
328/2300/20
02.02.2021
2/328/79/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
02 лютого 2021 року м.Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Токмак в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради, яке в подальшому змінило назву на Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 4611,77 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 1334,56 грн.
Позов обґрунтовує наступним.
12.05.2015 до управління соціального захисту населення Токмацької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 28.01.2016 із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям звернулась громадянка ОСОБА_1 . В подальшому (на наступні періоди) зазначені види державної допомоги призначались відповідно до заяв відповідача від 18.11.2015, 27.05.2016, 28.01.2016, 27.05.2016, 15.07.2016, 03.01.2017, 12.07.2017, 24.09.2017, 14.12.2017, 29.11.2018.
Відповідно до норм чинного законодавства відповідачеві була призначена допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.05.2015 по 30.04.2019 та допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2016 по 30.04.2019.
При проведенні спеціалістами управління перевірки правильності розрахунку та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, було отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації від 24.10.2019 № 02.2-18/8171. Згідно з отриманими відомостями виявлено, що ОСОБА_1 має у власності 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3758 га. Але про цей факт вона не зазначила в декларації про доходи та майновий стан.
На підставі зазначених обставин виникла переплата бюджетних коштів у вигляді допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з травня 2015 року по квітень 2020 року у сумі 5111,77 грн. (п`ять тисяч сто одинадцять гривень 77 коп.) та переплата бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з січня 2016 року по квітень 2019 року у розмірі 1834,56 грн. (одна тисяча вісімсот тридцять чотири гривні 56 коп.).
Розпорядженням №172 від 12.12.2019 було вирішено провести перерахунок державної соціальної допомоги одиноким матерям, наданій ОСОБА_1 , у зв`язку з поданням недостовірної інформації про майновий стан та утримати переплату у сумі 1834,56 грн.
12.12.2019 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 1834,56 грн. в трок до 25.03.2020.
Розпорядженням №173 від 12.12.2019 вирішено провести перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, наданої ОСОБА_1 , у зв`язку з поданням недостовірної інформації про майновий стан та утримати переплату у сумі 5111,77 грн.
12.12.2019 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 5111,77 грн. в строк до 25.04.2020.
У лютому 2020 року відповідачкою було повернуто 500 гривень боргу переплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 500 гривень боргу переплаченої допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідач не повернула борг в сумі 5946,33 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, не заперечував щодо заочного розгляду справи.
Відповідач на розгляд справи в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи в судовому засіданні повідомлялася належним чином; відзив на позов не надала, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за її відсутності не надходило. Суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України якщо учасник справи був належним чином повідомлений про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
12.05.2015 до управління соціального захисту населення Токмацької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 28.01.2016 із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям звернулась громадянка ОСОБА_1 . В подальшому (на наступні періоди) зазначені види державної допомоги призначались відповідно до заяв відповідача від 18.11.2015, 27.05.2016, 28.01.2016, 27.05.2016, 15.07.2016, 03.01.2017, 12.07.2017, 24.09.2017, 14.12.2017, 29.11.2018, що підтверджується дослідженими судом доказами, а саме заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг та декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до норм чинного законодавства відповідачеві була призначена допомога малозабезпеченим сім`ям на період з 01.05.2015 по 30.04.2019 та допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2016 по 30.04.2019, що підтверджується рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 21.05.2015, 27.11.2015, 01.06.2016, 01.06.2016, 05.01.2017, 04.01.2018, 05.12.2018, та рішеннями про призначення державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми від 16.02.2016, 05.01.2017, 19.08.2017, 01.11.2017, 05.12.2018.
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які мають середньомісячний сукупний дохід сім`ї, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Порядок призначення і виплати державної допомоги та перелік необхідних документів встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійні (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається та виплачується відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» та Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Судом встановлено, що допомога відповідачці була призначена у відповідності до вищевказаних нормативно-правових актів.
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, виплата допомоги припиняється у тому разі, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
При проведенні спеціалістами управління перевірки правильності розрахунку та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, було отримано довідку інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації від 24.10.2019 № 02.2-18/8171. Згідно з отриманими відомостями виявлено, що ОСОБА_1 має у власності 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3758 га. Але про цей факт вона не зазначила в декларації про доходи та майновий стан.
На підставі зазначених обставин виникла переплата бюджетних коштів у вигляді допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з травня 2015 року по квітень 2020 року у сумі 5111,77 грн. (п`ять тисяч сто одинадцять гривень 77 коп.) та переплата бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з січня 2016 року по квітень 2019 року у розмірі 1834,56 грн. (одна тисяча вісімсот тридцять чотири гривні 56 коп.).
У заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 ставила свій підпис і була повідомлена, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, вона зобов`язана повідомити про це управління.
Розпорядженням №172 від 12.12.2019 було вирішено провести перерахунок державної соціальної допомоги одиноким матерям, наданій ОСОБА_1 , у зв`язку з поданням недостовірної інформації про майновий стан та утримати переплату у сумі 1834,56 грн.
12.12.2019 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 1834,56 грн. в трок до 25.03.2020.
Розпорядженням №173 від 12.12.2019 було вирішено провести перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, наданій ОСОБА_1 , у зв`язку з поданням недостовірної інформації про майновий стан та утримати переплату у сумі 5111,77 грн.
12.12.2019 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 5111,77 грн. в трок до 25.04.2020.
У лютому 2020 року відповідачкою було повернуто 500 гривень боргу переплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та 500 гривень боргу переплаченої допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується випискою по рахунках (копія додається).
Але на час розгляду справи в суді відповідач не повернула борг в сумі 4611,77 грн. (чотири тисячі шістсот одинадцять гривень 77 коп.) та борг в сумі 1334,56 грн. (одна тисяча триста тридцять чотири гривні 56 коп.).
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, суд у цій справі приходить до висновку, що суми державної соціальної допомоги, які були отримані відповідачем, отримані нею без достатньої правової підстави, які в подальшому були виявлені управлінням.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману суму допомоги у розмірі 5946,33 грн.
На підставі рішення Токмацької міської ради від 24.12.2020 за №13 змінено назву Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради на Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради, що підтверджується зазначеним рішенням та Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.1212 ЦК України, 10, 12, 13, 76, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280, 282 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 4611,77 грн. та переплачену допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 1334,56 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради витрати по оплаті судового збору у сумі 2102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку,передбаченому ЦПК України.
Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 03193152, місцезнаходження: 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 12.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя