
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2021 р. Справа № 480/8441/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.07.2020р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 роботу на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та на посаді електрозварника ручного зварювання з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 09.07.2020р.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що за місяць до досягнення 55-річного віку позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та відповідними документами.
Рішенням № 9393 від 13.01.2020р. відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами) у зв`язку з відсутністю пільгового стажу за списком №2. Відповідно до наданих документів страховий стаж складав 39 років 7 місяців 15 днів. Також зазначено, що до пільгового стажу по списку №2 не зараховано період роботи в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" з 02.01.1990р. по 21.08.1992р. та 01.10.2001р. по 20.12.2010р. згідно довідки від 16.10.2019р. №3203 ВИХ-19-25 у зв`язку з відсутністю правових підстав її видачі (відсутня довіреність про право підпису).
Після усунення недоліків, 29.05.2020р. позивач повторно подав документи на призначення пенсії.
Рішенням від 05.06.2020р. відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців. Відповідач зазначив страховий стаж на дату відмови - 40 років 2 місяці 16 днів та знову не зараховані до пільгового стажу періоди з 02.01.1990р. по 21.08.1992р. та 01.10.2001р. по 20.12.2010р. Для повторного розгляду питання пенсійного забезпечення запропоновано надати довідки за період роботи з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. на посаді електрозварника з посиланням на постанову РМ СРСР №1173, а період роботи з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання з посиланням на постанову КМ України № 36.
Позивач надав відповідну довідку, видану роботодавцем 30.06.2020р. №3203ВИХ-20-8, але рішенням від 16.07.2020р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців. Також зазначено, що періоди роботи на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" не зараховані до пільгового стажу по списку №2, оскільки за матеріалами перевірки первинних документів не прослідковується зайнятість протягом повного робочого дня на посадах електрозварника, електрозварника ручного зварювання (згідно з наказом від 02.01.1990р. №1-к вас було переведено з 02.01.1990р. на посаду електрозварника з виконанням слюсарних робіт, що не передбачено Списками №2, затвердженими Постановою РМ СРСР від 22.08.1956р. № 1173 та постановою КМ України від 11.03.1994р. №162, які були чинні у періоди вашої роботи).
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною.
Ухвалою суду від 10.12.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у встановлений судом строк відзив не надав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням № 9393 від 13.01.2020р. відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами) у зв`язку з відсутністю пільгового стажу за списком №2. Відповідно до наданих документів страховий стаж складав 39 років 7 місяців 15 днів. Також зазначено, що до пільгового стажу по списку №2 не зараховано період роботи в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" з 02.01.1990р. по 21.08.1992р. та 01.10.2001р. по 20.12.2010р. згідно довідки від 16.10.2019р. №3203 ВИХ-19-25 у зв`язку з відсутністю правових підстав її видачі (відсутня довіреність про право підпису) (а.с. 15).
29.05.2020р. позивач повторно подав документи до ГУ ПФУ в Сумській області про призначення пенсії.
Рішенням від 05.06.2020р. відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців, про що зазначено у листі № 1800-0302-8/26058 від 17.06.2020 (а.с. 16-17). Зазначено також, що страховий стаж на дату відмови - 40 років 2 місяці 16 днів. Відповідачем знову не зараховані до пільгового стажу періоди з 02.01.1990р. по 21.08.1992р. та 01.10.2001р. по 20.12.2010р. Для повторного розгляду питання пенсійного забезпечення запропоновано надати довідки за період роботи з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. на посаді електрозварника з посиланням на постанову РМ СРСР №1173, а період роботи з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання з посиланням на постанову КМ України № 36.
Позивач надав довідку, видану АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" Боярське Управління від 30.06.2020р. №3203ВИХ-20-8, проте рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 16.07.2020р. №9393 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами).
