
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2021 року м. Полтава Справа №440/6705/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними та незаконними, визнання протиправним та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу,
В С Т А Н О В И В:
18 листопада 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Білагро" /надалі також позивач; ТОВ "Білагро"/ звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті /надалі також відповідач/, відповідно до якої просить визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області: № 187187 від 28 вересня 2020 року; № 187188 від 28 вересня 2020 року; № 187237 від 05 жовтня 2020 року; № 187238 від 05 жовтня 2020 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що ні акти перевірки, ні розрахунки плати за проїзд великогабаритних та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не відповідають дійсності, адже перевірка автомобілів ТОВ "Білагро" завантажених пшеницею, здійснювалася на території ДП "Дослідне господарство "Степне" інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України та тоді як останні не перебували у русі. Супровідні документи на вантаж були оформлені з помилками та у подальшому після узгодження ваги вантажу видані товарно-транспортні накладні із правильним зазначенням ваги вантажу, про що водії повідомили перевіряючих. Крім того, наголошував, що огляд вантажу перевіряючими взагалі не здійснювався акти перевірок містять неточності у заповненні, не відповідають додатку 3 Порядку №1567, а результати перевірки не відображені у подорожніх листах.
Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
01 грудня 2020 року позивачем надано до суду документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 23 листопада 2020 року.
Ухвалою суду від 04 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
У відзиві на позовну заяву від 18.12.2020 відповідач зазначив, що під час проведення рейдової перевірки інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області встановлено порушення ТОВ "Білагро" законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме абзац 16 частини 1 статті 60 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу /а.с. 153-159/. Звертав увагу, що співробітниками Укртрансбезпеки проводився саме документальний габаритно-ваговий контроль, який визначено положеннями порядку №879 та який не вимагає проведення зважування транспортного засобу на спеціальному обладнанні, а тому використані були дані щодо ваги із наданих водіями товарно-транспортних накладних. Перевірка здійснювалася на а/д М-03 км. 359. А тому відповідачем правомірно застосовано до автомобільного перевізника адміністративно-господарські штрафи.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 20.08.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 17.08.2020 по 23.08.2020 /а.с. 168/ та відповідно до направлення на перевірку від 17.08.2020 №008090 /а.с. 169/, на 359 км автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг пасажирським та вантажним автомобільним транспортом.
Під час проведення рейдової перевірки уповноваженими особами відповідача був зупинений транспортний засіб марки BAP3 номерний знак НОМЕР_1 , зі спеціалізованим причіпом марки BODEX (спеціалізований причіп), номерний знак НОМЕР_2 , що використовувався ТОВ "Білагро", водій ОСОБА_1 .
За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача складено акт перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів від 20.08.2020 №042831 /а.с. 171/.
Посадовими особами відповідача складений Розрахунок від 20.08.2020 №042831, яким позивачу визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Також, був складений Акт від 20.08.2020 №248055 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без дозволу на перевищення великовагових обмежень, який дає право на проїзд дорогами загального користування, товарно-транспортна накладна №1087 від 20.08.2020 з перевищенням встановлених пунктом 22.5 ПДР вагових норм на 37,05%, загальна маса транспортного засобу 54,82 т, при допустимих 40 т /а.с 164/.
Водій ОСОБА_1 з актом перевірки та актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ознайомлений, про що міститься особистий підпис, письмових пояснень не надав.
Повідомлення про призначення розгляду справи на 21.09.2020 /а.с. 185/ від 09.09.2020 направлено рекомендованим листом про вручення на адресу позивача та отримане останнім 15.09.2020.
За заявою представника ТОВ "Білагро" від 21.09.2020 №315 розгляд справи перенесено на 28.09.2020 /а.с. 186/ та направлено повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ "Білагро".
ТОВ "Білагро" додаткових пояснень стосовно виявленого порушення не надало.
05.10.2020 за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, відповідач прийняв постанову №187238* про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. (абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") /а.с. 163/.
Позивач оскаржив вказану постанову в адміністративному порядку. Рішенням Державної служби України з безпеки на транспорті від 27.10.2020 №8561/3.1/15-20 постанову №187238* від 05.10.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу залишено без змін, а скаргу ТОВ "Білагро" без задоволення /а.с. 105-105а/.
20.08.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 17.08.2020 по 23.08.2020 /а.с. 168/ та відповідно до направлення на перевірку від 17.08.2020 №008090 /а.с. 169/, в с. Степне Полтавського району, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг пасажирським та вантажним автомобільним транспортом.
Під час проведення рейдової перевірки уповноваженими особами відповідача був зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ номерний знак НОМЕР_3 , із причіпом марки BODEX номерний знак НОМЕР_4 , що використовувався ТОВ "Білагро", водій ОСОБА_2 .
За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача складено: акт перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів від 20.08.2020 №042833 /а.с. 183/.
Посадовими особами відповідача складений Розрахунок від 20.08.2020 №042833 /а.с. 184/, яким позивачу визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Також, був складений Акт від 20.08.2020 №248057 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без дозволу на перевищення великовагових обмежень, який дає право на проїзд дорогами загального користування, товарно-транспортна накладна №1089 від 20.08.2020 з перевищенням встановлених пунктом 22.5 ПДР вагових норм на 35,25%, загальна маса транспортного засобу 54,10 т, при допустимих 40 т /а.с 174/.
Водій ОСОБА_2 з актом перевірки та актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ознайомлений, від підпису та письмових пояснень відмовився.
Повідомлення про призначення розгляду справи на 21.09.2020 від 09.09.2020 направлено рекомендованим листом про вручення на адресу позивача та отримане останнім 15.09.2020.
За заявою представника ТОВ "Білагро" від 21.09.2020 №315 розгляд справи перенесено на 28.09.2020 та направлено повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ "Білагро".
ТОВ "Білагро" додаткових пояснень стосовно виявленого порушення не надало.
05.10.2020 за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, відповідач прийняв постанову №187237* про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) грн. (абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") /а.с. 173/.
Позивач оскаржив вказану постанову в адміністративному порядку. Рішенням Державна служба України з безпеки на транспорті від 27.10.2020 №8550/3/15-20 постанову №187237* від 05.10.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу залишено без змін, а скаргу ТОВ "Білагро" без задоволення /а.с 114-115/.
20.08.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 17.08.2020 по 23.08.2020 /а.с. 168/ та відповідно до направлення на перевірку від 17.08.2020 №008090 /а.с. 169/, в с. Степне Полтавського району, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг пасажирським та вантажним автомобільним транспортом.
Під час проведення рейдової перевірки уповноваженими особами відповідача був зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ ACTROS номерний знак НОМЕР_5 , із причіпом марки SCНMITZ номерний знак НОМЕР_6 , що використовувався ТОВ "Білагро", водій ОСОБА_3 .
За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача складено: акт перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів від 20.08.2020 №042771 /а.с. 193/.
Посадовими особами відповідача складений Розрахунок від 20.08.2020 №042771 /а.с. 192/, яким позивачу визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Також, був складений Акт від 20.08.2020 №248135 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без дозволу на перевищення великовагових обмежень, який дає право на проїзд дорогами загального користування, товарно-транспортна накладна №1088 від 20.08.2020 з перевищенням встановлених пунктом 22.5 ПДР вагових норм на 36,50%, загальна маса транспортного засобу 54,60 т, при допустимих 40 т /а.с 190/.
Водій ОСОБА_3 з актом перевірки та актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ознайомлений, від підпису та письмових пояснень відмовився.
Повідомлення про призначення розгляду справи на 21.09.2020 від 09.09.2020 направлено рекомендованим листом про вручення на адресу позивача та отримане останнім 15.09.2020.
За заявою представника ТОВ "Білагро" від 21.09.2020 №315 розгляд справи перенесено на 28.09.2020 та направлено повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ "Білагро".
ТОВ "Білагро" додаткових пояснень стосовно виявленого порушення не надало.
28.09.2020 за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, відповідач прийняв постанову №187188* про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) грн. (абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") /а.с. 189/.
Позивач оскаржив вказану постанову в адміністративному порядку. Рішенням Державна служба України з безпеки на транспорті від 28.10.2020 №8575/03/15-20 постанову №187188* від 28.09.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу залишено без змін, а скаргу ТОВ "Білагро" без задоволення /а.с 95-96/.
20.08.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 17.08.2020 по 23.08.2020 /а.с. 168/ та відповідно до направлення на перевірку від 17.08.2020 №008090 /а.с. 169/, в с. Степне Полтавського району, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг пасажирським та вантажним автомобільним транспортом.
Під час проведення рейдової перевірки уповноваженими особами відповідача був зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ ACTROS номерний знак НОМЕР_7 , із причіпом марки SCНMITZ номерний знак НОМЕР_8 , що використовувався ТОВ "Білагро", водій ОСОБА_4 .
За результатами документального габаритно-вагового контролю працівниками відповідача складено: акт перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів від 20.08.2020 №042770 /а.с. 202/.
Посадовими особами відповідача складений Розрахунок від 20.08.2020 №042770 /а.с. 201/, яким позивачу визначена плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Також, був складений Акт від 20.08.2020 №248134 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, при перевезенні вантажу без дозволу на перевищення великовагових обмежень, який дає право на проїзд дорогами загального користування, товарно-транспортна накладна №1091 від 20.08.2020 з перевищенням встановлених пунктом 22.5 ПДР вагових норм на 21,10%, загальна маса транспортного засобу 48,440 т, при допустимих 40 т /а.с 199/.
Водій ОСОБА_4 з актом перевірки та актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів ознайомлений, від підпису та письмових пояснень відмовився.
Повідомлення про призначення розгляду справи на 21.09.2020 від 09.09.2020 направлено рекомендованим листом про вручення на адресу позивача та отримане останнім 15.09.2020.
За заявою представника ТОВ "Білагро" від 21.09.2020 №315 розгляд справи перенесено на 28.09.2020 та направлено повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ "Білагро".
ТОВ "Білагро" додаткових пояснень стосовно виявленого порушення не надало.
28.09.2020 за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, відповідач прийняв постанову №187187* про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою підприємство було притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000,00 (тридцять чотири тисячі) грн. (абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") /а.с. 198/.
Позивач оскаржив вказану постанову в адміністративному порядку. Рішенням Державної служби України з безпеки на транспорті від 28.10.2020 №8575/03/15-20 постанову №187187* від 28.09.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу залишено без змін, а скаргу ТОВ "Білагро" без задоволення /а.с 95-96/.
Не погоджуючись з постановами відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу, ТОВ "Білагро" звернулося до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 14 статті 6 Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
У відповідності до вимог статті 48 наведеного Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами. визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 /надалі - Порядок №1567/.
Згідно пунктів 1 та 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання /далі - транспортні засоби/, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті /надалі - Положення №103/, за пунктом 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Підпунктами 2, 15, 27, 54, 58, 62 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб`єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно пункту 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно, управління Укртрансбезпеки у Полтавській області як територіальний орган Укртрансбезпеки має повноваження щодо здійснення перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт і здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, перевірку документів на здійснення перевезень, а також нараховує плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
За приписами пункту 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті /далі - державний контроль/ здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки можуть проводитися із залученням спеціалістів уповноважених підрозділів Національної поліції, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС і науково-дослідних установ (за погодженням з їх керівниками) з питань, що належать до їх компетенції.
Рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка /пункт 12 Порядку №1567/.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту /пункт 14 Порядку №1567/.
Згідно пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт"; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю /пункт 16 Порядку №1567/.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення /пункт 17 Порядку №1567/.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку /пункт 19 Порядку №1567/.
Як вказано у пункті 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 22 Порядку №1567 у разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (надалі - Порядок №879).
За визначеннями пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів /пункт 6 Порядку №879/.
Пунктом 15 Порядку №879 передбачено, що контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Пунктом 16 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Так, уповноваженими особами відповідача проведено документальний габаритно-ваговий контроль.
Підпунктом 51 пункту 2 Порядку №879 встановлено, що документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Вказане у свою чергу не потребує проведення зважування транспортного засобу, та дає можливість посадовим особам Укртрансінспекції визначити можливе перевищення максимально дозволеної маси транспортного засобу на підставі відомостей маси транспортного засобу зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та товарно-транспортної накладної.
Для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області водієм транспортного засобу самоскиду марки BAP3 номерний знак НОМЕР_1 , зі спеціалізованим причіпом марки BODEX (спеціалізований причіп), номерний знак НОМЕР_2 , ОСОБА_1 надано посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію спеціалізованого самоскиду серії НОМЕР_9 , свідоцтво про реєстрацію причіпа серії НОМЕР_10 , товарно-транспортну накладну від 20.08.2020 №1087/а.с. 106-107/.
Відповідно до змісту товарно-транспортної накладної від 20.08.2020 №1087: маса пшениці, що перевозилась, становила 54,820 тонн (брутто) /а.с.167/, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу 40 тонн.
Для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області водієм транспортного засобу самоскиду-С MERCEDES-BENZ номерний знак НОМЕР_3 , із причіпом марки BODEX номерний знак НОМЕР_4 , ОСОБА_2 надано посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію спеціалізованого самоскиду-С серії НОМЕР_11 , свідоцтво про реєстрацію причіпа серії НОМЕР_12 , товарно-транспортну накладну від 20.08.2020 №1089 /а.с. 179-181/.
Відповідно до змісту товарно-транспортної накладної від 20.08.2020 №1089: маса пшениці, що перевозилась, становила 54,10 тонн (брутто) /а.с.179/, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу 40 тонн.
Для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області водієм транспортного засобу самоскиду-С марки MERCEDES-BENZ ACTROS номерний знак НОМЕР_5 , із причіпом марки SCНMITZ номерний знак НОМЕР_6 , ОСОБА_3 надано посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію спеціалізованого самоскиду-С серії НОМЕР_13 , свідоцтво про реєстрацію причіпа серії НОМЕР_14 , товарно-транспортну накладну від 20.08.2020 №1088 /а.с. 197/.
Відповідно до змісту товарно-транспортної накладної від 20.08.2020 №1089: маса пшениці, що перевозилась, становила 54,60 тонн (брутто) /а.с. 197/, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу 40 тонн.
Для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області водієм транспортного засобу сідлового тягача марки MERCEDES-BENZ ACTROS номерний знак НОМЕР_5 , із причіпом марки SCНMITZ номерний знак НОМЕР_6 , ОСОБА_5 , надано посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію сідлового тягача-Е серії НОМЕР_15 , свідоцтво про реєстрацію напівпричіпа серії НОМЕР_16 , товарно-транспортну накладну від 20.08.2020 №1091 /а.с. 203, 206/.
Відповідно до змісту товарно-транспортної накладної від 20.08.2020 №1091: маса пшениці, що перевозилась, становила 48,440 тонн (брутто) /а.с. 203/, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу 40 тонн.
На підставі вказаних документів посадовими особами Укртрансбезпеки і здійснено висновок про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача та той факт, що перевірка автомобілів ТОВ "Білагро" завантажених пшеницею, здійснювалася на території ДП "Дослідне господарство "Степне" інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України та тоді як останні не перебували у русі.
Так, позивачем не надано до суду жодних підтверджуючих доказів того, що така перевірка здійснювалася в пункті навантаження, а саме на території ДП "Дослідне господарство "Степне" інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України. Крім того, всі водії ТОВ "Білагро" маючи право на надання письмових пояснень під час перевірки 20.08.2020, не скористалися таким правом, відмовилися від надання будь-яких пояснень, зокрема тих, які позивач згодом зазначає у позові.
Позивач стверджує, що транспортні засоби як до так і після проходження габаритно-вагового контролю не здійснювали руху, а перебували в стані очікування завершення процедури узгодження остаточних даних перевезення вантажу.
Разом з тим, вищезазначене не спростовано позивачем у ході розгляду справи. На противагу цьому відповідачем зазначено, що згідно фотознімків, зроблених під час перевірки, чітко видно що транспортні засоби ТОВ "Білагро" під час руху були зупинені інспекторами Укртрансбезпеки, та припарковані вздовж автодороги в населеному пункті.
Позивачем доказів того, що вищевказані транспортні засоби ТОВ "Білагро" під час здійснення перевірки перебували не у русі та взагалі не розпочали свого руху з точки навантаження суду не надано. Жодних пояснень в підтвердження вказаним обставинам водіями під час перевірки та складання відповідних актів - не зазначено, як і самим позивачем не було надано жодних пояснень під час розгляду його справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням трансбезпеки у Полтавській області.
А тому у посадових осіб відповідача були наявні правові підстави стосовно здійснення перевірки транспортних засобів позивача та у подальшому здійснення розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 20.08.2020 №042831, №042833, №042771, №042770.
Посилання позивача на той факт, що посадовими особами Укртрансбезпеки перевірялися товарно-транспортні накладні начебто із помилковим зазначенням тоннажу, не спростовує наявність виявленого працівниками Укртрасбезпеки порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ "Білагро", адже доказів того, що водіями ТОВ "Білагро" 20.08.2020 під час перевірки надавалися будь-які інші товарно-транспортні накладні із зазначенням іншої маси брутто суду не надано. Крім того, слід зауважити, що обов`язок заповнення відомостей товарно-транспортної накладної покладено саме на перевізника.
Як свідчать встановлені судом обставини справи та не спростовано позивачем у ході розгляду справи, під час перевірок водії не надавали співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області товарно-транспортні накладні із начебто правильним зазначенням тоннажу. Натомість водії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 відмовилися підписувати акти проведення перевірки від 20.08.2020 №248055, №248057, №248135, №248134, як і відмовилися надавати пояснення, хоча його зміст був доведений до їх відома інспектором /а.с. 164, 174, 190, 199/.
Тож ненадання водіями на момент проведення перевірки пояснень свідчить про правильність висновку відповідача щодо наявності усіх ознак складу порушення вимог ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
При цьому обставини надання таких документів після проведення перевірок відповідачу та до суду не спростовує правильності висновків, зроблених відповідачем у спірних постановах, так як маючи право надати заперечення з цього приводу, водії обрали пасивний спосіб поведінки, що зайвий раз підтверджує правильність обставин, встановлених під час рейдових перевірок.
Твердження позивача про надання усних пояснень водіями ТОВ "Білагро" під час проведення перевірки щодо помилок в документах, узгодження остаточної ваги, жодним належним та допустимим доказом не підтверджено та ніяким чином не спростовує доводи відповідача щодо виявлених в ході перевірки порушень.
Крім того, суд відхиляє доводи позивача стосовно обов`язку посадових осіб управління Укртрансбезпеки щодо внесення відомостей до подорожніх листів щодо дати, місця та часу перевірки, адже докази того, що такі подорожні листи взагалі надавалися водіями ТОВ "Білагро" під час перевірки відсутні.
Акти перевірок повністю відповідають формі додатку 3 Постанови №1567, а тому доводи позивача щодо наявності недоліків актів перевірок суд визнає хибними.
У позовній заяві позивач наголошує на тому, що згідно пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Однак, зазначене не спростовує виявлених 20.08.2020 інспекторами Укртрансбезпеки у Полтавській області під час перевірки порушень ТОВ "Білагро" законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наведених норм слідує, що довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень.
Разом з тим, відповідно до принципу змагальності суб`єкт господарювання має спростувати доводи суб`єкта владних повноважень, якщо їх обґрунтованість заперечує.
Відповідач довів правомірність своїх дій під час здійснення документального вагового контролю транспортних засобів та складання оскаржуваних постанов.
У той же час, позивачем не спростовані доводи та надані докази відповідача та не надано доказів, які б могли свідчити на його користь та на підтвердження викладених в позові обставин.
Підсумовуючи наведене в сукупності, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення позову.
На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Г. Ясиновський