот сорок дев`ять гривень 68 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського, будинок 3А, код ЄДРПОУ 13369882).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Хан-Електробау Україна” (45407, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Шахтарська, будинок 39А, код ЄДРПОУ 32578653).

Суддя В.Д. Ковальчук