В обґрунтування відмови ГУ ПФУ в Сумській області зазначив про відсутність у позивача необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців, у зв`язку з тим, що періоди роботи на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" не зараховані до пільгового стажу по списку №2, оскільки за матеріалами перевірки первинних документів не прослідковується зайнятість протягом повного робочого дня на посадах електрозварника, електрозварника ручного зварювання (згідно з наказом від 02.01.1990р. №1-к позивача було переведено з 02.01.1990р. на посаду електрозварника з виконанням слюсарних робіт, що не передбачено Списками №2, затвердженими Постановою РМ СРСР від 22.08.1956р. № 1173 та постановою КМ України від 11.03.1994р. №162, які були чинні у періоди роботи).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 цього ж Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Аналіз вищенаведених норм законодавства вказує, що для зарахування певної роботи із шкідливими і важкими умовами праці до пільгового стажу передусім потрібно підтвердити, що виконання цієї роботи дає право на пільгову пенсію, тобто що виконані всі умови, зазначені в статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- зайнятість у шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня (час простою, відпустки без збереження заробітної плати, тощо до пільгового стажу не зараховуються);
- що виконувана робота відповідає Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України;
- підтвердження пільгової роботи результатами атестації робочих місць.
Підстави для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, зазначені у спірному рішенні відповідача від 16.07.2020р. №9393 наступні:
- періоди роботи на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" не зараховані до пільгового стажу по списку №2, оскільки за матеріалами перевірки первинних документів не прослідковується зайнятість протягом повного робочого дня на посадах електрозварника, електрозварника ручного зварювання ;
-згідно з наказом від 02.01.1990р. №1-к позивача було переведено з 02.01.1990р. на посаду електрозварника з виконанням слюсарних робіт, що не передбачено Списками №2, затвердженими Постановою РМ СРСР від 22.08.1956р. № 1173 та постановою КМ України від 11.03.1994р. №162, які були чинні у періоди роботи позивача.
Таким чином, з наведеного вбачається, що відповідач не зарахував позивачу стаж роботи за період з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. до стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 (набрав чинності з 21 серпня 1992 року, далі - Порядок №442), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 1, 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно пунктів 4.1 та 4.5 Порядку № 383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року [дата набрання чинності Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442; (далі - Порядок проведення атестації, Постанова № 442 відповідно)], відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене результатами атестації.
Пунктом 4.2 зазначеного Порядку застосування списків визначено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінюватись докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Міністерством праці України разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, впершепроведеної після 21 серпня 1997 року, не підтвердилось право на пільгову пенсію, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.
Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Наказом № 203 від 30.06.1999 року «Про атестацію робочих місць за умовами праці для пільгового пенсійного забезпечення» та наказом від 21.12.2015 року №322 «Про результати атестації робочих місць» підтверджено проведення атестації на підприємстві та затверджено перелік професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком згідно зі Списком № 2.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, перевірка достовірності виданих уповноваженим законом суб`єктом документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пільгової пенсії .
Аналогічна позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 672/914/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 683/3633/16-а.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 цього ж Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Судом з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 встановлено, що позивач з 02.01.1990 року переведений на посаду електрозварника 4 розряду відповідно до наказу 1-К від 02.01.1990р.
01.12.1994р. ОСОБА_1 був присвоєний 5-й розряд електрозварника.
08.01.1997р. ОСОБА_1 був присвоєний 6-й розряд електрозварника.
01.10.2001р. позивач був переведений на посаду електрозварника ручного зварювання 6-го розряду, згідно із наказом №197 від 02.10.2001р.
01.11.2007р. переведений електрозварником ручного зварювання 6-го розряду роменської бригади Сумської дільниці Боярського управління, згідно із наказом № 97к від 01.11.2007р. (а. с. 13-14).
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на підставі СП №2 виробництв, робіт, і показників зі шкідливими умовами праці виданої АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" Боярське Управління від 30.06.2020р. №3203ВИХ-20-8 ОСОБА_1 працював повний робочий день в Боярському управлінні ВРТП "Укргазенергосервіс" АТ "Укртрансгаз" в період з 02.01.1990 року по 31.12.1991 року, а також з 01.10.2001 року по 20.12.2010 року та виконував роботу із шкідливими та важкими умовами праці, зайнятий різанням та ручним зварюванням: за професією, посадою електрозварник, що передбачена постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 та за професією, посадою електрозварник ручного зварювання, що передбачена Списком №2 розділ ХХХІІІ, позиція 33,загальні професії (в усіх галузях господарства), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36. Стаж за період з 02.1990 року по 31.12.1991 року, а також 01.10.2001 року по 20.12.2010 року становить 11 років 2 місяці 18 днів (а. с. 19).
Зважаючи на вищенаведене, суд спростовує доводи відповідача про те, що періоди роботи на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. на посаді електрозварника ручного зварювання в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" не прослідковується зайнятість протягом повного робочого дня на посадах електрозварника, електрозварника ручного зварювання.
Щодо доводів відповідача про те, що згідно з наказом від 02.01.1990р. №1-к позивача було переведено з 02.01.1990р. на посаду електрозварника з виконанням слюсарних робіт, що не передбачено Списками №2, затвердженими Постановою РМ СРСР від 22.08.1956р. № 1173 та постановою КМ України від 11.03.1994р. №162, які були чинні у періоди роботи позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31.12.1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162.
Як слідує з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки позивача позивач з 02.01.1990 року переведений на посаду електрозварника 4 розряду відповідно до наказу 1-К від 02.01.1990р.
01.12.1994р. ОСОБА_1 був присвоєний 5-й розряд електрозварника.
08.01.1997р. ОСОБА_1 був присвоєний 6-й розряд електрозварника.
01.10.2001р. позивач був переведений на посаду електрозварника ручного зварювання 6-го розряду, згідно із наказом №197 від 02.10.2001р.
01.11.2007р. переведений електрозварником ручного зварювання 6-го розряду роменської бригади Сумської дільниці Боярського управління, згідно із наказом № 97к від 01.11.2007р. (а. с. 13-14).
Списком №2, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, у розділі XXXII «Общие профессии» передбачалися посади «газосварщики и их подручные», «сварщики аргонной и атомно-водородной сварки» «электросварщики и их подручные».
Списком №2, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, у розділі XXXІII «Общие профессии» передбачалися посади «газосварщики (23200000-11620)»; «электрогазосварщики, занятые на резке и ручной сварке, на полуавтоматических машинах, а также на автоматических машинах с применением флюсов, содержащих вредные вещества не ниже 3 класса опасности (23200000-19756)»; «электросварщики на автоматических и полуавтоматических машинах, занятые сваркой в среде углекислого газа, на работах с применением флюсов, содержащих вредные вещества не ниже 3 класса опасности, а также на полуавтоматических машинах (23200000-19905)»; «электросварщики ручной сварки (23200000-19906)».
Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, у розділі ХХХІІІ «Загальні професії» передбачено професії електрозварника ручного зварювання (23200000-19906), газозварника (23200000-11620), електрогазозварників, зайнятих на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки (23200000-19756).
Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36, у розділі ХХХІІІ «Загальні професії» передбачено наступні посади (позиція 33): електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.
Враховуючи вищевикладене, період роботи позивача на посаді електрогазозварник має бути зараховано до пільгового стажу позивача, оскільки така посада передбачена розділом ХХХІІІІ, підрозділ № 23200000-19756, код професії 7212.2 (19756).
З огляду на зазначене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.07.2020р. №9393 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 є протиправним.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача як прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.07.2020р. №9393 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 роботу на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та на посаді електрозварника ручного зварювання з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс" та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз.24 п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 09.07.2020р.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 840,80 грн. судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 27.11.2020 р. платіж № 1013109405 (а.с.9).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.07.2020р. №9393 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до пільгового стажу за Списком № 2 роботу на посаді електрозварника з 02.01.1990р. по 31.12.1991р. та на посаді електрозварника ручного зварювання з 01.10.2001р. по 20.12.2010р. в АТ "Укртрансгаз" філії "Виробниче ремонтно-технічне підприємство "Укргазенергосервіс".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абз.24 п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 09.07.2020р.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук