
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/17076/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Лозовського О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Приватного підприємства «Луцьк ВІТ Сервіс» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулось в суд з позовом до Приватного підприємства «Луцьк ВІТ Сервіс» (далі – ПП «Луцьк ВІТ Сервіс», відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб`єктом підприємницької діяльності, взятий на податковий облік, зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі – ПК України). Проте відповідач всупереч вимогам статей 16, 36, 38 ПК України свої зобов`язання щодо сплати податків та інших обов`язкових платежів належним чином не виконував, у зв`язку з чим за останнім обліковується податковий борг в загальному розмірі 114 276,37 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/3946/20 стягнуто з рахунків ПП «Луцьк ВІТ Сервіс» на користь держави податковий борг зі сплати податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств в сумі 92 823,76 грн.
Однак, сума податкового боргу по вказаних податках збільшилася в результаті самостійного нарахування платником податків грошового зобов`язання, зокрема з податку на додану вартість на суму 15 996,48 грн. та з податку на прибуток приватних підприємств на суму 16 512,00 грн. У зв`язку з частковою сплатою заборгованост, що спрямовувалася на погашення податкового боргу в порядку черговості його виникнення, сума заборгованості зменшилася та становить 114 276,37 грн.
Контролюючим органом була сформована, надіслана та вручена відповідачу податкова вимога № 21718-17 від 28.11.2017, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Крім того, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/3946/19 ГУ ДПС у Волинській області були виставлені інкасові доручення, які були повернуті банківськими установами без виконання.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позивач просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в сумі 114 276,37 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Копія ухвали суду від 21.12.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження юридичної особи, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та отримана 04.01.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ПП «Луцьк ВІТ Сервіс» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №240200760643 від 08.12.2020 (а. с. 5-8).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2019 у справі №140/3946/19, яке набрало законної сили 07.08.2020, стягнуто з банківських рахунків приватного підприємства «Луцьк Віт Сервіс» до бюджету податковий борг в сумі 92823,76 грн,
На виконання вказаного рішення, ГУ ДПС у Волинській області здійснювалися заходи щодо погашення податкового боргу ПП «Луцьк ВІТ Сервіс», а саме: були виставлені інкасові доручення (розпорядження) №32 від 15.06.2020 (AT «УкрСиббанк», м. Луцьк); № 48 від 24.06.2020 (AT «УкрСиббанк», м. Луцьк); №50 від 24.06.2020 (AT «УкрСиббанк», м. Луцьк); № 51 від 24.06.2020 (AT «УкрСиббанк», м. Луцьк); №28 від 15.06.2020 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк», м. Луцьк); №29 від 15.06.2020 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк», м. Луцьк); №30 від 15.06.2020 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк», м. Луцьк);№31 від 15.06.2020 (Волинське ГРУ AT КБ «Приватбанк», м. Луцьк), які повернуті банківськими установами без виконання по причині відсутності коштів на рахунку платника.
Після винесення рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 сума податкового боргу ПП «Луцьк ВІТ Сервіс» збільшилася на 21 452,61 грн.
Зокрема, з податку на додану вартість на суму сума податкового боргу збільшилась на 15996,48 грн в результаті самостійного нарахування платником грошового зобов`язання за наступними податковими деклараціями з податку на додану вартість: від 18.12.2019 №9304541765 в сумі 169,00 грн з терміном сплати 30.12.2019; від 17.01.2020 №9331402788 в сумі 6360,00 грн з терміном сплати 30.01.2020; від 17.02.2020 №9027059944 в сумі 40,00 грн з терміном сплати 01.03.2020; від 20.03.2020 №9058845642 в сумі 214,00 грн з терміном сплати 30.03.2020; від 07.04.2020 №9071265107 в сумі 276,00 грн з терміном сплати 30.04.2020; від 18.05.2020 №9109055419 в сумі 493,00 грн з терміном сплати 01.06.2020; від 10.07.2020 №9160910523 в сумі 58,00 грн з терміном сплати 30.07.2020; від 17.08.2020 №9203148388 в сумі 17,00 грн з терміном сплати 31.08.2020; від 19.11.2020 №9305705200 в сумі 70,00 грн з терміном сплати 30.11.2020.
Також сума податкового боргу збільшилась на підставі винесених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 №0058415504 в сумі 782,20 грн; від 09.06.2020 № 0058395504 в сумі 3307,90 грн.; від 08.09.2020 №0106125504 в сумі 4209,38 грн.;
Крім того, на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України відповідачу нараховано пеню у сумі 437,45 грн.
З урахуванням часткової сплати 11 379,90 грн. грошове зобов`язання з податку на додану вартість становить 5 054,03 грн.
Щодо податку на прибуток приватних підприємств на суму 16 512,00 грн., то сума податкового боргу збільшилась в результаті самостійного нарахування платником грошового зобов`язання за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 24.02.2020 №9334623497 на суму 16 512,00 грн. з терміном сплати 10.03.2020.
З урахуванням часткової сплати в сумі 113,42 грн грошове зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств становить 16 398,58 грн.
Згідно з інформаційною довідкою про наявність боргу станом на 02.12.2020, розрахунком боргу по платежах до бюджету та витягом з АІС “Податковий блок” за відповідачем обліковується податкова заборгованість з податку на додану вартість та з податку на прибуток приватних підприємств в загальному розмірі 114 276,37 грн (а. с. 9, 10-11, 50-73).
Як встановлено з матеріалів справи, 19.03.2018 заступник начальника ГУ ДФС у Волинській області прийняв рішення №75 про опис майна у податкову заставу майна, що перебуває у власності ПП «Луцьк ВІТ Сервіс» (а. с. 45), податковий керуючий згідно з актом опису майна №11 від 11.03.2019 провів опис майна на загальну суму 72 252,08 грн (а. с. 45, 46), а податкову заставу було зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується витягом від 12.03.2019 № 58654189 (а. с. 47).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 14.1.155, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).
Відповідно до пунктів 89.1, 89.3 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, суд зазначає, що звернення податкового органу до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватися після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, ПК України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків та лише в разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, контролюючим органом вжито заходів щодо погашення податкового боргу відповідача в розмірі 92 823,76 грн., шляхом звернення до суду із вимогою про стягнення коштів з такого платника податків з рахунків в банку, що підтверджено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/3946/19.
Отже, враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ГУ ДПС у Волинській області є обґрунтованими лише в частині вимог про надання дозволу на погашення суми податкового боргу ПП «Луцьк ВІТ Сервіс», що вже була стягнена з відповідача за рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 у справі №140/3946/19, а саме в частині надання дозволу на погашення податкового боргу із податку на додану вартість та з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 92 823,76 грн за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Щодо позовних вимог про надання дозволу на погашення решти суми податкового боргу, за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі, то вона до задоволення не підлягає, оскільки контролюючим органом не було застосовано процедуру стягнення цієї суми податкового боргу з розрахункових рахунків відповідача, також судом не винесено рішення про задоволення таких позовних вимог контролюючого органу (воно не набрало законної сили), на його виконання не направлялись інкасові доручення до банків, що обслуговують рахунки ПП «Луцьк ВІТ Сервіс», крім того, контролюючим органом не з`ясовано факту відсутності достатніх коштів для погашення саме цієї суми заборгованості.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.06.2019 (справа № 825/1815/15-а).
За наведених обставин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Надати Головному управлінню ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 43143484) дозвіл на погашення суми податкового боргу в сумі 92 823 (дев`яносто дві тисячі вісімсот двадцять три) гривні 76 копійок за рахунок майна Приватного підприємства «Луцьк ВІТ Сервіс» (45601, Волинська область, Луцький район, село Липини, вулиця Садова, 155, код ЄДРПОУ 34745548), що перебуває у податковій заставі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський