
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2021 року Справа № 280/8254/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Прус Я.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ»
до Головного управління ДПС у Запорізькій області
до Державної податкової служби України
про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» (далі - ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області, відповідач 1), до Державної податкової служби України (далі -ДПС України, відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1 №1900430/41845084 від 04.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 04.03.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку - податкову накладну №1 від 04.03.2020 датою її фактичного подання;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1 області №1900416/41845084 від 04.09.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 04.03.2020року та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку - податкову накладну №2 від 04.03.2020 датою її фактичного подання;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1 №1462041/41845084 від 20.02.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 24.01.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку - податкову накладну №3 від 24.01.2020 датою її фактичного подання;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1 №1470179/41845084 від 28.02.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 29.01.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку - податкову накладну №4 від 29.01.2020 датою її фактичного подання;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1 №1995148/41845084 від 02.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 23.03.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку - податкову накладну №5 від 23.03.2020 датою її фактичного подання.
Крім того, просить суд включити до судових витрат у справі витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2500,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, натомість надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів. необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Отже, на думку позивача, під час зупинення реєстрації спірних податкових накладних відповідач застосував критерії ризиковості здійснення операцій до податкової накладної, що не відповідає наведеним вище приписам пунктів 6, 7 Порядку №1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкової накладної. Також зауважує, що в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких саме конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. До того ж, вказує, що посилання на ненадання платником податків документів як на підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, шо документи, подані є недостатніми чи такими, шо у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення. Враховуючи вищезазначене, вважає, що рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про відмову в реєстрації податкової накладної прийняті необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для їх прийняття, непропорційно, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія), у зв`язку із чим просить визнати протиправними та скасувати оскаржені рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також зобов`язати відповідача 2 зареєструвати податкові накладні позивача за датою їх подання на реєстрацію.
Ухвалою судді від 24.11.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Судове засідання призначене на 17 грудня 2020 року. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач 1 позов не визнав, 11 грудня 2020 року на адресу суду надіслав відзив (вх. № 60346), у якому вказує, що реєстрація податкових накладних була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, у квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені відомості, відповідно до яких платник може впевнитись яким саме критеріям ризиковості він відповідає та які стали підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, у даному випадку платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пояснює, що позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, однак після опрацювання пакетів документів Комісією прийняті спірні рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, оскільки платником не в повному обсязі надані документи, надання яких передбачено законодавством. Наголошує, що предметом розгляду комісії є пояснення та пакет документів, яким платник податків повинен спростовувати ризик порушення норм податкового законодавства, тобто довести відсутність можливих порушень норм пп. «а»/»б» п. 185.1 ст. 185, пп. «а»/»б» п. 187.1 ст. 187, абз. . п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та довести відсутність об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг відповідно до податкової накладної. На думку відповідача 1, цілком зрозуміло, що комісія не має ані повноважень, ані об`єктивної можливості визначати конкретний детальний перелік необхідних документів для кожного окремого випадку зупинення податкової накладної індивідуально для платника, така можливість є тільки у самого платника, який повинен самостійно визначити перелік власних документів, які підтверджують всі вказані вище аспекти та підстави складання конкретної податкової накладної: дату першої події, джерело походження товару, ланцюг та обставини придбання та інше, якими й спростовується певний ризик. Зрозуміло, що у кожному окремому випадку такий пакет документів має індивідуальні особливості та змінюється відповідно до обставин операції, про які контролюючий орган не може знати з об`єктивних підстав. Відповідно, стверджує, що у разі якщо такий ризик наданим пакетом документів та/або поясненнями не спростовано, комісія не має іншого законного рішення як відмовити у реєстрації податкової накладної. Враховуючи зазначене, вважає, що рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області є такими, що не можуть бути скасованими, в т.ч. прийняті виключно в межах діючого законодавства, а тому є правомірними, у зв`язку із чим просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Від представника відповідача 2 на адресу суду відзив не надходив.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» (код ЄДРПОУ 41845084) є суб`єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 02.01.2018, Номер запису: 11031020000043962. Місцезнаходження юридичної особи: 69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд.11, корп. 6, прим.154, 155, 156. Зареєстрованими видами діяльності позивача є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.91 Покрівельні роботи; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.
