
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
01 лютого 2021 року Справа №2в- 520/5476/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва О.В., розглядаючи у порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (міста Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №520/5476/2020
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Харківського окружного адміністративного суду перебувала справа №520/5476/2020 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 у справі №520/5476/2020 задоволено частково.
Старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Харків) 28.12.2020 звернувся з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/5476/2020 на підставі якого видано виконавчий лист від 08.09.2020 шляхом його зміни у частині із зобов`язання Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни (ІІІ група), у розмірі семи мінімальних пенсій за віком за 2020 рік на стягнення з Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 суми у розмірі 8306,00 грн.
Заява мотивована тим, що до відділу надійшов лист від 29.10.2020 №02-04/7900 Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про те, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/5476/2020 останнім здійснено перерахунок суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 . Крім того, зазначив, що розмір недоплаченої суми вказаної допомоги склав – 8306,00 грн. У частині виплати перерахованої суми вказане рішення суду не виконане у зв`язку з відсутністю державного фінансування на соціальні виплати по виконанню судових рішень. На переконання державного виконавця, зазначені обставини роблять неможливим виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/5476/2020, на підставі якого видано виконавчий лист від 08.09.2020 у визначений рішенням суду спосіб.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Державний виконавець у заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №520/5476/2020 просив розгляд вказаної заяви проводити без його участі.
Представник управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області через канцелярію суду 18.01.2021 надав заперечення на заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №520/5476/2020 посилаючись на те, що вказавши конкретну суму для стягнення, фактично зміниться рішення суду по суті.
За приписами частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 4, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву про зміну способу виконання судового рішення, суд встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області від 08.04.2020 №02-04/2924 у частині нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни (ІІІ група), у розмірі семи мінімальних пенсій за віком за 2020 рік. У решті позовних вимог – відмовлено.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (міста Харків) 05.10.2020 відкрито виконавче провадження №63190667 з примусового виконання виконавчого листа №520/5476/2020, виданого 08.09.2020 Харківським окружним адміністративним судом.
Листом від 29.10.2020 №02-04/7900 Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області повідомило державного виконавця, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/5476/2020 останнім здійснено перерахунок суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 . Крім того, зазначив, що розмір недоплаченої суми вказаної допомоги склав – 8306,00 грн. У частині виплати перерахованої суми вказане рішення суду не виконане у зв`язку з відсутністю державного фінансування на соціальні виплати по виконанню судових рішень.
Згідно з частиною першою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, у розумінні наведеної поцесуальної норми при вирішенні заяв про відстрочення чи розстрочення, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, наведена норма пов`язує можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у виняткових випадках за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Суд зазначає, що наведені норми не дають чітких роз`яснень щодо цих підстав, підкреслюючи роль судового розсуду в оцінці заявлених обставин.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
При цьому, порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов`язки суб`єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Суд зазначає, що приймаючи рішення про зобов`язання Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни (ІІІ група), у розмірі семи мінімальних пенсій за віком за 2020 рік, судом не встановлено розмір виплат, а встановлено обов`язок Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня за 2020 рік.
Оцінивши докази у їх сукупності відповідно до положень, статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що зазначені заявником обставини, які обумовили подання вказаної заяви не є винятковими, які б вказували про ускладнення або неможливість виконання судового рішення.
При цьому, суд зауважує, що при вирішенні спору судом були враховані як характер спірних правовідносин, так і зміст та специфіка реалізації управлінських функцій відповідачем.
Вимога про стягнення коштів у даній справі не заявлялася, така вимога не розглядалась і не вирішувалась судом. Відповідно, стягнення з Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області грошових коштів на користь ОСОБА_1 , у визначеній у виконавчому листі від 08.09.2020 №520/5476/2020, сумі 8306,00 грн. не було предметом розгляду даної справи. Станом на час розгляду справи було встановлено, що відповідачем не було проведено нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни (ІІІ група), у розмірі семи мінімальних пенсій за віком за 2020 рік, у зв`язку з чим і не визначено суму заборгованості пенсії.
Заміна способу захисту права особи у формі зобов`язання вчинити певні дії на спосіб захисту права особи у формі стягнення коштів означає зміну предмету позову, що є неможливим після завершення розгляду справи по суті.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих та доведених підстав для задоволення заяви державного виконавця про встановлення способу та порядку виконання судового рішення у справі №520/5476/2020.
Згідно частини восьмої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
На підставі викладеного, керуючись положеннями статей 241, 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Керуючись статтями 241-243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Харків) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №520/5476/2020 - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строк, визначені частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Ніколаєва