
Справа № 369/717/21
Провадження № 2-о/369/90/21
РІШЕННЯ
Іменем України
01.02.2021 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І.О.,
при секретарі Вець О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа - Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження, -
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з даною заявою мотивуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 01 год. 30 хв. вагою 3800 грамів у пологовому відділенні Державної установи «Луганська республіканська клінічна лікарня» ЛНР народився хлопчик, син заявників, що підтверджено медичним свідоцтвом про народження № 826 від 30 листопада 2020 року.
Вказана установа знаходиться на території, не підконтрольній Українській владі, а тому отримати свідоцтво про народження дитини у м. Луганськ у заявників немає можливості.
Крім того, про неможливість зареєструвати народження за документами, оформленими закладами, які розташовані на території, непідконтрольній українській владі, відділ державної реєстрації актів цивільного стану надав відповідь про відмову.
Оскільки реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження сина ОСОБА_3 , місцем народження якого є м. Луганськ, Україна.
Встановлення в судовому порядку факту народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 заявникам необхідне для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.
Тому заявники просили встановити факт народження дитини чоловічої статті - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м. Луганськ, Луганської області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 року (другого листопада дві тисячі двадцятого року), матір`ю якого є - ОСОБА_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , батько дитини - ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Заявники у судове засідання не з`явилися, у відповідній заяві просили розгляд справи провести без їх участі.
Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник в судове засідання не з`явився.
У зв`язку з тим, що розгляд справи відбувався за відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Києво-Святошинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 30 грудня 2020 року було розглянуто документи, подані для державної реєстрації народження дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , медичне свідоцтво про народження №826 від 30 листопада 2020 року, видане Державною установою «Луганська республіканська клінічна лікарня» ЛНР. Заявниками пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв`язку з чим у проведенні державної реєстрації народження на підставі пред`явлених документів було відмовлено.
Згідно ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно дост.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення факту народження дитини заявникам необхідне для реєстрації народження їх дитини в органах реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження дитини.
У видачі свідоцтва про народження на підставі вищевказаного свідоцтва заявникам було відмовлено.
Статтею 293 ЦПК України визначено, що судом може бути встановлено факти, що мають юридичне значення, тобто такі, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до ч. 2ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
За ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
З огляду наст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводитьсяза письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
З урахуванням вимог вище перелічених нормативно-правових актів у розрізі встановлених у ході судового розгляду обставин суд приходить до наступних висновків.
Спір про право у даній справі відсутній, так як у разі встановлення факту народження дитини відповідний відділ видасть свідоцтво про народження дитини.
Встановлення вказаного факту має для заявників юридичне значення, тому що це надасть можливість зареєструвати народження дитини у встановленому чинним законодавством України порядку.
Вирішити дане питання в позасудовому порядку заявники не можуть, оскільки чинним законодавством України не допускається реєстрація народження на підставі медичного свідоцтва, виданого неіснуючою державою. З огляду на надані суду докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення поданої заяви.
Зважаючи на вищенаведене, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.5,12,81,89,259,263-265,293-294,315-317,319, 430 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа - Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - задоволити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , який народився у м. Луганську Луганської області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 , при одноплідних пологах, вагітність II, пологи II, батьками якого є ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та ОСОБА_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) провести державну реєстрацію народження дитини чоловічої статі: ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 (другого листопада дві тисячі двадцятого року), місце народження: м. Луганську Луганської області, Україна.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області.
Інформація про заявників:
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_2 .
Інформація про заінтересовану особу:
Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 22208054 вул. Білогородська, 134-6, м. Боярка, Києво- Святошинський район, Київська область, 08153,).
Суддя: І.О. Фінагеєва