
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/4153/20
02 лютого 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.
представника відповідача: Кущик А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним, скасування розпорядження та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі-позивач, ОСОБА_1 ) із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі-відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 11 грудня 2020 року № 968-р та зобов`язання видати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про видачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним. Позивач зазначає, що відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» подав ГУ ДПС у Тернопільській області усі необхідні документи для надання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, однак за результатами розгляду поданих документів відповідачем винесено рішення, яким було відмовлено у видачі позивачеві відповідної ліцензії з посиланням на відсутність дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Позивач зазначає, що висновки відповідача про необхідність надання такого дозволу є неправомірними оскільки Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» чітко встановлено перелік документів, які необхідно надати для отримання ліцензії та встановлено заборону щодо вимагання інших документів, крім зазначених у цьому Законі. Вказане рішення відповідача стало підставою для звернення до суду з позовом.
Ухвалою від 21 грудня 2020 року відкрито провадження у справі.
04 січня 2021 року подано до суду відзив у якому відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування зазначає про правомірність відмови позивачу у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки видача ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним можлива лише за умови подання дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Цей дозвіл є в обов`язковому переліку документів відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», що на думку відповідача виключає можливість отримання ліцензії без надання такого дозволу.
Ухвалами від 21 січня 2021 року та 27 січня 2021 року розгляд справи відкладено.
В судове засідання представник позивача повторно не з`явилася. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Представник відповідача в судовому засідання проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав наведених у відзиві, просила суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у Тернопільській області із заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
До заяви позивачем також було долучено дозвіл Управління Держпраці у Тернопільській області на виконання робіт підвищеної небезпеки від 28 липня 2020 року № 107.20.61, декларацію відповідності матеріально - технічної бази вимогам законодавства з питань хорони праці від 29.10.2020 року, копію квитанцій про оплату, копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №114612451, копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 230452371, копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 3972114, копію інформації з Державного реєстру речових прав № 232177894, копію договору оренди землі від 05.10.2020 року №187; копію договору купівлі - продажу нежитлових будівель від 26 грудня 2016 року; копію договору купівлі - продажу нерухомого майна від 20 лютого 2018 року, копія технічного паспорту від 24.11.2016 року.
Розглянувши подані документи відповідачем було прийнято розпорядження від 11.12.2020 року № 968-р, яким ФОП ОСОБА_1 відмовлено у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на місце здійснення торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , з підстав відсутності дозволу на початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Не погоджуючись із таким рішенням ОСОБА_1 звернувся до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон України № 481/95-ВР).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 481/95-ВР роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
У відповідності до ч. 20 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років (ч. 29 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР).
Відповідно до Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 609, органами ліцензування господарської діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним є територіальні органи ДПС.
Приписами ч. 31 - 33 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР визначено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
За приписами ч. 37 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Частиною 3 ст. 18 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла (ч. 43 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР).
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (ч. 44 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР).
Отже, ст. 15 Закону України № 481/95-ВР чітко встановлено перелік документів, які необхідно надати для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, до яких, серед іншого, належить і дозвіл на початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Таким чином, суд вважає, що оскільки позивачем не подавався до ГУ ДПС у Тернопільській області дозвіл на початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, то у відповідача не було законних підстав для видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а тому суд прийшов до переконання, що оскаржуване розпорядження Головного управління ДПС у Тернопільській області прийняте в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначений Закону України № 481/95-ВР.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає, що не позбавляє позивача права звернутися до відповідача із заявою про надання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та надати всі передбачені Законом України № 481/95-ВР документи.
Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивача судові витрати, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не відшкодовуються та покладаються на позивача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 11 грудня 2020 року № 968-р та зобов`язання видати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 лютого 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління ДПС у Тернопільській області (місце знаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003, код ЄДРПОУ 43142763).
Головуючий суддя Баранюк А.З.