Рішення № 94522123, 21.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
520/12277/2020
Номер документу
94522123
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 січня 2021 р. Справа № 520/12277/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Супруна Ю.О.,

при секретарі судового засідання - Остропільці Є.Є.,

за участю:

представника позивача - Крецул Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 39792822), Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріна Сергія Сергійовича (м-н Свободи,5, Держпром, під`їзд 6, 2 пов. м. Харків, 61022) про визнання протиправними та скасування припису і розрахунку, -

В С Т А Н О В И В:

Крецул Лариса Миколаївна, діючи в інтересах Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року № 204-ДК0168Пр/03/01/-20, повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 та розрахунок розміру шкоди від 19 серпня 2020 року виданого за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання земельного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позов позивач зазначив, що 19.08.2020 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Захаріним Сергієм Сергійовичем, був складений протокол про адміністративне правопорушення стосовно Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , згідно якого в діях позивача, відповідач встановив склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.ст. 125, Земельного кодексу України, відповідальність за які передбачена ст. 53-1 КУпАП та п. Б ст. 211 Земельного кодексу України.

На підставі складеного 19 серпня 2020 року, 01.09.2020 року поштою позивачу був доставлений та вручений пакет документів, а саме: припис Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року №204-ДК0168Пр/03/01/-20; повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грантового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, розрахунок шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на суму 7640 грн..

Позивач зазначає, що Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено перевірку з порушенням норм чинного законодавства, а висновки, що були зроблені на її підставі, і які були покладені в основу припису та розрахунку розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на суму 7640 грн. є незаконними та необґрунтованими.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено у підготовче засідання.

До канцелярії суду представником Головного управління Держгеокадастру у Харківській області було подано відзив на позовну заяву від 16.11.2020 року за №01-26/89374/2020, у якому просить суд в задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.

До канцелярії суду представником позивача було подано відповідь на відзив від 25.11.2020 року за №01-26/92900/2020, у якій просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 03.12.2020 клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо заміни первісного відповідача від 04.11.2020 за вх.№01-26/85736/2020 - задоволено частково. Залучено в якості співвідповідача, Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріна Сергія Сергійовича.

Ухвалою від 22.12.2020 закрито підготовче провадження у справі №520/12277/2020 за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріна Сергія Сергійовича про визнання протиправними та скасування припису і розрахунку та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.01.2021 року о 12:00 год..

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити, посилаючись на зміст його обґрунтувань.

Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захарін Сергій Сергійович в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. Причини неприбуття суду не повідомив.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. До канцелярії суду було подано клопотання від 20.01.2021 за № 01-26/5016/2021, у якому просив розглянути справу №520/12277/2020 у судовому засіданні, призначеному на 21.01.2021 об 12:00 год. за відсутності представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з урахуванням відзиву на позовну заяву №1929 від 16.11.2020.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на розгляді справи за відсутності представників відповідачів, з посиланням на те, що останніх належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, а отже відсутність представників відповідачів в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З урахуванням вищевказаних положень КАС України суд приходить до висновку про наявність беззаперечних підстав для розгляду адміністративної справи без участі представників відповідачів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, ФОП ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, дата державної реєстрації, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі 24.02.2003, 12.10.2006, №24680170000000450.Основний вид економічної діяльності: 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

Відповідно до Доповідної записки №13107/34-20-0.5,7 від 04.11.2020 Заступника начальника - начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель Петра Якуша, на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 16.06.2020 №204-ДК Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріним Сергієм Сергійовичем були здійснені заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства при використанні земельної ділянки, яка розташована на території Єфремівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

При проведенні перевірки Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ОСОБА_2 встановлено, що земельна ділянка державної форми власності площею 5,30 га, яка розташована поруч з кадастровим номером 6324583500:23:000:0035, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля), цільове призначення та вид використання - для ведення товарно сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населених пунктів, на території Єфремівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

Також встановлено, що вищезазначена земельна ділянка використовується ФОП ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (вирощування сільськогосподарської культури - соняшник) без документів, що посвідчують право власності чи користування нею, чим порушено вимоги статей 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами здійснених заходів Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріним Сергієм Сергійовичем було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки, акт обстеження земельної ділянки.

ФОП ОСОБА_1 видано припис про усунення виявлених правопорушень у 30-ти денний термін від 19.08.2020 року №204-ДК/0168Пр/03/01/-20, у якому зазначено що земельна ділянка державної форми власності площею 5,30 га, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована за межами населених пунктів на території Єфремівської сільської ради Первомайського району Харківської області, поруч з кадастровим номером 6324583500:23:000:0035, використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (вирощування сільськогосподарської культури - соняшник) фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 без документів, що посвідчують право власності чи користування нею, що є порушенням вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Зазначена земельна ділянка розташована в межах агровиробничої групи грантів 58л - чорноземи звичайні середньогумусні глибокі легкоглинисті, яка включена до переліку особливо цінних груп грантів.

Також, складено повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 а також розрахунок розміру шкоди від 19 серпня 2020 року виданого за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання земельного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .

Стосовно правопорушника складено протокол про адміністративне правопорушення від 19.08.2020 року №204-ДК/0221П/07/01/-20, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП, розраховано шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 7640,76 гривень.

Не погоджуючись з приписом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року № 204-ДК0168Пр/03/01/-20, повідомленням про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 та Розрахунок розміру шкоди від 19 серпня 2020 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Головне управління в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України та Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженим Наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року №308 зі змінами.

Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами організаціями і громадянами земельного законодавства України (стаття 187 Земельного кодексу України).

Нормами статті 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням, охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує дepжавну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та ох земель встановлюється законом.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року №482 «Про внесення деяких постанов Кабінету Міністрів України» організація та здійснення державного і (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.

Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ №15 від 14 січня 2015 року (далі - Положення), пунктом 1 якого передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Також, Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженим Наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року №308 зі змінами «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру» 20 лютого 2020 року №53, пунктом 6 передбачено, що посадові особи Головного управління в межах повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягненні осіб до відповідальності.

Статтею 15-2 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Поряд з цим, згідно підпунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Отже, повноваження визначені статтею 15-2 Земельного кодексу України покладені на Держгеокадастр, як на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин.

Закон України від 19 червня 2003 року №963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі - Закон №963-IV) визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Відповідно до статті 10 Закону №963-IV державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону. Державні інспектори під час виконання службових обов`язків мають право на носіння форменого одягу встановленого зразка та використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням і написом з емблемою в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V), який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно норм даного закону орган державного нагляду (контролю) здійснює контролюючі функції шляхом проведення планових та позапланових заходів.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (частина 11 статті 4 Закону №877-V).

Так, за правилами статті 7 Закону №877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити відомості про тип заходу (плановий або позаплановий): Форму заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); тощо.

Вищезазначені норми чинного законодавства, встановлюють, що контроль за використанням та охорона земель є прямим обов`язком Держгеокадастру, одна з законодавчо встановлених форм здійснення контролю є перевірка земельної ділянки. Законодавством визначено повноваження державного інспектора в рамках проведення перевірки земельної ділянки.

З метою здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Головне управління видає наказ «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель», в якому визначено яким шляхом буде здійснено державний контроль.

У наказі також вказується відповідно до яких нормативно правових документів здійснюється перевірка. Даний наказ не містить посилань на Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Як вже було зазначено, наказом Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 16 червня 2020 року №204-ДК зобов`язано здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель.

Таким чином, проводилась перевірка земельної ділянки, а не ФОП ОСОБА_1 ..

Стосовно визнання протиправним та скасування припису Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року № 204-ДК0168Пр/03/01/-20, суд зазначає наступне.

У статті 1 Закону №963-IV визначено поняття самовільного зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

За змістом статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за таке порушення як самовільне зайняття земельних ділянок (пункт «б» частини 1 статті 125 Земельного кодексу України).

У справі, яка розглядається спір виник щодо дій контролюючого органу при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства та ухвалення цим органом за наслідками перевірки відповідного розпорядчого документу.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державним інспектором в приписі встановлено наступне: земельна ділянка державної форми власності площею 5,30 га, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована за межами населених пунктів на території Єфремівської сільської ради Первомайського району Харківської області, поруч з кадастровим номером 6324583500:23:000:0035, використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (вирощування сільськогосподарської культури - соняшник) фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 без документів, що посвідчують право власності чи користування нею, що є порушенням вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Зазначена земельна ділянка розташована в межах агровиробничої групи грантів 58л - чорноземи звичайні середньогумусні глибокі легкоглинисті, яка включена до переліку особливо цінних груп грантів.

ФОП ОСОБА_1 у свою чергу надав до суду державні акти на право приватної власності на земельні ділянки видані Первомайською районною Державною адміністрацією Харківської області, а саме:

1) на земельну ділянку кадастровий номер №6324583500:23:000:0002, розміром 1,9908 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №119413 від 17 липня 2003 року, виданий ОСОБА_3 ;

2) на земельну ділянку кадастровий номер №6324583500:23:000:0001, розмір 1,9908 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №119410 від 17 липня 2003 року, виданий ОСОБА_4 ;

3) на земельну ділянку кадастровий номер №6324583500:23:000:0003, розмір 1,9908 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №119412 від 17 липня 2003 року, виданий ОСОБА_5 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якої, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 03.02.2006 року та витягу з спадкового реєстру №3399792 від 03.02.2006 року є ОСОБА_4 .

З огляду на вказані обставини земельна ділянка на якій провадив свою діяльність позивач на праві приватної власності належить третім особам, а отже виключає можливість існування правопорушень передбачених ст. 125, 126 Земельного кодексу України зважаючи на суб`єктивний склад. Крім того в ході розгляду адміністративної справи з боку відповідача документально не підтверджено факт існування вказаних земельних ділянок в державній власності.

Таким чином суд прийшов до висновку, що відповідачем складено припис без належного законодавчого та документального підґрунтя, як наслідок припис підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 та Розрахунку розміру шкоди від 19 серпня 2020 року, суд зазначає наступне.

Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, що не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому (яким) він адресований.

До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. Наведене узгоджується з положеннями статей 2, 4, 19 КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб`єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення відповідачем конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Невиконання відповідачем законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Суд зазначає, що у межах даного спору судом надається правова оцінка акту індивідуальної дії та діям відповідача, що вчинені ним під час реалізації повноважень, визначених Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", тобто під час здійснення владних управлінських функцій.

Враховуючи матеріали справи та зміст повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 суд зазначає, що зазначене повідомлення є актом індивідуальної дії, оскільки виражає волю (волевиявлення) уповноваженого суб`єкта права, повідомлення має офіційний характер, обов`язковий до виконання та спрямоване на регулювання відносин; встановлює конкретне правовідношення та оформлено у визначеній формі, що спричиняє певні правові наслідки для позивача.

Таким чином позовні вимоги про визнання протиправним та скасування повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 та Розрахунку розміру шкоди від 19 серпня 2020 року, є похідними від позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування припису Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року № 204-ДК0168Пр/03/01/-20, а отже також підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Захаріна Сергія Сергійовича про визнання протиправними та скасування припису і розрахунку - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 19 серпня 2020 року № 204-ДК0168Пр/03/01/-20, повідомлення про сплату шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 19 серпня 2020 року №204-ДК/014ШК/11/01/-20 та Розрахунок розміру шкоди від 19 серпня 2020 року виданого за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання земельного законодавства України, при здійсненні господарської діяльності Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).

Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 39792822).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 01.02.2021.

Суддя Ю. О. Супрун