На підприємстві ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» працює 11 працівників.
Транспортування товару здійснюється орендованим автотранспортом, за рахунок однієї зі сторін відповідно до укладених договорів купівлі-продажу, або постачання. Так, позивачем укладено наступні договори про надання транспортних послуг: договір №АТП-01-2020 від 03.01.2020, договір найму (оренди) транспортного засобу від 18.02.2019.
Між ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» (Підрядник) та Запорізьким державним медичним університетом (Замовник) укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти від 11.12.2019 №133Р-19, за умовами якого підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи, а Замовник зобов`язується у встановленому порядку прийняти та оплатити повністю і належним чином виконані роботи: найменування робіт «Капітальний ремонт благоустрою території учбово-лабораторного корпусу з віварієм по вул. Сталеварів, 36-А Запорізького державного медичного університету». Коригування ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 (капітальний ремонт і реставрація за кодом CPV ДК021:2015-45453000-7), відповідно до проектно-кошторисної документації, який здійснюється за рахунок бюджетних коштів спеціального фонду з метою забезпечення навчально-виховного процесу. Види, обсяги та ціна робіт, які виконує підрядник, визначаються у Дефектному акті (Додаток №1), Договірній ціні (Додаток №2) та Кошторисі (Додаток №3), які є невід`ємними частинами цього Договору.
21 січня 2020 року сторонами за Договором від 11.12.2019 №133Р-19 підписано Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за січень 2020 року, Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2020 року усього з урахуванням ПДВ на суму 377056,92 грн.
У зв`язку із підписанням Довідки та Акту 24 січня 2020 року Запорізьким державним медичним університетом перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти в оплату робіт у розмірі 377056,92 грн., що підтверджується платіжним дорученням №67 від 24.01.2020.
Будівельні матеріали для виконання робіт з «Капітального ремонту благоустрою території учбово-лабораторного корпусу з віварієм по вул. Сталеварів, 36-А Запорізького державного медичного університету» позивач замовив та придбав у постачальника ТОВ «ТОРГОПТ САТУРН», що підтверджується договором поставки № 20/11Т від 18.11.2019, специфікацією №21 від 10.01.2020, платіжним дорученням №430 від 24.01.2020 на суму 29376,00 грн., видатковою накладною №148 від 04.02.2020, при цьому, послуги з перевезення товарів позивач замовив у ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується рахунком-фактурою №1109а від 10.01.2020, актом 1109а від 10.01.2020 здачі-прийняття робіт (надання послуг), платіжним дорученням №431 від 24.01.2020 на суму 28300,00 грн., товарно-транспортними накладними №10012020/1 від 10.01.2020, №10012020 від 10.01.2020, №10012020/4 від 10.01.2020, №10012020/3 від 10.01.2020, №10012020/2 від 10.01.2020, №10012020/ від 10.01.2020, №10012020 від 10.01.2020, №10012020/1 від 10.01.2020.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із оплатою робіт, позивачем складена та надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №3 від 24.01.2020 на суму 377056,92 грн., у т.ч. ПДВ 62842,82 грн.
Однак, позивач отримав квитанцію від 11.02.2020 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації вказаної вище податкової накладної, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» надало повідомлення №1 від 18.02.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію, яких зупинено, з поясненнями та додатками, в яких було описано зміст господарської операції.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1462041/41845084 від 20.02.2020 було відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача №3 від 24.01.2020 у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: договори, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додатково зазначено: первинні документи щодо транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи).
Також на умовах Договору про закупівлю робіт за державні кошти від 11.12.2019 №133Р-19, у січні 2020 року ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» були виконані будівельні роботи з «Капітального ремонту благоустрою території учбово-лабораторного корпусу з віварієм по вул. Сталеварів, 36-А Запорізького державного медичного університету», у зв`язку із чим 23 січня 2020 року сторонами за Договором підписані Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за січень 2020 року, Акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2020 року усього з урахуванням ПДВ на суму 159323,44 грн.
У зв`язку із підписанням Довідки та Акту 29 січня 2020 року Запорізьким державним медичним університетом перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти в оплату робіт у розмірі 159323,44 грн., що підтверджується платіжним дорученням №93 від 29.01.2020.
Будівельні матеріали для виконання робіт з капітального ремонту позивач замовив та придбав у постачальника ТОВ «ТОРГОПТ САТУРН», що підтверджується договором поставки № 20/11Т від 18.11.2019, специфікаціями №22 від 10.01.2020, №23 від 13.01.2020, №24 від 13.01.2020, №25 від 14.01.2020, видатковими накладними №150 від 10.01.2020, №162 від 13.01.2020, №164 від 13.01.2020, №167 від 14.01.2020, платіжним дорученням №445 від 04.02.2020 на суму 94152,74 грн., товарно-транспортною накладною №1301/20 від 13.01.2020, при цьому, послуги з перевезення товарі позивач замовив також у ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) 1110а від 14.01.2020, 1109Б від 10.01.2020, платіжним дорученням №437 від 30.01.2020 на суму 22505,00 грн., товарно-транспортними накладними №10012020 від 10.01.2020, №14012020 від 14.01.2020, №10012020/2 від 10.01.2020, №10012020/1 від 10.01.2020, №13012020 від 13.01.2020, №10012020/1 від 10.01.2020, №10012020/2 від 10.01.2020, №14012020/1 від 14.01.2020, №14012020/2 від 14.01.2020, №14012020/23 від 14.01.2020.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із оплатою робіт, позивачем складена та надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №4 від 29.01.2020 на суму 159232,44 грн., у т.ч. ПДВ 26553,91 грн.
Однак, позивач отримав квитанцію від 11.02.2020 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації вказаної вище податкової накладної, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» надало повідомлення №1 від 26.02.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію, яких зупинено, з поясненнями та додатками, в яких було описано зміст господарської операції.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1470179/41845084 від 20.02.2020 було відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача №3 від 24.01.2020 у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додатково зазначено: первинні документи щодо транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи).
Крім того, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» (Підрядник) укладено з Запорізьким державним медичним університетом (Замовник) договір про закупівлю робіт за державні кошти від 27.12.2019 №144Р-19, за умовами якого підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи, а Замовник зобов`язується у встановленому порядку прийняти та оплатити повністю і належним чином виконані роботи: найменування робіт «Капітальний ремонт навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя». Коригування ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 (капітальний ремонт і реставрація за кодом CPV ДК021:2015-45453000-7), відповідно до проектно-кошторисної документації, який здійснюється за рахунок бюджетних коштів спеціального фонду з метою забезпечення навчально-виховного процесу. Види, обсяги та ціна робіт, які виконує підрядник, визначаються у Дефектному акті (Додаток №1), Договірній ціні (Додаток №2) та Кошторисі (Додаток №3), які є невід`ємними частинами цього Договору.
02 березня 2020 року сторонами за Договором від 27.12.2019 №144Р-19 підписано Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2020 року, Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за лютий-2 2020 року усього з урахуванням ПДВ на суму 101947,52 грн.
У зв`язку із підписанням Довідки та Акту 04 березня 2020 року Запорізьким державним медичним університетом перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти в оплату робіт у розмірі 101947,52 грн., що підтверджується платіжним дорученням №465 від 04.03.2020.
Будівельні матеріали для виконання робіт з «Капітального ремонту навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя» позивач замовив та придбав у постачальника ТОВ «ТОРГОПТ САТУРН», що підтверджується договором поставки № 20/11Т від 18.11.2019, специфікаціями №27 від 04.02.2020, №29 від 05.02.2020, видатковими накладними №185 від 04.02.2020, №188 від 05.02.2020, платіжним дорученням №459 від 24.02.2020 на суму 93862,18 грн., товарно-транспортними накладними №04.02/20 від 04.02.2020, №05.02/20-1 від 05.02.2020.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із оплатою робіт, позивачем складена та надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №1 від 04.03.2020 на суму 101947,52 грн., у т.ч. ПДВ 16991,25 грн.
Однак, позивач отримав квитанцію від 25.03.2020 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації вказаної вище податкової накладної, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» надало повідомлення №2 від 28.08.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію, яких зупинено, з поясненнями та додатками, в яких було описано зміст господарської операції.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №19000430/41845084 від 04.09.2020 було відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача №1 від 04.03.2020 у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити). Додатково зазначено: відсутні акти придбання, передачі буд. матеріалів.
На умовах Договору про закупівлю робіт за державні кошти від 27.12.2019 №144Р-19, у лютому 2020 року ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» були виконані будівельні роботи з «Капітального ремонту навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя», у зв`язку із чим 02 березня 2020 року сторонами за Договором підписані Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2020 року, Акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2020 року усього з урахуванням ПДВ на суму 163158,71 грн.
Згідно з підписаними Довідкою та Актом, 04 березня 2020 року Запорізьким державним медичним університетом перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти в оплату робіт у розмірі 163158,71 грн., що підтверджується платіжним дорученням №466 від 04.03.2020.
Будівельні матеріали для виконання робіт з «Капітального ремонту навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя» позивач замовив та придбав у постачальника ТОВ «ТОРГОПТ САТУРН», що підтверджується договором поставки № 20/11Т від 18.11.2019, специфікаціями №26 від 03.02.2020, №28 від 04.02.2020, видатковими накладними №182 від 03.02.2020, №186 від 04.02.2020, платіжним дорученням №459 від 24.02.2020 на суму 93862,18 грн., товарно-транспортними накладними №03.02/20 від 03.02.2020, №04.02/20-1 від 04.02.2020.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із оплатою робіт, позивачем складена та надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №2 від 04.03.2020 на суму 163158,71 грн., у т.ч. ПДВ 27193,12 грн.
Однак, позивач отримав квитанцію від 25.03.2020 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації вказаної вище податкової накладної, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» надало повідомлення №1 від 28.08.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію, яких зупинено, з поясненнями та додатками, в яких було описано зміст господарської операції.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №19000416/41845084 від 04.09.2020 було відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача №2 від 04.03.2020 у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити). Додатково зазначено: відсутні акти придбання, передачі буд. матеріалів.
На умовах Договору про закупівлю робіт за державні кошти від 27.12.2019 №144Р-19, у березні 2020 року ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» були виконані будівельні роботи з «Капітального ремонту навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя», у зв`язку із чим 18 березня 2020 року сторонами за Договором підписані Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2020 року, Акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за березень-2 2020 року усього з урахуванням ПДВ на суму 425401,78 грн.
Згідно з підписаними Довідкою та Актом, 23 березня 2020 року Запорізьким державним медичним університетом перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти в оплату робіт у розмірі 425401,78 грн., що підтверджується платіжним дорученням №681 від 23.03.2020.
Будівельні матеріали для виконання робіт з «Капітального ремонту навчальних кімнат цокольного поверху навчального корпусу №2 літ. Б-4 ЗДМУ за адресою: пр. Маяковського, буд. 24, м. Запоріжжя» позивач замовив та придбав у наступних постачальників ТОВ «ФІНГРУП КОМПАНІ», що підтверджується договором поставки № 10/03 від 10.03.2020, специфікацією №02 від 17.03.2020, видатковою накладною №140 від 17.03.2020, платіжним дорученням №584 від 25.05.2020 на суму 116413,94 грн., ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ» ГРАНІТИ ПРИДНІПРОВ`Я», що підтверджується договором поставки № 16/03Т від 16.03.2020, специфікаціями №01 від 16.03.2020, №06 від 17.03.2020, №05 від 17.03.2020, видатковими накладними №12 від 16.03.2020, №122 від 17.03.2020, №125 від 17.03.2020, платіжним дорученням №562 від 13.05.2020 на суму 129159,03 грн., ТОВ «Камерон Люкс», що підтверджується рахунком-фактурою від 24.02.2020№СФ-0000043, видатковою накладною від 06.03.2020 №РН-0000041, платіжними дорученнями №468 від 05.03.2020 на суму 78043,60 грн., №456 від 24.02.2020 на суму 60000,00 грн., ТОВ «МІГ», що підтверджується рахунком на оплату №МБ-000852 від 17.02.2020, видатковою накладною №МБ-000852 від 17.02.2020, платіжним дорученням №460 від 25.02.2020 на суму 11414,82 грн., товарно-транспортними накладними №17022020/1 від 17.02.2020, №17022020/2 від 17.02.2020, №17022020/3 від 17.02.2020, №17022020 від 17.02.2020. Перевезення товару здійснював ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) 1123Б/1 від 17.03.2020, платіжним дорученням №490 від 25.03.2020 на суму 4600,00 грн., товарно-транспортними накладними №16032020/2 від 16.03.2020, №17032020 від 17.03.2020, №17032020/1 від 17.03.2020, №17032020/2 від 17.03.2020, №6032020 від 06.03.2020.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із оплатою робіт, позивачем складена та надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №5 від 23.03.2020 на суму 425401,78 грн., у т.ч. ПДВ 70900,30 грн.
Однак, позивач отримав квитанцію від 06.04.2020 про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації вказаної вище податкової накладної, ТОВ «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» надало повідомлення №1 від 28.09.2020 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію, яких зупинено, з поясненнями та додатками, в яких було описано зміст господарської операції.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1995148/41845084 від 02.10.2020 було відмовлено у реєстрації податкової накладної позивача №5 від 23.03.2020 у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити). Додатково зазначено: відсутні складські документи (інвентаризаційні описи).
Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається згідно з приписами норми пункту 187.1 статті 187 ПК України дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно із пунктами 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з положеннями пункту 20.2 статті 20 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В розумінні пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", затвердженого постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку №1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).
Так, відповідно до цієї норми та підпункту 56.23.2 пункту 56.23 статті 56 ПК України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка набрала чинності 01 лютого 2020 року та якою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації податкової накладної);
- Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок розгляду скарги).
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Із процитованих норм випливає, що у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, можливо зупинення їх реєстрації.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації складених позивачем податкових накладних, податковий орган у них вказав, що платник податків, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, у Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, визначено критерії ризиковості платника податку на додану вартість. Зокрема, відповідно до пункту 8 у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
З урахуванням положень наведених норм, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Суд зазначає, що отримані позивачем квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили загальну фразу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку (тобто, не наведено переліку документів, які необхідні для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної) та без вказівки на норму права, котра такий містить.
Водночас, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а, від 27.04.2020 у справі №360/1050/19.
Крім того, належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (які є Додатком № 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року за № 1165), рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, як і відзив на позовну заяву, не містять.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Наказом міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №520).
У пункті 4 Порядку №520 зазначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)) (пункт 6 Порядку №520).
Слід зазначити, що відповідно до пункту 11 Порядку №520 підставами для прийняття регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається зі змісту оскаржених рішень підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних є ненадання платником податку копій документів, а саме: відсутні первинні документи щодо транспортування, навантаження, розвантаження продукції, документи щодо зберігання, складські документи (інвентаризаційні описи).
Суд не приймає до уваги таке посилання, оскільки з огляду на зміст квитанцій по податковим накладним, реєстрація яких була зупинена, відповідач запропонував платнику податків надати пояснення та копії документів, проте, як встановлено вище, не зазначив, які саме документи, що визначені пунктом 5 Порядку № 520, необхідно надати. При цьому, позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Отже, суд відхиляє доводи відповідача 1 про те, що прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної було неможливо із огляду на ненадання позивачем копій документів. Крім того, контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, суд, в межах даної спірної ситуації, звертає увагу на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Відповідачем 1 не наведено жодних обставин та не надано суду доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій позивача цілям та завданням його та його контрагентів статутної діяльності, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Відповідачами не надано будь-яких належних та допустимих доказів, не доведено наявності обставин та підстав, які б свідчили про юридичну дефектність первинних документів за спірними операціям.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд дійшов до висновку, що відповідачем 1 у даній справі не доведено правомірності оскаржуваних рішень, у зв`язку з чим наявні підстави для визнання рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1900430/41845084 від 04.09.2020, №1900416/41845084 від 04.09.2020, №1462041/41845084 від 20.02.2020, №1470179/41845084 від 28.02.2020, №1995148/41845084 від 02.10.2020 протиправними та їх скасування.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.
За приписами частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Аналізуючи дані положення кодексу, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов`язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН.
Відтак, оскільки оскаржені рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, як встановлено вище, підлягають скасуванню, то суд приходить до висновку, що ефективним та реальним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 04.03.2020; податкову накладну №2 від 04.03.2020; податкову накладну №3 від 24.01.2020; податкову накладну №4 від 29.01.2020; податкову накладну №5 від 23.03.2020, за датою їх подання до реєстрації позивачем.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач 1, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 10510,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, яким прийнято оскаржувані рішення.
Що стосується стягнення з відповідача 2 судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката, суд зазначає наступне.
Частинами 1 та 2 статті 16 КАС України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
З метою отримання професійної правничої допомоги, позивачем було укладено договір про надання правової допомоги №07/04 від 07.04.2020 з адвокатом Короленко І.М., що діє на підставі ордеру на надання правової допомоги серія АР №1022052 від 07.04.2020 та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ЗП 002000 від 21.01.2019.
Відповідно до акту приймання наданих послуг від 04.11.2020 №1, рахунку-фактури №01 від 04.11.2020, сума наданих послуг складає 2500,00 грн., а саме: підготовлення та подання до Запорізького окружного адміністративного суду позовної заяви про визнання протиправними рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, який 10 листопада 2020 року сплачений позивачем в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням №863.
Судом встановлено, що адвокатом Короленко І.М. підготовлена та подана позовна заява до Запорізького окружного адміністративного суду, з описом господарських операцій з виконання будівельних робіт та закупки товару, із зазначенням документів первинного бухгалтерського обліку по кожній з податкових накладних. При цьому суд враховує об`єм позову (16 сторінок).
Таким чином, суд погоджується із витратами на професійну правничу у розмірі 2500,00 грн., у зв`язку із чим вимоги позивача щодо стягнення судових витрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» (69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд.11, корп. 6, прим.154, 155, 156; код ЄДРПОУ 41845084) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945), до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1900430/41845084 від 04.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 04.03.2020, №1900416/41845084 від 04.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 04.03.2020, №1462041/41845084 від 20.02.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 24.01.2020, №1470179/41845084 від 28.02.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 29.01.2020, №1995148/41845084 від 02.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 23.03.2020.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» №1 від 04.03.2020; №2 від 04.03.2020; №3 від 24.01.2020; №4 від 29.01.2020; №5 від 23.03.2020 за датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути з Головного управління ДПС у Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-БУД ІНЖИНІРИНГ» суму судового збору у розмірі 10510,00 грн. (десять тисяч п`ятсот десять гривень 00 коп.) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2500,00 грн. (дві тисячі п`ятсот гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак