Постанова № 9456435, 20.04.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2010
Номер справи
2а-994/10/2370
Номер документу
9456435
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                                            № 2а-994/10/2370 20.04.2010 р.                                                                       м. Черкаси

15 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді                     Тимошенко В.П.,

при секретарі                     Кулику О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Катеринопільському районі Черкаської області до Катеринопільського селищного комунального спеціалізованого підприємства «Господарник»про стягнення заборгованості,

встановив:

До суду з позовною заявою звернулася державна податкова інспекція у Катеринопільському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з Катеринопільського селищного комунального спеціалізованого підприємства «Господарник»заборгованість зі сплати збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення в сумі 417 грн. 07 коп.

          Представник позивача Романець О.І. в судове засідання не прибула, проте надіслала на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника ДПІ у Катеринопільському районі. В даному клопотанні зазначила, що ДПІ позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

                    Представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не надсилав, за таких обставин суд розглядає справу без участі відповідача.

          Дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

                    Катеринопільське селищне комунальне спеціалізоване підприємство «Господарник»є суб’єктом підприємницької діяльності –юридичною особою з 22.06.2005, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Катеринопільському районі з 01.07.2005 року. Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 44 Господарського кодексу України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», інших законів України суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані сплачувати податки і збори. Відповідно до пп. 1 п. 3 ст. 5 цього Закону відповідач як платник податків і зборів зобов’язаний самостійно сплачувати суми податкових зобов’язань, визначених податковими деклараціями, розрахунками податковими повідомленнями-рішеннями.

          Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 №2181-ІІІ.

          Відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства не сплачувалися податкові зобов’язання. Як наслідок у Катеринопільського селищного комунального спеціалізованого підприємства «Господарник»виникла заборгованість перед податковими органами зі сплати збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення в сумі 417 грн. 07 коп., що підтверджується податковим розрахунком від 13.09.2009.

Відносини, що пов’язані з водокористуванням в Україні регулюються Водним Кодексом України (далі –ВК України).

Так, відповідно до ст. 1 Водного Кодексу України водокористування є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне (ст. 46 ВК України).

Згідно ст. 48 ВК України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до положень ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу і є платним.

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1999 р. N 1494 (далі –Порядок), збір за спеціальне використання водних ресурсів справляється за використання води з водних об'єктів, що забрана із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод.

Органи Мінприроди зобов'язані щороку до 20 січня подавати органам державної податкової служби перелік водокористувачів, яким надано дозволи на спеціальне водокористування, із зазначенням термінів їх дії (п. 4 Порядку).

Пунктом 2.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 1 жовтня 1999 року N 231/539/118/219, передбачено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності,які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

Таким чином, платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси, зокрема, здійснюють забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб на підставі спеціального дозволу.

Пунктом 14 Порядку визначено, що збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту обчислюється платниками самостійно.

Відповідно до п. 14-1 Порядку, розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.

Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.

Згідно п. 22 Порядку, контроль за повнотою обчислення і своєчасністю сплати до бюджетів збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту здійснюється органами державної податкової служби.

          На підставі п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги від 04.12.2008 року № 1/64 та від 16.01.2009 року № 2/5, які отримані відповідачем.

В зв’язку з існуванням у відповідача податкового боргу, начальником ДПІ у Катеринопільському районі Черкаської області, прийнято рішення №2 від 4 березня 2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно пункту 1.2 статті 1 Закону України № 2181, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

                    Таким чином, вимога ДПІ у Катеринопільському районі Черкаської області про стягнення заборгованості є законною і обґрунтованою, а кошти в сумі 417 грн. 07 коп. підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ, Господарським кодексом України, Водним Кодексом України, Порядком справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 1999 р. N 1494, Інструкцією про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженою наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 1 жовтня 1999 року N 231/539/118/219, Законом України «Про систему оподаткування», Законом України «Про державну податкову службу в Україні»ст.ст. 2, 4, 6, 17, 19, 49, 51, 71, 79, 86, 87, 94, 112, 136, 159, 160, 161, 162, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

          Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Катеринопільського селищного комунального спеціалізованого підприємства «Господарник», що зареєстроване за адресою: Черкаська область, смт Катеринопіль, вул..Петровського, 38, код за ЄДРПОУ 33435671, в дохід бюджету через державну податкову інспекцію у Катеринопільському районі Черкаської області (Черкаська область, смт Катеринопіль, вул. К. Маркса, 1) –417 (чотириста сімнадцять) грн. 07 коп. заборгованості зі сплати збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                    В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлений 26 квітня 2010 року