Ухвала суду № 94594695, 02.02.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
320/4081/19
Номер документу
94594695
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про прийняття адміністративної справи до провадження

та залишення позовної заяви без руху

02 лютого 2021 року м. Київ № 320/4081/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської міської ради Київської області, в якому позивач, з урахуванням заяви щодо усунення недоліків позовної заяви від 14.08.2019, просить суд:

1. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області пов`язані із прийняттям пункту 2 рішення від 24.01.2019 № 1255-52-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України та порушення терміну розгляду заяви позивача від 09.11.2018;

2. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 24.01.2019 № 1255-52-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою», розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 від 09.11.2018 № 11-16-2/8091, № 11-16-2/8092, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

3. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 09.11.2018 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду», а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

4. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям пункту 2 рішення міської ради від 28.02.2019 № 1311-53-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

5. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 28.02.2019 № 1311-53-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою», розглянувши заяви громадянина ОСОБА_1 від 28.01.2019 № 9-5-Л-186, № 9-5-Л-187, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

6. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 28.01.2019 № 9-5-Л-186, № 9-5-Л-187 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду», а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

7. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані з прийняттям пункту 2 рішення міської ради від 30.05.2019 № 1444-56-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою» у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України та порушення терміну розгляду заяв позивача від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274;

8. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 30.05.2019 № 1444-56-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою», розглянувши заяви громадянина ОСОБА_1 від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

9. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду», а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

10. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо відмови розглянути на сесії міської ради від 24.01.2019, від 28.02.2019 та від 30.05.2019 заяв позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019, незважаючи на твердження , що на сесію міської ради виносилися заяви позивача, а той час як на сесіях розглядалися проекти рішень міської ради, які не мають жодного відношення до заяв позивача;

11. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо вимагання до заяв позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019 та від 14.03.2019 надання проектів землеустрою, що не передбачено чинним законодавством, та законами, на підставі яких позивач звертався до відповідача;

12. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо порушення статей 15, 20 Закону України «Про звернення громадян», яка розглянула заяви ОСОБА_1 від 09.11.2018, від 28.01.2019 та від 14.03.2019 за його відсутності, без надання можливості додатково обґрунтувати свої вимоги та за відмову керівника органу влади або в.о. керівника органу влади, розглянути заяви позивача особисто;

13. Зобов`язати Броварську міську раду розглянути заяви позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019, уповноваженою особою (міським головою або в.о. міського голови м. Бровари) Броварської міської ради Київської області особисто та в присутності позивача;

14. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області за зміну підстав звернення позивача щодо відведення земельної ділянки, викладених у заявах від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019 та примушування надати проект землеустрою до заяви, який не передбачений законодавством про відведення земельної ділянки, відповідно заяв позивача;

15. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області усунути недоліки при розгляді звернень громадян відповідно до Закону України «Про звернення громадян», провести службову перевірку та встановити ким, де і коли було змінено підстави звернення ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки в заявах від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019 та встановити хто примушує позивача надавати документи, які не передбачені законодавством при відведенні земельної ділянки;

16. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати матеріальні збитки ОСОБА_1 в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень) та стягнути з відповідача кошти в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень);

17. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати моральну шкоду ОСОБА_1 у розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень) та стягнути з відповідача кошти в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень);

18. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області надати звіт про виконання судового рішення згідно статті 129-1 Конституції України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Лапій С.М.) від 05.08.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 02.09.2019, яка постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2020 залишена без змін, повернуто позовну заяву позивачу.

Постановою Верховного Суду від 09.12.2020 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2020 скасовано, а справу направлено до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

До Київського окружного адміністративного суду справа надійшла 04.01.2021.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 22.01.2021 цю справу прийнято до провадження.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 22.01.2021 задоволено заяву про самовідвід судді Лапія С.М .

На підставі розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 320/4081/19» проведено повторний автоматизований розподіл даної справи.

Внаслідок автоматизованого розподілу 25.01.2021 матеріали справи були передані для розгляду судді Горобцовій Я.В.

Слід зазначити, що у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом (частина друга статті 35 КАС України).

Суд звертає увагу, що провадження у цій справі судом не відкривалося.

Відповідно до частини першої статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Суд зазначає, що відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду від 02.09.2019, позовна заява разом із усіма доданими до неї документами була повернута позивачу.

Відповідно до статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:

- оригіналу позовної заяви від 30.07.2019 (з вхідним штампом суду), який було повернуто відповідно до ухвали суду від 02.09.2020 разом із усіма доданими до неї належним чином засвідченими копіями у придатному для читання вигляді документів згідно з переліком додатків до позову, а також один примірник позовної заяви з додатками для відповідача.

Принагідно суд зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20.05.2010 у справі «Пелевін проти України» (пункт 27), від 30.05.2013 у справі «Наталія Михайленко проти України» (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у пункті 55 справи «Креуз проти Польщі», що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти («Kreuz v. Poland» № 28249/95).

Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі. Позаяк, законодавством чітко встановлено наслідки невиконання таких вимог, а саме постановлення судом ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд

у х в а л и в:

Адміністративну справу № 320/4081/19 прийняти до свого провадження.

Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Я.В. Горобцова