
Справа № 591/4475/19
Провадження № 2/591/156/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, 3-ї особи: Ковпаківський районний суд міста Суми
про зобов`язання виділити службове житлове приміщення -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, 3-ї особи: Ковпаківський районний суд міста Суми про зобов`язання виділити службове житлове приміщення і свої позовні вимоги мотивує тим, що Указом Президента України від 14 лютого 2015 року №81/2015 його було переведено суддею до Ковпаківського районного суду міста Суми і з 05.03.2015 року він приступив до виконання обов`язків судді. Підставами такого переведення є проведення антитерористичної операції, в зону проведення якої увійшло місто Луганськ, де був розташований Артемівський районний суд міста Луганська, в якому він працював на той час. Позивач зазначає, що із вказаного часу разом із своєю родиною вимушений винаймати житло. На момент прибуття до Ковпаківського районного суду міста Суми діяв Закон України «Про судоустрій та статус суддів» 2010 року, в якому статтею 136 було передбачено умови забезпечення житлом суддів після призначення на посаду, а саме, суддя місцевого суду, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. З прийняттям у 2016 році нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів» питання забезпечення житлом визначено статтею 138, яка викладена у наступній редакції, а саме, п ісля призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Оскільки на органи місцевого самоврядування державою покладені повноваження щодо забезпечення житлових умов судді шляхом надання службового житла, 23.07.2019 року в. о. голови Ковпаківського районного суду міста Суми звернувся до міського голови з листом, де повідомив проте, що у Ковпаківському районному суді міста Суми працюють 2 судді, які потребують поліпшення житлових умов у зв`язку із призначенням і переїздом на роботу в іншу місцевість, які з часу, з якого приступили до виконання своїх обов`язків, тимчасово мешкають у гуртожитку або у найманому житловому приміщенні. До листа було додано контрольний список суддів, які потребують поліпшення житлових умов, в якому зазначено і позивача. Крім того 11.06.2019 року позивач також звертався з листом до міського голови з листом, у якому просив виділити йому та його сім`ї службове житло відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». У відповіді на звернення міський голова, посилаючись на численність сімей, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, відсутність порядку, надання службового приміщення суддям, визначеному Кабінетом Міністрів України, та відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті, відмовив у вирішенні цього питання. На час розгляду справи в суді, даний список налічує 2-х осіб із позивачем включно. Зазначає, що як на час прийняття Указу про його переведення, так і на час звернення до міського голови, діяла постанова Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37 «Про службові жилі приміщення», якою затверджено Перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, і в який відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов`язків. Оскільки п. 56 цього Переліку визначено, що судді місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов`язків забезпечуються службовим приміщенням, просить суд зобов`язати органи місцевого самоврядування в особі Сумської міської ради і Виконавчого комітету Сумської міської ради виділити для нього та його сім`ї службове житлове приміщення відповідно до приписів Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить суд його задоволити повністю з підстав викладених в позові. Судове засідання призначене на 21.01.2021 року просить суд проводити у його відсутність.
Представник відповідачів: Сумської міської ради та Виконавчого комітету Сумської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у позові через те, що позивач не перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відсутність нормативно-правового акту, яким регулюються питання забезпечення службовим житлом суддів та наявності великої черги мешканців міста Суми, які мають право бути забезпечені житлом, а тому виконати рішення у разі задоволення позову буде не можливо, а тому просить суд в позові відмовити.
Представник 3-ї особи - Ковпаківського районного суду міста Суми в судовому засіданні позов підтримала повністю і просила суд його задоволити. В судове засідання призначене на 21.01.2021 року представник не з`явилася.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України, який з 1991 року зареєстрований у АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України. Крім того позивач має родину у складі: дружини ОСОБА_2 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ., та доньки - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Указом Президента України від 14 лютого 2015 року №81/2015 ОСОБА_1 переведений на посаду судді до Ковпаківського районного суду міста Суми де працює і на даний час.
Згідно довідок №3306, №3312, та №0000508218 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення позивача та його родину - дружину ОСОБА_2 , 1991 року народження, та ОСОБА_3 , 2014 року народження взято на облік управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради.
Відповідно представлених позивачем ОСОБА_1 договорів найму житлового приміщення №б/н від 23.02.2015 року та б/н від 29.08.2018 року, а також зазначених довідок №3306, №3312, та №0000508218 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення позивач ОСОБА_1 разом із своєю родиною з 23.02.2015 року фактично проживають у м. Суми за адресою: АДРЕСА_3 і відповідно до п.6 ч.1 ст. 34 ЖК України має підстави для визнання її особою, що потребує поліпшення житлових умов.
