Рішення № 94592472, 03.02.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
160/15954/20
Номер документу
94592472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року Справа № 160/15954/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, щодо зменшення ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01 березня 2018 року, на 01 січня 2019 року, та на 01 січня 2020 року, визначеного обчисленням з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року та коефіцієнтів, встановлених Додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без врахування відомостей розміру норм державних соціальних гарантій приміток Додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від З0 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині застосування для обчислення сум грошового забезпечення ОСОБА_1 розміру, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, 2019 рік та 2020 рік;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити дії, щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановленої нормами та розмірами державних соціальних гарантій купівельної спроможності населення Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, на 2019 рік, на 2020 рік та надати встановленим порядком до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, на 01 січня 2019 року та на 01 січня 2020 року та повідомлення за статтею 24 Постанови ПФУ №3-1, щодо підстав для проведення перерахунку грошового забезпечення станом на 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року у відповідності Порядку перерахунку для створення формалізованого документу за формою додатку 5 Постанови ПФУ №3-1.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). Позивач вважає, що відповідачем під час обчислення розмірів його посадового окладу та окладу за звання станом на 01.03.2018 були занижені, а станом на 01.01.2019 та 01.01.2020 взагалі не здійснені жодні дії, щодо переобчислення сум грошового забезпечення від змінення розмірів норм соціальних гарантій в Законі «Про Державний бюджет України» на поточний рік.

Також позивач вважає, що відповідачем не були враховані примітки 1 Додатку №1 та примітки Додатку №14 до Постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки яких визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

У зв`язку з цим, 17.10.2020 позивач звернувся із заявою до Дніпропетровського ОТЦК та СП, в якій просив обчислити посадовий оклад за аналогічною посадою та оклад за військовим званням, шляхом множення розміру не менш 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року на коефіцієнт тарифного розряду, зазначеного відповідно в Додатках 1 та 14 до Постанови №704, а також скласти та подати до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 з урахуванням даних вимог.

Проте, відповідач листом від 17.11.2020 №7/13891/11 відмовив в задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що визначаючи розмір посадового окладу та окладу за військовим званням він діяв відповідно до положень п.4 Постанови № 704, яким встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Позивач вважає, що обчислені відповідачем розміри грошового забезпечення, а саме посадового окладу та окладу за військове звання станом на 01.03.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 є зниженими та обмежують його право на майно та купівельну спроможність, у зв`язку з чим, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від третьої особи - ГУ ПФУ у Дніпропетровській області 30.12.2020 до суд надійшли пояснення, в яких вказується, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його. Також в поясненнях зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення є основним документом, на підставі якого здійснюється призначення та перерахунок пенсій, у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення внаслідок прийняття урядом України відповідного рішення про перерахунок пенсій, а отже, довідка відповідача щодо розміру грошового забезпечення на ім`я позивача не може бути додатковим документом, який би був підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Від відповідача 19.01.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що до 21.02.2018 пункт 4 Постанови КМУ №704 дійсно передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, проте, після внесення змін відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103), пункт 4 Постанови КМУ №704 було викладено в новій редакції, відповідно до якої визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Від позивача 19.01.2021 до суд надійшла відповідь на відзив, яка обґрунтована доводами позовної заяви.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262.

Відповідно до довідки від 12.03.2018 №ФД110475 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, що була видана Дніпропетровським ОТЦК та СП, розмір посадового окладу позивача становить 3520 грн., розмір окладу за військовим званням - 1340 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2187 грн. Всього - 7047 грн.

Позивач 17.10.2020 звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення повного грошового забезпечення з 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.20220 виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати в 2018 - 2020 роках. Також, позивач у даній заяві просив відповідача підготувати та подати до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області відомості з новими видами грошового забезпечення.

Листом від 17.11.2020 №7/13891/11 відповідач повідомив позивача, що відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018. Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становить 1762 грн. Приймаючи до уваги викладене, посадовий оклад позивачеві встановлено у розмірі 3660 грн. з округленням (2,08*1762=3664,96), оклад за військовим званням встановлено 1340 грн. з округленням (0,76*1762=1339,12).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.4 ст. 63 Закону №2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою КМУ №704, яка набрала чинності 01.03.2018, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років та установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В той же час, 21.02.2018 прийнято Постанову КМУ №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови), визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Проте, в лютому 2018 року постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови КМУ №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: «4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Таким чином, суд доходить висновку про протиправність дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у проведенні обчислення грошового забезпечення з 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати в 2018 - 2020 роках.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись ст.ст.72 - 74, 77, 241 - 246, 250, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, щодо зменшення ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01 березня 2018 року, на 01 січня 2019 року, та на 01 січня 2020 року, визначеного обчисленням з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року та коефіцієнтів, встановлених Додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без врахування відомостей розміру норм державних соціальних гарантій приміток Додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від З0 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині застосування для обчислення сум грошового забезпечення ОСОБА_1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, 2019 рік та 2020 рік.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити дії, щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), встановленої нормами та розмірами державних соціальних гарантій купівельної спроможності населення Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, на 2019 рік, на 2020 рік та надати встановленим порядком до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, на 01 січня 2019 року та на 01 січня 2020 року для проведення перерахунку грошового забезпечення станом на 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська