
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про накладення штрафу за невиконання судового рішення
29 січня 2021 року справа № 810/4765/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №810/4765/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправною відмову Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, викладену у листі від 23.08.2018 № 667/Л-01.
Зобов`язано Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 09 серпня 2018 року.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 апеляційну скаргу Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2018 року - повернуто апелянту.
Отже 28.02.2019 рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 набрало законної сили.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 встановлено для Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали суду.
23.07.2019 на адресу суду від Броварського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла заява від 15.07.2019 №189, в якій було повідомлено суд, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області реорганізувалось шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. До вказаної заяви від 15.07.2019 №189 на виконання вимог ухвали від 08.07.2019 про встановлення строку для надання суду звіту про виконання судового рішення Броварським відділом обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області додано довідку від 12.07.2019 №110 щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 .
Також, 30.07.2019 на адресу суду від Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області надійшов звіт про виконання рішення суду від 26.07.2019 №614/108-05, в якому повідомлено суд, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області реорганізувалось шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Зазначено, що на виконання рішення суду було проведено перерахунок та нарахування пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у прийнятті звіту Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №614/108-05 від 26.07.2019 та звіту Броварського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №189 від 15.07.2019 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 відмовлено. Встановлено Броварському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 та зобов`язати подати новий звіт протягом одного місяця з дня отримання копії даної ухвали.
31.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз`яснення судового рішення, а саме: роз`яснити, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов`язане провести ОСОБА_1 з 09.08.2018 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 3723,00 = 18615,00 грн.), відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; роз`яснити, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначеної пенсії виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 в адміністративній справі № 810/4765/18 задоволено, роз`яснено, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов`язано провести ОСОБА_1 з 09.08.2018 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5х3723,00=18615,00).
Вказана ухвала суду не оскаржувалась в апеляційному порядку.
16.09.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 13.09.2019 №1751/108-05, в якому повідомлено суд, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області реорганізувалось шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у зв`язку з чим просить суд замінити відповідну сторону правонаступником. Також зазначено, що на виконання рішення суду було проведено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 замінено боржника у виконавчому провадженні - Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області. Призначено судове засідання для розгляду звіту про виконання судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в адміністративній справі №810/4765/18 на 24.09.2019.
23.09.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла заява від 23.09.2019 №3246/108-02 про роз`яснення судового рішення, оскільки дане рішення є незрозумілим в частині, що стосується порядку перерахунку та виплати пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру заробітної плати.
Протокольною ухвалою суду від 24.09.2019 розгляд звіту про виконання судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в адміністративній справі №810/4765/18 відкладено на 15.10.2019 до вирішення заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла заява від 23.09.2019 №3246/108-02 про роз`яснення судового рішення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про роз`яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 в адміністративній справі № 810/4765/18 задоволено. Роз`яснено, що при виконанні рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі № 810/4765/18 не підлягає застосуванню формула, визначена пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210.
Вказана ухвала суду не оскаржувалась в апеляційному порядку.
15.10.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 15.10.2019 №2473/108-05 про виконання судового рішення у справі 810/4765/18, в якому суд повідомлено про те, що ухвалу про роз`яснення рішення від 27.09.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області рішення виконано, Броварським відділом обслуговування громадян проведено перерахунок та нарахування пенсії без застосування пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі №810/4765/18 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 15.10.2019 №2473/108-05 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України Київської області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 та зобов`язано подати новий звіт протягом десяти днів з дати набрання даною ухвалою суду законної сили.
Суд звертає увагу на те, що ухвали суду від 06.08.2019 та від 15.10.2019 про відмову у прийнятті звітів про виконання судового рішення не були оскаржені та набрали законної сили.
14.11.2019 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 14.11.2019 №3230/108-05 про виконання судового рішення у справі №810/4765/18, в якому суд повідомлено про те, що ухвала про роз`яснення рішення від 27.09.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області виконана, Броварським відділом обслуговування громадян проведено перерахунок та нарахування пенсії без застосування пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210. Просить звіт розглянути без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у порядку письмового провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 призначено судове засідання для розгляду звіту про виконання судового рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в адміністративній справі №810/4765/18 на 28.11.2019, витребувано у відповідача письмові пояснення керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, про причини невиконання судового рішення у даній справі.
15.11.2019 на адресу су ду від позивача надійшла заява позивача, в якій позивач у зв`язку з тим, що рішення суду виконано не повністю, просить суд відмовити у прийнятті звіту про виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановити новий строк для подання органом пенсійного фонду звіту про виконання рішення суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18.
28.11.2019 від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання судового рішення від 27.11.2019 №5555/108-02, яким відповідач доповнив раніше поданий звіт про виконання судового рішення від 14.11.2019 №3230/108-05, в якому зазначено, що рішення суду від 06.12.2019 у справі №810/4765/18 виконано в межах повноважень, наданих чинним законодавством, відповідно до постанови КМУ №649, якою затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 12.12.2019 №4464/108-05 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовлено (пункт 1). Заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень - задоволено (пункт 2). Накладено на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) штраф у розмірі 42040,00 грн. (сорок дві тисячі сорок гривень 00 коп.) (пункт 3). Половину штрафу у розмірі 21020 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 коп.) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) (пункт 4). Половину штрафу у розмірі 21020 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 коп.) стягнуто з начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (пункт 5). Попереджено керівника суб`єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_2 про те, що за правилами ч.6 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня в розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції (пункт 6). Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України Київської області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 та зобов`язати подати новий звіт протягом десяти днів з дати набрання даною ухвалою суду законної сили (пункт 7).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задоволено частково. Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 - скасовано в частині пунктів 2 - 6. Прийнято в указаній частині нову ухвалу, якою у задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень - відмовлено.
03.07.2020 матеріали адміністративної справи повернулись до Київського окружного адміністративного суду.
24.07.2020 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов новий звіт про виконання судового рішення від 16.07.2020 №1000-0802- 7/58193, в якому відповідач без проведення будь-яких перерахунків пенсії позивача, зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/4765/18 від 06.12.2018 вважає виконаним.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 викладено пункт 1 резолютивної частини ухвали Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року у наступній редакції: "У прийнятті звітів Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 14.11.2019 №3230/108-05 та від 27.11.2019 №5555/108-02 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовити". Звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення від 16.07.2020 №1000-0802-7/58193 повернуто заявнику без розгляду (не надано доказів направлення звіту іншому учаснику справи, зокрема, позивачу).
14.08.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов новий звіт про виконання судового рішення від 07.08.2020 №1000-0805-7/64674, в якому відповідач зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/4765/18 від 06.12.2018 виконано. Даний звіт передано судді Кушновій А.О. для розгляду 31.08.2020, що підтверджується Журналом передачі справ судді.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 призначено розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.08.2020 №1000-0805-7/64674 про виконання судового рішення в адміністративній справі №810/4765/18 в порядку письмового провадження. Витребувано докази від відповідача, а саме: письмові пояснення з урахуванням набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду віл 22.07.2020 у справі №640/5248/19, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду»; документальні докази, що підтверджують запит на потребу у коштах для виконання судового рішення; письмові пояснення про те, з якого КЕКВ (код економічної класифікації видатків) здійснюється виконання даного судового рішення, та чи наявні кошти для виконання даного судового рішення, а в разі їх відсутності - надати відповідні докази цього та повідомити про всі вчинені дії з метою їх отримання; копію кошторису Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік. Встановлено строк надання витребуваних доказів до суду - протягом 15 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Копія ухвали Київського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 отримана відповідачем 16.09.2020.
12.10.2020 на адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 31.08.2020 від відповідача надійшли додаткові пояснення від 30.09.2020 №1000-0805-8/79089, до яких додано копію листа ГУ ПФУ у Київській області від 29.09.2020 №1000-0805-8/78778; копію змін до лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2020 р., копію довідки про зміни до кошторису на 2020 р., копію кошторису ГУ ПФУ у Київській області; копію бюджету ГУ ПФУ у Київській області на 2020 р., копію змін, що вносяться до бюджету ГУ ПФУ у Київській області на 2020 р.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.08.2020 №1000-0805-7/64674 про виконання судового рішення відмовлено та встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 направлено позивачу засобами електронного зв`язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти позивача 23.10.2020, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.
04.12.2020 на адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 19.10.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов новий звіт про виконання судового рішення від 19.11.2020 №1000-0905-7/93117, в якому відповідач зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/4765/18 від 06.12.2018 виконано в межах повноважень, наданих чинним законодавством.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2020 №1000-0905-7/93117 про виконання судового рішення - відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 направлено позивачу засобами електронного зв`язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти позивача 21.12.2020, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.
04.01.2021 на адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 17.12.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов новий звіт про виконання судового рішення від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618, в якому відповідач зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/4765/18 від 06.12.2018 виконано в межах повноважень, наданих чинним законодавством.
У результаті автоматизованого розподілу вказаний звіт було передано для розгляду судді Кушновій А.О.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №320/4765/18 судом зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 09.08.2018.
У поданому до суду звіті від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області стверджує, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача в порядку, встановленому судовим рішенням, починаючи з 09.08.2019. Згідно з протоколом на перерахунок пенсії, пенсія ОСОБА_1 з доплатами та з урахуванням обмеження максимального розміру склала: з 09.08.2018 - 4350,00 грн. (розрахунок проведений виходячи з середньомісячного заробітку 18615,00 грн.); з 01.01.2019 - 14970,00 грн. (розрахунок проведений виходячи з середньомісячного заробітку 20865,00 грн.); з 01.07.2019 - 15640,00 грн. (розрахунок проведений виходячи з середньомісячного заробітку 20865,00 грн.). Сума доплати за перерахунком згідно рішення суду за період з 09.08.2019 по 31.10.2019 становить 97613,44 грн., з яких сума пенсії за період з 07.01.2019 (дата набрання рішенням законної сили) по 31.10.2019 у розмірі 45976,66 грн. виплачена позивачу в листопаді 2019 року разом із пенсію, а сума пенсії за період з 09.08.2018 по 06.01.2019 у розмірі 51636,78 грн. буде виплачена після прийняття рішення комісією Пенсійного фонду України, оскільки рішення взято на облік в окремому реєстрі відповідно до Постанови №649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався.
Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідач повідомив, що фінансування пенсійних виплат відповідно до Закону України №2262 проводиться за рахунок коштів державного бюджету (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 2506080) "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", за рахунок коштів по перерозподілу власних надходжень, коштів розподіленого на загальнообов`язкове державне страхування єдиного внеску. Фінансування здійснюється відповідно до графіка фінансування, який складається з урахуванням щоденної потреби відповідно до сум у виплатних документах, направлених до установ.
Відповідач у звіті від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 зазначає, що листом від 29.09.2020 №1000-0805-8/78778 звернувся до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України з листом щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 №810/4765/18, та на даний час Головне управління Пенсійного фонду України відповідь на вказаний лист не отримало.
Також, повторно, листом від 18.11.2020 №1000-0905-8/92586 Головне управління Пенсійного фонду України звернулось до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України з листом щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 №810/4765/18, у відповідь на яке листом від 18.12.2020 №2800-030102-09/44523 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України надано відповідь про те, що виплата коштів на виконання судових рішень щодо ОСОБА_1 здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Вказує, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 , не є власністю Головного управління, не знаходяться на його рахунках, фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Враховуючи, що обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався, виділення коштів здійснено з метою виконання за окремою бюджетною програмою, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень.
При цьому посилається на аналогічну позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, а також на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах у справах №21-1044а15, №21-2630а15, 321-5118а15, №804/5081/13-а, відповідно до якої невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Розглянувши поданий відповідачем звіт від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:
1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);
2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);
3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).
Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.
Відповідач у звіті від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 зазначає, що листом від 18.11.2020 №1000-0905-8/92586 повторно звернувся до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України з листом щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 №810/4765/18, у відповідь на який листом від 18.12.2020 №2800-030102-09/44523 Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомлено, що виплата коштів на виконання судових рішень щодо ОСОБА_1 здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
В той же час інших доказів виконання судового рішення до нового звіту від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 відповідачем не надано.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним відреагувати на неодноразове подання до суду звітів про виконання судового рішення, які по своїй суті такими не є.
Згідно з ч.1 ст.45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Згідно з п.1 ч.2 ст.45 КАС України з урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.
З аналізу даних норм випливає, що подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин або вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення з урахуванням конкретних обставин справи є підставою для визнання судом зловживанням процесуальними правами.
Проаналізувавши матеріали справи, суд зазначає, що відповідачем неодноразово подавались звіти про виконання судового рішення у даній справі, які ухвалами суду повертались без розгляду чи у їх прийнятті було відмовлено, зокрема такі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 відмовлено у прийнятті звіту Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 26.07.2019 №614/108-05 та звіту Броварського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.07.2019 №189 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 15.10.2019 №2473/108-05 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 12.12.2019 №4464/108-05 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 викладено пункт 1 резолютивної частини ухвали Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у наступній редакції: "У прийнятті звітів Головного управління Пенсійного фонду України Київської області від 14.11.2019 №3230/108-05 та від 27.11.2019 №5555/108-02 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - відмовити". Звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення від 16.07.2020 №1000-0802-7/58193 повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.08.2020 №1000-0805-7/64674 про виконання судового рішення відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2020 №1000-0905-7/93117 про виконання судового рішення - відмовлено.
При цьому суд зазначає, що після набрання 22.07.2020 законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 щодо визнання протиправними та нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» судом тричі встановлювався новий строк для подання суду звітів про виконання судового рішення, і за результатами розгляду звітів відповідача судом тричі постановлялись ухвали від 24.07.2020, 19.10.2020, 17.12.2020 про відмову у прийнятті таких звітів.
Суд також звертає увагу, що після набрання 22.07.2020 законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 щодо визнання протиправними та нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 відповідач направив лише два однакових за змістом листа від 29.09.2020 №1000-0805-8/78778 та від 18.11.2020 №1000-0905-8/92586 на адресу Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України щодо розгляду питання про виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 №810/4765/18.
Вказане свідчить про те, що звернувшись до суду із новим звітом від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення, відповідачем не надано суду інших підстав або нових обставин, ніж у раніше поданому звіті від 19.11.2020 №1000-0905-7/93117 про виконання судового рішення, щодо якого ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 відмовлено у прийнятті.
Таким чином, суд вважає за необхідне подання відповідачем звіту від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення визнати зловживанням процесуальними правами, що спрямоване на безпідставне затягування виконання судового рішення.
Відповідно до ч.3 ст. 45 КАС України якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що подання відповідачем звіту від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення визнано судом зловживанням процесуальними правами, що спрямоване на безпідставне затягування виконання судового рішення, суд вважає за необхідне залишити звіт відповідача від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення без розгляду.
Згідно з ч.4 ст. 45 КАС України суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
Відповідно до статті 144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення.
Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.
Відповідно до статті 145 КАС України заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
До однієї особи не може бути застосовано кілька заходів процесуального примусу за одне й те саме порушення.
Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень;
4) використання під час процедури врегулювання спору за участю судді портативних, аудіотехнічних пристроїв, а також здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису.
Звіт від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення направлено на адресу Київського окружного адміністративного суду 30.12.2020 рекомендованим поштовим відправленням із штрихкодовим ідентифікатором 0740027994125, що підтверджується копією конверту, в якому надійшов даний звіт на адресу суду.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні, з 1 липня - 2197 гривень, з 1 грудня - 2270 гривень.
Отже станом на день постановлення даної ухвали розмір штрафу, який може бути стягнутий судом в дохід Державного бюджету України з відповідної особи у випадку зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству, становить суму від 681,00 грн. до 6810,00 грн.
Враховуючи імперативну норму ч.4 ст. 45 КАС України, зі змісту якої слідує обов`язок суду застосувати заходи процесуального примусу у випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача мінімальний штраф в дохід Державного бюджету України у зв`язку із зловживанням процесуальними правами на подання до суду звіту про виконання судового рішення від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 у сумі 681,00 грн.
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Відтак, ухвала суду від 29.01.2021 у справі №810/4765/18 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області штрафу в дохід Державного бюджету України у зв`язку із зловживанням процесуальними правами на подання до суду звіту про виконання судового рішення від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 у сумі 681,00 грн. є виконавчим документом, оригінал даної ухвали підлягає направленню до Державної судової адміністрації України для здійснення примусового виконання.
Оскільки застосування до відповідача штрафу не звільняє його від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом, суд на підставі частини другої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Керуючись статтями 149, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Визнати подання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області звіту від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення - зловживанням процесуальними правами.
2. Повернути без розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення.
3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області штраф в дохід Державного бюджету України у зв`язку із зловживанням процесуальними правами на подання до суду звіту від 28.12.2020 №1000-0905-7/105618 про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 у сумі 681,00 грн. (шістсот вісімдесят одну грн. 00 коп.).
4. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 06.12.2018 у справі №810/4765/18 - протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
5. Оригінал ухвали направити Державній судовій адміністрації України для примусового виконання, копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
6. Боржником (за даною ухвалою, яка є виконавчим документом) є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
7. Стягувачем (за даною ухвалою, яка є виконавчим документом) є Державна судова адміністрація України (ідентифікаційний код 26255795, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5).
8. Строк пред`явлення даної ухвали суду до виконання - протягом трьох місяців з наступного дня після набрання ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Ухвала складена та підписана 29.01.2021.
Суддя Кушнова А.О.