
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2281/20
25 січня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Качур С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківської районної ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції про визнання (незаконним) протиправним та нечинним положення пункту 3 Рішення Чортківської районної ради за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" від 24.12.2019 в частині надання Голові Чортківської районної ради права вносити зміни до структури апарату ради; визнання (незаконним) протиправним та скасування Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківської районної ради (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції, в якому просила визнати (незаконним) протиправним та нечинним положення пункту 3 Рішення Чортківської районної ради сьомого скликання прийнятого на двадцять п`ятій сесії за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради" від 24.12.2019 в частині надання Голові Чортківської районної ради права вносити зміни до структури апарату ради, визнати (незаконним) протиправним та скасування Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020.
Позов обґрунтований тим, що, на думку позивача, виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішується таке питання, як затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановлений відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету. А тому позивач вважає, що Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не допускає будь-якого делегування повноважень. Відповідно, вважає, що пункт 3 Рішення Чортківської районної ради сьомого скликання прийнятого на двадцять п`ятій сесії за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради" від 24.12.2019 є неправомірним та таким, що підлягає до скасування. Позивач зазначила, що даний пункт на день його проголошення радою, а саме, 24.12.2019 не порушував жодних її прав, однак на його підставі було прийняте Розпорядження Голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од, наслідком якого є звільнення ОСОБА_1 з роботи. Просить також врахувати, що Розпорядження Голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од містить вказівку вивести із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради, яку обіймала позивач, з метою оптимізації структури апарату районної ради. Натомість, було призначено на посади інших осіб, а саме ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та обрано заступника Голови Чортківської районної ради Градового В.Г. , що, на думку позивача, не є оптимізацією структури виконавчого арату районної ради. А тому, оскаржуване Розпорядження є неправомірним і таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 31.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 28.09.2020 о 12:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що як і на засіданнях постійних комісій, так і на пленарному засіданні сесії районної ради зауважень до проекту рішення в частині про надання права голові районної ради вносити зміни до структури апарату ради в межах затвердженої чисельності та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату не було. Просить врахувати, що позивач була присутня на засіданнях двох постійних комісій при розгляді даного питання та на пленарному засіданні ради. Вказав, що як депутат районної ради, член постійної комісії районної ради з питань бюджету та посадова особа виконавчого апарату районної ради позивач мала право вносити зауваження та пропозиції до проекту оскаржуваного рішення, однак жодних зауважень ані від ОСОБА_1 , ані від інших депутатів не поступало. Отже, вважає, що відповідачем дотримана процедура підготовки та розгляду оскаржуваного рішення, зокрема, проект рішення розглянутий на двох засіданнях постійних комісій районної ради, оприлюднений на офіційному сайті районної ради, пропозиції про включення даного питання до порядку денного пленарного засіданні ради схвалені на президії районної ради. Тому, вважає, що рішення прийнято на пленарному засіданні районної ради в межах та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. Представник відповідача також вказав, що за результатами аналізу звітів та у зв`язку із прийняттям районною радою рішення від 23.06.2020 № 647, яким зменшено кошторисні призначення на утримання ради, враховуючи положення ст.51 Бюджетного кодексу України, голова районної ради, з метою впорядкування структури виконавчого апарату районної ради та зменшення витрат на утримання ради правомірно прийняв Розпорядження від 02.07.2020 року № 43-од.
28.09.2020 підготовче судове засідання у справі відкладено до 26.10.2020 о 11:00 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді на лікарняному.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що порушення прав позивача відбулося з моменту протиправного видання Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 на підставі Рішення №613 від 24.12.2019. На думку представника відповідача, Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" прийняте не у відповідності із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
26.10.2020 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 12.11.2020 о 10:00 год. Також, ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції.
Ухвалою суду від 26.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про об`єднання справ №500/2281/20 та №500/2569/20 в одне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Чортківської районної ради про визнання (незаконним) протиправним та нечинним положення пункту 3 Рішення Чортківської районної ради сьомого скликання прийнятого на двадцять п`ятій сесії за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради" від 24.12.2019 в частині надання Голові Чортківської районної ради права вносити зміни до структури апарату ради, визнання (незаконним) протиправним та скасування Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020.
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення на відповідь на відзив , в яких зазначив що голова ради здійснює керівництво виконавчим апаратом ради та є розпорядником кошті, передбачених на утримання ради, та її виконавчого апарату у відповідності до пунктів 10,101 частини шостої ст.55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Просить врахувати, що ОСОБА_1 , яка обіймала посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради, візувала особисто оскаржуване розпорядження, при цьому, не висловлюючи будь-яких заперечень чи зауважень щодо змісту цього розпорядження.
12.11.2020 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 01.12.2020 о 14:30 год.
Представник третьої особи подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що позивач звернулась до прокуратури Тернопільської області із заявою від 24.04.2020 про можливе вчинення кримінального правопорушення головою Чортківської районної ради. Зазначив, що слідчим відділом Чортківського відділу поліції Головного управління національної поліції України 04.06.2020 за значеною заявою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ст.356 Кримінального кодексу України (надалі, КК України). Вказав, що в примітці до ст.45 КК України визначений вичерпний перелік кримінальних правопорушень, які є корупційними. Тому, вважає, що кримінальне правопорушення передбачене ст.356 КК України (самоправство), не є корупційним, а позивач не є викривачем у розумінні КПК України та Закону України "Про запобігання корупції".
01.12.2020 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні постановлено ухвалу суду без виходу до нарадчої кімнати про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.12.2020 о 12:00 год.
Також, ухвалою суду від 01.12.2020 відмовлено повністю у задоволенні заяви представника Чортківської районної ради про залишення без розгляду позову в частині позовних вимог.
28.12.2020 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 25.01.2021 о 11:00 год.
25.01.2021 у відкритому судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.
Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив розглядати дану справу без участі представника відповідача за наявними матеріалами та документами справи.
Представник третьої особи у відкрите судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив провести судове засідання 25.01.2021 о 11:00 год. без участі представника Національного агентства, за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення учасників справи, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено, що 24.12.2019 Чортківською районною радою сьомого скликання на двадцять п`ятій сесії прийнято Рішення №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради".
Пунктом 3 вказаного Рішення передбачено: "надати право голові Чортківської районної ради у 2020 році в межах затвердженої чисельності працівників та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату, вносити зміни до структури апарату ради, установлювати працівникам виконавчого апарату районної ради надбавки, премії і надавати допомоги на вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічних відпусток відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 "Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами), наказу Міністерства праці України від 11.10.1996 №77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами і доповненнями), але не менше як в голови районної ради та в заступника голови".
02.07.2020 Головою Чорківської районної ради Тернопільської області прийнято Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради". За змістом вказаного Розпорядження, відповідно до пункту 18 частини шостої статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись пунктом 3 рішення Чортківської районної ради від 24.12.2019 №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради ", враховуючи Службову записку начальника відділу фінансового забезпечення - головного бухгалтера від 30.06.2020 з метою оптимізації структури виконавчого апарату районної ради: 1. В межах затвердженої чисельності виконавчого апарату районної ради та фонду оплати праці, внести наступні зміни до структури виконавчого апарату районної ради: 1) вивести із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради; 2) перейменувати посаду заступника керуючого справами - начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради на посаду начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради; 3) ввести до структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.
Не погоджуючись із вказаним Рішенням та Розпорядженням, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 6 та частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України.
З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, суд дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.
Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Зі змісту пункту 4 частини першої ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" видно, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З наведеного можна зробити висновок, що оскаржувані в даній справі Рішення та Розпорядження є актами органу місцевого самоврядування як суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України).
Право на оскарження нормативно-правового акту особами, щодо яких він застосований, а також особами, які є суб`єктами правовідносин, у яких буде застосований такий акт передбачено ст.264 КАС України.
