Рішення № 94558658, 28.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
560/7816/20
Номер документу
94558658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/7816/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представників позивача Березюка О.Б., Гунька В.В., представника відповідача Крамар А.В., представників третьої особи Сапуги Ю.В., Бадиль Н.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного малого підприємства "Авангард Два" до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 12 листопада 2020 року №864 "Про скасування наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 27 січня 2020 року №12, виданих приватному малому підприємству "Авангард Два" для будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20 листопада 2020 року представника ПМП "Авангард Два" запросили до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради та в загальному відділі було видано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12 листопада 2020 року №864, яким скасовано наказ Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів №12 від 27 січня 2020 року, яким були затверджені видані ПМП "Авангард Два" містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому.

Позивач вказує на те, що будь-яких пояснень причин скасування містобудівних умов та обмежень у Виконавчому комітеті Хмельницької міської ради не пояснили, як і саме оскаржуване рішення від 12 листопада 2020 року №864 не містить жодного обґрунтування причин скасування.

ПМП "Авангард Два" вважає рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 12 листопада 2020 року №864 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому звернулося до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 01 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

18 грудня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що при прийняті спірного рішення виконавчий комітет Хмельницької міської ради дотримуючись законодавства, яке регламентує вказані правовідносини, діяв в межах та спосіб, які встановлені нормативними актами, а саме: відповідач мав право проводити перевірку звернення громадян, давати оцінку діям Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради та приймати за результатами перевірки відповідне рішення.

29 грудня 2020 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що Виконавчий комітет Хмельницької міської ради діяв протиправно, оскільки прямою нормою закону встановлено можливість скасування містобудівних умов та обмежень лише за заявою замовника або за рішенням суду. В той же час, на переконання представника позивача, ПМП "Авангард Два" не зверталось із заявою про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому і рішення про їх скасування в судовому порядку не приймалось.

04 січня 2021 року відповідачем подано до суду заперечення, відповідно до яких вказує, що безпосередньо органом, який видав наказ про затвердження спірних містобудівних умов на проектування об`єкту будівництва, листом від 16 грудня 2020 було зазначено, що за результатами перевірки шляхом виїзду на місце, було виявлено, що при будівництві будинку забудовником ПМП "Авангард Два" було порушено вимоги п.6.1.24 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", а саме порушення інсоляції та освітленості житлових приміщень першого під`їзду житлового будинку по вул. Чкалова, 13/1. Такі, дії можуть призвести до шкідливого впливу на здоров`я людей, тому на переконання представника відповідача оскаржуване рішення виконавчого комітету прийнято в межах повноважень, встановлених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме ст. 52, які чітко встановлює право виконавчого комітету змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 14 січня 2021 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задоволити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення заявлених позовних вимог, вказувала на правомірність їх дій та просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях.

Представники третьої особи у судовому засіданні заперечували проти задоволення заявлених позовних вимог та просили відмовити у задоволенні позову

Заслухавши доводи представників позивача, заперечення представника відповідача та представників третьої особи, повно та всебічно дослідивши матеріали справи у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.

Суд встановив, що 27 січня 2020 року Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів за заявою приватного малого підприємства "Авангард Два" було видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому, які були затверджені наказом Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів №12 від 27 січня 2020 року.

Зазначені містобудівні умови та обмеження були надані для нового будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по АДРЕСА_1 .

14 вересня 2020 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції за №ХМ051200914364 зареєстровано повідомлення ПМП "Авангард Два" про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1).

На адресу Хмельницької міської ради від мешканців будинку АДРЕСА_1 неодноразово було направлено звернення з проханням скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки та вилучити земельну ділянку (копії звернень з доданими документами містяться в матеріалах справи).

Крім цього, звернення з даного приводу від громадян направлялись і до Хмельницької ОДА та до Управління ДАБІ у Хмельницькій області.

Вищевказані звернення були обумовлені тим, що будівництво об`єкту, щодо якого видані містобудівні умови та обмеження, затверджені наказом управління архітектури та містобудування від 27 січня 2020 № 12, здійснюються фактично на прибудинковій території багатоповерхового будинку по АДРЕСА_1 .

