Рішення № 94615651, 03.02.2021, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
592/14642/20
Номер документу
94615651
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа№592/14642/20

Провадження №2/592/163/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Князєв В.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення успадкованої переплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,-

встановив:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом та свої вимоги обґрунтовують тим, що вони є спадкоємцями за законом першої черги спадщини, яка відкрилась після смерті батька - ОСОБА_3 , який за життя був самозанятою особою - приватним нотаріусом Шостинського міського нотаріального округу, та сплачував єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Згідно відповіді Шостинського управління ГУ ДФС України у Сумській області від 11.06.2019 за вих. № 4017/10/18-28-53-07, відповідно інтегрованої картки платника у ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 21.05.2019 обліковується переплата по єдиному соціальному внеску для фізичнихх осіб-підприємців, у т.ч., які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код класифікації 71040000), в сумі 87616, 21 грн. Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.08.2020 у справі № 592/47/20, було визнано за ними, як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 право на отримання спадкових коштів у сумі 87616, 21 грн. Постановою Сумського апеляційного суду від 05.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення суду першої інстанції відхилено, а рішення Ковпаківського райсуду м.Суми залишено без змін. 20 жовтня та 21 жовтня 2020 року вони звернулись з письмовими заявами на адресу ГУ ДПС у Сумській області, в яких прохали ГУ ДПС у Сумській області вчинити дії щодо виплати їм, як спадкоємцям померлого ОСОБА_3 , спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців в рівних долях, тобто по 43808 грн. 10 коп. кожному на реквізити банківського рахунку, які були додані до їхніх заяв. На дане звернення вони отримали письмові відповіді від 20.11.2020, в яких з посиланням на Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджених наказом Мінфіну України від 16.01.2016 за №6, їм було повідомлено, що право на подання заяви про повернення надмірно сплачених коштів у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців мав лише сам платник на підставі особисто ним поданої заяви, а вони платниками не являлись, а тому і вчиняти дії на підставі їхніх заяв про направлення відповідних документів до управління держказначейства ГУ ДПС в Сумській області не будуть.

До суду було надано відзив представника відповідача - Державної податкової служби України ГУ ДПС у Сумській області, в якому просять в задоволенні позову відмовити.

Також, представником відповідача - Державної податкової служби України ГУ ДПС у Сумській області було заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з набранням законної сили рішення суду в справі 592/47/20 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, третя особа: Приватний нотаріус Шосткинського міського нотаріального округу Сидорова А.В. про визнання права на отримання спадкових коштів, зобов`язання вчинити дії.

Згідно правової позиції Верховного суду України (Справа №6-79цс15), відповідно до п.3 ч.1 ст. 255 ЦПК України,- провадження у цивільній справі може бути закрито з підстав наявності рішення в іншій справі, що набрало законної сили, у разі, коли в обох справах є тотожними одночасно сторони, підстави і предмет позову.

У даних справах різний склад сторін, у зв`язку з чим відсутнє рішення суду, ухвалене з приводу спору між тими ж сторонами, про той самий предмет, з тих самих підстав, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача - Державної податкової служби України ГУ ДПС у Сумській області про закриття провадження у справі.

Також, до суду було надано відзив представника відповідача - ГУ Держаної казначейської служби України у Сумській області, в якому просять в задоволенні позову відмовити та повідомляють, що повернення надміру сплачених сум єдиного внеску здійснюється за платіжним дорученням органу ДПС з рахунку, відкритого на ім`я відповідного органу ДПС.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до рішення Рішенням Ковпаківського райсуду м.Суми від 03.08.2020 у справі №592/47/20, визнано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 , право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців (а.с.8-11).

Постановою Сумського апеляційного суду від 05.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення суду першої інстанції відхилено, а рішення Ковпаківського райсуду м.Суми залишено без змін (а.с. 12-13).

У відповідності до ч.4 статті 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставина належності позивачам на праві власності у порядку успадкування коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців - доказуванню не підлягає.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464),- єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску відповідно до статті 4 Закону № 2464 є, зокрема: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску урегульовано статтею 9 Закону № 2464 і частиною 13 передбачено, що суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Проаналізувавши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що за життя спадкодавець ОСОБА_3 набув право на розпорядження (зарахування у рахунок майбутніх платежів або повернення) переплаченим єдиним соціальним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб - підприємців, у т.ч., які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, в сумі 87616,21 грн. Зі смертю ОСОБА_3 не відбулося припинення прав і обов`язків останнього, окрім тих, перелік яких визначено у статті 1219 ЦК України, тому позивачі, як спадкоємці, стали учасниками правовідносин з розпорядження переплаченим єдиним соціальним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб - підприємців.

Відтак, зайво сплачена сума єдиного соціального внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч., що обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, в сумі 87616,21 грн., входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_3 .

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачі мають право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань передбаченні статтею 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Пунктом 43.1 статті 43 ПК України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (пункт 43.3 статті 43 ПК України).

Процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Кошти) урегульовано Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2016 № 193/28323 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 5 Порядку повернення Коштів здійснюється у випадках: 1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету; 4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.

Повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення (далі - Заява) (пункт 6). Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку,- у разі надходження Заяви про повернення Коштів підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації. У разі задоволення Заяви про повернення Коштів підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності. У свою чергу, підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок, на підставі якого у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України. Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує Кошти на рахунок Платника, зазначений у Заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.

Аналогічні положення містить Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.04.2019 № 370/33341, який набув чинності 26.04.2019.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню та необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 спадкові кошти у сумі 87616, 21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та відшкодування сплаченої суми судового збору, в рівних частинах кожному по 43808,10 грн.

87616,21:2=43808,1

Керуючись ст.1219 ЦК України, ст. 43 ПК України, ст. 301 МК України, ст.ст. 3, 10, 11, 76 - 81, 82, 89, 133, 141, 209, 229, 258-259, 263-265, 273, 274, 279 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення успадкованої переплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) спадкові кошти у сумі 87616, 21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в рівних частинах кожному по 43808,10 грн.

Стягнути з ГУ Державної податкової служби у Сумській області, ГУ Державної казначейської служби України в Сумській області за рахунок бюджетних асигнувань в дольовому порядку на користь ОСОБА_1 876,2 грн. повернення судового збору, тобто по 438,10 грн. з кожного з відповідачів.

Стягнути з ГУ Державної податкової служби у Сумській області, ГУ Державної казначейської служби України в Сумській області за рахунок бюджетних асигнувань в дольовому порядку на користь ОСОБА_2 876,2 грн. повернення судового збору, тобто по 438,10 грн. з кожного з відповідачів.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного судового рішення - 03.02.2021.

Суддя В.Б. Князєв