
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2021 року справа № 580/5394/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до СВИДІВОЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
30.11.2020 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до СВИДІВОЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ (19622, Черкаська обл., Черкаський р-н, село Свидівок, вулиця Шевченка, будинок 177; код ЄДРПОУ 26323479) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення згідно з заявою позивача від 23.09.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 0,20га для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7124986000:04:005:0333 та надання її у власність у строк встановлений ч.9 ст.118 Земельного кодексу України;
зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2020, за результатами розгляду якої прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки площею 0,10га для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2, кадастровий номер 7124986000:04:005:0333, чи про відмову в затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у власність.
В обґрунтування зазначено, що неодноразово звертався до відповідача із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність. Проте відповідач відмовив у розгляді за відсутності правових підстав.
Ухвалою суду від 04.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання.
28.12.2020 на адресу суду надійшов відзив відповідача з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124986000:04:005:0333 у кадастровій карті України відсутня. Тому відсутні підстави для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка не сформована, відомості про яку відсутні у кадастровій карті України та у Державному земельному кадастрі. Додатково зазначив, що під час розробки проекту землеустрою позивач змінив місце розташування земельної ділянки, що стало причиною відмови у його затвердженні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви з огляду на таке.
Відповідно до посвідчення від 10.12.2014 серії НОМЕР_2 позивач є учасником бойових дій.
19.12.2014 позивач звертався до відповідача заявою про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки в межах села, площею 0,1 га для індивідуального дачного будівництва за адресою: АДРЕСА_2 До неї додав графічні матеріали, ксерокопію паспорту, ксерокопію посвідчення.
23.12.2014 відповідач на сесії прийняв рішення №45-8 «Про надання дозволу громадянам на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність для індивідуального дачного будівництва». Відповідач надав дозвіл позивачу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10га у приватну власність для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2 .
23.09.2020 позивач звернувся до відповідача заявою, в якій просив винести на розгляд сесії (пленарного засідання) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2 та затвердити його з передачею у власність.
Відповідач листом від 05.10.2020 №02-76/157 повідомив, що відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0333 у кадастровій карті України відсутні. Згідно з земельно-обліковими даними відповідача в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в с. Свидівок на вул.Дахнівська вказана земельна ділянка не обліковується. Тому відсутні підстави для розгляду заяви позивача та затвердження проектної документації щодо земельної ділянки, яка припинила своє існування, як об`єкт цивільних прав.
Тому позивач звернувся в суд з позовом. Для вирішення спору суд врахував.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п.б ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1-3 ст.116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України).
У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.
Абзацом 2 ч.1 ст.123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. На підставі ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Отже, рішенню про надання або відмову у наданні земельної ділянки у власність або користування передує отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки та їх надання відповідному органу.
Згідно з вимогами ст.50 Закону України від 22 травня 2003 року №858-IV «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
завдання на розроблення проекту землеустрою;
пояснювальну записку;
копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці;
розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
кадастровий план земельної ділянки;
матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідно до ч.8 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно зі ст.186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Частина 9 ст.118 ЗК України встановлює, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, обов`язок затвердити протягом двох тижнів проект землеустрою та передати земельну ділянку у відповідача виникає у разі наявності всіх погоджень уповноважених органів відповідно до ст.186-1 ЗК України.
На підставі ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 ст.59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, питання щодо затвердження проекту землеустрою тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Суд встановив, що відповідач в порушення вказаних норм законодавства не виносив на розгляд заяву позивача щодо затвердження проекту землеустрою на своє пленарне засідання. Доказів прийняття рішення щодо затвердження такого проекту землеустрою чи відмови відповідач до суду не надав. Отже, не довів, що у заявлених спірних правовідносинах діяв з дотриманням порядку, меж і способу, визначених законом.
Тому суд дійшов висновку, що доводи позивача про протиправну бездіяльність відповідача підтверджені.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2020 з доданими документами про затвердження проекту землеустрою та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
З огляду на вказане суд дійшов висновку задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Доказів понесення судових витрат позивачем суду не надано. Тому відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити повністю позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність СВИДІВОЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ щодо неприйняття рішення згідно з заявою ОСОБА_1 від 23.09.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 0,20га для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7124986000:04:005:0333 та надання її у власність у строк встановлений ч.9 ст.118 Земельного кодексу України.
Зобов`язати СВИДІВОЦЬКУ СІЛЬСЬКУ РАДУ (19622, Черкаська обл., Черкаський р-н, село Свидівок, вулиця Шевченка, будинок 177; код ЄДРПОУ 26323479) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.09.2020, за результатами розгляду якої прийняти у встановленому законом порядку та спосіб рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки площею 0,10га для індивідуального дачного будівництва в межах АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7124986000:04:005:0333, чи про відмову в затвердженні такого проекту землеустрою та наданні земельної ділянки у власність.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання повного її тексту та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 02.02.2021.