
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 лютого 2021 р. Справа № 120/6281/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувати періоди страхового стажу, що відображені в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнооб`язкового державного соціального страхування та виплати пенсійних виплат.
В обґрунтування позовної заяви позивачка зазначає, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просила надати консультацію щодо умов призначення пенсії за віком. Однак, у відповідь на звернення отримала лист, у якому вказано щодо неможливості проведення перевірки, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичнихосіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань, 23.12.2011 року внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької дільності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам надано строки для подання до суду заяв по суті справи.
У встановлений судом строк відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що внесення змін та даних до Реєстру здійснюється за наявності судового рішення, яке набрало законної сили. Оскільки позивач не заявляла вимоги щодо зарахування стажу, згідно даних, які відображаються в довідці Головного управління ДПС у Вінницькій області, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
24.11.2020 року на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, в порядку статті 47 КАС України, суд приймає таку та здійснює розгляд справи з урахуванням наступних позовних вимог:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувати періоди страхового стажу, що відображені в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування на ОСОБА_1 та довідці Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.08.2020 ркоу № 18976/Ш/02-32-50-08-02, та що не містяться у реєстрі застрахованих осіб, для призначення та виплати їй пенсійних виплат.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.10.2002 року по 21.03.2013 року рахувалася на податковому обліку у Вінницькому управлінні ГУ ДПС у Вінницькій області як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та сплачувала встановлені законом податки та збори.
07.03.2013 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької дільності фізичної особи-підприємця за № 21740060003011281.
З 21.03.2013 року перебуває на обліку в стані 16 - Припинено, ліквідовано, закрито.
Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про проведення перевірки даних періоду роботи.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивача було повідомлено про те, що перевірку здійснити неможливо у зв`язку з тим, що ФОП ОСОБА_1 було припинено підприємницьку діяльність.
Позивач вважаючи, що відсутність у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування інформації щодо періодів її підприєсницької діяльності призведе до порушення її права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, звернулася до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов`язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення 10-1).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст. 21 Закону №1058-IV. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 року за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Абз. 2, 3 п. 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Суд враховує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Так, факт того, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) була зареєстрована фізичною особою-підприємцем підтверджено відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Крім того, довідкою Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.08.2020 року № 18976/Ш/02-32-50-08-02 підтверджено дані про перебування ФОП ОСОБА_1 на податковому обліку з 03.10.2002 року по 21.03.2013 року, а також підтверджені сплачені суми податків.
Крім того, факт зняття з обліку позивача як фізичної особи-підприємця з 21.03.2013 року сторонами не заперечується.
За таких обставин, зважаючи на те, що в силу наведених вище вимог Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі ліквідації страхувальника є рішення суду, суд, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та на правове регулювання спірних правовідносин, вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області внести до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі даних, зазначених у довідці Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.08.2020 року № 18976/Ш/02-32-50-08-02.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити.
Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує положення статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області внести до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі даних, зазначених у довідці Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.08.2020 ркоу № 18976/Ш/02-32-50-08-02.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджентих асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до ст 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іден. код НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна