Рішення № 94592951, 03.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
240/19118/20
Номер документу
94592951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/19118/20

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача в здійсненні йому перерахунку пенсії, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 31.07.2020 № 57/85-2566 та з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 по справі №0640/3488/18 та виплачувати пенсію з урахуванням здійсненого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що 31.07.2020 Управління СБУ в Житомирській області видало довідку №57/85-2566 про види належного позивачу грошового забезпечення та направило її відповідачу для здійснення перерахунку його пенсії. 15 вересня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки. Відповідач у відповідь прийняв протиправне рішення про відмову в задоволенні його заяви, посилаючись на той факт, що станом на 05.03.2019 зміни до ст.63 Закону №2262 та до постанови Кабінету Міністрів України №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому перерахунок пенсій, згідно з наданими довідками, не проводиться. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, а тому просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 09.11.2020 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

15 грудня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало відзив на адміністративний позов. В обґрунтування вказано, що перерахунок пенсії позивача є правомірним.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 підполковник Служби безпеки України у відставці з 22.04.2014 згідно з наказами від 18.04.2014 №745-ОС та від 22.04.2014 №56-ОС (а.с.5-6).

Листом від 31.07.2020 №57/15/С-299/276 УСБУ в Житомирській області повідомило, що довідку про перерахунок пенсії позивача підготовлено і направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України Житомирській області. Крім того, надано копію відповідної довідки позивачу (а.с.17-18).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.09.2020, в прохальній частині якої просив:

- провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення на підставі довідки УСБУ в Житомирській області від 31.07.2020 №57/85-2566;

- забезпечити повернення йому, після вищезазначених перерахунків пенсії, всієї суми боргу в повному обсязі, зазначивши суму боргу, порядок і розумні строки його погашення (а.с.19-26).

Листом від 01.10.2020 №17006-17174/С-02/8-0600/20 відповідач повідомив, що в лютому 2018 року до Головного управління надійшло повідомлення Пенсійного Фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На виконання повідомлення, до УСБУ 01.03.2018 були надіслані відповідні списки. Головним управлінням Пенсійного фонду України Житомирській області при перерахунку пенсій в 2018 році дотримано вимоги чинного законодавства. Усім особам, зазначеним в списках, пенсія перерахована на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка була чинною на момент перерахунку) на підставі довідок про грошове забезпечення, за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, які були надані УСБУ. Станом на 05.03.20І0 зміни до ст.63 Закону №2262 та до постанови Кабінету Міністрів України №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому перерахунок пенсій, згідно з наданими довідками, не проводиться. Одночасно повідомлено, що рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 стосується конкретної особи та конкретної установи. Додатково повідомлено, що після 21.02.2018 рішення КМУ про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, не приймалось. У разі прийняття рішення про проведення перерахунку він буде здійснений у терміни, визначені законодавством (27-28).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Пенсії перераховуються на підставі довідок, яки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З урахуванням норм статті 51 Закону № 2262-ХІІ право позивача на перерахунок пенсії згідно довідки УСБУ в Житомирській області від 31.07.2020 №57/85-2566 виникло з першого числа наступного місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, тобто з 01.04.2019.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню шляхом зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплачувати позивачу пенсію за вислугою років згідно довідки УСБУ в Житомирській області від 31.07.2020 №57/85-2566.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 по справі №0640/3488/18 та виплачувати пенсію з урахуванням здійсненого перерахунку, суд зазначає наступне.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 у справі №0640/3488/18, яке 27.09.2018 набрало законної сили, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2018 здійснити перерахунок та виплату пенсії із визначенням основного розміру пенсії 80 відсотків сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Тобто, у вказаному вище рішенні судом надано оцінку щодо встановлення відсоткового розміру сум грошового забезпечення для виплати пенсії позивачу.

Частиною 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Більш того, матеріали справи не містять доказів того, пенсія позивачу виплачується в іншому відсотковому розмірі ніж встановлено рішенням суду у справі №0640/3488/18.

Відтак, вимога позивача в цій частині не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер відмови у перерахунку пенсії, у зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) у проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 31.07.2020 № 57/85-2566 з урахуванням виплачених сум.

В решті вимог відмовити за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва