Рішення № 94540087, 01.02.2021, Снігурівський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
485/1768/20
Номер документу
94540087
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 485/1768/20

Провадження №2/485/77/21

Заочне рішення

іменем України

01 лютого 2021 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Соловйова О.В.,

секретар судового засідання Забаровська С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Снігурівка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги,

встановив:

У грудні 2020 року Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області (далі УСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги в сумі 7235,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що на підставі заяви відповідачки від 15 січня 2020 року, у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, рішенням УСЗН від 15 січня 2020 року відповідачці була призначена державна соціальна допомога як одинокій матері, з розрахунку, що сукупний середньомісячний дохід сім`ї на одну особу був нижчим від прожиткового мінімуму на кожну дитину дитину відповідного віку, у такому розмірі: з 01.01.2020 по 30.06.2020 року - 2218,00 грн, щомісячно. Всього було виплачено допомоги 26616,00 грн. З 01.07.2020 по 31.07.2020 року відповідачці також було продовжено виплату раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям в попередньому розмірі без звернення заявниці, розмір допомоги склав 4436,0 грн. В результаті проведеної перевірки даних про доходи відповідачки та членів її сім`ї, що надані разом із заявою, з`ясовано, що останньою надано недостовірну інформацію про свої доходи. В період з липня 2019 по вересень 2019 року відповідачка працювала згідно цивільно-правового договору у ПП ОСОБА_2 та отримала заробітну плату у розмірі 4200 грн, яку не вказала в поданій декларації про доходи. Внаслідок надання відповідачкою недостовірних даних під час звернення про отримання допомоги одинокій матері їй було надміру призначено та виплачено кошти в сумі 7235,96 грн. Відповідачка особисто повідомлялася про виникнення переплати та про необхідність повернення коштів, однак кошти нею не повернуті.

Посилаючись на те, що надмірна виплата мала місце внаслідок недобросовісності з боку набувача коштів, позивач просив стягнути з відповідачки на користь держави, в особі Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям та понесені судові витрати.

В судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача подав суду заяву, в якій просила справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач про день та час розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки рекомендованим листом з повідомленням за місцем реєстрації. Причини неявки суду невідомі. Відзив не надійшов.

За наявності умов, визначених у ч.1 ст.280 ЦПК, суд ухвалив про проведення заочного розгляду справи.

У зв"язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що 15 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області із заявою про призначення щомісячної грошової допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.5-6).

ОСОБА_1 під особистий підпис була попереджена, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення, а також про відмову у призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї (а.с.5-зворот).

Також, при подачі вказаної заяви ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01 липня 2019 року до 31 грудня 2019 року, де в розділі ІІ "Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)" внесла відомості про відсутність доходів, окрім виплаченої Управління соціального захисту населення допомоги (а.с.7-8).

Рішенням Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області від 15 січня 2020 року, відповідачці призначена допомога на двох дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 2218,00 грн на кожну дитину, щомісячно (а.с.9).

З 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року позивач здійснив продовження призначення та виплату раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям в попередньому розмірі без звернення відповідачки, розмір допомоги склав 4436,00 грн (2218,00 х 2).

При перевірці даних про доходи відповідачки, за даними інформації Державної податкової служби встановлено про те, що останньою надано недостовірні відомості про доходи.

Так, позивачем було встановлено, що відповідачка працювала згідно цивільно-правового договору у ПП ОСОБА_2 у період з липня 2019 по вересень 2019 року та отримала заробітну плату у розмірі 4200 грн., що підтверджується довідкою про завантажені доходи (а.с. 12).

Згідно наданого позивачем розрахунку, внаслідок подання відповідачкою недостовірних відомостей про доходи, сума надмірно виплачених коштів склала 2799,96 грн та за здійснення автоматичного продовження виплати раніше призначеної допомоги в попередньому розмірі за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 їй надміру виплачено 4436,00 грн, а всього 7235,96 грн (а.с.4).

Згідно з повідомленням від 26 листопада 2020 року, позивач повідомляв ОСОБА_1 про те, що їй надміру нарахована державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям у сумі 7235,96 грн та пропонував добровільно внести виплачені кошти на рахунок позивача (а.с. 13), однак відповідачкою грошові кошти в добровільному порядку повернуто не було.

Згідно ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. №1751 визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст.1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст.1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року №6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачка звернулася до УСЗН з заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та подала декларацію про доходи та майновий стан. На підставі наданих документів їй було призначено допомогу, при цьому вона подала недостовірну інформацію про доходи, а саме не вказала в декларації про заробітну плату отриману під час роботи в ПП ОСОБА_2 за період з липня 2019 по вересень 2019 року у розмірі 4200 грн, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги. Вказане свідчить про недобросовісність відповідача та набуття нею державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям без достатніх на те правових підстав, тому надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога у вказаному розмірі 7235,96 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, а позов задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір в розмірі 2102,00 грн слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 263-265, 141, 268, 280 ЦПК України, суд

постановив:

Позов Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави, в особі Управління соціального захисту населення Снігурівської районної державної адміністрації Миколаївської області ЄДРПОУ 03194571, надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги в сумі 7235,96 грн (сім тисяч двісті тридцять п"ять грн 96 коп.) та судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду або через Снігурівський районний суд, який відраховується з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення - 01.02.2021 р.

Суддя О.В. Соловйов