
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2021 року м. Київ № 640/19404/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Астард» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Астард» (надалі - Позивач, ТОВ «Астард») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - Відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0503781207.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.2018 відкрито спрощене провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2020 замінено первинного відповідача - Головне управління ДФС у м. Києві його правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києва.
В обґрунтування позовних вимог представником Позивача зазначено, що Відповідачем протиправно притягнуто ТОВ «Астард» до відповідальності за порушення строків реєстрації податкової накладної, оскільки товариство не мало можливості зареєструвати таку накладну у зв`язку із тимчасовим призупиненням дії договору про визнання електронних документів в період з 15.09.2016 по 21.10.2016. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачем позовні вимоги не визнано. Надано до суду відзив на позов, у якому зазначено, що за результатами камеральної перевірки Позивача встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних, що є підставою для застосування фінансових санкцій.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Головним управлінням ДФС у м. Києві відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 12.09.2016.
За результатами камеральної перевірки Відповідачем складено акт від 06.07.2018 №10342/26-15-12-07-20/39842759, згідно висновків якого ТОВ «Астард» порушено граничні строки реєстрації податкової накладної №26 від 12.09.2016 на 24 дні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем подано заперечення на акт перевірки, які залишено Відповідачем без розгляду з підстав пропуску строку на їх подання, про що Позивача повідомлено листом від 06.08.2018 №41300/19/26-15-12-07-18.
На підставі акта перевірки Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.08.2018 №0503781207, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф на загальну суму 7916,67 грн., в тому числі за затримку від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 39583,33 грн. застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 7916,67 грн.
Позивачем оскаржено дане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, передбаченому статтею 56 Податкового кодексу України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 17.10.2018 №33727/6/99-99-11-03-01-25скаргу залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням Позивачем оскаржено його до суду.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з нормами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Як зазначено в акті перевірки, ТОВ «Астард» порушено строк реєстрації податкової накладної від 12.09.2016 №29 на 24 дні.
Позивач не заперечував факт порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної, однак, ним зазначено, що порушення строку реєстрації сталося при відсутності його вини (винної поведінки), як необхідної складової податкового правопорушення. А саме ТОВ «Астард» зазначено про те, Відповідачем тимчасово призупинено дію договору про визнання електронних документів від 01.06.2016 №9086565762 в період з 15.09.2016 по 21.10.2016. В день поновлення дії договору податкову накладну зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що листом від 16.09.2016 №02 Позивачем направлено звернення Відповідачу щодо підстав припинення з 15.09.2016 реєстрації податкових накладних та електронної звітності.
ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві направлено ТОВ «Астард» повідомлення про тимчасове зупинення дії договору про визнання електронних документів з підстав виникнення спірних питань, пов`язаних з автентичністю податкових документів в електронному вигляді, часом їх відправлення, а також коректністю ключової інформації, зважаючи на опрацювання - встановлено надання/отримання товарів/послуг, походження яких не встановлено.
Позивачу запропоновано з метою врегулювання спірних питань протягом 5 робочих днів після отримання листа, з`явитись до ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві на надати пояснення і документи, зазначені в листі.
ТОВ «Астард» не надано доказів звернення до контролюючого органу у встановлений п`ятиденний строк та/або доказів на підтвердження обставин, що перешкоджали такому зверненню. Вказані обставини свідчать про незацікавленість Позивача у вирішенні питання призупинення дії договору про визнання електронних документів, і, як наслідок, неподання їх у строк.
Крім того, Позивачем не оскаржено дії контролюючого органу щодо призупинення дії договору визнання електронних документів від 01.06.2016 №9086565762, а тому посилання Позивача на протиправність таких дій суд відхиляє.
Відповідно до абзаців першого-шостого пункту 120-1.1 пункту статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Враховуючи те, що податкову накладну від 12.09.2016 №29 направлено ТОВ «Астард» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних із порушенням 15-денного строку, суд дійшов висновку про наявність у Відповідача підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Астард» - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Астард» (ЄДРПОУ 39842759, адреса: 03113, м. Київ, вул. Дружківська, 10, офіс 521).
Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, адреса: 04655, м.Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).
Суддя Н.М. Клименчук