
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6736/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тенісний клуб "Прем`єр" до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
19 листопада 2020 року ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, в якій просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення XLVII сесії Кременчуцької міської ради VII скликання від 23 квітня 2020 року в частині відмови в наданні Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" у постійне користування земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та закінчення будівництва другої черги (код КВЦПЗ Е 07.02) по вулиці Флотській, 3 у м. Кременчуці у зв`язку з невідповідністю юридичної особи вимогам статті 92 Земельного кодексу України, Закону України "Про позашкільну освіту" та Закону України "Про освіту", а саме: відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як закладу позашкільної освіти;
зобов`язати відповідача надати Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання в постійне користування земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та закінчення будівництва другої черги (код КВЦПЗ Е 07.02) по вулиці Флотській, 3 у м. Кременчуці.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено в наданні Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" у постійне користування земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та закінчення будівництва другої черги, а тому спірне рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
28 грудня 2020 року Полтавським окружним адміністративним судом отримано відзив Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, в якому відповідач проти позову заперечував, наполягаючи на правомірності та обґрунтованості спірного рішення та пояснив, що позивач ініціював питання про передачу земельної ділянки в користування Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" поза межами процедури, врегульованої Земельним кодексом України. Крім того, звертав увагу, що заяву про надання земельної ділянки в користування Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" подано не уповноваженим на те суб`єктом звернення, а також зазначив, що заявник ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр", на відміну від його філії, не має статусу закладу освіти /а.с. 57-65/.
У відповіді на відзив від 12 січня 2021 року позивач вказував на наявність у ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" права діяти в інтересах своєї філії у спірних правовідносинах /а.с. 112-116/.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
07 жовтня 2009 року ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" на підставі договору купівлі-продажу набув у власність об`єкт нерухомого майна - 3/5 частки об`єкта незавершеного будівництва спортивно-оздоровчого комплекс на території парку "Комсомольський" (перша черга), що розташований за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Флотська, 3 /а.с. 91-94/.
09 жовтня 2009 року позивач на підставі договору купівлі-продажу набув у власність об`єкт нерухомого майна - спортивно-оздоровчий комплекс на території парку "Комсомольський" (перша черга), що розташований за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Флотська, 3, загальною площею 2782,8 кв. м. Об`єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці комунальної власності площею 5,5999 га кадастровий номер 5310436500:10:002:0058 /а.с. 88-90/.
04 вересня 2020 року проведено державну реєстрацію Філія (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 43673663), адреса: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Флотська, 3, офіс 4 /а.с. 72/.
Діючи від імені своєї Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" 01 жовтня 2020 року ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" звернувся до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою, в якому просив надати Рішення про передачу в постійне користування Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" земельну ділянку, що перебуває в комунальній власності для будівництва та обслуговування об`єктів фізичної культури і спорту, площею 5,5999 га, яка знаходиться за адресою вул. Флотська, 3 м. Кременчук, Полтавська область /а.с. 67/.
За результатами розгляду вищевказаного звернення відповідач рішенням XLVII cесії VII скликання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області прийняв рішення про відмову у наданні ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" в постійне користування як закладу позашкільної освіти земельної ділянки площею 55999 кв. м (кадастровий номер 531045600:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу (І черга) та закінчення будівництва другої черги (код КВЦПЗ Е 07.02.) по вул. Флотська, 3 м. Кременчук, Полтавська область у зв`язку з невідповідністю юридичної особи вимогам статті 92 Земельного кодексу України, Закону України "Про позашкільну освіту" та Закону України "Про освіту", а саме: відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як закладу позашкільної освіти /а.с. 66/.
Позивач, не погоджуючись із такою відповіддю, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.
Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відтак, у силу статті 122 Земельного кодексу України відповідача наділено повноваженнями передавати у власність або у користування для всіх потреб земельні ділянки комунальної власності Кременчуцької територіальної громади.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За правилами частин першої та другої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою зазначеної статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відтак, вирішенню питання про передачу земельної ділянки юридичній особі в користування передує виготовлення ним (у дослідженому судом випадку) технічної документації на підставі попередньо отриманого дозволу органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Натомість, зі змісту заяви позивача встановлено, що останній звернувся до органа місцевого самоврядування не за дозволом на розробку проекту землеустрою щодо обраної для відведення земельної ділянки, а з вимогою про передачу останньої у користування.
Вищевказане свідчить про те, що висловлена позивачем у заяві від 01 жовтня 2020 року вимога є необґрунтованою, передчасною та такою, що об`єктивно не може бути задоволена органом місцевого самоврядування.
У розумінні частини першої статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
За приписами пункту "ґ" частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.
Суд зауважує, що ініціатор звернення ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр", звертаючись до відповідача із завою про передачу земельної ділянки в постійне користування, на якій розташований об`єкт його нерухомого майна, не мав статусу закладу освіти. Натомість Філія (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр", яка має відповідний статус, до Кременчуцької міської ради щодо вирішення питання про передачу в її постійне користування земельної ділянки не зверталась.
При цьому суд не погоджується з доводами позивача про те, що мотиви, викладені відповідачем у спірному рішенні не узгоджуються з вимогами чинного законодавства.
Так, Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області у спірному рішенні обґрунтувала свою відмову невідповідністю юридичної особи вимогам статті 92 Земельного кодексу України, Закону України "Про позашкільну освіту" та Закону України "Про освіту", а саме: відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як закладу позашкільної освіти
Отже, відповідач не визнав права у юридичної особи-заявника у спірних правовідносинах діяти від імені своєї філії-закладу позашкільної освіти.
Погоджуючись з позицією відповідача, суд виходить з таких міркувань.
У розумінні статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.
Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Матеріалами справи підтверджено, що 04 вересня 2020 року ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" (ЄДРПОУ 42935786) створено філію Філія (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр".
Суд зауважує, що з моменту реєстрації філії на законних підставах від її імені може діяти лише його керівник (на підставі довіреності, виданої підприємством-засновником).
Разом із тим, із заявою про передачу в оренду Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" земельної ділянки від імені своєї філії звернулось ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" (ЄДРПОУ 42935786).
З урахуванням встановлених судом обставин, у спірних правовідносинах позивач не дотримався порядку та процедури отримання земельної ділянки в користування Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр".
Крім того, суд зауважує, що позивач просить суд зобов`язати відповідача надати Філії (закладу) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання в постійне користування земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та закінчення будівництва другої черги (код КВЦПЗ Е 07.02) по вулиці Флотській, 3 у м. Кременчуці.
На переконання суду така позовна вимога не підлягає задоволенню з огляду на те, що перед відповідачем питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) взагалі не ставилось, а відтак Кременчуцька міська рада його не розглядала, а відтак і не вирішувала.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом із тим, як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем доведено правомірність спірного рішення XLVII сесії Кременчуцької міської ради VII скликання від 23 квітня 2020 року в частині відмови в наданні в постійне користування земельної ділянки площею 55999 кв.м. (кадастровий номер 5310436500:10:002:0058) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та закінчення будівництва другої черги (код КВЦПЗ Е 07.02) по вулиці Флотській, 3 у м. Кременчуці у зв`язку з невідповідністю юридичної особи вимогам статті 92 Земельного кодексу України, Закону України "Про позашкільну освіту" та Закону України "Про освіту", а саме: відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як закладу позашкільної освіти.
Водночас позивачем не надано належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження обставин, які б свідчили про наявність у Філії (заклад) позашкільної освіти ТОВ "Тенісний клуб "Прем`єр" права на отримання у користування спірної земельної ділянки поза межами процедури розробки проекту землеустрою.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 205, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Тенісний клуб "Прем`єр" (вул. Флотська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ЄДРПОУ 42935786) до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ЄДРПОУ 24388300) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя А.О. Чеснокова