Рішення № 94592488, 28.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
160/16917/20
Номер документу
94592488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2021 року Справа № 160/16917/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗахарчук-Борисенко Н. В. за участі секретаря судового засіданняКандиба Ю.О., за участі: представника позивача представника відповідача Бєлікова В.Д., Землянухіної Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії по інвалідності, проведеного 26.10.2020;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15.01.2020 року довічно з урахуванням коефіцієнту заробітку, розрахованого за роботу в зоні відчуження в 1986 році (з 30 червня 1986 року по 15 липня 1986 рок, згідно довідки від 05.05.1993, виданої Дніпропетровською обласною клінічною лікарнею ім. Мечникова, який у період з червня по липень 1986 року склав 35 карбованців 05 копійок та за 15 роботи в зоні відчуження складав 525 карбованців 90 копійок, обчисленого відповідно до п. 4 Постанови КМ України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки (3764, 40) грн.) з подальшим застосуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески , який враховується для обчислення пенсії (1.17,1.11) та в подальшому здійснювати перерахунки, відповідно до законодавства, та з урахуванням інших первинних документів, необхідних для перерахунку: довідки від 15 липня 1986 року, виданою начальником оперативного штабу Міністерства охорони здоров`я СРСР, виписки з наказу № 180-Л від 23.06.1986 Обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова, посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці і соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 виданої Комунальними закладом «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова» від 20.10.2010 № 4/1459

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 15.01.2020 ОСОБА_1 визнано особою з ІІІ групою інвалідності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаних із роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) від 11.03.2020

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, у зв`язку із визнанням його особою з ІІІ групою інвалідності з 15.01.2020 по довічно.

26.10.2020 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача.

ОСОБА_1 не погоджується з проведеним перерахунком, оскільки, на його думку, Пенсійним органом було неправильно обчислено розмір заробітку, одержаного за роботу по ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції в зоні відчуження у період з 30.06.1986 по 15.07.1986 року.

Позивач зазначає, що обчислення пенсії необхідно проводити відповідно до п.4 Постанови КМ України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 201402016 роки (з764, 40 грн.) з подальшим застосуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, який враховується для обчисленні пенсії (1.17, 1.11) та в подальшому здійснювати перерахунки, відповідно до Законодавства. Разом з тим необхідно враховувати первинні документи які зазначені в прохальній частині позовних вимогах.

Враховуючи вищезазначене, позивач не погоджується з правомірністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, вважає дії останнього щодо перерахунку пенсії протиправними та незаконними у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) учасників справи, у письмовому провадженні відповідно до ст. 262 КАС України.

Представником відповідача 14.01.2021 року подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи вищевказану позицію відповідач зазначає, що Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року № 01-3/241-013-2 була затверджена форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків цій категорії громадян.

Довідка повинна містити відомості про періоди роботи в зоні відчуження, посаду та посадовий оклад/тарифну ставку, суму виплаченої заробітної плати урахуванням коефіцієнта, кількість днів перебування, годинну тарифну ставку, кратність, доплату за роботу (надурочний час, вихідні та святкові дні, нічний час (в годинних з зазначенням суми доплати), фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження, із якої призначається пенсія. В матеріалах пенсійної справи позивача міститься довідка від 05.05.1993 року, видана Дніпропетровською обласною клінічною лікарнею ім. Мечникова, що не відповідає встановленій формі, тому не можливо провести перерахунок пенсії відповідно до зазначеної довідки.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі вважав їх необґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, заслухавши пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

15.01.2020 ОСОБА_1 визнано особою з ІІІ групи інвалідності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаних із роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) від 11.03.2020

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, у зв`язку із визнанням його особою з ІІІ групою інвалідності з 15.01.2020 по довічно.

26.10.2020 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/9170/20 від 04.09.2020

Позивач не погоджується з проведеним перерахунком, оскільки, на його думку, Пенсійним органом було допущені порушення при такому перерахунку.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення і визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Право на перерахунок пенсії, а також порядок здійснення такого перерахунку, визначено, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Так, ст. 98 Закону України «Про Пенсійне забезпечення» зазначено, що Перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Питання визначення середньомісячного заробітку, що стосуються спеціальних категорій пенсіонерів-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Діє спеціальний нормативно-правовий акт Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ст. 54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 -1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 57 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

У абз. 4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати;

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення 9перерахунк) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. Затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846

За приписами ч.5 ст. 45 Закону № 1058-ІV документи про призначення перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п 4.2. Розділу 4 порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Судом встановлено, що з системного аналізу наданих позивачем документів, можна зробити висновок, про те, що останні мають відомості про періоди роботи в зоні відчуження, кількість днів перебування, фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження, суму виплаченої заробітної плати.

Окрім того рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/9170/20 від 04.09.2020 зобов`язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з дня виникнення права на призначення пенсії довічно з урахуванням: заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження в 1986 році, згідно Довідки від 05.05.1993р., виданої Дніпропетровською обласною клінічною лікарнею ім. Мечникова, який у період з червня по липень 1986 року склав 560 карбованців 95 копійок; інших первинних документів, необхідних для перерахунку: 1) Довідки від 15 липня 1986 року, виданою Начальником оперативного штабу Міністерства охорони здоров`я СРСР, 2) Виписки з Наказу № 180-Л від 23.06.1986р. Обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова, 3) посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці і соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988р., виданої Комунальним закладом «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І.І. Мечникова» від 20.10.2010р. № 4/1459.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду за № 160/9170/20 від 04.09.2020 набрало законної сили.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Наведеними нормами КАС України встановлені преюдиційні обставини, тобто ті обставини, що встановлені в судовому рішенні, яке набрало законної сили. Зазначені преюдиційні обставини є підставами для звільнення від доказування.

Так, звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов`язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.

У листі від Вищого адміністративного суду України від 14.11.2012. за № 2379/12/13-12 зазначено, що за змістом частини першої статті 72 КАС України (у попередній редакції) учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені. Водночас, особливістю преюдиційних обставин, передбачених частиною четвертою статті 72 КАС України (у попередній редакції), є їх обов`язковість для суду, що розглядає справу.

Отже, у розпорядженні позивача існують всі необхідні документи, зокрема, на які посилається позивач, як на підставу своїх позовних вимог для здійснення перерахунку пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України «Про статус і соціального захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому перерахування відповідачем пенсії без урахування коефіцієнту заробітку, розрахованого за роботу в зоні відчуження в 1986 році саме з 30 червня 1986 року по 15 липня 1986 року, без врахування у сукупності таких документів як довідки від 05.05.1993, виданої Дніпропетровською обласною клінічною лікарнею ім. Мечникова, довідки від 15 липня 1986 року, виданою начальником оперативного штабу Міністерства охорони здоров`я СРСР, виписки з наказу № 180-Л від 23.06.1986 Обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова, посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці і соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 виданої Комунальними закладом «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова» від 20.10.2010 № 4/1459 є таким що вчинене всупереч вимогам у вищезазначених нормах.

З огляду на викладене, оскаржувані дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оформлені листом від 26.10.2020 щодо перерахунку позивачу пенсії без прийняття до уваги документів на які посилається ОСОБА_1 , є протиправними.

Разом з тим, вимоги про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 15.01.2020 довічно з індексацією, а також із застосуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) України з подальшим перерахунком відповідно до законодавства України, суд залишає без задоволення з огляду на те, що такі питання, предметом розгляду відповідачем по суті не були та є передчасними.

Суд також зазначає, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. Право на судовий захист має лише та особа яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушено відповідачем саме в спірних публічно-правових відносинах.

Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності конкретної особи (або осіб) щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні правові наслідки для особи у вигляді виникнення, зміни чи припинення певних правовідносин за її участю. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

Окрім того, можливе прийняття відповідачем рішення, яким будуть порушені права позивача, не свідчить про наявність права, яке підлягає захисту, оскільки захисту підлягає тільки порушене право, а не ймовірно порушене у майбутньому. Оскільки така позовна вимога спрямована на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи судом не були порушені, підстави для її задоволення відсутні.

У постанові пленуму Вищого адміністративний суд України від 20 травня 2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначено, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, зважаючи, що відповідач не довів правомірність складеного ним рішення від 26.10.2020, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49033, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії по інвалідності, проведеного 26.10.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ,виданий Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській обл. від 17.03.1997р.) починаючи з 15 січня 2020 року з урахуванням коефіцієнту заробітку, розрахованого за роботу в зоні відчуження в 1986 році (з 30 червня 1986 року по 15 липня 1986 року), згідно Довідки від 05.05.1993, виданої Дніпропетровською обласною клінічною лікарнею ім. Мечникова, який у період з червня по липень 1986 року склав 560 карбованців 95 копійок, у тому числі: за один день роботи в Зоні відчуження складав 35 карбованців 05 копійок та за 15 роботи в Зоні відчуження складав 525 карбованців 90 копійок, обчисленого відповідно до п.4 Постанови КМ України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки (3764,40) грн.), з якої сплачено внески, який враховується для обчислення пенсії (1.17,1.11) та інших первинних документів, необхідних для перерахунку: довідки від 15 липня 1986 року, виданою начальником оперативного штабу Міністерства охорони здоров`я СРСР, виписки з наказу № 180-Л від 23.06.1986 Обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова, посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці і соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 виданої Комунальними закладом «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова» від 20.10.2010 № 4/1459.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 03 лютого 2021 року.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко