
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 лютого 2021 року м. Рівне №460/5532/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції Поліського округу доТовариства з обмеженою відповідальністю "Профіб Україна" про застосування заходів реагування, -В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профіб Україна"(далі - відповідач) про застосування заходів реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профіб Україна" шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборонити (зупинити) експлуатацію брусовочного станка дискового (двухвального) WALTER TD 500, верстата обрізного багатопильного з дисковими пилами MJ45F, верстата для дошок торцювального двохстороннього поперечного обрізного, верстата двохстороннього повздовжнього обрізного для дошок, деревообробного багатопильного верстата з стрічковими пилами, верстата для торцювання пелетної заготовки СМТ-5, що знаходиться у приміщенні цеху переробки деревини за адресою вул. Привокзальна,1, смт. Рафалівка, Володимирецький район, Рівненська область до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам природоохоронного законодавства здійснює господарську діяльність за відсутністю дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. У зв`язку з тим, що на момент подачі позову до суду відповідачем, заходи, щодо усунення виявлених порушень не вчинячлися, у позивача виникло право звернення до суду з позовом щодо застосування до відповідача заходів реагування. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 28.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Неподання відповідачем у строк встановлений судом відзиву на позов кваліфікується судом відповідно до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України як визнання позову.
Ухвалою суду від 28.10.2020 розгляд справи відкладено до 02.12.2020, яке в подальшому відкладено до 17.12.2020.
17.12.2020 розгляд справи відкладено до 27.01.2021.
Ухвалою суду від 27.01.2021 подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
ТОВ "Профіб Україна" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 04.08.2016 за № 0000009793. Основний вид економічної діяльності: код КВЕД 02.20 Лісозаготівля (основний); (код КВЕД 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; код КВЕД 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; код КВЕД 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; код КВЕД 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; код КВЕД 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; код КВЕД 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність).
10.06.2019 Держінспекцією Поліського округу направлено на адресу ТОВ "Профіб Україна" повідомлення про проведення в період 08.07.2019-19.07.2019 планової перевірки дотримання вимог природоохороного законодавства.
04.07.2019 Державною екологічною інспекцією Поліського округу видано наказ №41-П «Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)».
На підставі наказу Державною екологічною інспекцією Поліського округу 04.07.2019 видано направлення №236/2 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Профіб Україна».
Державною екологічною інспекцією Поліського округу в період з 08.07.2019-19.07.2019 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ТОВ «Профіб Україна».
Проведеною перевіркою встановлено та в акті перевірки №616 від 19.07.2019 зафіксовано, що виробничі потужності розташовані ( знаходяться у приміщенні цеху переробки деревини) за адресою вулиці Привокзальна, 1, смт. Рафалівка, Володимирецький район, Рівненська область ТОВ «Профіб Україна» проводить господарську діяльність з порушенням природоохоронного законодавства, що обмежується законом, а саме/ відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на брусовочний станок дисковий (двухвальний) WALTER TD 500, верстат обрізний багатопильний з дисковими пилами MJ145F, верстат для дошок торцювальний двосторонній поперечний обрізний, верстат двосторонній повздовжній обрізний для дошок, деревообробний багатопильний верстат з стрічковими пилами, верстат для торцювання палетної заготовки СМТ-5.
Державною екологічною інспекцією Поліського округу генеральному директору ТОВ «Профіб Україна» Буйно Міхалу 19.07.2019 видано припис №616 з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом 4 припису від 19.07.2019 року №616 ТзОВ «Профіб Україна» необхідно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
17.07.2019 року згідно протоколу №001387 про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.07.2019 року №1199-3.5 відповідальну особу ТзОВ "Профіб Україна" притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 78 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. Згідно платіжного доручення №001420732747.1 від 26.07.2019 штраф сплачено у повному розмірі.
Державною екологічною інспекцією Поліського округу відповідно до наказу від 28.05.2020 №112-ОД «Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)», направлення №228 від 29.05.2020 в період з 01.06.2020-11.06.2020 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ «Профіб Україна», а саме виконання вимог припису від 19.07.2019 №616.
В ході позапланової перевірки, встановлено та в акті перевірки №291 від 11.06.2020 зафіксовано, що відповідачем не виконано пункт 4 припису №616 від 19.07.2019, а саме: ТзОВ «Профіб Україна» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Державною екологічною інспекцією Поліського округу генеральному директору ТзОВ «Профіб Україна» Буйно Міхалу 11.06.202 видано припис №291 з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
03 червня 2020 року згідно протоколу №004836 про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення від 03 червня 2020 року №758-3/5 відповідальну особу ТОВ «Профіб Україна» притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 188 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 255грн.
Вважаючи, що відповідачем не здійснені заходи, щодо усунення виявлених порушень, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначається Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до положень ст.7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб`єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред`являють керівнику суб`єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб`єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.
Положеннями ст.7 Закону №877-V також встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт (ч.6).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7).
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ч.8).
Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов`язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу). Розпорядження може передбачати застосування до суб`єкта господарювання санкцій, передбачених законом (ч.9).
Невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб`єкта господарювання згідно із законом (ч.9 ст.4 Закону №877-V).
Таким чином, законодавець чітко визначає два окремі способи впливу органом контролю на суб`єкта господарювання з метою усунення порушень, виявлених в ході нагляду (контролю), які полягають:
1) у зверненні з позовом до адміністративного суду. Такий спосіб впливу можливий за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом;
2) у складанні припису, розпорядження, іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Такий спосіб впливу можливий у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Статтею 4 Закону №877-V регламентовано, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч.5), при цьому вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюються виключно законами (ч.4).
Аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку про те, що господарська діяльність, пов`язана з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена, в тому числі і шляхом вжиття судом заходів реагування, лише у випадку обґрунтованості вжиття таких заходів з посиланням на відповідні норми законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707-XII), забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Згідно з положеннями статті 11 Закону№2707-XII, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.5).
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч.6).
До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп (ч.7).
Пункт 14.1.230 статті 14 Податкового кодексу України визначає, що стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII, господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Аналіз даних правових норм свідчить про те, що отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами є обов`язковим у тому випадку, коли стаціонарними джерелами (підприємствами, цехами, агрегатами, установками або іншими нерухомими об`єктами, що зберігають свої просторові координати протягом певного часу) здійснюються в атмосферне повітря викиди забруднюючих речовин.
Частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування ст.139 КАС України щодо розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Державної екологічної інспекції Поліського округу (10014, м.Житомир, вул.Леха Качинського 12-А, код ЄДРПОУ 42163803) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профіб Україна" (33018, м.Рівне, вул.Відінська, буд.41, каб, 8, код ЄДРПОУ 40715738) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Профіб Україна" шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборонити (зупинити) експлуатацію брусовочного станка дискового (двухвального) WALTER TD 500, верстата обрізного багатопильного з дисковими пилами MJ45F, верстата для дошок торцювального двохстороннього поперечного обрізного, верстата двохстороннього повздовжнього обрізного для дошок, деревообробного багатопильного верстата з стрічковими пилами, верстата для торцювання пелетної заготовки СМТ-5, що знаходиться у приміщенні цеху переробки деревини за адресою вул. Привокзальна,1, смт. Рафалівка, Володимирецький район, Рівненська область до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 03 лютого 2021 року.
Суддя У.М. Нор