
Справа № 560/3211/19
УХВАЛА
27 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А.
за участі:секретаря судового засідання Коваль Д.Л., позивача ОСОБА_1 представника відповідача Недосип Ю.О. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення суду та клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 02.12.2020 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 07 травня 2020 року у справі №560/3211/19 протягом 30 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
11.01.2021 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення, в якому зазначає, що рішення виконано у повному обсязі відповідно до чинного законодавства.
Вказаний звіт мотивовано тим, що на виконання рішення суду нарахована доплата за період з 01.01.2018 по 30.09.2020 в сумі 9013,63 грн. Заборгованість включено 26.08.2020 року в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання 12.05.2020. Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника. В бюджеті ГУ ПФУ у Хмельницькій області на виплати за рішеннями суду за рахунок коштів Державного бюджету передбачено 6,5 млн. грн. В період з січня по листопад 2020 року проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 6,5 млн. грн., які надійшли на виконання по 12.12.2018.
Виплата заборгованості в сумі 9013,63 грн. буде здійснена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника. Окрім цього, у відповідь на запит щодо виплати пенсії ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України останній повідомив про можливість виплати нарахованих коштів у межах бюджетних асигнувань.
14.01.2021 судом отримано клопотання ОСОБА_1 , у якому він просить:
1. Накласти на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання судового рішення в адміністративній справі №560/3211/19 штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з якого половину стягнути на користь ОСОБА_1 , іншу половину до Державного бюджету України.
2. Встановити новий строк подання звіту та повторно зобов`язати суб`єкта владних повноважень - начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2020 року по справі № 560/3211/19 в повному обсязі.
Звертає увагу суду на те, що станом на 12.01.2021 року перерахована пенсія (заборгованість) ГУ ПФУ в Хмельницькій області так і не виплачена. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Ухвалою суду від 15.01.2021 призначено до розгляду в судовому засіданні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення суду та клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання судового рішення на 27.01.2021.
Позивач у судовому засіданні підтримав подану заяву з викладених у ній підстав. Вказав, що рішення суду залишається не виконаним, що порушує його права.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання про накладення штрафу, та підтримав поданий звіт.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення та клопотання про накладення штрафу, суд зазначає наступне.
Рішенням суду від 07 травня 2020 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , виходячи із розміру 71% сум грошового забезпечення. Також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Вказане рішення суду набрало законної сили.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення суду перерахована пенсія та нарахована доплата в сумі 9013,63 грн.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2628/04-16 від 17.12.2020 заборгованість згідно рішення суду у справі №560/3211/19 за період з 01.01.2018 по 30.09.2019 в сумі 9013,63 грн. включено 26.08.2020 року в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання 12.05.2020. Станом на 17.12.2020 року реєстраційний номер рішення в реєстрі 67267.
Також Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 16.12.2020 звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання виділення коштів для проведення виплат згідно рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2020 року по справі № 560/3211/19.
Листом Пенсійного фонду України від 31.12.2020 надано відповідь, згідно якої кошти, нараховані на виконання рішення суду, підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Згідно зі ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов`язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії, тому у цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є обґрунтованим. У той же час, перерахована пенсія за період з 01.01.2018 по 30.09.2019 в сумі 9013,63 грн. позивачу не виплачена. Таким чином, рішення суду відповідачем повністю не було виконано.
Суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення перерахунку та нарахування пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов`язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму перерахованої пенсії.
Отже, станом на дату звернення позивача з клопотанням про встановлення судового контролю за судовим рішенням, та розгляду клопотання, рішення суду не було виконано в повному обсязі. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання рішення суду у цій частині. Вказане свідчить про правову невизначеність такого механізму виконання судового рішення та відтерміновує його виконання на невизначений час через відсутність бюджетного фінансування.
У зв`язку з цим, суд на підставі частини першої статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі - в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області виплати перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) - протягом 30 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Водночас, стосовно наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду у Хмельницькій області за невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпунктів 4-5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Тобто, виплата пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року по справі №560/523/19.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у спірному випадку, штрафу.
Фактична невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Враховуючи зазначене, характер спірних правовідносин та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для накладення штрафу. Тому у задоволенні клопотання позивача про його накладення слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіт за №2200-0803-7/487 від 04.01.2021 таким, що підтверджує виконання рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . У цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти.
Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіт за №2200-0803-7/487 від 04.01.2021 таким, що не підтверджує виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2020 року у справі №560/3211/19 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області виплати перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) - протягом 30 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 в частині накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 травня 2020 року у справі №560/3211/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 01 лютого 2021 року
Головуючий суддя Д.А. Божук