Крім цього, згідно з листом управління архітектури та містобудування від 16 грудня 2020 року наданого на запит управління правового забезпечення та представництва, за результатами перевірки шляхом виїзду на місце, було виявлено, що при будівництві будинку забудовником ПМП "Авангард Два" було порушено вимоги п.6.1.24 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", а саме порушення інсоляції та освітленості житлових приміщень першого під`їзду житлового будинку по вул. Чкалова 13/1, а також вказано, що такі дії можуть призвести до шкідливого впливу на здоров`я людей.

На підставі вищезазначених обставин прийнято Рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 12 листопада 2020 року №864 "Про скасування наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 27 січня 2020 року №12, виданих приватному малому підприємству "Авангард Два" для будівництва п`ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова 13, в м. Хмельницькому".

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо скасування наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 27 січня 2020 року №12, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

Частина 1 зазначеної статті вказує, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Згідно з частинами 2 ст. 52 Закону України "Про місцеве самоврядування Україні" зазначено, що виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Відповідно до Положення про управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 22 жовтня 2008 року №26, управління архітектури та містобудування є підпорядковане виконавчому комітету Хмельницької міської ради.

У зв`язку із зазначеним, суд вважає, що спірне рішення виконавчого комітету прийнято в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради - є органом місцевого самоврядування, а Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Хмельницької міської ради є його підконтрольним структурним підрозділом, а тому беручи до уваги ст. 52 вищезазначеного закону, спірне рішення прийнято в межах повноважень, визначених Законом.

Суд встановив, що прийняття спірного рішення виконавчого комітету обумовлено тими обставинами, що на адресу Хмельницької міської ради неодноразово надходили звернення від мешканців будинку АДРЕСА_1 з проханням скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки та вилучити земельну ділянку, що підтверджується копіями звернень з доданими документами. При цьому звернення з даного приводу від громадян направлялись і до Хмельницької ОДА та до Управління ДАБІ у Хмельницькій області.

Вищевказані звернення обумовлені тим, що будівництво об`єкту, щодо якого видані містобудівні умови та обмеження, затверджені наказом управління архітектури та містобудування від 27 січня 2020 року № 12 здійснюються фактично на прибудинковій території багатоповерхового будинку по вул. Чкалова 13.

Крім цього, згідно листа управління архітектури та містобудування від 16 грудня 2020 року, за результатами перевірки шляхом виїзду на місце, було виявлено, що при будівництві будинку забудовником ПМП "Авангард Два" було порушено вимоги п.6.1.24 ДБН Б.2.2-І2:2019 "Планування та забудова територій", а саме порушення інсоляції та освітленості житлових приміщень першого під`їзду житлового будинку по вул. Чкалова. 13/1. Такі, дії можуть призвести до шкідливого впливу на здоров`я людей.

Суд також встановив, що Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області було винесено постанову № 04/1022-1.18/6-20 від 02 січня 2020 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності стосовно ПМП "Авангард Два" за порушення ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 11, п. 14 Порядку №553. Вказана постанова позивачем не була оскаржена, що у свою чергу також свідчить про наявність порушень з боку позивача в процесі здійснення будівництва.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до статті 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля.

Статтею 5 Закону України "Про основи містобудування" передбачено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при видачі вищенаведених містобудівних умов та обмежень, відповідачем об`єктивно було порушено вищевказану норму Закону та не враховано законні інтереси та вимоги власників квартир в будинку, що знаходиться за тією ж адресою, яка вказана у містобудівних умовах та обмеженнях - АДРЕСА_1 та у будинку по АДРЕСА_2 .

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що виконавчий комітет керуючись ч. 2 ст. 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою відповідач наділений такими повноваженнями та у відповідності до вимог чинного законодавства України правомірно скасував наказ управління архітектури та містобудування від 27 січня 2020 року № 12, який всупереч наведеним нормам чинного законодавства затвердив містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, а саме, 15-ти квартирного 3-х поверхового житлового будинку по АДРЕСА_1 , тому з врахуванням встановлених у ході розгляду справи обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог ПМП "Авангард Два".

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати позивача на сплату судового збору, з врахуванням положень ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного малого підприємства "Авангард Два" до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Чкалова 13" про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 лютого 2021 року

Позивач:Приватне мале підприємство "Авангард Два" (вул. Сковороди, 11, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 14160339) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 04060772) Третя особа:Об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Чкалова 13" (Чкалова, 13, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43893297)

Головуючий суддя П.І. Салюк