
Справа № 420/13169/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії МВС України та Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника ГУНП), станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії.
зобов`язати МВС України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, ЄДРПОУ 00032684) та Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, З, ЄДРПОУ 08734546) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника ГУНП), станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;
зобов`язати МВС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 17.10.2010 року отримує пенсію, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії були враховані наступні види грошового забезпечення, з яких при проходженні служби було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України: посадовий оклад - 1 600,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 694,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8660,62 грн., у тому числі: а) надбавка за звання «Заслужений юрист України» 5%; б) робота з таємними виробами, носіями, документами 15%; в) надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%; г) надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; д) премія 105%. В березні 2018 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області була направлена довідка № 1433 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника ГУНП) для проведення перерахунку пенсії. У довідці зазначено: посадовий оклад - 4900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50 %) - 3650,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 735,00 грн., надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) - 245,00 грн., премія (8,41 %) - 1003,31 грн. Разом з тим, в довідці невірно була вказана надбавка за почесне звання «заслужений» як у відсотках (5% замість 10%, цей розмір визначений підпунктом 7 пункту 5 постанови КМУ № 988-2015), так і в грошовій сумі, не вказані надбавки за оперативно-розшукову діяльність (50%) та за виконання особливо важливих завдань (50%). Крім того, у відповідності до пункту 3 постанови КМУ № 103-2018, розмір премії був вказаний у середніх розмірах, що був фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року та значно нижчий, чим був при призначенні пенсії позивачу.
Також позивач зазначає, що в 2019 році ряд положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, що порушували норми законів України та звужували права пенсіонерів, рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва, були визнані протиправними та нечинними. Так, частковим рішенням цього суду від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3, якій встановлював розмір премії у середніх розмірах за відповідною посадою поліцейського та обмежував щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 залишено без змін.
Таким чином позивач вважає, що виникли всі підстави для направлення до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника начальника ГУНП, станом на 19.11.2019 року, для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019, із зазначенням премії в розмірі 105%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50% та надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, як було при призначенні пенсії та до проведеного перерахунку у 2018 році. У зв`язку з зазначеним, позивач 24 вересня 2020 року звернувся із заявами до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» та МВС України про складання та направлення до ТУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника начальника ГУНП, станом на 19.11.2019 року, для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019. Проте, відповідач відмовив у підготовці оновленої довідки через відсутність правових підстав.
Позивач вважає дії МВС України та Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» щодо відмови у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року, та направленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для проведення перерахунку з 01.12.2019, протиправними.
Ухвалою суду від 01.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Від державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що зобов`язання до ДУ ТМО МВС України по Одеській області в частині складання нової довідки та направлення до ГУ ПФУ, суперечать нормативно-правовій базі. Позивач не врахував, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402. Також, згідно з п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Тому, на підставі вищезазначеного довідку було складено у відповідності до чинних нормативно-правових актів на момент виникнення правовідносин.
Відповідач - Міністерства внутрішніх справ не скористалось своїм правом подання відзиву на адміністративний позов.
Третя особа - Головне управління ПФУ в Одеській області не скористалось своїм правом подання пояснень щодо адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та з 17.04.2010 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається із повідомлення про призначення пенсії , при обчисленні пенсії позивача враховано грошове забезпечення:
посадовий оклад - 1600,00;
оклад за військове звання - 135,00;
процентна надбавка за вислугу років 40% - 694,00;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. - 8660,62;
звання «заслужений» 5%;
робота з таємними виробами, носіями, док. 15% 15%;
надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%;
надбавка за особливо важливі завдання 50%;
премія 105%
всього - 11089,62
Основний розмір пенсії 82% грошового забезпечення у розмірі - 9093,49
Всього: 9093,49 (а.с. 18)
Відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 Ліквідаційною комісією МВС України в Одеській області складено довідку №1433 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області, відповідно до якої грошове забезпечення складається з наступних складових:
посадовий оклад - 4900,00;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 400,00;
надбавка за стаж роботи 50% - 3650,00;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 735,00;
надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» 5% - 245,00;
премія - 8,41% - 1003,31;
Всього: 12933,31 грн.
24.09.2020 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України та до ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» із заявою про виготовлення нової довідки грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року та направити нову довідку до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.
Листом від 02.10.2020 року №33/36-Б-85 ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» повідомила позивача, що на виконання статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, на умовах, в порядку та розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2016 виходячи з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, а саме окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов-'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії був визначений у середніх розмірах, що були фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Інші доплати та надбавки поліцейським в січні 2016 року не виплачувались.
При складані довідки про грошове забезпечення було враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за стаж служби, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за звання «заслужений» та премію, установлені відповідно до ПКМУ № 988 та ті, що виплачувались поліцейським за січень 2016 року в середніх розмірах за відповідною посадою як це і передбачено пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок).
Зауважено, що грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачено.
Також цим листом поінформовано позивача, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Це підтверджує рішення Великої Палати Верховного Суду по зразковій справі № 802/2196/17-а, яким встановлено, що включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які не виплачувались поліцейським за січень 2016 року, не передбачено законодавством.
Одночасно повідомлено, що з моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою № 988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводились.
Також, звернуто увагу, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року) та часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/19 (набрало законної сили 19 листопада 2019 року на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року) не містять зобов`язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також не змінюють діючий алгоритм їх оформлення.
Прийняття актів Кабінету Міністрів України, унесення до них змін, відновлення їх дії тощо належить до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватись судом.
Після визнання судом окремих положень Постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.
Звернуто увагу позивача, що перерахунок з використанням довідок про розмір грошового забезпечення відбувається без особистого звернення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органам. Тобто довідка є невід`ємною складовою визначеного Порядку і оформлення її без прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення та дотримання визначеного Порядку є порушенням статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», таким уповноваженим структурним підрозділом визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС (наразі Департамент персоналу відповідно до наказу МВС від 23.12.2019 № 1088 «Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України»), з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по. Одеській області» не має повноважень для самостійного створення документів для призначення (перерахунку) пенсій, довідок про розмір грошового забезпечення, оформлення посвідчень та інших документів. (а.с.25-28)
Листом від 23.11.2020 року №39798/22-2020 Департамент персоналу МВС України повідомив позивача, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 та рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/19 не містять зобов`язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Після визнання судами окремих положень постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. З огляду на викладене, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою КМ України від 13.02.2008 року №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393" (далі за текстом - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Постановою №103 пункт 5 Порядку №45 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
Крім того, Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.
Водночас у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.
Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019 року, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, при цьому суд звертає увагу, що інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Так, на час звернення позивача до МВС України із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (абз.1 п.3 Порядку № 45).
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.2 п.3 Порядку № 45).
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС (абз.3, 8 п.3 Порядку № 45).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що 11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 7 Постанови №988 постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
З матеріалів справи вбачається, що пенсію позивача з 01.01.2016 перераховано, виходячи з складових грошового забезпечення поліцейського за нормами, чинними на 1 січня 2016 року у відповідності до пункту 3 Постанови №103.
Водночас, у встановлений Постановою №988 двотижневий строк МВС не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували.
З наведеного випливає, що пенсія позивача перерахована з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, при цьому фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 року.
Суд звертає увагу, що скасовуючи пункт 3 Постанови №103 суди першої та апеляційної інстанції у адміністративній справі №826/12704/18 дійшли висновків про те, що вказаний пункт Постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, з 19.11.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до положень статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача - МВС України щодо відмови позивачу у видачі оновленої довідки про грошове забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, є протиправними, отже з метою відновлення порушених прав позивача, наявні підстави для зобов`язання відповідача - МВС України підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.12.2019 року.
Як зазначено вище, відповідно до абзаців 3, 8 пункту 3 Порядку № 45 Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) видаються Міністерством внутрішніх справ.
Тому є обґрунтованими та підлягають задоволенню вимоги позивача саме до МВС України, а в задоволенні позову до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області» слід відмовити, оскільки остання не є уповноваженим на видачу довідок для перерахунку пенсій органом.
При цьому суд не бере до уваги доводи представника МВС України про те, що визнання нечинним нормативного акта "автоматично" не відновлює дію попереднього акта, який було скасоване актом, що визнаний нечинним. Суд наголошує, що в даному випадку мало місце внесення змін Постановою № 103, зокрема, до Порядку № 45, про які зазначено вище. Тому визнання протиправними та нечинними таких змін має наслідком те, що з моменту втрати чинності цими змінами нормативний акт, до якого ці зміни вносилися, надалі діє в редакції, яка було чинною до внесення вказаних змін.
Решта доводів відповідачів висновків суду також не спростовують, а тому суд їх не бере до уваги як безпідставні.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до МВС України підлягають задоволенню, а у задоволенні його вимог до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області» слід відмовити.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене та згідно із ст. 139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у загальній сумі 840,80 грн., сплачені згідно квитанції № 45022 від 20.11.2020 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Також у прохальній частині позову позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом покладення обов`язку на МВС України подати у встановлений судом термін з моменту набрання законної сили звіт про виконання рішення суду.
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що позивач не навів жодного обґрунтування необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ, державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії МВС України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника ГУНП), станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії.
Зобов`язати МВС України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, ЄДРПОУ 00032684) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника ГУНП), станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в загальній сумі 840(вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00332684).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: Міністерство внутрішніх справ (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10)
Відповідач: Державна установа «Територіальне медичного об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, адреса: 65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3)
Третя особа: Головного управління ПФУ в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83)
Суддя П.П. Марин
.