Рішення № 94556744, 01.02.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
420/13178/20
Номер документу
94556744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/13178/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №214300 від 31.08.2020 року, №214297 від 31.08.2020 року, №214298 від 31.08.2020 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.

Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржувані постанови є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» не повідомлялося належним чином про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та не запрошувалося для участі у розгляді цієї справи, справу Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області розглянуто без участі позивача, що позбавило Товариство з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» права вирішити суперечку у досудовому порядку, надати відповідні пояснення та документи. Крім того, на момент перевірки транспортні засоби знаходились у оренді, відповідно перевізником є інший суб`єкт господарювання, а тому відповідальність має нести перевізник, а не власник транспортного засобу.

Відзив на позовну заяву відповідач до суду не надав.

З пояснень на позовну заяву третьої особи вбачається, що ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» орендує у позивача транспортні засоби, а також інші транспортні механізми, які в подальшому використовуються для перевезення різних вантажів. На підставі укладених між ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» та Товариством з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» договору оренди транспортних засобів від 01.06.2020 року №1/6-О та договору оренди від 01.07.2020 року №1/10-О, у визначений договорами період в користуванні ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» перебували вказані у п. 1.1. договорів та актів приймання-передачі транспортні засоби. Додатково повідомлено, що ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» не отримувало від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області будь-яких документів про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 1, п. п. 15, 27 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки, в тому числі, на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

На виконання своїх повноважень, 17.07.2020 року посадовими особами Чорноморського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю 203 км+500м а/д М-24 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ згідно направлення на перевірку №001393 від 13.07.2020 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом Bodex номер НОМЕР_2 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №225666, яким встановлено порушення п.22.5 «Правил дорожнього руху України», а саме: повна маса складу транспортних засобів 42 тонни, допустима 40 тонн, навантаження на строєну вісь 31,45 тонн, допустима 22 тонни, ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: неоформлена товарно-транспортна накладна (аркуш справи 6 оборотна сторона).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №225666 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214300 від 31.08.2020 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (аркуш справи 6).

Крім того, 28.07.2020 року посадовими особами Чорноморського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю а/д 11-24 Благовіщенське-Миколаїв (ч/з Вознесенськ) 210+840 згідно направлення на перевірку №003542 від 27.07.2020 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_3 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №195414, яким встановлено порушення п.22.5 «Правил дорожнього руху України», а саме: маса здвоєної осі - 25 т, без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними ми дорогами України, відсутня товарно-транспортна накладна, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% (аркуш справи 7 оборотна сторона).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №195414 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214297 від 31.08.2020 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (аркуш справи 7).

Також, 03.07.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Запоріжській області в пункті 474 км а/д Н-08 згідно направлення на перевірку №010110 від 26.06.2020 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки «ВАРЗ» номерний знак НОМЕР_4 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №221277, яким встановлено порушення: неналежним чином оформлена товарно-транспортна накладна, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, перевищення склало 80,63% (аркуш справи 8 оборотна сторона).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №1221277 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214298 від 31.08.2020 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (аркуш справи 8).

Позивач не погодився із правомірністю постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 31.08.2020 року та звернувся з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 55 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 1, ч. 3 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Пунктом 1 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт», законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони.

Відповідно до п. 16 цієї Постанови, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.

Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30.

Згідно з п. 3 цих Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до п. п. 4 п. 2 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з абз. 1 п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Таким чином, обов`язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів покладено саме на перевізника.

Згідно зі ст. 1, 33, абзаців 14, 15, 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм без відповідного дозволу.

Таким чином, відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники.

Така позиція суду відповідає правовому висновку Верховного Суду у постанові від 09.08.2019 справа №806/1450/16, який в силу положень частини п`ятої статті 242 КАС України, є обов`язковим для врахування, а саме: «Оскільки, вказаний транспортний засіб у відповідності до вимог чинного законодавства був переданий позивачем у користуванні іншій особі, тому позивач у спірних правовідносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб`єктом відповідальності передбаченої абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III».

При цьому, відповідно до договору оренди №1/6-О транспортних засобів від 01 червня 2020 року, укладеного між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» (орендар) в порядку та на умовах, визначених цим договором орендодавець зобов`язується передати у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_1 , напівпричіп Bodex КІS 3 W-S номер НОМЕР_2 , «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_4 (аркуші справи 9-10).

Згідно акту приймання-передачі транспортних засобів від 01.06.2020 року ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» (орендар) в порядку та на умовах, визначених договором оренди №1/6-О транспортних засобів від 01.06.2020 року орендодавець передав орендареві, а орендар прийняв у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_1 , напівпричіп Bodex КІS 3 W-S номер НОМЕР_2 , «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_4 (аркуші справи 10 оборотна сторона -11).

Крім того, відповідно до договору оренди №1/10-О транспортних засобів і механізмів від 01 липня 2020 року, укладеного між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» (орендар) в порядку та на умовах, визначених цим договором орендодавець зобов`язується передати у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, напівпричіп «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_3 (аркуші справи 11 оборотна сторона -12).

Згідно акту приймання-передачі транспортних засобів та механізмів від 01.07.2020 року ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» (орендар) в порядку та на умовах, визначених договором оренди транспортних засобів та механізмів №1/10-О від 01.07.2020 року орендодавець передає орендареві, а орендар прийняв у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, напівпричіп «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_3 (аркуш справи 13).

Таким чином, на момент здійснення перевірок транспортних засобів «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_1 , напівпричіп Bodex КІS 3 W-S номер НОМЕР_2 , «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_4 , напівпричіп «ВАРЗ» МБ 4141 К-20 номерний знак НОМЕР_3 перевізником було ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» на підставі договорів оренди транспортних засобів та механізмів.

Крім того, процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається «Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.

Відповідно до п. 4, 14, 15, 21, 22, 25, 26, 27 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами державного контролю під час планових, позапланових та рейдових перевірок на підставі направлення на перевірку.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених ст. ст. 39 і 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу посадова особа робить запис у дорожньому листі із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідно до п. 29 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.

При цьому, «Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 не передбачена можливість розгляду справи про порушення без участі суб`єкта господарювання у разі відсутності інформації щодо вручення суб`єкту господарювання повідомлення про розгляд справи.

Відтак, якщо на розгляд справи про правопорушення не прибула особа, за відсутності доказів належного її повідомлення, це перешкоджає розгляду справи.

Позивачем у позові зазначено, що ТОВ «СПМК-17» про розгляд справи про порушення не повідомлялось належним чином та не запрошувалось до участі, а справу про порушення було розглянуто без участі позивача.

Доказів належного повідомлення позивача про розгляд справи про правопорушення відповідач до суду не надав.

Встановивши, що суб`єкт господарювання не з`явився на розгляд справи про порушення, а докази повідомлення його про час та місце розгляду відсутні, відповідач не мав законних підстав розглядати цю справу по суті.

Позивач не брав участь у розгляді справи про порушення та не надавав пояснення.

Розглянувши справу без участі позивача, відповідач позбавив його права на участь у розгляді справи та права щодо надання пояснень.

Позбавлення заінтересованої особи можливості взяти участь у розгляді справи, яка стосується його безпосередньо, є істотним порушенням процедури розгляду такої справи.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 17.01.2019 по справі №826/1632/17.

Отже відповідач під час розгляду справ про порушення та прийняття спірних постанов порушив вимоги «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач не довів правомірність своїх рішень, не спростував обставини, викладені в позові, а тому постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №214300 від 31.08.2020 року, №214297 від 31.08.2020 року, №214298 від 31.08.2020 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (21-й км Старокиївського шосе,буд. 30А, код ЄДРПОУ 01353551) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 4) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» (21-й км Старокиївського шосе, буд. 30А, Комінтернівський район, Одеська область, 65025, код ЄДРПОУ 37468590) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №214300 від 31.08.2020 року, №214297 від 31.08.2020 року, №214298 від 31.08.2020 року - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №214300 від 31.08.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №214297 від 31.08.2020 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №214298 від 31.08.2020 року.

Стягнути з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (21-й км Старокиївського шосе,буд. 30А, код ЄДРПОУ 01353551) сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.