
Справа 590/53/21
Номер провадження 3/590/62/21
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
03 лютого 2021року смт. Ямпіль
Ямпільський районний суд Сумської області у складі:
головуючої судді: Сатарової О.В,
з участю секретаря: Жаданова Д.В.,
прокурора: Зайцева І.А.,
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ямпіль матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Кучерівка Глухівського району Сумської області, громадянку України, зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , місце роботи : заступник директора з навчально – виховної роботи Дружбівського навчально – виховного комплексу ЗОШ I-III ступенів – дошкільного навчального закладу Дружбівської міської ради Ямпільського району ( депутат Дружбівської міської ради Ямпільського району сумської області з 29.12.2016 по 27.11.2020)
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
14.01.2021 року до Ямпільського районного суду Сумської області з Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли адміністративні матеріали з протоколами про адміністративне правопорушення від 14.01 2021 року № 20/2021 ,№21/2021, №22/2021, № 23/2021, № 24/2021 складені відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Зі змісту протоколу №20/2021 від 14 січня 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно, дата вчинення правопорушення 27.12.2020 року, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим порушила ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 14.01.2021 № 21/2021, ОСОБА_3 , будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно, 27.12.2020 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим порушила ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 14.01.2021 № 22/2021, ОСОБА_3 , будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно, 27.12.2020 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим порушила ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 14.01.2021 № 23/2021, ОСОБА_3 , будучи суб`єктом декларування, несвоєчасно, 27.12.2020 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим порушила ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, зі змісту протоколу №24/2021 від 14.01.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 , 27.11.2020 року фактично припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, не своєчасно, а саме 29.12.2020 подала декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями ( перед звільненням) чим порушила ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Постановою судді від 18.01.2021 року адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об`єднані в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала та підтвердила викладені у протоколах обставини вчинення правопорушень.
Прокурор Зайцев І.А. обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Вважає за необхідне притягнути її до адміністративної відповідальності із накладенням стягнення у виді штрафу.
Заслухавши думку прокурора про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата місцевої ради починається з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчується в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Вина ОСОБА_4 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
Зокрема, із матеріалів справи вбачається, що відповідно до рішення 1 сесії 8 скликання Дружбівської міської ради від 29 грудня 2016 року « Про підсумки і результати виборів депутатів міської ради та міського голови і визнання їх повноважень» визнано повноваження депутатів Дружбівської міської ради в списку яких під номером 7 міститься ОСОБА_1 від Ямпільської районної організації Народного Руху України / а.с.6,14 /
Відповідно до рішення першої сесії восьмого скликання Дружбівської міської ради від 27.11.2020 « Про початок повноважень депутатів Дружбівської міської ради Шосткинського району Сумської області» восьмого скликання в списку серед яких ОСОБА_1 відсутня ( а.с.46,47-48)
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», депутат Дружбівської міської ради ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік 29.12.2020 року о 11 год. 36 хв.( а.с.21), за 2017 рік – 27.12.2020 року о 18 год 45 хв.( а.с. 82), за 2018 рік 27.12.2020 о 18г.06 хв. (зворот а.с.107), за 2019 рік 27.12.2020 о 17г 54 хв. ( зворот а.с.134),за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 29.12.2020 о 13г.21 хв ( зворот а.с. 58 )
Згідно з додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.12.2020 № 47-07/69615/20, послідовність дій користувача « Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» які вчинила ОСОБА_3 за період з 01.10.2016 по 29.12.2020 , остання зареєструвалась у інформаційно – телекомунікаційній систем « Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» лише 27.12.2020 та жодних дій до вказаного часу в даній системі не вчиняла ( а.с. 133)
Про технічну справність реєстру та можливість подання щорічної декларації ОСОБА_5 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 24.06.2020 № 71-03/27283/20 ( а.с.144-145)
Крім того, 17 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)», яким внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції». Зокрема, зазначеним законом у 2020 році продовжено до 01 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Наказом національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 № 168/19 « Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року №3» виключено норму, яка зобов`язувала суб`єкта декларування під час звільнення з власної ініціативи подавати декларацію в день фактичного звільнення», та визначено, що така декларація подається не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності.
Будучи депутатом селищної ради, ОСОБА_3 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік до 01.04.2017 року, за 2017 рік до 01.04.2018, за 2018 рік до 01.04.2019, за 2019 рік до 01 червня 2020 року, та на виконання абзацу першого ч.2 ст 45 ЗУ « Про запобігання корупції» ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію, як особа, яка припинила діяльність , пов`язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування до 00:00 год 28.12.2020.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Положеннями ч. 1 ст.256КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст.251КУпАП фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідальність за ч. 1 ст. 1726 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до приписів ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування в тому числі й особи, зазначені у п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларацію відповідного до цього Закону.
На виконання ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Виходячи зі змісту ст. 57 Конституції України, в державі діє презумпція знання закону всіма громадянами, якщо закон був доведений до їх відома шляхом його офіційного оприлюднення.
Закон України «Про запобігання корупції» та зміни до деяких законодавчих актів опубліковувались в офіційних виданнях та ОСОБА_3 не заперечує факту необхідності подачі ним декларації у визначені законом строки.
На підставі ч. 1 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються, у тому числі, до адміністративної відповідальності.
Об`єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Оцінюючи зазначені вище докази, суд приходить до висновку, що вони є належними і допустимими в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки містять фактичні дані, на основі яких встановлено наявність в діях ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні.
Таким чином, у судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що ОСОБА_3 несвоєчасно подала без поважних причин декларації, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, як особа яка припинила діяльність ,пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, його наслідки, особу правопорушника, пом`якшуючі відповідальність обставини - щире розкаяння у вчиненому та відсутність обтяжуючих обставин, а тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення відносно останньої у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 283, 294 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме в сумі 850,00 грн. (Вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.).
Банківські реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: штраф по справам про адміністративні правопорушення та кримінальним справам; отримувач коштів: ГУК Сум.обл/Ямпільська СТГ/21081100, код ЄДРПОУ: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок: UA338999980313000106000018568, код платежу: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01602, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ): 26255795, судовий збір у розмірі 454,00 грн. (Чотириста п`ятдесят чотири грн. 00 коп.).
Банківські реквізити для сплати судового збору: призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім`я та по-батькові, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA908999980313111256000026001; код платежу: 22030106.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя : О.В. Сатарова