В. о. голови Ковпаківського районного суду м. Суми 23.07.2019 року було направлено на ім.»я міського голови міста Суми лист №01-09/2016 із списком суддів, які потребують поліпшення житлових умов (для забезпечення службовими житловими приміщеннями), де вона повідомляла про необхідність поліпшення житлових умов 2 суддів Ковпаківського районного суду м. Суми, серед яких було зазначено позивача - суддю ОСОБА_1 з родиною. Але згідно відповіді на цей лист міський голова відмовив у вирішення цього питання, посилаючись на численність сімей, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, відсутність порядку, надання службового приміщення суддям, визначеному Кабінетом Міністрів України, та відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті.
Отже позивачем доведено про порушення його права на отримання службового житлового приміщення на час виконання ним службових обов`язків судді Ковпаківського районного суду міста Суми.
Відповідно до приписів ст. 138 діючого Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII ( далі Закон №1402), який набрав чинності з 30 вересня 2016 року, забезпечення житлових умов судді відбувається у порядку, а саме, після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, якщо інший порядок забезпечення службовим житлом не передбачено законом.
Згідно п.45 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1402 на Кабінет Міністрів України покладено: протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити розміщення Верховного Суду у приміщеннях, що вивільняються у зв`язку з ліквідацією Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України; у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; передбачати у проектах законів України про Державний бюджет України на 2017 та наступні роки видатки, пов`язані з реалізацією положень цього Закону; у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити вичерпний перелік судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.
Таким чином, оскільки місцем розміщення приміщення Ковпаківського районного суду міста Суми є місто Суми, органами місцевого самоврядування, на які даним законом покладено обов`язки забезпечення судді цього суду, виступають відповідно до статей 5, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сумська міська рада, що представляє відповідну територіальну громаду м. Суми, як власника житлового фонду комунальної власності, та виконавчий комітет, на якого відповідно до п.п.1 п. «а» ст.29, п.п.1, 2 п. «а», п.п. 5 п.«б» ст. 30 цього Закону покладено власні (делеговані) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управління об`єктами житлово-комунального господарства; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; управління об`єктами житлово-комунального господарства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.
Постановою КМУ від 02.09.2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» ( далі Перелік) внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов`язків.
Отже п. 56 цього Переліку визначено, що судді апеляційного суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов`язків забезпечуються службовим приміщенням.
Інших змін стосовно забезпечення суддів службовим житловим приміщенням не відбувалось. Таким чином, посада судді місцевого суду внесена до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення відповідно до діючого порядку надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37.
Даною постановою затверджено Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР (далі Положення) визначено порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними. Це положення не містить обмежень його застосування при забезпеченні службовими приміщеннями категорій працівників, зазначених у Переліку.
Як визначено у п.8 цього Положення службові жилі приміщення надаються включеним до Переліку працівникам, які постійно проживають за місцем розташування відповідної установи, і надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом.
Відповідно до п. 9 згаданого вище положення для одержання службового жилого приміщення відповідний працівник подає заяву адміністрації підприємства, установи, організації. До заяви додається довідка з місця проживання про склад сім`ї і прописку. Члени сім`ї заявника, які бажають оселитися в службове жиле приміщення, дають письмову згоду на проживання в зазначеному приміщенні.
Згідно п. 12 вказаного положення службові жилі приміщення надаються у межах 13,65 квадратного метра жилої площі на одну особу, але не менше рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному
пункті, визначеному в установленому порядку.
Відсутність постійної реєстрації (прописки) позивача та його родини в населеному пункті за місцем розташування відповідного підприємства, установи, організації тобто у м. Суми ( як вказано у п. 8 Положення), на думку суду, не може бути перешкодою у задоволенні позовних вимог, оскільки, як вже зазначалося позивач та його родина є особами, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, у зв`язку з чим з 05.03.2015 року він відповідно до встановленого порядку постанови КМУ № 365 пройшов тимчасову реєстрацію у УСЗН Сумської міської ради м. Суми. Вказане також кореспондується із останнім реченням п. 8 Положення, яким зазначено, що з дозволу виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів службове жиле приміщення може бути надано працівникові, який проживав в іншому населеному пункті, оскільки УСНЗ є органом місцевого самоврядування (ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Наказом ДСА України від 22.12.2017 року № 1122 затверджено Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України. Згідно п. 2 розділу І цього положення під службовим житлом розуміється жиле приміщення державної або комунальної форми власності, що також кореспондується з нормами Постанови Ради міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37, та не виключає отримання суддею місцевого суду службового житла комунальної власності.
Крім того, п. 6 Постанови КМУ від 2 березня 1998 року № 255 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» - Особам, які в порядку розподілу направляються на роботу в іншу місцевість, і членам їхніх сімей підприємства, установи та організації, а у випадках, передбачених законодавством, - місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані позачергово надати жиле приміщення.
Таким чином, посилання відповідача на положення постанови Ради міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок №470 від 11.12.1984 року «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», згідно яких громадянин повинен перебувати на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов є некоректним, оскільки, у п. 1 розділу І вказаних Правил зазначається, що ці правила регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання, т.т. за іншим умов і не розповсюджується на порядок надання службового житла.
Позивач же у своєму позові просить суд виділити йому службове жиле приміщення на час виконання обов`язків судді.
Згідно ст. 118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього.
Відповідно до ст. 124 ЖК України робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, підлягають виселенню з службового жилого приміщення з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого жилого приміщення.
Щодо порядку надання житлового приміщення відповідно до Постанові КМУ від 2 березня 1998 року №255 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість», слід зазначити, що дія цього законодавчого акту не розповсюджується на порядок надання службового житла, який врегульовано постановою Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37 «Про службові жилі приміщення».
Затверджене наказом ДСА України від 22.12.2017 року № 1122 Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України є нормативно-правовим актом, якій підлягає державній реєстрації в Мінюсті, але і цим актом не виключається можливість отримання службового жила за рахунок житлового фонду комунальної власності без перебування на квартирному обліку та у позачергових списках, відповідно до ст. ст. 43, 45, 46 ЖК УРСР та
Таким чином, у даному випадку мова йде про надання судді службового житла у зв`язку з переведенням його в іншу місцевість внаслідок чого у нього виникла потреба в поліпшенні житлових умов, та жодного відношення до постанови Ради міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок №470 від 11.12.1984 року «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» цей випадок не має.
Отже, відсутність до цього часу ще окремої постанови Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку забезпечення службовим житловим приміщенням суддів, не звільняє відповідача від вирішення питання виділення позивачу благоустроєного службового житлового приміщення в межах норми житлової площі, визначеної пунктами 11,12 Положення та статей 47,48, 49 ЖК України.
З прийняттям 02.06.2016 року Закону №1402 раніше визначений порядок забезпечення судді службовим житлом залишився незмінним, а саме, після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ( ст. 138).
У рішенні Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року №4-рп/2016 Конституційний Суд України наголосив, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя. Таке матеріальне забезпечення включає в себе і особливий порядок забезпечення службовим житлом суддів, які цього потребують.
На підставі викладеного, суд не бере до уваги заперечення представника відповідачів щодо не перебування позивача на обліку громадян, які потребують житлових умов, за місцем проживання у виконавчому комітеті Сумської міської ради, перебування його у представленому Ковпаківським районним судом Сумської області контрольному списку суддів, які потребують поліпшення житлових умов, наявність великої кількості громадян - мешканців м. Суми, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті міської ради, оскільки визначений законодавцем порядок забезпечення службовим житлом суддю є обов`язковим для виконання органом місцевого самоврядування з метою забезпечення визначених Конституцією України гарантій його незалежності для здійснення справедливого, неупередженого правосуддя.
Також судом враховано, що позивач ОСОБА_1 , а також його дружина ОСОБА_2 , та донька ОСОБА_3 є особами, переміщеними із тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, відсутність іншого житла на контрольованій Українською владою території, а тому потребує поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати Сумську міську раду, Виконавчий комітет Сумської міської ради виділити сім`ї судді Ковпаківського районного суду м. Суми - ОСОБА_1 у складі 3-х чоловік ( він, дружина, донька) благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі визначених законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 43, 45-47, 48, 49 ЖК України, ст.ст. 4, 11-13, 19, 81, 89, 133, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, 3-ї особи: Ковпаківський районний суд міста Суми про зобов`язання вчинити дії - задоволити.
Зобов`язати Сумську міську раду, Виконавчий комітет Сумської міської ради виділити для ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) та його родини у складі: дружини ОСОБА_2 та доньки ОСОБА_3 , благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі визначених законодавством України.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст судового рішення виготовлено 01 лютого 2021 року.
СУДДЯ А.Я.КЛИМЕНКО