З матеріалів справи слідує, що 24.12.2019 на пленарному засіданні двадцять п`ятої сесії Чортківської районної ради сьомого скликання було прийняте рішення № 613 «Про чисельність та, структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради», в якому надано право голові районної ради в межах чисельності вносити зміни до структури ради. Зазначене рішення підтримано переважною більшістю депутатів від складу ради із 27 присутніх депутатів «за» проголосувало 22 депутати, п`ять депутатів не брали участі у голосуванні, оскільки були посадовими особами виконавчого апарату районної ради. Проект даного рішення був розглянутий на засіданнях двох постійних комісій районної ради.
Суд зазначає, що 16.12.2019 на засіданні постійної комісії районної ради з питань регламенту, депутатської етики, дотримання законності та запобігання корупції та 24.12.2019 на засіданні постійної комісії з питань бюджету зауважень до проекту рішення в частині про надання права голові районної ради вносити зміни до структури апарату ради в межах затвердженої чисельності та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату не було.
Отже, судом встановлено, що як і на засіданнях постійних комісій, так і на пленарному засіданні сесії районної ради зауважень до проекту рішення в частині про надання права голові районної ради вносити зміни до структури апарату ради в межах затвердженої чисельності та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату від позивача не надходило, як і не находило повідомлення про порушення процедури голосування, про що судом не здобуто належних доказів, та учасниками справи суду не подано.
Таким чином, на думку суду, відповідачем дотримана процедура підготовки та розгляду, оскаржуваного рішення в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Щодо оскарження позивачем Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020, суд зазначає наступне.
Згідно пунктів 10 та 11 частини шостої ст.55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", голова районної здійснює керівництво виконавчим апаратом ради, є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.
Частиною сьомою вказаної статті передбачено, що голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
За змістом частини четвертої ст.58 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий апарат ради за посадою очолює голова відповідної ради.
Проаналізувавши вищевказані норми, судом встановлено, що Розпорядження голови Чортківської районної ради №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 прийняте на виконання делегованих йому повноважень рішенням Чортківської районної ради № 613 «Про чисельність та, структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради» від 24.12.2019, що підтверджується преамбулою вказаного розпорядження.
Отже, враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що Розпорядження голови Чортківської районної ради №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 прийняте головою вказаної ради в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що позивач не заперечує, що пункт 3 рішення Чортківської районної ради № 613 «Про чисельність та, структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради» від 24.12.2019, не порушував жодних її прав та інтересів в момент прийняття даного рішення, однак в наступному став підставою винесення головою Чортківської районної ради Розпоядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020, яке, в свою чергу, в подальшому потягнуло за собою звільнення ОСОБА_1 з роботи.
В ході судового розгляду справи судом допитано у якості свідків ОСОБА_5 - депутата Чортківської районної ради та ОСОБА_6 , який обіймав посаду заступника голови Чортківської районної ради до 12.03.2020, які вказали, що пункт 3 рішення Чортківської районної ради № 613 «Про чисельність та, структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради» від 24.12.2019 був проголошений більшістю депутатів Чортківської районної ради, оскільки у раді були наявні матеріальні ресурси та кошти щодо оплати праці всіх наявних працівників.
Крім цього, суд враховує те, що позивач ОСОБА_1 не є викривачем у розумінні КПК України та Закону України "Про запобігання корупції", що вбачається зі змісту пояснень третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національного агентства з питань запобігання корупції, що надійшли на адресу суду 01.10.2020.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю.
Оскільки у задоволені позову судом відмовлено повністю, судові витрати позивача до відшкодування не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Чортківської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національне агентство з питань запобігання корупції про визнання (незаконним) протиправним та нечинним положення пункту 3 Рішення Чортківської районної ради за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" від 24.12.2019 в частині надання Голові Чортківської районної ради права вносити зміни до структури апарату ради, визнання (незаконним) протиправним та скасування Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 03 лютого 2021 року.
Копію рішення надіслати Чортківській районній раді, Національному агентству з питань запобігання корупції.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Чортківська районна рада (місцезнаходження: вул. Шевченка, 23, м.Чортків, Тернопільська область,48500 ЄДРПОУ:04058255 );
третя особа - Національне агентство з питань запобігання корупції (місцезнаходження: бульвар Дружби народів, 28,Київ,01103 ЄДРПОУ 40381452).
Головуюча суддя Дерех Н.В.